LrA RÉGION D'YPRES - HET YPERSCHE- londagrnst - Repos dominical 10e Jaargang, Nr 34 30 November 1929 10' Année, N° 34 SO Novembr® 1929 Bijvoegsel Supplément Wekelijksch Overzicht Schoone Daad Ondepsche idiragjeri Nationaal Verbond van Burgerlijke Oorlogsverminkten BurgerlijKe Stand van Yper Heer Polydore-Nestor VERFAILLIE f HELMISSEN sassaagsggpa^.-g-' v—-»-■ f-^-rgaesaga=agr»ar.«va i i .I. hi .■■■•■miibwiiw "nrJ|cg!Bifwmtf.1BmViJJ- Mi ,-.w. iw I Mil 11 ill I In België staan wij deze week voor de ministerieele crisis. Niettegenstaande al de moeilijkheden die door den Heer Jaspar werden uit den weg geruimd, dank aan de inschikkelijkheid der vertegenwoordigers van al de partijen, ontstond er al met eens een stronkeisteen die' alles omver wierp. De liberale partij, die hare toetreding had beloofd tot het wetsontwerp der regeering, wilde nochtans zekere bepalingen doen in schuiven en verlangde daarenboven hare handelwijze te laten goedkeuren door het algemeen kongres dat Zondag aanstaande moet plaats hebben. De Heer Jaspar kon maar niet aannemen dat een regeeringsvoorstel eerst zou moeten goedgekeurd worden door eene vergadering afhangende van eene enkele politieke partij. De Liberale partij hield er nochtans aan, M. Jaspar kon niet toegeven en het werk van verschillige weken verzoening viel te water. Thans is de koning bezig met de gewone raadplegingen te houden vooraleer iemand aan te stellen om een nieuw ministerie tot stand te brengen. Het ware echter niet te verwonderen moest deze zorg weer toever trouwd worden aan den heer Jaspar. Mis schien is dit ook wei de beste,de voordeeligste en meest gewenschte oplossing. Terwijl deze politieke roering in ons land plaats had, trad Frankrijk in rouw om den dood van een harer befaamdste Staatslieden. De Heer Clememceau, bijgenaamd de Tijger en Vader der overwinning, is op 84 jarigen ouderdom te Parijs overleden. Na Foch verdwijnt met hem weer een der machtigste figuren van den wereldoorlog. Hij was de man, die als minister van Oorlog de groote maatregelen nam spijts alle verzet hij miek jacht op al wat in 't leger kon dienen hij bezocht de vuurlijn om zich zelf te overtuigen hoe het ging en wat er moest gedaan worden hij bracht de eenheid van bevel tot stand en bekleedde Foch met het oppergezag en door al zijne doordrijvende daden en zijn vastberaden optreden hielp hij den moed der fransche natie weer boven toen deze op het punt was vaarwel te zeggen aan de hoop op zege. Andere wetenswaardige gebeurtenissen liggen verder van ons en wij moeten overste ken naar China om verbluft te staan voor de snelle ontwikkeling der krijgsverrichtingen die dit land met Rusland ingezet heeft De chineesche legers hebben al dadelijk eene gevoelige nederlaag ondergaan, die weliswaar niet al te veel moet verwonderen maar toch veel zwaarder is dan iemand had durven vreezen. De Russen treden geweldig op met volle wapenuitrusting zij trekken op de Chineezen af met menigvuldige kanonnen, ruiterij en voetvolk gesteund door tanks. Twintig duizend soldaten wijken in Mandjoerye terug voor dit geweld en de bevolking vlucht in allerhaast. Het brood en de levensmiddelen worden schaarsch en 't gebrek aan voeding wordt algemeen. Japan en Amerika beginnen erns ig na te denken over hetgene hun te doen staat en Engeland zou reeds denken aan eene samen werkende tusscher.komst van verschillige mogendheden. Intusschen hooren wij dat de nieuwe regee ring in Afghanistan vaststaat. Amanoelah heeft plaats gemaakt door de vlucht te nemen en de andere mededinger naar den troon, Bachaï Sakao, werd gevangen. O .n alle nieuwe aanleiding tot opstand van zijnentwege te vermijden heeft men hem met vijf zijner minis ters opgehangen, na langdurige folteringen. RIK. De matchen 11 Ide Speciaal - Poperinghe en Juniors-Courtrai Sports B, aangekondigd bij plakbrief voor Zondag in December, zullen geen plaats hebben, daar van hooger hand besloten werd al de matchen van lagere afdee lingen, die dien dag moesten doorgaan, uit te stellen. Daar ons terrein vrij is, heeft het bestuur van C. S. Y. besloten een vriendenmatch te betwisten tusschen het eerste elftal en dit van F. C. Poperinghe. De ontvangsten van die match zulleu ten bate komen aan onzen sympathieken speler Georges Huyghebaert, die over drie weken erg gekwetst werd op het terrein van S. K. Sweveghem. Iedereen zal verstaan dat die match zal spelen lidkaarten niet geldig de inkom- prijs is vastgesteld op 2.5o fr. Om aan iedereen de gelegenheid te geven aan dit liefdadigheidsfeest mee te doen, zullen kaarten op voorhand te bekomen zijn bij MM. E. Baete, Hotel Continental Pr. Craye, Boterstraat Am. Deplancke, Bascule L. Dumortier, Boterstraat O. Gri- monprez. Statiestraat Ed. Gruwez, Boter straatG. Indervuyst, Postklerk; C. Tave- nier, V. d. Peereboomplaats en L. Vanneste, Groote Markt. Voor al degenen die de match begeeren bij te wonen, zullen die kaarten aan den mgang van het terrein onvergeld kunnen afgewisseld worden tegen gewone ticketten. Zoodoende, zal de rekening met den fiscus in orde zijn en zullen al dezen die aan dit werk willen meedoen, er de gelegenheid toe hebben. Wij verhopen dat hun getal groot zal zijn. Eenige goede vrienden hebben, tijdens een gezellige bijeenkomst, het goed gedacht opge vat enkele liedjes te zingen en een kleine om haling te doen ten voordeele van Georges Huyghebaert, den voetbalspeler die, eenigen tijd geleden, tijdens een match gekwetst werd. Hieronder geven wij de namen dier lief dadige personen en het bedrag der rondge- haalde sommen In het Hotel Universel Statiestraat Jufvr. Verleure, M. René Vandamme, Mme Vanlabeke 83-75 fr. MM. Gebroeders Deplancke 20.65 In de herberg De Academie 0. L. Vrouwstraat MM. Léon Eeckhout 40.00 fr. Valère I.elong en zijne makkers van Tambour Janssens 55.00 Dassonville 21.65 Gerard Denys en Ranson 35.35 Mm' Vanlabeke 7.5o 't Zij samen de schoone som van 263.go fr. Een gulhartig bravo voor deze schoone daad en hartelijk dank. Z VI. de Koning komt volgende onder scheidingen in de Nationale Orden te verleenen Officier in de Orde van Leopold II M. C. Vervvilghen, afgevaardigde - bestuurder van het Hoog Koninklijk Commissariaat te Yper. Ridder in de Orde van Leopold II M. Ro bert Declercq, oorlogsinvalide, met toeken- king van het ooilogskruis met palm. M. Ch. Bekaert, bureeloverste op het stad huis. Ridder in de Kroonorde MM. de advokaat Henri Sohry, burgemeester van Yper en Evariste Vande Lanoitte, notaris te Vlamer- tinghe. Het Ypersche is gelukkig deze nieuwe gedecoreerden van harte geluk te wenschen om hunne vereerende en welverdiende onder scheiding. ONTSLAG Het ontslag van den Heer Justin Thevelin, als burgemeester der gemeente Dickebusch, is aanvaard. Afdeeling Yper en Omliggende Op Zondag 1 December a. s., om 2 uur namiddag, groote Algemeens Vergadering met Tombola, voor al de leden der afdee ling, in het lokaal De Drie Koningen Groote Markt, te Yper. Alle Burgerlijke oorlogsverminkten, die tot nu toe nog geen deel maken van onzen Bond, zijn welkom. Hoe grooter het getal leden is, hoe machtiger en invloedrijker ook de Bond is. Het jaarlijksch lidgeld bedraagt 12 fr. en geeft recht op het maandblad De Burger lijke Oorlogsinvalied dat zeer nuttig is en iedereen op de hoogte houdt der werkingen van al de Bonden van het gansche Land. Wij rekenen op hunnen goeden wil en wel willende medewerking, Het Bestuur. Verklaringen van den 21 tot den 27 Nov. ig2Q Geboorten Goudenhooft Roger, Dickebuschsteenweg, 199. Derluyn Gabriel, Zonnebekesteenweg. Verfaillie Laura, Zillebekestraat. Lemahieu Madeleine, Carton- straat, 22. Huwelijken Bruneel Alphonse, fabriekwerker te Houthem (Komen) en Craye Simona, fabriekwerkster te Yper. Soutaer Cyrille, mekaniekwerker te Rousselare en Deleu Magdalena, fabriekwerkster te Yper. Hessel Mauritius, landbouwer te Dickebusch en Deramoudt Juli-a, z.b. te Yper. Overlijdens Dubois Gustave, 20 j., fabriekwèrker, ongehuwd, Lange Thouroutslraat. Bollaert Clementina, 65 j z. b., echtg. Garreyn Alphonse, Meenensteenweg. - Duverlie Maria, 71 j., kloosteroverste, G. de Stuersstraat. Huwelijksaankondiging Jerome Verbrugghe, fabriek werker en Andrée Coigny, fabriekwerkster, beiden te Yper. Vrouw Polydore Verfaillie, geboren Zelie Ceenaeme Heer en Vrouw Gilbert Vermeulen-Verfaillie Jufvrouwen Agnès en Clara Verfaillie Heer Roger Verfaillie Heer en Vrouw Charles Verfaillie-Notebaert De familiën Verfaillie en Durnez, melden met droefheid het afsterven van hun teerbeminden echtgenoot, vader, schoonvader, zoon en bloedverwant Ondervoorzitter der Liberale Jonge Wacht Bestuurlid der Liberale Vereeniging Ondervoorzitter der Tooneelmaatsch«De Vlaamsche Ster» Ondervoorzitter der Maatschappij van Onderlingen Bijstand «De Oud-Leerlingen der Stadsschool» Vereerd met de Herinneringsmedalie 1914-1918 geboren te Zonnebeke, den 15 September 1887 en overleden te Yper, den 29 November 1929. De lijkdienst, gevolgd van de teraardbestelling, zal plaats hebben in de parochiale kerk van St-Niklaas te Yper, DINSDAG 3 DECEMBER 1929, om 9 uur. Vergadering ten sterfhuize, Dickebuschsteenweg, 33, om 8 1/2 uur. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid,, geen rouw brief zouden ontvangen, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. We BL SEYNE, kinders en familie, noodi- gen vrienden en kennissen uit de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 1 December, om 8 1/2 u., in Sint- Pieterskerk, tot zielelafertis van Heer Charles BUSEYNE en zoon. Les amis et connaissances sont priés de bien vouloir assister a la Messe de Requiem qui sera céiébrée le Dimanche 1 Decern- bre, a 9 heures, en l'Église des RR. Pères Carmen, pour le repos de l'ame de Madame VAN WINSEN de la part de la Confrérie de St-Joseph. De Apotheek van La Pharmacie de Mr S N O E G K Groote Markt —0— Grand'PIace is ALLEEN OPEN op Zondag I" Dec. reste seule ouverte le Dimanche lr Déc.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 9