Gemeenteraad van Yper Verslag der Zitting van 9 December 1929 betonafval van doen heeft. Hij stelt ook het gedacht vooruit al het betonafval op een stuk land bijeen te brengen. De heer voorzitter vraagt of het niet moge lijk ware tegen de aanstaande vergadering der Federatie de gemeenten te kennen die het betonafval zouden willen kosteloos toegestaan worden. De heer Hoebeke zou gelast worden met de onderstanden te doen springen in brokken van ten hoogste 5o kg. en er het ijzer mogen van wegnemen. Op een vraag van den heer burgemeester van Zuydschote of thans reeds de verzekering kan gegeven worden dat het betonafval koste loos zal afgestaan worden, antwoordt de heer Algemeene Bestuurder dat hij zich daarover eerst met den heer Hoebeke moet t'akkoord stellen. In alle geval, vervolgt hij, hebt gij thans reeds de zekerheid dat al het afval der onderstanden, die vóór het contract met den heer Hoebeke afgebroken werden en waar voor deze slechts een jaar tijd had om het weg te nemen, alsmede het afval der onder standen die sedert drie maanden gesprongen zijn, in vollen eigendom toebehoort aan den eigenaar der landen, waarop het zich bevindt, en deze er vrij en volgens zijn goeddunken mag over beschikken. M. Butaye. De aanstaande vergadering der Federatie zal plaats hebben den tweeden Zondag der maand Februari. Tusschen hier en dien tijd zullen de heeren burgemeesters hunnen gemeenteraad geraadpleegd hebben en zijn gedacht kennen om ons alsdan beslis send te laten weten zoo de gemeente ja of neen het betonafval kosteloos wil aanvaarden. M. Deduytschaever.Door de vermindering van last zal er dan misschien middel zijn voor den heer Hoebeke om de onderneming voort te zetten. M. Brutsaert. En misschien zullen er ook nog landbouwers gevonden worden die be- geeren een onderstand te behouden of hem wenschen zelf af te breken. M. DeduytschaeverZoo er zulke gevallen zijn moeten de belanghebbenden hunne aan vraag schriftelijk sturen naai het Beheer, der Domeinen ofwel naar den heer voorzitter der Federatie. M. Butaye. Het is dus wel verstaan en de heeren burgemeesters zullen gelieven dit aan de belanghebbenden kenbaar te maken dat de landbouwers vrij mogen beschikken over het afval der onderstanden die sedert drie maanden of reeds van over jaren afgebro ken zijn. M. Vermeulen. Voor wat de gemeente St Jan betreft kan ik ook het voorstel, door Boesinghe en Yper gedaan, bijtreden om de onderstanden door den heer Hoebeke te laten afbreken en het afval ervan op een hoek land te verzamelen. Wre het niet mogelijk de hier genomen beslissing per omzendbrief aan ieder gemeente kenbaar te maken, opdat zij dit alsdan aan den gemeenteraad zouden kunnen voorleggen De heer volksvertegenwoordiger Dr Brut saert doet hierop terecht opmerken dat Het Ypersche steeds trouw de genomen beslis singen bekend maakt en het voor zijne moeite maar weinig beloond wordt. Doch de heer voorzitter belooft, niettegenstaande de druk kosten tegenwoordig hoog beloopen en de diensten der Federatie aan de gemeenten gansch kosteloos zijn, aan het gedane verzoek voldoening te geven. Om te eindigen bedankt de heer voorzitter hartelijk de heeren afgevaardigden van het Ministerie voor hunne moeite en gewaar deerde medewerking. Alhoewel de kwestie nog niet ten volle opgelost is, zegt hij, mag er toch gezegd worden dat, dank aan hunne welwillende medewerking, wij misschien tot een begin van oplossing gekomen zijn. Deze woorden worden op toejuichingen onthaald en de vergadering wordt te 16 u. 20 opgeheven. De zitting wordt te 18 u. geopend. Zijn tegenwoordig de Heeren Sobry, burgemees ter voorzitter Declercq en Lemahieu, sche penen Laton, Leuridan, Soete, Mis_siaen, Bonnet, Coutelle, Vergracht, Vermeulen en Vandamme, raadsleden Versailles, secreta ris. Afwezig de Heeren D'Huvettere, Capoen en Delahaye 1. Processen-verbaal der zittingen van 25 November en 2 December iQ2g. Na lezing dezer processen-verbaal worden ze zonder opmerkingen goedgekeurd. M. Sobry. De Heeren D'Huvettere en Delahaye hebben laten weten dat zij de zitting van heden niet kunnen bijwonen. Zij zijn dus verontschuldigd. 2.. Openbare Onderstand Openbare ver kooping van een perceel land en weide. De Commissie van Openbaren Onderstand vraagt een gunstig advies om een perceel land en weide, ter grootte van 83 a. 5o ca., gelegen te Yper bij de Ligywijk, openbaar te mogen te koop stellen op den instelprijs van 49 255 fr. Thans is dit perceel verpacht aan 835 fr. per jaar, terwijl de verkoopprijs geplaatst aan 5 een jaarlijkschen intrest van 2462 fr. 75 zou opbrengen. M. Bonnet. Volgens den bundel heeft de huurder van dit land nog pacht tot den in October 1935. Zoo dit perceel nu verkocht is, wordt de pacht ervan verbroken en wij moeten op onze zelfde vraag van vroeger terugkomen hoe wordt de pachter door de Commissie van Openbaren Onderstand ver goed voor de ontneming van zijn pacht M. Lemahieu. In geval geheel de partij verkocht wordt, zooals het hier het geval is, dan blijft de pacht voorts loopen tot dat het huurcontract ten einde is, en alsdan heeft de aftredende pachter recht op de gebruikelijke vergoeding voor navette. Wanneer de partij echter maar gedeeltelijk verkocht wordt,, dan eindigt de pacht met den koopdag omdat zulks voorzien is in het pachtcontract. Maar dit sluit niet uit dat de uittredende pachter, volgens de nieuwe wet, rechtheeft op navette. M. Vandamme. Maar dit alles neemt niet weg dat, wanneer de pacht nog voort loopt tot 1935, dit invloed heeft op den ver koopprijs. M. Lemahieu. Voor dit perceel zijn er drie of vier aanvragen van aankoop. Het perceel is in drie koopen verdeeld en de verkooping geschiedt openbaar zoodat ieder een vrij is op te bieden. Ook de voorwaarden zijn van iedereen gekend daar zij voor de verkooping afgelezen worden. Ik denk niet dat het voortloopen van de pacht hier een beletsel van verkooping kan zijn, omdat deze partij moet dienen voor bouw grond. Er moeten nieuwe woningen gebouwd worden,hier te Yper werd zelfs de Maatschap pij Ons Onderdak gesticht waarin de stad, zooals iedereen weet, verscheidene aandeelen heeft genomen. Als er nieuwe huizen gemaakt worden dan vermindert men den woningnood. Het is ook voordeelig voor den Openbaren Onderstand dit land nu te verkoopen, want al wie iets afweet van landbouweconomie weet dat wij aan den vooravond van een groote crisis staan. M. Missiaen. Ditmaal zal het de schuld der socialisten niet zijn. M. Lemahieu. Ik heb dat niet gezegd. Binnen vijf jaar zal het land minder waard zijn dan nu, dus het oogenblik is thans zeer voordeelig om te verkoopen. Daarbij deze verkoop van gronden moet dienen om de gestichten van den Openbaren Onderstand op te bouwen. Ik spreek hier niet van het vast leggen van het kapitaal van den Openbaren Onderstand, dit valt hier buiten de kwestie en de tijd zal uitwijzen zoo dit een goede of een slechte zaak is geweest. Nu echter staan wij voor een bepaald feit. De Commisr sie van Openbaren Onderstand moet geld hebben om hare gestichten op te bouwen, door het verkoopen van bouwgronden ver;, mindert men de woningcrisis en daarbij kan. men de landen nu aan een hoogeren prijs verkoopen dan later. Daarom zal ik een gun:. stig advies uitbrengen. M. Bonnet. Ik zou willen vragen aan dep beer Schepen van Openbare Werken of de grond palende rechts aan 't kerkhof in dezen verkoop begrepen, is. Vroeger waren wij alger meen t'akkoord dezen aanpalenden grond te koopen om desnoods ons kerkhof te kunnen vergrooten. M. Lemahieu. Neen, dit peiceel waarvan thans sprake is veel verder gelegen, en het perceel land door de stad beoogd zal door den Openbaren Onderstand niet verkocht worden zonder dat de stad er de voorkeur van heeft. M. Missiaen. Ik versta niet waarom dit stuk grond moet verkocht worden alswanneer de Commissie van Openbaren Onderstand een overschot van 600.000 fr. heeft. Wat doet zij, daarmede M. Sobry. Dit kan mogelijks waar ge weest zijn op papier en daarom is dit geld niet altijd beschikbaar. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft nog ander,e lasten en wilt gij misschien dat zij hare ge stichten nie,t heropbouwe M. Missiaen. Verleden week werd er hier door sommige leden beweerd dat de Commissie van Openbaren Onderstand een, overschot had van óoo.odo fr. en dat het daarom was dat zij aan de stad een geschenk van 200.000 fr. mocht doen om de rijke, lasten- betalers te ontlasten, terwijl de steun aan de arme, behoeftige menschen verleend veel te gering is. M. Sobry. In 1927 was er een overschot van 600.000 fr. Er moet hier niet gesproken worden van een geschenk aan de stad, dit geld. komt ten goede aan de arme menschen en daarbij is de Openbare Onderstand volgens de wet verplicht dit te betalen. Ik denk dat, deze kwestie thms genoeg onderzocht werd en 'k ga over tot de stemming. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema; hieu, Verg:acht, Vermeulen en Sobry neen de heeren Laton, Leuridan, Soete, Missiaen, Bonnet en Coutelle. Alleen de heer Vandamrpe onthoudt zich. Het gevraagde gunstig advies wordt dus verworpen. 3. Openbare Onderstand Openbare ver- konping van bouwgrond. Een tweede vraag van den Openbaren Onderstand strekt tot het verkoopen van i3 a. 06 ca. bouwland gelegen te Yper, Meenen steenweg, op den instelprijs van i5.68o fr. of 12 fr. den m2. Dit land is thans verpacht voor i3o fr. en de verkoopprijs gerekend aan 5 f/0 zou de jaarlijksche intrest van 784 fr. opbren gen, 't zij zes maal meer. M. Lemahieu. Hier in dit geval is het slechts een hoekje land, uit een grooter partij, genomen,dat verko.cht wordt. De pacht wordt dus met den verkoop verbroken maar dit wil niet zeggen dat de pachter geen recht heeft op navette. Deze groni moet ook dienen voor het bouwen van een huis, en ik versta niet waarom er vanwege den gemeenteraal zulk verzet kan zijn, gezien dit de woningcrisis zal helpen lenigen. M. Missiaen. Het is omdat elke verkoop van gronden van den Openbaren Onderstand een verarming is van het goed van den arme. Ten andere, wat mij betreft, zie ik de nood zakelijkheid niet in van gronden te verkoopen, gezien er een overschot van 600.000 fr. is. M. Lemahieu. Ik ben niet zoo zeer over-; tuigd dat dit een verarming is. Die 600 000 fr. die de Commissie van Openbaren Onderstand jaarlijks ontvangt als interest van haar kapi taal van 12 millioen, dat is ook iets. En al moet zij daarbij nog wat grond verkoopen

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 3