4 M. Soete. De vaderlandsliefde van den heer Vermeulen komt weer boven. Hij zou weer na 10 jaren willen vechten, hij die nooit geen soldaat is geweest en M. Vergracht was soldaat te Watou. M. Vermeulen. Mijnheer Marcel Soete zou den eersten moeten zijn om over soldaten dienst te zwijgen. In het jaar igi5 of igtó ontmoette ik te Dieppe vader Bruno Soete die mij zegde, wijzende naar zijn zoonIs me dat wel een mensch om soldaat te zijn Hij vroeg mij voor hem bij den heer Nolf ten beste te willen spreken en Mijnheer Marcel Soete werd geen soldaat. Heeft hij er al ooit aan gedacht zijn weldoener daarvoor te bedanken Daarop wordt de heer Soete boos, springt recht, gaat van zijn plaats weg, komt terug en, samen met den heer Laton, slaat op den tafel, schreeuwende dat dit persoonlijkheden zijn. M. Laton. Ik teeken daartegen protest aan, als de heer Voorzitter het niet wil doen. De heer Laton poogt dan een zeer interes sant verhaaltje te maken van een kozijn van een nonkel van een broeder, maar ja, zegt hij, ik weet niet meer van wat, want het gaat veel te ver, die vraagt om hier te Yper de Last Post te blazen. M. Capoen. Zoo die heeren den tijd heb ben om hier achter den vieren, zoo maar eens op hun gemak naar de Last Post te komen luisteren, dat zij dit dan zelf bekostigen. M. Lemakieu. Ik vraag de som die in de begrooting voorzien is te behouden. Want zoo deze hulde dagelijks bij de Meenenpoort bewezen wordt zal men ons dan hetzelfde kunnen vragen voor ons Belgisch gedenktee- ken. Daarbij dit is in den winter niet noodig gedaan. M. Declercq. Dit is niet voor de vreem delingen maar uit eerbied voor de dooden. M. Lemahieu. De dooden liggen daar aan de Meenenpoort niet. M. Capoen. De dooden zullen dat niet gewaar noch daardoor levend worden. M. Delahaye. Ik geloof dat wij een weinig weg zijn van ons artikrl [43. Er bestaat een maatschappij die pogingen aanwendt om zooveel mogelijk vreemdelingen naar Yper te lokken. Zij vraagt eenvoudig een toelage en al het andere komt hier niet van pas. M. Laton, nogmaals op den tafel slaande om er meer nadruk op te leggen. Ik wil eerst de rekening van dit Comiteit zien en vraag dit punt te verdagen. M. Sobry. Wij moeten toch vandaag onze begrooting eindigen. M .Latov. - Dit kan evengoed verdaagd wor den als de andere artikelen die vroeger uit gesteld werden. M. Missiaen. Ik denk niet dat die maat schappij verplicht is ons hare rekening voor te leggen. Zij vraagt ons eenvoudig een toelage ej verder hebben wij daar niets in te zien. M. Delahaye. Ten andere iedereen kan gemakkelijk die rekening zien, vermits ieder partij in dit Comiteit vertegenwoordigd is. M. Vermeulen. Vraagt het aan den Hier Robert Vanderschelden die lid is van dit Comiteit en gij zult seffens ingelicht worden. M. Laton. Mijnheer Vermeulen, ik vraag u hier in de openbare zitting geen persoon lijkheden te maken. Dit weze u een les. De Heer voorzitter legt hierop het voorstel van verdaging ter stemming. Stemmen ja de Heeren Capoen, Laton en Soete ;neen de Heeren Declercq, Lemahieu, D'Huvettere, Missiaen, Bonnet, Coutelle, Vergracht, Vermeulen, Vandamme, Delahaye en Sobry. Vervolgens wordt gestemd over het voor stel een toelage van 5ooo fr. te verleenen. Stemmen ja de Heeren Declercq, Ver gracht, Vermeulen, Vandamme en Delahaye neen de Heeren Lemahieu, D'Huvettere, Capoen, Laton, Soete, Missiaen, Bonnet, Coutelle en Sobry. Eindelijk wordt het voorstel van 3ooo fr. aangenomen. Alleen de Heeren Capoen, Laton en Soete onthouden zich C. Uitgaven voor orde. 144) Deel der wedde van den cipier van het doortochthuis (5oo fr.) 145) Teruggaaf der onderhoudskosten van het doortochthuis (1000 fr.) 146) Teruggaaf der vervoerkosten van het beteugelend gerecht (25oo fr.) 147) Teruggaaf door de Commissie van Openbaren Onderstand van reiskosten voor behoeftigen (5oo fr.) 148) Kosten van den werkrechtersraad in ig3o (28.600 fr.) i4g) Aandeel der gemeenten (Yper uitge zonderd) in de vergoeding aan den Politie officier bij de Rechtbank van enkele politie (4200 fr.) De Heer voorzitter geeft hier lezing van een schrijven van E. H. Faes, waarbij een toe- lage gevraagd wordt voor de volksboekerij van den Meenensteenweg. In ig28 werd een som van 3oo fr. gegeven en thans wordt er voorgesteld zelfde som te verleenen. De Heer Delahaye stelt voor dit in te schrijven onder artikel 128 bis, na de toelage aan de stadsbibliotheek. M. Missiaen. Is dit een erkende biblio theek? Zoo ja, dan ben ik bereid die vraag om toelage te aanvaarden. Al de raadsleden verklaren zich hiermede t'akkoord. De noodige inlichtingen zullen ge nomen worden en zoo deze bibliotheek een erkende bibliotheek is zal de toelage van 3oo frank haar verleend worden De heer Soete verlaat hierop de raadszaal om ig u. 20. Buitengewone Uitgaven ABij ge stemde kredieten voor ig2Q. 150) Saldo der stadstoelage aan Staats Middelbare school voor igz8 (3g.goo fr.) 151) Bijgevoegd krediet voor voorschot der gemeente in de jaarwedde van lusschen- tijdige onderwijzers en onderwijzeressen (gemeenteraad van i6-g-ig2g) (i8.58i fr. 20) 152) Gemeentescholen verlichtirg en verwarming aanvullend krediet (gem. van 17 ó-igzg) (5ooo fr.) B. Andere buitmgewone uitgaven. i53) Onwaarden in de aaudeelen en opcentiemen der belastingen van het dienstjaar ig27 (7ï34 fr. 67). 154) Onwaarden in de aandeelen en opcen tiemen der belastingen voor ig28 en afgeslo ten dienstjaar (7252 fr. 64). M. Sobry. Volgens inlichtingen van den Heer Gouverneur moeten deze twee artikelen in de begrooting voor ig3o niet meer voorzien zijn, maar moeten in de rtkening ig2g gebracht worden. 155) Saldo der tusschenkomst der stad in de ouderdomspensioenen voor het dienstjaar ig26 (57.3o8 fr. 75). 156) Som afgehouden door den ontvanger der belastingen van Yper op stadsaandeelen en opcentiemen over het dienstjaar ig2Ó en voorgaande (68.885 fr. ig). M. Missiaen. Wat beteekent dit? M. Sobry. Dit artikel valt hier thans weg alsmede in de ontvangsten. Het moet in de begrooting niet meer komen. 157) Uitbetaling aan de provincie der som vermeld onder art. g3 der buitengewone ontvangsten (10.000 fr.) 158) Aanvullend krediet, voor familiever goeding dienstjaar ig2g (i5.ooo fr.) M. Sobry. Volgens inlichtingen van den Heer Ontvanger moet hiervoor de som van 16.776 fr. 35 ingeschreven worden. i5g) Aanvullend krediet voor den begra- vingsdienst (5.5oo fr.) M. Sobry. Hier is er 6.100 fr. noodig volgens den Heer Ontvanger. M. Bonnet. Ik zou willen vragen het materiaal van dezen dienst heel in 't kort te verbeteren, want weldra zullen al de diensten met de koets van eerste klas moeten gedaan zijn. De andere lijkkoetsen zijn om zeggens in staat van ontbinding en hoe langer men wacht hoe grooter de herstellingen zullen zijn. M. Laton. De begrafenisdiensten te Yper laten te wenschen in vergelijking met die van andere steden, zooals Meenen, Roeselaere, Kortrijk en elders. M. Missiaen. Dit artikel hier is maar een aanvullend krediet voor rg2g. M. Lemahieu. Het is juist wat ik ging doen opmerken. Zoo er iets dient gedaan te worden, dan moet dit verder komen. Zooals gij weet is de vervoerdienst ten einde met Juli aanstaande. Er werd hier gesproken van andere steden, doch daar behooren over 't algemeen de koetsen aan den ondernemer zeil, en wij zullen alsdan kunnen zien of dit hier ook zoo r.iet zou kunnen gedaan worden. 160) Aanvullend krediet voor 't slachthuis (i3oo fr.) M. Sob y. Hiervoor moet er 2100 fr. voorzien worden in plaats van i3oo fr. 161) Aankoop van materiaal voor de visch markt (2000 fr.) M. Vandamme.Verleden jaar reeds werd er 2000 fr. voorzien. M. Lemahieu. Deze werden niet gebruikt daar wij tot nu toe nog geen visch hebben kunnen doen komen. Thans zal de vischmarkt nu reeds iets opbrengen, daar deze die de kramen gebruiken nu pacht betalen. Wij ver hopen ook er in te lukken visch te doen komen die hier zal gemijnd worden. 162) Omzetting in titels der openbare schuld en uitbetaling van het bedrag der oorlogs schadevergoeding (320.000 fr.) M. Sobty. In de ontvangsten hebben wij igi.000 fr. voorzien en hier moet nu dezelfde som inge.-chreven worden. 163) Tetuggaaf der \oorloopige leening (igi2) Saldo der bons van 5oo fr. (25oo fr.) M. D'Huvettere. Ditmag met 1000 fr. ver minderd worden, daar er nog twee bons terugbetaald'werden. v 164) Uitpaling van stadseigendommen (2000 fr 165) Onteigeningen met het voorschot van den Staat (6 5oo fr.) 166) Geneeskundig Schoolopzicht Aan koop van materiaal (4000 fr.) 167) Interest op kredietopening (5o.ooofr.) 168) Terugbetaling aan de Bank v. Kortrijk van het kapitaal der tijdelijke kredietopening van 5oo.ooo fr. te boven gaande op 3i-I2 2g (5oo.ooo fr.) i6g) Onvoorziene uitgaven (i5.ooo fr.) M. Sobry. Wij hebben maar 5ooo fr. voor zien als onvoorziene ontvangsten en ik stel voor nu ook maar die zelfde som in te schrijven. De heer schepen Declercq vraagt de voor gestelde som te behouden daar de onvoorziene uitgaven gemakkelijker hooger zullen be- loopen dan de onvoorziene inkomsten. 170) Voorschot der onderhoudskosten der Rechtbank voor Oorlogsschade (4000 fr.) 171) Aankoop van planten en boomen (20.000 fr.) M. Vandamme. Kan het planten van boomen niet voor een jaar geschorst worden Verleden jaar hebt gij hiervoor reeds 20.ooofr. voorzien. M. Declercq. Een jaar maakt veel in den groei der boomen. Het planten van boomen is een goede geldplaatsing. 172) Herinrichting v. stadsmuseum (25.000) 173) Maken van \elobanen langs de gekas seide gemeentewegen (84.022 fr.J 174) Heropbouw van 't Belfort (1.060.844 frank). iy5) Stadseigendommen Mandeeligheden (5ooo fr.) 176) Inrichting van 't chineesch museum (herneming van ongebruikt krediet van ig28) (72.413 fr. 42). M. Missiaen. Waar zal dit museum ge plaatst worden MSobry. In het stadsmuseum zeker. M. Missiaen. In alle geval de Commissie van het museum weet er nog niets van.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 4