6 qdo gansch de fundatie te mogen gebruiken in plaats van een deel, ik denk dat het redelijk is dat die fundatie voor haar doel gebruikt worde. M. Sobry. Die fundatie werd gedaan ten voordeele van het lager onderwijs en later werd de helft daarvan gegeven voor de prijs- deelingen. Houdt de heer Bonnet aan zijn voorstel van verhooging met een vierde Dat ware dan 5oo fr. Zoo ja, dan leg ik dit voorstel ter stemming. Dit wordt met eenparigheid van stemmen aangenomen en de voorziene som van 29.280 f. wordt op 29 780 fr. gebracht. 78) b) Stadsmeisjesschool der Rijselstraat (30.200 fr.) M. Missiaen. Hier in stad hebben wij twee soorten scholen, de gemeentescholen en de vrije scholen. De gemeentescholen zijn voor iedereen endaar kan iedereen voldoening hebben terwijl alle ouders hunne kinders naar de vrije scholen niet kunnen zenden. Aan dezen die beweren zouden dat de gemeente scholen scholen zijn zonder God, vraag ik dit te bewijzen. De ouders zijn vrij hunne kinders te zenden naar de vrije scholen waar al het onderwijs op godsdienstigen grond gegeven wordt. Doch ik eisch dezelfde vrijheid voor de andere scholen. In de Stadsmeisjesschool der Rijselstraat hebben de kinders er het onderwijs niet dat hen zou moeten gegeven worden. Daar verplicht men de kinders 's Zondags de Mis bij te wonen in de Sint Maartenskerk en 't is de Jufvrouw Bestuur ster zelf die de controle doet. Dit ware nog zoo erg niet moesten de kinderen, die naar de.mis niet komen, erdoor geen nadeel onder gaan. De kinders die naar de mis gaan krijgen een geschenk dat bestaat uit een zantje en c ;n goed punt. De andere kinders verliezen dus eiken Zondag een punt. Dat maakt 52 punten op een jaar en dit heeft zijn invloed op de klasseeiing der kinders. Dit is onaannemelijk en ik vraag aan het schepenencollege drukking te willen uitoefenen om daar paal en perk aan te stellen. Ik verneem daarbij uit even goede bron dat deze zantjes gekocht worden met het geld van het budget der school. Alswanneer het materiaal der school nog ver van vol doende is, dan wordt nog een deel van het budjet afgenomen om godsdienstige zantjes te koopen. Ik vraag geen voorrecht maar ik dring aan opdat er streng zou toegezien worden en dat alle kinders gelijk zouden be handeld worden. M. Sobry. Wij zullen daarover inlichtin gen vragen. M. Vermeulen. Werden de scholen op 's Konings naamdag verzocht de nationale vlag uit te steken Ik heb dien dag voorbij de meisjesschool der Rijselstraat gegaan en belet dat de nationale vlag er niet uithing. M. Soete. Ik vraag hoe dit hier te pas komt. Wij zijn bezig aan de begrooting. M. Laton. Ik zou willen vragen waarom de heer Vermeulen die vraag van de nationale vlag koppelt aan de vraag van den heer Missiaen. Wat beteekent dit Ik geloof niet dat die vraag hier te pas komt. M. Vermeulen. Is de Stadsmeisjesschool dan geen officieel gebouw meer M. Sobry. Wij zullen inlichtingen nemen. M. Laton. Mijnheer de Burgemeester, gij moogt inlichtingen nemen nopens de vraag van den heer Missiaen maar niet op de vraag van den heer Vermeulen. Wij hebben de be stuurster dier school niet opgelegd de vlag niet uit te steken en zoo zij het niet gedaan heeft moet ze weten waarom. V. Vermeulen. Gij hebt hier toch geen bevelen te ge venMijnheer Laton, het is Mijn heer de burgemeester die hier meester is. De som, in de begrooting voorzien, wordt hierog algemeen goedgekeurd. c) Stadsmeisjesschool Sint-J anstraat (22.5oo fr.) So) d) Aangenomen Sint Aloysiusschool (4000 fr M. Sobry. Wij hebben een brief ontvangen waarbij een toelage van 1400 fr. per klas ge vraagd wordt, 't zij 1000 fr. voor schoolgerief en 400 fr. voor verwarming. Wij hebben een verbintenis aangegaan voor 10 jaren en volgens mij moet dit contract van weerskanten geëerbiedigd worden. M. Bonnet. Ik kan aannemen dat de vraag gesteund is, maar ik geloof dat zij zooals de andere wat op de schaafbank zal moeten gelegd worden. Zoo de vraag toegestaan wordt zal het meer zijn dan een vierde zooals voor de Stadsschool. M. Sobry. Het contract dat den i" Octo ber 1926 aangegaan werd voor een termijn van 10 jaren bepaalt de tusschenkomst der stad op 4000 fr. De heer Voorzitter geeft lezing van dit contract. De heer Soete, na eerst wat in het oor van den heer Laton geblazen te hebben, verlaat de raadszaal om 18 uur. M. Declercq. Zoo deze school moest te niet gaan, dan ware zulks nog een veel grooter uitgaaf voor de stad. M. D' Huvettere. Het is niet genoeg altijd uitgaven voor te stellen, wij moeten inkomsten hebben M. Sobry. Het contract is verbroken zoo gij het verandert en ket heeft dan geen reden meer van bestaan. Ik stel voor 4000 fr. te stemmen. Stemmen ja de Heeren Lemahieu, D'Hu- vettere, Vandamme, Delahaye en Sobry onthouden zich de heeren Declercq, Capoen, Laton, Missiaen, Bonnet, Coutelle, Vergracht en Vermeulen. 81) e) Aangenomen St. Michielsschool (625 fr.) M. Delahaye. Die som is toch veel te gering. M. Sobry. Begeert de raad kennis te nemen van het contract Wanneer deze gemeenteraad de toelage verhoogt dan is het den volgenden gemeenteraad ook toegelaten niets meer te geven, terwijl zoo dit contract niet veranderd wordt er thans niemand in staat is het te verbreken. M. Vandamme. Er is hier geen spraak dit contract te verbreken noch te verhoogen, er wordt alleen maar een bijkomende ver goeding gevraagd. M. Sobry. De vraag strekt wel tot het bekomen eener toelage van Jooo fr. voor schoolgerief en 400 fr. voor verwarming per klas, terwijl men zich bij de aanneming met 625 fr. tevreden stelde. Ik stel voor deze laatste som te stemmen. Stemmen ja de Heeren Lemahieu, D'Hu- vettere, Vandamme en Sobry onthouden zich de Heeren Declercq Capoen, Laton, Missiaen, Bonnet, Coutelle, Vergracht, Ver meulen en Delahaye. 82) f) Aangenomen Mariaschool met de eraan gehechte bewaarschool (8000 fr.) 83) Tusschenkomst der stad in den aankoop van schoolgeriefa) aangenomen St. Aloysius school (i3uo fr.) 84) b) Aangenomen Mariaschool met de eraan gehechte bewaarschool (3coo fr.) 85) Voorschot der gemeentein de jaarwedde van tusschentijdige onderwijzers en onder wijzeressen (5o.ooo fr.) 86) Stichtingen ten voordeele der lagere scholen, te weten a) De Looye (i52i fr. 45) b) Lamotte (1139 fr. 74) c) Vandenpeere- boom (735 fr. 80); d) Bouckenaere(37o fr. 44) e) Pijpe (14 fr. 85) f) Pauwels (74 fr. 08) g) Fiers (26 fr. 46). 87) Aandeel der gemeente in de kosten van de bewaarschool der Rijselstraat (4.500 fr.) 88) Aandeel der gemeente in de kosten van de bewaarschool der St. Janstraat (52O0 fr.) 89) Fonds der meest begaafden (2044 fr. 5o) 90) Dienst der gemeentehuishoudscholen (75.i5o fr.) M. Declercq. Ik vraag dit punt in de gehejme zitting te bespreken. M. Missiaen. Is dit wel noodig Ik aan zie dit niet als een persoonlijke kwestie. De Heer Soete komt terug binnen. M. Sobry. Ik moet doen opmerken dat wijde begrooting voor 1929 der huishoud school nog niet hebben terug ontvangen. M. Missiaen. En deze van 1928 werd oolc nog niet gansch uitbetaald. Dit artikel wordt hierop uitgesteld. 91) Vergoeding aan de leeraars van gods dienst en zedeleer in de lagere gemeente scholen (2700 fr.) 92) Dienst der Nijverheidsschool(72.g66fr 76)' Dit cijfer wordt op 79.890 fr. 76 gebracht. 93) Licht en vuur Nijverheidsschool aanvullend krediet (4000 fr.) 94) Stichtingen ten voordeele der Nijver heidsschool a) Vandenbussche 6 fr. 35). g5) b)-Merghelynck (111 fr. 14). 96) c) Ceriez 3o3o fr.) 97) Dienst der muziekschool (44.835 fr.) Volgens de goedgekeurde begrooting moet dit cijfer op 43 735 fr. veranderd worden. 98) Schoolsoep (2000 fr.) M. Missiaen. Ik wensch te weten wat er met die 2000 fr. gedaan wordt. In niet een school wordt er soep gegeven. Niemand weet daar iets van, zelfs de onderwijzers en onderwijzeressen weten niet dat zulks bestaat. M. Sobry. Ik twijfel er geen oogenblik aan dat er in de stadsmeisjesschool der Rijselstraat soep gegeven wordt aan de kin deren die daar 's middags blijven. In de school der St-Janstraat wordt er geen gegeven omdat het daar meestal kinderen zijn van begoede ouders. M. Missiaen. In de knechtenschool der St-Niklaasstraat wordt ook geen soep gegeven. M. Sobry. 't Is dat de kinders daar niet blijven. M. Missiaen. Omdat ze geen soep hebben. In de Justiceschool waren het vroeger meest begoede kinders, maar nu sedert de school kosteloos is gaan daar ook arme kinders. M. Sobry. Wij zullen inlichtingen nemen. 99) Betaling door den Staat van de jaar wedden der onderwijzers en onderwijzeressen der lagere scholen (934.740 fr.) 100) Idem der bewaarscholen (116.760 fr.j- 101) Kristen Middenstand toelage voor winter leer gangen (5oo fr.) 102) Geneeskundig schoolopzicht (20.000 fr.) M. Missiaen. Dit is een artikel dat reeds verscheidene malen in de begrooting voorkomt en waarvan nooit een centiem verbruikt wordt. Ik zou willen weten waarom ën ik dring aan om die som te gebruiken voor het doel dat ze bestemd is. 103) Gebruik van het inkomen van het kapi taal voor 't chineesch museum (3o3o fr.) 104) Avondschool. Vergoeding voor leeraars- en verscheidene kosten (3ooo fr.) M. Sobry. Dit is voor de avondschool voor het aanleeren der engelsche taal. Verle den jaar werden die lessen door veel leerlin gen uit de burgerij gevolgd doch op 't laatste was er bijna niemand meer en ik denk dat wij thans die som niet meer moeten verteren. M. Bonnet. Ik g-loof dat de noodzake lijkheid die vroeger bestond nu nog bestaat en het is niet omdat enkele burgers van die gelegenheid gebruik maakten dat de lessen voor iedereen moeten afgeschaft worden. Integendeel, het was den plicht van het sche penencollege te zorgen dat die school op tijd geopend werd en dat de leerlingen er waren. Zijt ge nu van oordeel dat er een inschrijvings- recht moet gevraagd worden, wij zullen ons- daartegen niet verzetten, maar wij vragen de voorziene som van 3ooo fr. te behouden. M. Missiaen. Ik geloof dat de heer Voor zitter een raar gedacht heeft om iets te doen bloeien. In 't begin ondervindt gelijk welke inrichting altijd moeilijkheden, het volk moet eerst van het nut ervan overtuigd zijn.' Doch het is heel natuurlijk dat men, met de avond school halfwege den winter te beginnen en d^ze tot halfwege den zomer te doen duren, op dat oogenblik veel minder leerlingen telt. Alsdan worden er nicv is geen avondlessen

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 6