Gemeenteraad van Yper Verslag der zitting van 30 December 1929 Vervolg B.' Vrijstaande uitgaven. 113) Aanwezigheidspennirgm aan de leden van den gemeenteraad (2540 fr.) Ingevolge een beslissing, door den raad vroeger in een geheime zitting genomen, moet deze som op 5ooo fr. verhoogd worden. 114) Toelage voor peerdenprijskampen (35oo fr.) 115) Toelage voor veeprijskampen (800 fr.) M. Sobry. Gezien wij nu een grooter toelage gestemd hebben zou de Heer Lema- hieu thans aan die 800 fr. niet verzaken M. LemahieuDie toelage van 800 fr. is voor een veeprijskamp die hier jaarlijks door den Boerenbond ingericht wordt, terwijl de 5ooo fr. die gestemd werden voor het Land- bouwcomice dienen. 116) Toelage voor geitenprijskamp (1000fr.) 117) Feesten en plechtigheden en 118J Ge meentefeesten in ig3o (5o.ooo fr.) M.Soiry. Ik stel voor die som op de helft te verminderen, gezien wij reeds 5o.ooo fr. voor de eeuwfeesten hebben gestemd. Wij moeten toch ievers verminderen. M. Missiaen. Toekomende jaar zult gij meer feesten moeten inrichten en gij spreekt van te verminderen. M. D'Huvetlere. Als wij de 200.000 fr., door den Heer Vermeulen gevraagd, bekomen dan zouden wij gansch dit artikel kunnen afschaffen. M. Vergracht. Hebt ge ze al gevraagd M. Lemahieu. Het schepenen college heeft de vraag ondersteund bij den Heer Gouverneur, en zoo wij die som krijgen zullen wij ze goed kunnen gebruiken. M Missiaen. Maar zoo ik den Heer Vermeulen goed begrepen heb, dan moeten die 200.000 fr. voor een enkel feest dienen. M. Vermeulen. Dit ware voor het geven van een grootsch feest waarop onze bondge- nooten zouden uitgenoodigd worden. Dit krediet zou dan niet voor andere feesten mogen gebruikt worden. M. D'Huvettere. Ik ben van het gedacht van den Heer Missiaen dat wij veel zullen moeten uitgeven voor feesten. M. Vandamme. Hoeveel blijft er nog over van het krediet van dit jaar M. D'Huvettere. Dit kan ik u alzoo niet zeggen, ik zou dit eerst moeten nazien. M. V andamme. Het is maar omdat gij vroeger altijd zegde dat de kas nog goed voorzien was. M. D'Huvettere. Het waterkasteel is ook goed voorzien, maar als het kraantje dag en nacht open staat dan vermindert het toch. (Gelach) Hierop wordt besloten de voorgestelde som van 5o.ooo fr. te behouden. 119) Verzekering der stadseigendommen tegen brand (3100 fr.) M. Vermeulen. Werd er door den heer stadsingenieur reeds een schatting gedaan der stadsgebouwen om te weten zoo zij wel aan hunne werkelijke waarde verzekerd zijn M. Missiaen. De verhooging der verze kering werd verleden jaar reeds gedaan. 120) Branddienst toelage aan het pom pierskorps (8000 fr.) 121) Branddienst Onderhoud van het gereedschap (8000 fr.) 122) Abonnementen aan den telefoon (2000 frark). 123) Kosten van pokinenting (3oo fr.) 124) Tijdelijk loon aan zieke stadswerk- lieden (5ooo fr.) 125) Bijs'andskas van 't pompierskorps (5o3 fr. 47). 126) Toelage aan den Onderlingen Bijstand tegen ziekte. (5ooo fr.) 127) Toelage aan St Jozefs Beroepschool (10.000 fr.) 128) Toelage aan de stadsboekerij (35oofr.) Ingevolge de vroegere stemming van den gemeenteraad moet er hiervoor thans 4000 fr. voorzien zijn. 129) Toelage aan de huishoudklas der Maria school (35oo fr.) 130) Toelage aan 't Leerwerkhuis der H. Familie (1000 fr.) i3t) Recht aan de maatschappij der schrijvers, toondichters en muziekuitgevers (5*3 fr. 5o) 132)Toelage aan den muziekkring «Ypriana» (25oo fr.) 133) Toelage aan de Vlaamsche Harmonie (25oo fr.) 1.34) Toelage aan de Socialistische Har monie (25oo fr.) l35) Bijzondere ve-goeding aan den muziek kring Ypriana (25oo fr M. Sobry. Wij hebben een vraag ont vangen van de Liberale Wacht die insgelijks een toelage van 25oo fr. voor haar muziek vraagt. Mijn persoonliik gedacht is dat er veel te veel muzieken komen en dat de lief hebbers van muziek zich zouden moeten ver eenigen in plaats van zich alzoo in verschil- lige maatschappijen te verdeelen. Zoo wij vandaag aan de liberalen voldoening geven, kriigen wii morgen dezelfde vraag van anderen. M. Vandamme. Dat zal komen. M. V er gr acht. Gij moet ze dan allemaal afschaffen. M. Lemahieu. Ik ben niet tegen het prin ciep, maar wij hebben het liberaal muziek nog nooit gezien terwijl wij de socialistische en de vlaamsche harmoniën gezien hebben vooraleer ze de toelage toegestaan werden. M. Soete. Moest ik het kapitaal van die heeren bezitten, ik zou de toelage niet durven vragen, maar ik zal ze toch stemmen. M. Ver gracht. Gij zult misschien die toelage ook niet meer moeten vragen nu M. Leuridan de 42.000 belgische franken zal opstrijken, die papieren waarop het portret staat van den Koning die ge niet geerne ziet. M. Declercq. Indien wij het getal leden kenden ware het misschien mogelijk een toe lage te verleenen. M. Laton. Is het wel zeker dat dit muziek bestaat M- Ver gr acht Vermits wij u zeggen van ja. Wij zijn toch zeker wel even geloofbaar als anderen M. Sobry. Gezien de gedachten verdeeld zijn, leg ik deze vraag ter stemming. Stemmen ja: de heeren Declercq. Vergracht en Vermeulen neen de heeren Lemahieu, D'Huvettere, Capoen en Sobry onthouden zich: de heeren Laton, Soete, Missiaen, Bonnet, Coutelle. Vandamme en Delahaye. 136) Noodsein (600 fr.) 137) Toelage aan 't Beschermingscomiteit voor kinderen van het rechterlijk arrondisse ment Yper (400 fr.) De heer Voorzitter geeft lezing van een schrijven waarbij gevraagd wordt deze toe lage te willen verhoogen in verhouding van de bevolking en bij voorbeeld vijf centiemen per inwoner te geven. M. Sobry. Ik denk dat 400 fr. in evenre digheid is van onze middelen, te meer dat er door de Commissie van Openbaren Onder stand reeds veel gedaan wordt om de verlaten kinders te steunen. M. Missiaen. De steun door den Open baren Onderstand verleend is voor hetzelfde niet. De heer Voorzitter stelt voor de toelage van 400 fr. goed te keuren. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema hieu, D'Huvettere, Capoen, Laton, Soete, Vermeulen, Vandamme, Delahaye en Sobry neende heeren Missiaen, Bonnet en Coutelle. De heer Vergracht onthoudt zich. M. Missiaen. Wij hebben neen gestemd, niet omdat wij er tegen zijn maar omdat deze som gansch onvoldoende is. i38) Witten van schoollokalen (6000 fr.) l3g) Abonnement aan Staats ontsmettings- dienst (800 fr.) 140) Inschrijving op de werken van Peter Benon (4® afkorting) (5oo fr.) 141) Abonnement voor ontleding van water 1000 fr 142) Toelage aan den Bond der kroostrijke gezinnen (5oo fr.) 143) Ruchtbaarheid voor de stad (2000 fr.) De heer Voorzitter geeft lezing van een schrijven van het Comiteit tot Bevordering van het vretmdelirigenverkeer waarbij een grooter toelage gevraagd wordt. Het drukken der gekleurde reklaamaffichen voor Yper, die in alle steden en alle landen verspreid werden, heeft meer dan 4000 fr. gekost. Het Comiteit heeft ook palen in beton doen plaatsen in verschillige gemeenten om de vreemdelingen den weg te wijzen naar De Panne binst dat de groote baan in herstelling was. Het heeft daarbij nog, in de drie talen, beknopte gidsen van Yper laten drukken en het is thans in onderhandeling om de Last Post», die telken avond bij de Meenenpoort geblazen wordt, per radio naar alle landen over te seinen. Het blazen van de Last Post binst den winter zoowel als binst den zomer, kost ongeveer 3ooo fr. per jaar. Om die redenen vraagt het Comiteit thans een toelage van i5.ooo fr. te mogen bekomen. M. Sobry. Ik denk dat het eene onmoge lijkheid is zulke som aan reklaam te besteden. Ik kan niet aannemen dat er betonnen palen geplaatst werden in vreemde gemeenten, ook niet dat er zooveel geld zou besteed woiden om de Last Post per radio te verspreiden. Dit is geen middel om hier volk aan te trek ken, want als de vreemdelingen de «LasfPost» thuis zullen kunnen hooren, zullen ze dan hier niet meer komen. Ik denk dat dit Comi teit wat matiger zou moeten zijn en jk stel voor een som van 4000 fr. te stemmen. M. Lemahieu. Ik denk dat 3ogo fr. vol doende is. De noodige wegwijzers zijn door den dienst van Bruggen en Wegen geplaatst en wat de Last Post betreft ik kom er niet tegen op dat dit 's zomers gedaan worde. Tot heden werd dit betaald door de hottlhouders, die er het grootste protijt uit trekken, en zij mogen het voorts doen. 's Winters is dit niet noodig en ik heb dikwijls kunnen bestatigen dat, buiten den heer Politiecommissaris en een of twee agenten, daar niemand tegen woordig is om daar blootshoofd in dat trekgat te staan. Zij mogen dat gerust in den winter afschaffen. M. Vermeiden. Ik geloof dat die beton nen staken geplaatst werden met het doel de vreemdelingen, die gezien de groote baan in herstelling was langs Yper niet meer kwamen, aan te duiden dat er toch nog een weg was die naar Yper leidde. Het plan ervan werd aan den venster van het stadhuis uitgehangen. M. Declercq. 't Was ook om de goede wegen aan te duiden, want de andere door de Bruggen en Wegen aangeduid waren allen in slechten toestand. M. Vermeulen. De Last Post is hoog geacht in Engeland. Onlangs hebben wij hier het bezoek ontvangen van den Sectetaris van den Koning van Engeland die verklaarde dat Z. M. de Koning zeer getroffen was door den dienst die hier dagelijks voor de Engelsche dooden gedaan wordt. Niet lang geleden nog vernam ik te Brussel dat de Voorzitter der Engelsche Handelskamer eveneens zeer ge troffen werd door de hulde hier bij de Mee nenpoort bewezen, en verklaarde dat hij r.iet zou nalaten dezen zomer eens met zijne vrouw naar Yper weer te keeren om deze plechtig heid nog eens bij te wonen. Die plechtigheid van de Last Post wordt gedaan uit eerbied voor de opoffering der Engelsche strijders. Het Engelsche volk is straf gevoelig en ik vind dat, met deze plechtigheid voort te doen, de stad het bewijs zal geven van hare goede gevoelens, en dit zal ten slotte voor gevolg hebben een groot profijt voor de stad te zijn. Ik stel voor een toelage van 5ooo fr. te ver leenen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 3