om hare gestichten te kunnen opbouwen, toch zal zij nooit haar kapitaal van 12 millioen franken gansch noodig hebben en alle jaren steeds 600.000 fr. ontvangen. Moest de waarde van onzen frank gansch op niet vallen dan ware die vastlegging van kapitaal een slechte zaak geweest, maar zoo ons geld van waarde vermeerdert of aan pari komt, dan is dit een zeer goede zaak voor den Openbaren Onder stand. M. Missiaen. Hoeveel is onze frank reeds niet gedaald sedert die vastlegging Daarbij in iedere zitting vraagt men een stuksken grond te mogen verkoopen, het is dus een stelsel, een systematische verarming van den Openbaren Onderstand. M. Lemahieu. De gronden die tot hiertoe verkocht werden zijn meest allen afzonder lijke perceelen die ingesloten zijn tusschen andere eigendommen. De Commissie van Openbaren Onderstand handelt zeer wel ze nu te verkoopen om ar veel geld van te maken. M. Vandcimme. De pacht loopt hier ook nog tot den in October 1935, dit kan invloed hebben op den koopprijs. De heer schepen zegt dat deze grond moet dienen als bouw grond, maar hebben de koopers de verbintenis aangegaan daar te bouwen Zooniet, als de pacht verbroken is kan dit land naderhand door hen voortverkocht worden aan een grooteren prijs. M. Lemahieu. De voorwaarden worden afgelezen vóór de verkooping die openbaar geschiedt. Daarbij heefc de persoon die dit land begeert te koopen reeds de steenen in de nabijheid doen brengen om er te bouwen. M. Leuridan. Ik merk op dat het uitge maakt blijft dat het een zeer goede zaak zal zijn voor den particulier, maar het blijft waar dat het geen goede zaak is voor het algemeen nut van den Openbaren Onderstand. Ik zal bijgevolg mijne vorige stemming ook voor dit geval hier behouden. Hierop wordt deze vraag, bij zelfde stem ming als hiervoren, insgelijks op een ongun stig advies onthaald. 4 Openbare Onderstand Openbare ver- pach'ing van gronden. De Commissie van Openbaren Onderstand vraagt een gunstig advies over de openbare verpachting van gronden die den i5 Novem ber 11. heeft plaatsgehad. Voor een perceel land en weide van 1 ha. 66 a. 82 ca. te Yper en Zillebeke gelegen, dat vroeger voor 900 fr. 's jaars verpacht was, werden er twee aanboden gedaan, het eene van 2010 fr. en 't andere van 2175 fr. Voor een tweede perceel land van 10 aren te Vlamertinghe, nu verpacht aan 100 fr. 's jaars, werd i3o fr. aangeboden. Al de raadsleden stemmen ja. 5. Openbare Onderstand Openbare ver kooping van drie perceelen bebouwden grond en hoving. De Commissie van Openbaren Onderstand vraagt een perceel bouwgrond en hoving van 8 a. 44 c., gelegen te St-Jan, openbaar te mogen verkoopen op den instelprijs van 8440 fr. De intrest aan 5 °/0 der verkoopsom zal jaarlijks 422 fr. ombrengen, dus veel meer dan het perceel thans verpacht is. Op dezen grond staat een tweewoonst gebouwd die 3o.ooo fr. geschat is en aan half staande, half liggende weerde, dus voor i5 000 fr. moet overgenomen worden. M. Bonnet. Ik kan niet aannemen dat men op cijnsgrond laat bouwen om daarna enkele jaren nadien den grond te verkoopen, waardoor de gebouwen slechts aan halven prijs moeten overgenomen worden. Ik kan deze handelwijze niet goedkeuren. M. Lemahieu. Voor den oorlog bestond deze tweewoonst ook op dit land, ze werd dus met oorlogsschade heropgebouwd. In de meeste gevallen heeft de Commissie van Openbaren Onderstand niet meer op cijns laten bouwen, doch hier kan er mogelijks een uitzonderlijke reden voor zijn die we niet kennen. Indien de grond nu verkocht wordt, blijft de cijns voortbestaan tot 't einde van zijn termijn zooals vroeger. De verkoop van den grond verandert dus niets aan de zaak. M. Bonnet. Ik heb mijne bemerking gemaakt omdat het in den bundel vermelc staat dat de gebouwen aan half staande, half liggende waarde moeten overgenomen wor den en dit dus wel doet veronderstellen dat de cijnspacht door den verkoop verbroken wordt. Stemmen ja de Heeren Declercq, Lema hieu, Vergracht, Vermeulen en Sobry neen de Heeren Laton, Leuridan, Soete, Missiaen, Bonnet en Coutelle. De Heer Vandamme onthoudt zich. 6. Stadsboekerij a) rekening voor het dienstjaar iq28. Deze rekening, sluitende met een batig overschot van 499 fr. 52, wordt eenparig goedgekeurd. De Heer voorzitter geeft lezing van het verslag van den bibliothecaris, dat bij de rekening gevoegd is en waaaruit blijkt dat de boekenschat en het lezersaantal gedurig aangroeien. b) Begrooting voor het jaar ig3o. De begrooting der stadsboekerij voor ig3o, die met een som van 6000 fr. in ontvangsten en uitgaven sluit, wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. 7. Kerkfabriek van St-Maartens Begroo ting voor het jaar iq3o. Deze begrooting sluit, in ontvangsten en uitgaven, met een som van 117.602 fr. 24. Dit wordt zonder bespreking goedgekeurd. Alleen de socialisten onthouden zich. 8. Autobusdienst Dickebusck Meen en (fransche grens). De Heeren Claeys en Timperman van Yper vragen een dagelijkschen autobusdienst, voor het vervoer van werklieden, tusschen Dicke busch en Toerkoenje te mogen inrichten. De abonnementsprijs is bepaald op 3i fr. per week. M. Bonnet. Ik bestatig dat mijne vroeger gedane vraag, voor wat de verzekering op de ongevallen betreft, niet wordt nageleefd. Thans heb ik een geval onder handen van een werkman die gekwetst werd en waarvan de autobusvoerder niet verzekerd is. Ik drin^ nogmaals aan opdat er bij de autobusvoerders drukking zou uitgeoefend worden om hun personeel en de reizigers tegen de ongevallen te verzekeren. M. LemahUu. Er is ook nog een ander geval. De autobussen zijn soms veel te veel geladen zoodat de reizigers er moeten recht staan. Er zouden niet meer reizigers mogen opgeladen worden dan er zitplaatsen zijn, en ik zou begeeren dat dit voortaan ook in acht genomen worde. M. Missiaen. Dit is volgens de wet ver boden en het getal plaatsen moet binnen in den autobus aangeduid zijn. De policie en de gendarmen zouden daarop strenger moeten toezien. Op deze vraag wordt vervolgens een gunstig advies uitgebracht. Alleen de heer Vandamme onthoudt zich. Q. Aangenomene Mariaschool Nieuwe klas Aanneming. Den 28 October 11. heeft de stad twee nieuwe klassen der Mariaschool aangenomen. In haar brief aan de school gericht meldde zij dat de gemeenteraad, benevens de negen andere klassen nog twee klassen kwam aan te nemen. Hierop liet de heer kantonale opziener aan de stad weten dat er reeds tien bestaande klassen waren. De tiendeklas werd ingericht in October 1927 maar de aanvraag van aan neming dezer klas werd nog niet gedaan. Het is dus nu als rechtmaking van hetgeen vroeger verzuimd werd dat er gevraagd wordt een nieuwe klas der Mariaschool aan te nemen. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema hieu, Laton, Leuridan, Soete, Vandamme en Sobry neen de heeren Missiaen, Bonnet en Coutelle onthouden zich de heeren Ver gracht en Vermeulen. xo. Eeuwfeesten iq3o Krediet. De heer voorzitter geeft lezing der ver- schillige vragen om toelagen die toegekomen zijn om de eeuwfeesten te vieren, namelijk 1) Een brief van den heer Gouverneur der provincie meldt dat een deel der provinciale toelage aan de steden, hoofdplaatsen van arrondissementen, zal verleend worden in evenredigheid der toelage door de gemeente raden dier steden voor het vieren der eeuw feesten gestemd. Dienvolgens vraagt hij aan de stad hem zoo haast mogelijk het bedrag der gestemde toelage alsmede den aard der ontworpen feestelijkheden te laten kennen. 2) Een schrijven van de militaire oveiheid vraagt tegen den i5 December te mogen weten welke militaire deelneming de stad Yper wenscht voor het inrichten dier feeste lijkheden. 3) De Koninklijke Hofbouwmaatschappij, bij haar schrijven van 8 Mei 11., vraagt een toelage om in den loop van 't jaar ig3o een bloemenstoet in te richten. 4) De Bond der Nationale Oorlogsinvaliden, bij zijnen brief van 14 October 11.vraagt een toelage van i5.ooo fr. om op 25 Mei ig3o het tienjarig bestaan van den bond op grootsche wijze te kunnen vieren. Een tweede schrijven van 12 November bevestigt den vroegeren brief en meldt dat de kosten van het open baar feest alleen reeds 20.000 fr. zullen bedragen. 5) De Katholieke St Michiels turners van Yper vragen een toelage van 5ooo fr. om hen te helpen het negende gouwfeest der Katho lieke turners, dat hier te Yper den in Juni ig3o zal gehouden worden, in te richten. 6) De maatschappij Lampes Philips van Brussel laat weten, bij haar schrijven van 7 October 1929, dat zij een speciaal comiteit heeft ingericht voor de verlichting van open- rare gebouwen en andere ter gelegenheid der eeuwfeesten. De heer voorzitter meldt dat hij het bezoek gekregen heeft van den afgevaardigde dezer maatschappij. Na voorafgaande studie zou deze maatschappij zich gelasten met het inrichten der verlichting van destadsgebouwen en deze inrichting zou om zeggens van be stendigen aard zijn of toch ten minste ver scheidene jaren kunnen meegaan. y) Het Landbouwcomice Kemmel Yfer wenscht een toelage van 5ooo fr. te bekomen om in April ig3o een buitengewonen veeprijs kamp in te richten. 8) Een brief van den Handelsbond van Yper zegt dat het bestuur van dien bond sedert 1923 jaarlijks een handelsfoor inricht en nu, voor ig3o, besloten heeft opnieuw een han delsfoor in te richten die al de vorige in luister en belangrijkheid moet overtreffen, namelijk door het geven van bijzondere concerten en het inrichten van een puik vliegfeest. Dien volgens vraagt de Handelskamer een toelage van 25oo fr., de toelating om over de lokalen der Middelbare School te mogen beschikken, dat het Minneplein zou effen gemaakt worden om voor het vliegfeest te kunnen dienen, dat de werken der overdekte botermarkt zouden bespoedigd worden om die plaats te kunnen bezigen, om, zooals vroeger jaren, over de de kiosk en drie medailles voor de vreemde maatschappijen te mogen beschikken en de noodige vlaggen en het stadsmateriaal, door de stadswerklieden te plaatsen en weg te nemen, te mogen gebruiken. M. Sobry. De heer Gouverneur heeft ook nog den wensch uitgedrukt dat wij het jaar 1930 niet zouden laten voorbijgaan zonder ons nieuw Justitiepaleis plechtig in te huldigen. Ik denk dat het mogelijk ware deze plechtig heid s morgens te doen doorgaan, 's middags zou er een feestmaal aan de overheden en uitgenoodigden aangeboden worden en 's na middags zou de bloemenstoet kunnen inge licht worden. Volgens mij ware dit een schoone gelegenheid om het verlangen van den heer Gouverneur en de vraag der Konink lijke Hofbouwmaatschappij samen in te willi-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 4