Uitslag der Aanbestedingen vafl 31 December 1929 Brug van Boesinghe Bovenpand der Vaart en Kaaimuren te Yper w. o- m Séance du 10 Janvier - Piogramme Transports Les accidents du pneu. Industrie Fontes et aciers (3 part.) Fin Pittoresque Le Niagara. - Pause 5 min. Zoologie Singes de Bornéo et de Kabyi lie. - Géographie Miami, en Floride (2 p.) Fin.- Botanique Les plantes magiciennes - Délassement Alice pacifiste (dessin ani- mé mixte). - .En supplément: Économie politique La Foire de Wembley. - Métrn Goldwyn Journal. talrijk waren dezen die hunne gewettigde vreugde uiterlijk betoonden met hunne huizen te bevlaggen, alzoo het bewijs gevende dat zij ten volle de belangrijkheid van dit heuglijk l'eit begrepen hadden. De laatste dag van 't jaar 1929 zal in de geschiedenis van het naoorlogsche Yper dag- teekenen. Na zooveel vruchtelooze pogingen, na zoo veel beloften en ook zooveel teleurstellingen hebben wij eindelijk de zekerheid dat onze eeuwenoude vaart volledig zal hersteld wor den. Thans mag Yper opnieuw hoopvol de toekomst te gemott zien. Eens we onze vaart, die onmisbare bronader van welvaart en voorspoed, terug hebben, staat de baan breed open voor een grootere uitbreiding van onzen handel en nijverheid, voor een grooteren bloei en groei onzer geliefde stad. Die aanbestedingen, waarvan we verder in ons blad de uitslagen geven, zijn de bekroning van het werk, van het geduldig streven en de onverpoos le pogingen van den heer Hector Vermeulen, Voorzitter onzer bloeiende Han delskamer, die, samen met eenige andere ver dienstelijke minnen, sedert jaren en jaren in de bres staat en zich met hart en ziel aan de herwording onzer vernielde stad en bijzonder lijk aan het terug bevaarbaar maken onzer vaart heeft toegewijd. De bittere teleurstellin gen, die zoo dikwijls de mooie beloften opvolgden, waren voor hem telkens een spoorslag om met vernieuwden ijver aan het werk te gaan en zijn doel te betrachten. Nooit heeft hij aan den goeden uitslag van zijn edel pogen getwijfeld. Hulde en dank aan den heer Hector Vermeulen 1 'c Is grootelijks aan hem te danken, aan zijn herhaald aandringen bij den heer Eerste Minister Jaspar, dat de Staat zich eindelijk heeft verbonden ons onze vaart terug te geven. Ter gelegenheid der aanbestedingen van de voltooiïngswerken onzer vaart heeft het Be stuur der Harmonie Ypriana het gelukkig initiatief genomen den heer Hector Vermeulen een welverdiende hulde te brengen en hij hem de tolk der dar kbare Yperlingen te zijn en hem hunne erkentelijkheid te betuigen, 's Avonds om 7 uur bracht de Harmonie Ypriana, in tegenwoordigheid van een talrijke menigte, den heer Hector Vermeulen en Madame Ver- mtulen een prachtige serenade die een grooten bijval bekwam. Nadien had in de woning van den heer Vermeulen een kit ine ontvangst plaats waaraan het Bestuur der Harmonie Ypriana, afvaardigingen van de Handels kamer en van de Federatie der Geteisterden, alsmede verscheidene vooraanstaande per sonen van Yper deelnamen. De heer Arthur Weckesser bood. namens de Harmonie Ypriana, een mooien bloemtuil aan Madame Vermeulen en sprak volgende rede uit Mon Cher Hector Malgré le grand libeur, qu'exigeait, après la guerre, la reconstitution de votre patri- moine détruit, vous avez consacré le meilleur de votre temps et de votre intelligence, au relèvement de votre ville natale. Ce relève ment exigeait, impérieusement, la remise en état du canal d'Ypres a l'Yser. Aussi e'est a cette tache, extrêmement ardue, que vous vous êtes attelé, avec une énergie et une opiniatreté sans pareils. Les adjudications de ce jour disent la gran deur du but que vous avez atteint. Permettez- moi, au nom de l'Harmonie Ypriana, dont vous êtes membre protecteur, de vous en féliciter. La sérénade que 1'Harmonie est venue vous donner, vous dit notre reconnais sance et notre joie. Elie vous est offerte de "coeur. Madame, Permettez moi de vous ofïrir ces fleurs, en émoignage de notre profond respect pour la digne compagne d'un aussi digne époux. Daarna kwam, in naam der Handelskamer, de heer Julien Tahon aan de beurt die zijn Voorzitter in volgende bewoordingen geluk- wenschte Achtbare Heer Voorzitter, Laat mij toe, in naam van het Bestuur der Handelskamer, mij aan te sluiten bij de hulde U heden door de Maatschappij Ypriana be wezen. Deze spontane betooging te uwer eere treft ons diep, en het is mij eene zoete taak het Brstuur-der Harmonie te bedanken ons uitgenoodigd te hebben op deze plechtig heid immers de hulde onzen geliefden Voor zitter bewezen heeft hare terugkaatsing op gansch de Handelskamer. Heer Voorzitter, vandaag is Yper in feest gewaad, de vlaggen wapperen aan de gevels om de blijdschap der bevolking kenbaar te maken. Waarom? Omdat heden een groote stap is vooruitgedaan op den weg onzer her wording, omdat heden een onzer pijnlijk ste grieven verdwijnt. Toen gij over tien jaar den moeilijken strijd aanvatte tot het herstel der vaart, waren wij, uwe medegezellen, meer dan iemand bewust van de reuzentaak welke gij aandurfdet, doch uw moed en wilskracht hebben over alle moeilijkheden gezegepraald. Eere en hulde aan U Dank aan uw~ streven zullen wij weldra onzen eeuwenouden waterweg bezitten, die een bron zal worden van welstand voor handel en nijverheid. In naam van het Bestuur der Handels kamer bid ik U, heer Voorzitter, de verzt ke ring onzer dat kbaarheid te aanvaarden. Tevens biedt het Bestuur zijne eerbiedige hulde aan Mevrouw Vermeulen. Vervolgens bood de heer advokaat Butaye, voorzitter van de Federatie der Geteisterden van het arrondissement Yper, op zijne beurt de dankbetuigingen van de Federatie aan den heer Vermeulen om zijne hardnekkigheid in het onverpoosd eisclfèn van het herstel onzer vaart. Deze was een der machtigste factoren van orze vooroorlogsche bedrijvigheid en het terug bevaarbaar maken ervan is van htt grootste belang voor de toekomst van ons arrondissement. De Handelskamer van Yper en haar Voorzitter hebben zich jegens de stad Yper verdienstelijk weten te maken. Daarna antwoordde de heer Vermeulen vol gender wijze Mijniieeren, Ik bedank de vrienden die deze betooging ingericht hebben en bijzonderlijk deze welke uwe gevoelens uitgedrukt hebben. Madame Vermeulen en ik, wij zijn gevoelig aan de eer die ons aangedaan wordt. De stap heden gedaan op den weg van den vooruitgang van Yper,is van het grootste belang en hij strekt tot eer aan dat gedeelte der Ypersche Burgerij, welke den wil gehad heeft Yper te doen herleven en met wie ik, buiten en boven alle andere bezorgdheden, hand in hand den strijd gevoerd heb. Het is aangenaam in eene omstandigheid als deze den afgeloopen weg te beschouwen. In October 1918, na den terugtocht der Duitschers, brachten de Belgische Ministers een eerste bezotk aan Yper en op hunne terugreis waren zij verplicht te Dieppe, waar ik verbleef, te logeeren. Een vriend, die hen vergezelde, kwam mij hunne indrukken zeggen. Wij moeten een kruis maken op Yper En wat is het gedacht der heeren Minis ters vroeg ik. Yper in puinen laten en de streek be- bosschen was het antwoord. Ik ben, zei ik, voorzeker den eersten Yperling, dien gij sedert uwe reis ontmoet. Gelief in naam van dien eersten Yperling aan die heeren te zeggen dat, indien zij zich niet in staat gevoelen die herstelling te doen, wij Yperlingen het zullen ondernemen. Het eenige dat wij van hen in dit geval zullen verwach ten is wat vergoeding en zoo weinig mogelijk stokken in de wielen Als wij thans de vreemde bezoekers ons hooren vragen of het wel waar is dat Yper eens in puinen en de gansche streek verwoest lag, dan kunnen wij de grootschheid der afge legde taak meten. Het is geenszins mijn loei de pogingen der opvolgende Belgische regeeringen te onder schatten en ik ben den'eersten om daaraan hulde te brengen. Doch met deze woorden van hulde te brengen verminder ik geenszins de belangrijkheid der rol gespeeld door dezen die de herleving van Yper en het verwoeste land gewild hebben. Wanneer onze waterweg zal voltooid zijn, dan zal Yper opnieuw de handelshoofdplaats van het Westland worden en ik hoop dat de Yperlingen ten volle de belangrijkheid ervan zullen begrijpen en het prachtig wapen, dat zij zullen bezitten, weten te hanteeren. Ik verneem zooeven dat het twee Yperlin gen zijn die heden de aanbestedingen bekomen hebben Gelijk het over zoovele honderde jaren de Yperlingen zelf waren die hunne vaart graafden en het eerste Sas van Nieuw- pooit bouwden, zoo zal het door Ypersche krachten zijn dat onzen waterweg voltooid wordt. Proficiat aan de heeren Byttebier en Vanderghote Ik heb ook vernomen dat, als gevolg aan de beloften gedaan door den heer Jaspar, verleden week de aanbesteding van de vlot- kom van Nieuwpoort heeft plaats gehad. De werken van Nieuwpoort gepaard gaande met deze van Yper, wat verheugend nieuws Wij hebben het schoone Yper van vóór den oorlog gekend, wij hebben het zien vernielen, wanneer het uur der herleving kwam was het de werkman niet, was het de kleine burger niet die de taak op zich kon nemen, het was onzen plicht. Wij, voorname burgers van Yper, hebben ze getracht en trachten ze nog te vervullen in de maat van onze krachten en onze macht. Onze belooning zal wezen dat het volgende geslacht van ons zal zeggen dat wij ten volle onze taak begrepen en vervuld hebben. Dit js het eenigste dat wij verlangen. Het Ypersche sluit zich van harte bij de hulJe aan den heer Vcrm-ulen bewezen en vvenscht dat de laatste werken der vaart wel dra zouden aangevargen cn met spoed voort gezet worden, opdat wij binnen kort, zoomo gelijk reeds met de opening onzer aanstaande Handelsfoor, de schoone plechtigheid van het leggen van den eersten steen onzer kaai muren te Yper zouden mogen bijwonen. Vanderghote, Yper 1.653.075,83 fr. Monballiu, Brugge 1.752.478,12 Mylle, Oostende 1.768.781,35» Van Troyen, Brugge 1.788.522,77 Verbeure, St- Michiels 2.191.079,33 Depoorter, Antwerpen 2.75o.35x,i5 Gebroeders Byttebier, Yper 7-439.i3g,oi fr. Monballiu C., Brugge 7-585.375,29 Mylle J Oostende 8.x3i.838,g7 Vandelannoote C., Yper 8 260.883,07 Séances suivantes 17, 24, 3i Janvier.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 2