Gemeenteraad van Yper Verslag der Zittiig ran 23 December 1929 4- i Vervolg §3. Politie. Openbare veiligheid en gezondheid. M. Sobry. De artikelen 43, 44 en 45, be trek hebbende op persoonskwesties, werden verleden week in de geheime zitting behan deld. 46) Bijkomende vergoedingen van politie commissaris en toegevoegden politiecommis saris (n.368 fr. 75). 47) Bijkomende vergoedingen der politie agenten (10 too fr.) 48) Toerusting en bewapening der agenten (17.000 fr.) 49) Bureelkosten der politie (10.000 fr.) 50) Pacht van 't politiebureel (4.000 f-.) 51) Aandeel der stad in de kosten der huizen van doortocht en plaatselijke politie (200 fr.) 52) Aandeel der stad in de vergoeding aan den officier der rechterlijke politie (225o fr.) 53) Openbare verlichtingin 1930(177.000fr.) M. Vandamine. 't Is pijnlijk te bestatigen dat de stad zoo een colossale som aan de openbare verlicht'ng moet besteden, alswan neer nog menige onzer stadgenooten van die verlichting niet kunnen genieten. Sedert meer dan een jaar heb ik gevraagd de Pannenhuis straat te verlichten en tot op heden hebben de bewoners dier straat nog geen voldoening bekomen. M. Vermeulen. Ik ondersteun de vraag van den heer Vandamme. Die straat is nu alleen maar verlicht met een ongelukkigen petroleumlantaarn. De gasverlichting is daar meer dan noodig, te meer dat men die reeds geplaatst heeft in de Kaflerwijk waar er vóór den oorlog ook geen was. M Declercq. Zoo wij nu nog uitbreidin gen moeten doen, zal de verlichting ons nog meer kosten. Het ware mogelijk eenige be sparingen te doen met b.v.b. in den zomer slechts de helft van de lantaarns te doen bran den, maar de maatschappij wil niet en volgens het contract kunnen wij haar die verplich'irg niet opleggen. M. Missiaen. Het ware wenschelijk dit contract te verbreken. Op sommige andere plaatsen is het de stad die van de maatschap pij geld trekt in plaats van er te moeten betalen. M. Sobry. Ongelukkiglijk zijn wij voor 3o jaar verbonden. M. Declercq. Ik stel voor de som van i85.ooofr. in te schrijven daar de opslag der kolen zich slechts halfwege 't jaar heeft doen voelen, terwijl dit nu over gansch het jaar zal dragen. M. Delahaye. Ik vraag de som, die in de begrooting voorzien is, te behouden. Wij zullen dan zien zoo ze voldoende is of niet. Dit laatste voorstel wordt eenparig gestemd. M. Sobry. Voor de verlichting van 1929 hebben wij een som van 11.000 fr. te kort. Is de raad van zin dit nu te stemmen M. Missiaen. Dit is een buitengewone •uitgaaf. De artikelen 54, reinigheidsdienst der wegenis (110.000 fr.) en 55, jaarwedde v^n den geneesheer gelast met de bestatiging der overlijdens (1600 fr.), worden uitgesteld. 56) Begravingsdienst personeel (38 ooofr). 57) Begravingsdienst onderhoud van 't gereedschap en verscheidene kosten (5ooo fr.). 58) Openbaar slachthuis personeel (39.000 fr.). 59) Openbaar slachthuis verscheidene kosten (35oo fr.). 60) Waterleiding - personeel (57.5oo fr.) 61) Waterleiding verscheidene kosten (l26.5oo fr.). M. Missiaen. - In wat bestaat die gewone Ik vind dat die verscheidene kosten j er pg beloopen. ridan. - Inderdaad, dit is zeer vaag. M. Declercq.— Dit is eigenlijk voor de uit- batingskosten en het zou beter alzoo bepaald worden. Voor dit jaar hebben wij hier een tekort van 16.000 fr. M. Sobry. Ja, maar dit is een buiten gewone som die op 't einde der begrooting zal dienen gestemd te worden. M. Declercq. De hier voorziene som zal ook moeten verhoogd worden tengevolge van den opslag der kolen en der verhooging van 10 °/o der loonen. Toekomende jaar zal het ook noodig zijn de filters volledig te reinigen M. Delahaye. Werd er vroeger niet be sloten de pompen met een electrieken motor te doen werken M. Declercq. Ja, maar dit zal duurder komen dan thans met de kolen, maar alsdan zal de aangestelde toeziener niet standvastig bij de pomp moeten blijven en ook op de fil ters kunnen letten, zoodat het eene het andere zal vergoeden. M. Sobry. Ik stel voor de som van 126.5oo fr. te behouden. M. Declercq. Mij is het goed, maar dan zullen wij nog eens een tekort hebben. 62) Waterleiding aansluitingen (20.000 fr.). M. Vandamme. Is dat voor nieuwe aan sluitingen Zoo ja, dan is dit een buitenge wone uitgaaf. M. Sobry. Wij hebben dit jaar uit jaar in, zoodat wij dit wel als een gewone uitgaaf mogen aanzien. Voor degenen die kunnen bewijzen dat zij voor den oorlog aangesloten waren wordt de aansluiting voor niets gedaan en de anderen moeten betalen. 63) Dienst der vischmarkt (2000 fr.). 64) Wedde van den cipier Van het nacht verblijf (1800 fr.). 65) Aanvullende wedde van den cipier van het nachtverblijf. (1100 fr.) M. Sobry. Het zou moeten zijn van het doortochthuis in plaats van het nachtverblijf. 66) Onkosten van 't nachtverblijf (2000 ïr.). 67) Dienst der zwemkom (10 000 fr.). M. Sobry. Het is wel verstaan dat er voor het personeel onder a tikel 56 begrepen, alsook voor de politieagenten, secretaris van politie en personeel van het slachthuis eén verhooging van 5oo fr. is. M. VermeulenWare er geen middel om de electrieke leiding tot buiten de Rijselpoort te leggen M. Declercq. Volgens de Heer ingenieur der maatschappij mij gezegd heeft zal dit gedaan worden. M. Lemahieu. Er zijn vier kabienen gevraagd opdat iedere wijk even bevoordeeligd zou worden. Ik denk dat wij die uitbreiding moeten stemmen voor gansch het grondgebied der stad, omdat wij alsdan een grooter toelage van de Provincie zullen bekomen. M. Capoen. - Ik steun den heer Lemahieu om ook den buiten met de electrieke leiding aan te sluiten. M. Sobry. Het eenige middel om dit te kunnen verwezenlijken is het aangaan eener leening. M. Lemahieu. Ik vraag dat er in den laop van aanstaande jaar onderhandelingen met de maatschappij en de provincie zouden aangeknoopt worden om gansch den buiten met het electriek net te verbinden. Ik stel voor thans uit te scheiden en de punten te bespreken die in de geheime zitting moeten afgehandeld worden. De heer Voorzitter wil de bespreking der begrooting nog voortzetten, maar sommige raadsleden doen opmerken dat het uur reeds gevorderd is en dat een raadslid met den autobus van 20 u. moet kunnen vertrekken. M. Delahaye. Vooraleer te eindigen zou ik willen een bemerking maken. Met Kerstdag en Nieuwjaar is het seizoen aangekomen dat er in de herbergen, waar een of andere Maat schappij bestaat, een avondmaal plaats heeft. Te dier gelegenheid vraagt men er tot na 11 u. 's avonds wat muziek te mogen maken. Dit wercLvroeger altijd toegelaten en ik denk dat het schepenencollege thans ook deze vragen zal inwilligen. M. Sobry. Volgens het bestaande regle ment, waarover de gemeenteraad zich tot tweemaal toe uitsprak, wordt het dansen en het spelen van muziek slechts toegelaten tot 11 u. 's avonds. Volgens dit reglement mag de burgemeester in buitengewone omstandig heden bijzondere toelating verleenen voor wat dag en uur betreft. Bijna wekelijks ontvang ik dergelijke aanvragen en aan allen heb ik geantwoord dat het den wil was van den gemeenteraad dat de nachtrust der bevol king moet geëerbiedigd worden en dat alle muziek om 11 u. 's avonds moet eindigen. Wil de gemeenteraad zijne vroegere ziens wijze veranderen, het staat hem vrij. Voor wat mij betreft ik zou willen van die toelating ontslegen worden. Voor andere zalen of open bare plaatsen, waar regelmatig muziek ge maakt of gedanst wordt, betaalt men een taks aan de stad, en daar moet alles om II u. eindigen, terwijl de anderen niets betalen en de toelating zouden hebben langer te spelen en te dansen. Dit ware niet redelijk en ik denk dat allen op denzelfden voet moeten behandeld worden. M. Vergracht. Mijnheer de Burge meester, gij zijt er niet. Hier geldt het geen danszalen maar alleenlijk private maatschap pijen die jaarlijks een souper houden. Op aanvraag van den Heer Vermeulen leest de heer Voorzitter den volgenden brief die door de Handelskamer, in datum van 23" dezer, naar het stadsbestuur gezonden werd Het bestuur der Handels- en Nijverheids- kamer van Yper, in zitting van 210 dezer, heeft besloten krachtdadig protest aan te teekenen tegen de verkeerde wijze waai op de verordening van 12 Oogst 1929, betref- fende de dansfeesten en het spelen van muziekinstrumenten, toegepast wordt. Het reglement zegt duidelijk de openbare dans- en muziekfeesten en het kan dus de bijzon- dere feesten of avondmalen der Ypeische Maatschappijen, gehouden met gesloten lokalen en enkel voor de leden, niet be- treffen. Het bestuur bidt de H ieien van het Sche- penencollege en van den Gemeenteraad, te willen zorgen dat dit reglement, bestemd om zekere misbruiken te beletten en geens- zins om de ordelievende volksmaatschap- pijen te tergen, toegepast worde volgens den zin zijner opstellers. Gelieft te aanvaarden, Mijnheertn, de ver- zekering onzer goede gevoelens M. Sobry. Dit ware een verkeerde toe passing van het reglement op de muziek instrumenten. Er is hier ook hoegenaamd geen spraak van terging, het is alleen maar de wil van den gemeenteraad eerbiedigen. Vroe ger werd er met reden geklaagd dat de dans partijen zooveel vechtpartijen, zooveel erger nis en zedenbederf veroorzaakten, doch wil de raad thans op zijne beslissing terugkeeren, mij is het goed. M. Declercq. Ik denk dat de maatschap pijen mis zijn met een aanvraag te doen. Het zijn private maatschappijen en wij hebben daar niets in te zien. M. Sobry. Men mag de wet alzoo niet verdraaien. In herbergen kan er geen spraak zijn van private maatschappijen, dit zijn openbare plaatsen en zoo zou men er bij de minste gelegenheid de deuren kunnen sluiten en al doen wat men wil. M. Missiaen. Het ligt toch zeker niet in de bedoeling van den heer Burgemeester met Nieuwjaafavond alle dansfeesten om 11 u. te doen eindigen M. Sobry. Dit is nochtans het reglement. M. Missiaen. Maar t is daarvoor dat er een artikel voorzien werd waarbij gij ge_ machtigd zijt uitzonderingen toe te staan. De bedoeling van gansch den raad was wel dat alleen de gewone danszalen in gewone tijden om 11 u. 's avonds moesten gesloten zijn. Maar het geven van een souper in een maat-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 4