Verslag der zitting van 30 December 1920 as—a 5 schappij, of nog Kerstdag- en Nieuwjaar avond, dit zijn allen buitengewone omstandig heden. M. Vermeulen.Al die maatschappijen die IJ, Mijnheer de Burgemeester, die toelating vragen, zijn u allen bekend vermits gij ze jaar lijks met Allerheiligen op de vaderlandsche plechtigheid uitnoodigt. De leden dier maat schappijen zijn allen van de beste burgers van Yper en de politie heeft daar nog nooit moeten tusschenkomen. M. D'Huvettere. Als die maatschappijen een reglement en een lijst harer leden hebben, <ian zijn het private maatschappijen. M. Sobry. Hewel, dat ze mij dan niets vragen. M. Declercq. Maar ze zouden toch den heer Politiecommissaris moeten verwittigen en de lijst der leden neerleggen. M. Vermeulen. De heer Burgemeester zou ook den heer Politiecommissaris moeten laten weten dat het die maatschappijen toege laten is op die omstandigheden na II uur 's avonds muziek te maken, want de heer Politiecommissaris moet ook weten waaraan rzich te houden. Thars zou ik willen nog een andere vraag doen. Op 3t December aan staarde zullen te Brugge de laatste werken onzer vaart van Yper naar den Yzer in aan besteding uitgegeven worden. Ik stel voor dat het schepenencollege een brief van bedanking aan den heer Minister Jaspar zou sturen en een oproep tot de bevolking zou doen om dien dag h re huizen te bevlaggen. Want dien dag, •waarop de Staat zich verbindt onze vaart •volledig te herstellen, is een grooten dag in de geschiedenis van Yper. M. Sobry. Ik denk dat het gemakkelijk zal zijn aan den heer Vermeulen voldoening te geven en, bij middel der pers, aan de be volking te vragen dien dag hare vreugde te willen betoonen met de huizen te bevlaggen. De openbare zitting wordt hierop te 19 u. 40 opgeheven. De heer Voorzitter opent de zitting om 17U. 10. Zijn tegenwoordig de heeren Sobry, burgemeester-Voorzitter Declercq, Lema hieu en D'Huvettere, schepenen Capoen, .Laton, Soete Missiaen, Bonnet, Coutelle, Vermeulen, Vandamme en Delahaye, raads deden Versailles, secretaris. 1. Proces verbaal der zitting van 23 De cember 1929. Dit proces-verbaal, nadat de heer Secretaris er lezing van heeft gegeven, wordt zonder .opme kingen goedgekeurd. 2. StadskerkhofGon dv er gunningen Een aantal grondvergunningen op het stadskerkhof worden, mits de gewone ver goeding ten voordeele van de Commissie van -Openbaren Onderstand, met eenparige stem men toegestaan. 3. Stadsbegrooting ig3o. 4. Openbare Weldadigheid. Art. 68. Gemeen Fonds (137.000 fr.) 69) Onderhoud van landloopers en bede laars (7000 fr.) 70) Nationaal Werk voor Kinderwelzijn toelage der stad (9000 fr.) M. Delahaye. Is er geen brief toege komen vanwege het Nationaal Werk voor kinderwelzijn Ik ken persoonlijk dit werk dat hier veel goeds tot stand brengt met het wekelijksch bezoek der kinderen. Ik vraag dat de toelage der stad zou verhoogd worden, want het plaatselijk comiteit van dit werk heeft veel moeite om, met de toelagen der stad en Provincie, zijne onkosten te dekken. Hierop geeft de heer Voorzitter lezing van een schrijven van het werk voor kinderwel zijn, waarbij gevraagd wordt de toelage der stad met 2000 fr. te verhoogen. M. Sobry. Vanwege de Provincie kennen wij regelmatig welk aandeel de stad aan het Nationaal Werk voor kinderwelzijn moet toe- kennen, en volgens dit cijfer moet de toelage, die wij verplicht zijn te geven, geen 9000 fr. bedragen. Ik denk dat 9000 fr. een voldoende toelage is, zooniet zou de stad misschien 1000 frank kunnen meer geven, want het is een zeer nuttig werk dat veel doet voor het wel zijn der kinderen. M. Missiaen. Het zijn de socialisten niet die iets op te merken hebben tegen het werk voor kinderwelzijn. Maar dit jaar zal het ons niet mogelijk zijn die toelage te stemmen en indien het plaatselijk comiteit met zijne manier van werking zoo voortgaat zullen wij toekomende jaar tegen de toelage stemmen. Wij weten dat de damen, die zich met dit werk bezig houden, zich veroorloven met de toelage der stad propaganda te maken voor politieke inrichtingen. Zij gaan van huis tot huis en, alswanneer zij weten dat iemand aangesloten is 't zij bij het vlaamsffi nationaal syndicaat, 't zij bij het socialistisch syndicaat, trachten zij die menschen met giften uit de kas genomen te overhalen om zich bij een katholiek syndicaat aan te sluiten. Dit is het werk niet van het Nationaal Comiteit voor kinderwelzijn, het moet aan iedereen gegeven worden daarvan te genieten. Van hetgeen ik hier vooruitzet hebben wij de bewijzen bij ons. Misschien zal er geprotesteerd worden vanwege de katholieken die dit comiteit om zeggens gansch in handen hebben en zullen zij ors zeggen geef ons die namen. Wij weten wat wij in dit geval moeten doen. Het beste ware dat een afgevaardigde van iedere partij bij dit comiteit gevoegd worde om alzoo zijne werking te kunnen controleeren. Moest dit comiteit echter zoo voorts te werk gaan, dan zullen wij ons niet meer vergenoegen met ons te onthouden, maar zullen dit comiteit zooveel mogelijk bekampen. M. Laton. Ik sluit mij aan bij de woor- .den van den heer Missiaen en verklaar mij ten volle t'akkoord om mij voor dit oogenblik te onthouden, maar zooals de heer Missiaen zal ik in 't vervolg tegen de toelage stemmen zoo het comiteit op denzelfden voet voort- werkt. M. Sobry. Ik bestatig dat er hier een afwezige aangevallen wordt die niet kan ant woorden. Ik kan dus voorwaardelijk niet aanvaarden wat hier gezegd werd, en ik denk wel te doen met de voorgestelde toelage met 1000 fr. te verhoogen. M. Bonnet. Ik kan mij niet vereenigen met de veiklaiing van den heer Voorzitter. Hij spreekt over het kinderwelzijn zooals over de ouderdomspensioenen. Als hij werke lijk de premie wil behouden dan is een som van 2000 fr, niet genoeg, maar moet het wel 4000 fr. zijn gezien de premie thans heel en al ten laste der stad valt- Om dezelfde redenen als de heeren Laton en Missiaen zal ik mij onthouden. M. Delahaye. Ik stel voor de som in de begrooting voorzien met 2000 fr. te verhoogen. Van de beschuldigingen die wij hier moesten hooren weet ik niets, doch ik vraag dat al de partijen in dit comiteit zouden vertegenwoor digd zijn. Maar wat ik weet, 't is dat dezen die zich nu met dit werk bezig houden er veel tijd aan besteden, veel opoffering aan den dag legden en zelfs van hun eigen geld eraan toesteken. Als er andere vrouwen zijn die zich eveneens voor het welzijn onzer kinderen willen toewijden, denk ik dat zij in dit comi teit moeten aanvaard worden. M. Capoen. Zou de zaak niet moeten uitgesteld worden totdat wij eenige inlichtin gen bekomen hebben over hetgeen hier ge zegd werd M. Missiaen. Ge verwacht u er toch zeker niet aan dat die damen dat zullen bekennen M. D'Huvettere. Ik denk dat wij allen t'akkoord zijn over het princiep. Het eenig doel van dit werk is het nut en het welzijn der kinders te beoogen. Thans werden er hier drie versehillige cijfers voorgesteld, doch gezien den staat onzer begrooting vraag ik dit jaar alleen maar een toelage van 9000 fr. toe te kennen. Wij zouden alsdan verder kunnen onderzoeken wat er eigenlijk van is en zoo noodig toekomende jaar meer geven. M. Lemahieu. Ik sluit mij aan bij het voorstel van den heer schepen D'Huvettere. M. Delahaye. Wanneer de melk werd afgeschaft dan heeft de stad dit voorts be taald. Gezien het groot nut van dit werk vind ik het redelijk een toelage van ir.000 fr. te verleenen en daar dit het hoogste voorstel is, vraag ik er eerst over te willen stemmen. De heer Voorzitter legt hierop het voorstel van den heer Delahaye ter stemming. Stemmen ja de heeren Declercq, Ver meulen, Vandamme en Delahaye neen de heeren D'Huvettere, Laton, Soete en Sobry onthouden zich de heeren Lema hieu, Capoen, Missiaen, Bonnet en Coutelle. Het voorstel een toelage van 10.000 fr. te verleenen wordt vervolgens ter stemming gelegd. Stemmen jade heeren Declercq, Lemahieu, D'Huvettere, Capoen, Vermeulen, Delahaye en Sobry neen de heer Vandamme ont houden zich de heeren Laton,- Soete, Missiaen, Bonnet en Coutelle. 71) Deel der stad in 't Werkloozenfonds (75oo fr.) 72) Werkloozenfonds Bestuurskosten (3ooo fr.) 73) Aandeel der stad in het Nationaal Crisisfonds (3ooo fr.) 74) Betaling der Ouderdomspensioenen (80.000 fr.) 5 Eeredienst ?5) Woonstvergoeding aan de bedienaars van den Eeredienst (6.3oo) 6 Wetenschappen en kunsten a) Onderwijs - 76) Toelage der stad aan de Middelbare School (73.189 fr. 33) b) Lager Onderwijs 77) Aandeel der stad in de kosten van 't kosteloos lager onderwijs a) Stadjongensschool (29.280 fr.) M. Sobry. Wij hebben een brief ontvan gen van den heer Bestuurder dier school die vraagt, daar de opbrengst der stichtingen ten voordeele van die school onvoldoende is, het dubbel te mogen gebruiken voor de prijsdee- ling. Doch het ware beter dit te bespreken bij artikel 86 der begrooting. M.Missiaen. Artikel 86 kan niet veranderd worden, dit is voor gevestigde interesten va* gifter. Het ware dus beter dit punt nu te bespn-ken. M. Sobry. Het komt overeen, uit. De fundaties zijn ontoereikend en er wordt ge vraagd die som te verdubbelen. Ik denk dat 2101 fr. o5 voor de prijsdeeling voldoende is en als wij aan die vraag voldoening geven mogen wij dezelfde vraag van de andere scholen ook verwachten. De heer Vergracht komt de raadszaal binnen. M. Bonnet. Ik kan moeilijk aannemen dat er geen gevolg aan de vraag van den heer Bestuurder zou gegeven worden Sedait de laatste jaren zijn de boeken met ten minste 1/4 opgeslegen en ik denk dat wij die toelage in verhouding zouden moeten verhoogen. Ik stel dus voor een gunstig gevolg aan de vraag te geven. M. Sobry. Gij zult willen bemerken dat wij r.u meer voorzien dan vroeger en dat wij dus een gedurigen aangroei der kosten be- statigen. M .Bonnet. Begeert gijv misschien onze scholen alle jaren te zien vervallen Als er iets te doen is dan is het wel voor het officieel onderwijs. M. Sobry. Ik denk dat de school in zeer goede handen is en dat ze goed voorud gaar. M. Missiaen. Meent ge dat de heer Be stuurder dier school die vraag zou doen zoo ze niet gewettigd ware M. Sobry. Wij kunnen ^'uijd meer uitge ven, maar de kwestie is te weten waar het geld halen. M. Missiaen. Alles is opgeslegen en zoo er nu meer gevraagd wordt dan is het niet om meer te doen, maar om 't zelfde te kunnen doen van vroeger jaren. Ik steun de vraag van den heer Bestuurder. M. Declercq. De heer Bestuurder vraagt

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 5