M. Vartdamme. Ik had gedacht dat het schepenencollege het initiatief zou genomen hebben hiervoor een som in te schrijven. Ik bemerk dat ik mij bedrogen heb en daaraan -ook ziet men met hoe weinig liefde het sche penencollege jegens onze werkmenschen bezield is. Waarom zou de stad geen kleine toelage geven aan de menschen die geneigd zijn zelf een woning te bouwen Alleen opdat het princiep zou aangenomen worden, stel ik voor het eerste jaar een krediet van 10.000 frank te stemmen, dat in twintig premiën van 5oo fr. ieder zou verdeeld worden. M. Bonnet. Ik ben niet t'akkoord met •een bepaalde som die zoo eng is. De twintig eerste aanvragers zouden een premie bekomen •en de andere niets. Ik zou liever een grooter som zien bepalen, bvb. 25.000 fr., en zoo wij ze niet gansch noodig hebben dan blijft wat te veel is. M. Missiaen. Ik ben heel verwonderd over de discussie die hier plaats heeft. Ik bestatig dat nog niemand de zaak ingestu deerd heeft, zelfs niet de steller dezer vraag. Het is nochtans zoo moeilijk niet na te gaan hoeveel werkmanshuizen er hier vroeger jaren gebouwd werden en hoeveel de premie elders bedraagt. Thans zijn er reeds twee tegenstrijdige voorstellen gedaan. Ik denk dat dit voorstel daar rap, rap zonder naden ken vooruitgesteld werd een weinig uit demagogie, om te beletten dat anderen ermede zouden voor zijn. Wij zijn er niet tegen, maar het zou een bepaald voorstel moeten zijn en we zouden moeten weten wat het inhoudt. M. Vandamme. Voor 't oogenblik zijner hier te Yper geen werkmanshuizen die kun nen verkocht worden en waarop de Staats premie kan toegekend worden. M. Missiaen. Maar er kunnen huizen ge bouwd worden. Eigen Heerd bouwt reeds 6. Leening bij het Gemeentekrediet. FOOTBALL FOOTBALL MA TCH C.S.Y. - III Afd. - F. C. Roeselaere Dinsdag 14 .Januari Jaarlij hsch GROOT BAL. Ypersrhe Voelbalkronieh M. Lemahieu. Er zullen dienen eenige chineesche meubels en voorwerpen aange kocht te worden om een zaal in te richten, waar ook het portret van den voorzitter der chineesche republiek zal gehangen worden. M. Missiaen. Dit portret zal alle veertien dagen moeten veranderen. M. Lemahieu. Neen, vermits het 't por tret zal zijn van den voorzitter die deze gift heeft gedaan. 177) Herstel der vestingen en hovingen (100.000 fr.) 178) Grond ingebracht in de maatschappij voor goedkoope woningen Ons Onderdak (33.000 fr.) 179) Verlegging der tramlijn langs de Noordlaan (gem van 15-7-29) (17.485 fr. 5o). 180) Waterdienst Zillebeke vijver woning van den bewaker (49 849 fr. gi). 181) Schuilplaats op het kerkhof (22.071.04 frank). M. Sobry. Deze som moet, volgens den uitslag der aanbesteding, op 3l.25o fr. ge bracht worden. 182) Opbouw eener woning Veurnesteen- ■weg (70.000 fr.) Volgens de aanbesteding die plaats gehad heeft, wordt deze som tot op 68 819 fr. ver minderd. 183) Omzetting der titels van schadevergoe ding ingeschreven onder art. 96 en 97 der buitengewone ontvangsten (3.600 fr.) 184) Werkmanswoningen premie der ■stad 25 °lo der premie toegekend door den Staat. M. Sobry. Dit artikel werd in de begroo ting geschreven gevolg aan het voorstel door -den heer Vandamme ingediend. M. Delahaye. Ik vind die vraag van 25 °/0 te verleenen op de Staatspremie niet in ver houding met wat in andere steden gedaan wordt. Dit is overdreven. Elders wordt ge meenlijk 10 verleend, maar nievers 25 Het voorstel nochtans is goed, wij zullen alzoo het princiep stemmen en ik denk dat -een som van 10.000 fr. zal voldoende zijn voor hetgeen er hier te Yper zal gebouwd worden. aai^—a— sedert lang. M. Vandamme. De premie bepaalt zich uitsluitend bij de huizen door de Nationale Maatschappij voor goedkoope werkmans woningen gebouwd of voor de menschen die zelf een huisje willen bouwen. M. Lemahieu. Het schepenencollege heeft geen som in de begrooting geschreven omdat het dacht dat de heer Vandamme zelf een som ging voorstellen. Het is een schoon voorstel en 't is jammer dat er geen som bepaald werd. Vroeger hebben wij tegen het verloten van twee werkmanswo^ngen ge stemd, niet omdat wij tegen het bouwen van werkmanshuizen zijn, maar daarmede zult gij twee werkmansgezinnen gelukkig maken ter wijl ge er misschien 400 zult misdoen. Doch hier zal ik dit voorstel gaarne stemmen. Er moet een premie gegeven worden aan dezen die willen bouwen, want 't is alzoo dat wij dtn woningnood zullen lenigen en niet met alle honderd jaren twee huizen te verloten. Ik vraag aan den raad of hij 't akkoord is met 20 op de Staatspremie en het schepenen college zou dan op zich nemen te onderzoe ken welke som er noodig is. M. Sobry. Het is spijtig dat wij geen geld hebben om in alles wat nuttig is bij te dragen. Onze begrooting sluit met een aan zienlijk tekort dat wij nog niet weten hoe aanvullen, en ik raad aan voorzichtig te zijn. De Staat geeft hier te Yper een premie van 25oo fr. verhoogd met 10 voor ieder der twee eerste kinderen en 5oo fr. per kind wanneer er meer dan twee kinderen zijn, de provincie verleent de helft van het bedrag der Staatspremie. Ik denk dat een stad die niets kan geven moet ontslegen zijn van het vei- leenen eener toelage. Ik kan daarom dees jaar deze vraag niet toestaan en ik raad de men schen aan zooveel mogelijk te bouwen en zich tevreden te stellen met de toelagen van Staat en Provincie. De heer Voorzitter legt hierop het voorstel een toelage van 20 op de Staatspremie te verleenen ter stemming en dit wordt met eenparige stemmen goedgekeurd. 185) Herstel v. oorlogsschade (4.000.000 fr.) 186) Verhooging van wedden 4e kwartaal 1929 (6825 fr.) De heeren D'Huvettere en Capoen verlaten de raadszaal. M. Sobry. Thans dienen nog volgende artikelen, die in de begrooting Liet voorzien waren, bijgevoegd te worden. 187) Aanvullend krediet voor den reinig- heidsdienst (4979 fr. 87) 188) Uitbetaling der som ingeschreven onder artikel 99 der buitengewone ontvang sten (6211 fr. 25) 189) Dienst der Nijverheidsschool (3ooo fr. ongeveer). igo) Boekerij der stadAanvullend krediet (2000 fr.) 191) Huisbewaarder der Nijverheidsschool Aanvullende wedde (900 fr.) 192) Aanvullende vergoeding voor zieke stads werklieden (1000 fr. ig3) Versteiking dam van Zillebekevijver (10.000 fr.) 194) Aanvullend pensioen der stadswerklie- den (36oo fr.) xg5) Mandeeligheid Overname muur Hoflack en andere (6000 fr.) 196) Eeuwfeesten (100.000 fr.) 197) Onderhoudswerken buurtwegen (8721 fr. 10) 198) Aanleggen van nieuwe voorlanden (25.000 fr.) JT99) Aanvullende belasting op stadseigen- dommen (3298 fr.) 200) Openbare verlichting Aanvullend krediet (11.900 fr.) 201) Waterdienst Bijkomend krediet (l8.5oo fr.) 202) Zillebekevijver Filtreerstatie Aanbesteding van 14-10-29 (522.000 fr.) 203) ld. Vergoeding bijkomende werken (i55.ooo fr.) 5 204) Tweede gedeelte der overdekte boter- nrst1* (371.049 fr. 70) *$5) Bevloering der botermarkt (3o3.874 fr.) ,206) Bijkomende werken voor versterking -van 't Belfort (850.499 fr- J5) Deze vijf laatste artikelen hebben betrek op werken die met oorlogsschade zullen uitge voerd worden en dezelfde som moet dienvol gens ook in de ontvangsten ingeschreven worden. M. Sobry. Thans zijn al de artikelen der begrooting gestemd, maar wij moeten deze nu in evenwicht sluiten, anders krijgen wij ze terug, zooals dit vroeger reeds gebeurde. Ik stel dan voor de zitting morgen avond voort te zetten om alsdan de begrooting te kunnen sluiten. M. Mis-iaën. Ik verzet mij tegen dit voorstel, ik heb nog ander werk te doen dan dat. M. Lemahieu. Ik kan ook niet aannemen dat wij morgen avond opnieuw zouden ver gaderen. Ik stel voor binnen veertien dagen weer te keeren en dan de begrooting te sluiten. Veertien dagen zullen niet te veel zijn om alles goed te onderzoeken. M. Missiaen. Ik vraag dat wij vóór dien datum in 't bezit zouden gesteld worden van de nieuwe totalen der verschillige hoofdstuk ken van de begrooting. M. Sobry. Er zal aan deze vraag voldoe ning gegeven worden. De openbare zitting worct hierop te 20 u. 10 opgeheven. Zittiag Tan Maandag 13 Jaaaari 1930, om 18 anr DAGORDE 1. Proces-verbaal der zitting van 3o De cember IQ2Q. 2. Overeenkomsten voor oorlogsschade. 3. Gemeentelijke opcentiemen verhooging. 4. Belasting op wedden en loonen. 5. Belasting op straatgebruik. 7. Stadsbegrooting voor iq3o. 8. Mededeelingen. op het Stadium, Augustinestraat Zondag 12 Januari 1930 om 2 uur 's namiddags Inkomprijs 1,25 fr. m om 8 uur in 't Oud Yper Zondag laatst was het hoogtij voor de Ypersche voetbalklemen om reden van de driedubbele zege door onze verschillende ploegen behaald. Doch de overwinning van het tweede afdeeling elftal is met een bijzon dere melding aan te stippen, gezien de 8 - o bewijzen dat de spelers goed op dreef geraakt zijn en bekwaam om verde e ontmoetingen met succes aan te vangen. Dat de zegeroes u maar niet stremme, spelers, denkt niet dat ge onklopbaar geworden zijt, maar blijft een drachtig samenwer-ken en gij zult, evenals uw Bestuur en uwe talrijke supporters, nog menige aangename sportoogtnblikken bele ven. F. C. Thourout opgelet dus I Met eenig wantrouwen was het dat Yper de match tegen F. C. Roeselaere te gemoet zag, maar toen scheidsrechter Verbeke het aanvalsein gaf, was het seffens op te merken dat de onzen hunnen prachtvorm van de voorgaande Zondagen niet verloren hadden. Nauwelijks aangezet of halfback Veys zendt gepast in, Vansevenant weet het leder te bemachtigen en nummer één is geboren in de

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 5