Le Voyage de Monsieur Perrichon Bericht Avis Le Scandale de Lede Cercle Dramatique Yprois Soirée du Mercredi 22 Janvier 1930 Salle du «VIEIL YPRES» Rideau d 20 heures précises '2 veerdige toestanden te doen ophouden. Die machtige geest is onze Voorzitter geweest, die zonder verpoozen zijne krachten heett ten beste gegeven voor stad en streek. Immer en in alle omstandigheden was hij bereid om onze bedreigde rechten te verde digen met woord en pen wist hij de onver schilligsten belangstelling in te boezemen voor onze eischen. In een woord, ten allen tijde heeft hij de gevaren, die onze herstelling en herwording bedreigden, moedig bekampt, en bijna immer zijn zijne pogingen met goeden uitslag bekroond geworden. Zoo wij thans grootendeels herstelling hebben bekomen, heeft hij daarin een werkladig deel genomen, getuige ons prachtig gerechtshof, tegen wiens verdwijning hij zoo krachtig gestreden heeft, z?o wij weldra overvloedig drinkbaar water zullen bezitten, hebben wij zulks grootendeels aan zijne medewerking te danken Wie van u allen, mijne Heeren, heeft zijne onverpoosde werking niet gade geslagen, tot het herstellen van onzen eeuwenouden water weg de vaart van Yper naar den Ijzer Wat ontzaglijke moeite heeft het gekost, het Staatsbestuur voor zijne zienswijze te winnen? Wat al smeekschriften, betoogingen, voet stappen bij ministers zijn er noodig geweest om de werken te doen beginnen En hoe groot was de ontgoocheling, wanneer de werken werden stopgezet en wanneer de kre dieten niet meer gestemd werden Toen de moedigsten alle hoop opgaven en alles verloren scheen, wist onze Voorzitter, door zijn kranig woord, ons betrouwen weer op te beuren, en zijne leus Wij willen en wij zullen onze vaart bekomen is op weg verwezenlijkt te worden. Acht dagen geleden hebben de laatste aanbestedingen der werken plaats gegrepen. Het is voor deze talrijke diensten, aan handel en nijverheid bewezen, dat de leden van het Bestuur, verleden jaar reeds, het plan hadden opgevat onzen Voorzitter hulde te betoonen, maar het oogenblik niet gepast oordeelende vonden wij geraadzamer het huldebetoon een jaar uit te stellen, om dan een betooging in te richten waardig van Hem aan wien ze verschuldigd was. Waarde heer Voorzitter, het is mij een genot te zeggen dat alle leden van de Han delskamer er aan gehouden hebben hun deel bij te brengen voor het aanbieden van een geschenk, waardig van hun Voorzitter, en waardig van de Kamer waarvan ze deel maken. Het is dus in aller naam, en met de uitdruk king der levendigste dankbaarheid van al de leden, dat ik u, als gedenkenis der door U bewezen diensten, uw bronzen borstbeeld aanbied. Dit kunstwerk is vervaardigd door Mijn heer Ruyssen, oud Yperling, die met hert en ziel zijne buitengewone talenten ten onzen dienste heeft willen stellen, om de trekken van onzen geliefden Voorzitter te vereeuwigen. Moge dit beeld bij u en uwe achtbare fami lie bewaard blijven, als een blijk van genegen heid en sympathie, van al de leden der Handelskamer, aan hun zoo verdienstelijken en nooit genoeg geprezen Voorzitter. Ik sluit deze woorden door U nogmaals te danken, voor al het goede welke gij voor stad en streek hebt verwezenlijkt, en ik druk de hoop uit dat wij het geluk zullen mogen smaken U nog talrijke jaren aan ons hoofd te zien. En nu vraag ik, aan de tegenwoordige heeren leden, het glas hoog op te heffen en te ledigen op de gezondheid van onzen ge liefden Voorzitter. Deze aanspraak welkt de onvermoeibare werk zaamheid van den heer H. Vermeulen prees, ten bate van stad en streek, werd herhaalde malen op luid applaus onthaald en toen de spre ker, in naam van de Handelskamer, hem zijn prachtig bronzen borstbeeld aanboodkende de geestdrift geene palen meer, en ten ware ovatie viel den heer Voorzitter ten deel. Toen, bij het sluiten zijner rede, de spreker een heildronk instelde op de gezondheid van den heer Voorzitter, barstte een donder van toe juichingen los die geen einde scheen te nemen. De heer Vermeulen, zichtbaar ontroerd, bedankte zijne vrienden voor de hulde hem aan gedaan en voor het prachtig kunstwerk dat hem aangeboden werd. De taak, die wij sedert de stichting der Handels- en Nijverheidskamer vervullen, zegde hij, is groot en ik heb er, gelijk vele anderen, mijne rol in gespeeld. Ik zegde het vroeger en ik herhaal het die reuzentaak werd verricht door het gedeelte der Ypersche burgerij van vóór den oorlog, dat de herleving van Yper gewild heeft en bewerkt heeft in de openbare besturen, de Coöperatieve voor oorlogsschade, den bond der geteisterden of de Handels- en Nijverheidskamer. Maar het werk is nog niet voltooid en ik hoop dat wij nog, voor eenige jaren, in Yper burgers zullen vinden die in staat zijn het ideaal der verheffing hunner stad te plaat sen boven alle andere bezorgdheden. Er zijn hier immers al genoeg middens, die het ellen dig spektakel leveren van twist en onmacht 1 Het bulletijn der Handelskamer herinnerde aan onzen eersten plakbrief Yper herleeft uitgegeven wanneer onze pioniers in barakken en tenten aanvangden. Het deed daar tegenover de belangrijkheid uitschijnen der laatste Han delsfoor. Maar de foor van ig3o moet ze nog overtreffen en ik durf verhopen dat gij allen eraan zult houden ze door een merkwaardige deelneming op te luisteren. ig3o zal het jaar zijn van de viering der onafhankelijkheiden geen enkele stad in België weet beter dan Yper wat den kost ervan is. Daarom moet onze stad hare vreugde over hare herleving toonen en de handelsfoor, die een blijk is van hare bedrijvigheid, moet prachtig wezen. Hij eindigde met een heildronk in te stellen ter eere der Koninklijke, familie ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Marie-José en op het wlzijr, der Handelskamer. Door den heer Ondervoorzitter werd lezing gegeven van een telegram van Mevrouw Ver meulen, de Handelskamer dankende voor de eer aan kaar gemaal bewezen en voor de prachtige bloemengarf die haar aangeboden werd. Dit telegram verwekte door zijn treffenden opstel, een ware begeestering. Het feest werd in de vroolijkste stemming voortgezet en menige zangers gaven hunne beste liederen ten gehoore, hetgeen de uren zoo snel deed vocrbijvliegen dat menigeen met spijt de wijzers der wandhorloge de kleine uurtjes zag aanwijzen. Tot laat in den nacht qJ vroeg in den morgen werd op de gulher tigs te wijze gefeest en in de deftigste stemming namen de genoodigden af scheid van elkander. Een woord van dank aan al dezen die tot het opluisteren van het feest hebben bijgedragen, alsook een woord van gelukwensching aan den hotelier wiens keurige spijzen en zorgvuldige be diening eenieders bewondering verwekt hebben. En nu tot naaste jaar Nous lisons dans Neptune du 12 Janvier Le vendredi, 17 janvier prochain.aura lieu au Théatre royal frangais, le gala annuel or ganise par l'Association des Anciennes Elèves de l'Institution Royale de Messines, au profit de ses oeuvres philanthropiques. On sait que l'Institution Royale de Messi nes, destinée a l'éducation des filles d'officiers et de soldats morts ou devenus invalides au service de la patrie, a été détruite par les Allemands pendant la guerre. Cette institution qui continue a porter le nom de la commune oü elle existait avant sa des truction, a été réinstallée a Lede, pres d'A lost, grace a des dons généreux, parmi lesquels fïgu- rent, en premier lieu, ceux de la République de Cuba, qui voulut ainsi, dès l'armistice, té- moigner de sa sympathie k l'égard des alliés, et surtout de la Belgique. Comme précédemment, ce gala s'annonce brillant. Les organisateurs se sont assuré le concours de deux vedettes de renom Mme Talifert, la belle artiste de la Monnaie, et le réputé ténor John O'Sullivan, de l'Opéra de Paris, dans Romeo et Juliette l'opéra po pulaire dé Ch. Gounod. Ce sera, certes, un des beaux galas de la saison, dont nous reparlerons prochainement. On peut dès k présent retenir des places au bureau de location du théatre, chez M. J. Laurent. 60, rue Van Trier, téléphone n° 770.63 et chez M. Dullé.marché aux Grains,3.» Ce West pas grace a des dons généreux que VInstitution Royale a été réinstallée a Lede, tnais bien avec des fonds enlevés a notre région sinistrée, dont les revenus de 1000 hectares de propriétés du pays dévastê et presque tout le territoire de la nlalheureuse Messines continuent a entretenir ce scandale inqualifiable. Si c'était l'ennemi qui l'avait fait, la grande presse n'aurait pas trouvé de qualificatif assez insultant, mais comme ce sont des compatriotes qui ont commis le scandale, le mot d'ordre est de se taire Ten einde zonder bijkomende kosten een nieuwen trein te kunnen inrichten tusschen Poperinghe en Kortrijk, Poperinghe V. 7.13- Yper V. 7.33 Kortrijk A. 8 28, wordt voor gesteld de huidige trein 3688 Yper V. i5.33 af te schaffen De treinen 3684/3686 zouden uit Poperinghe en Yper vervroegd worden, ten einde de aan sluiting in Kortrijk te verzekeren met bloc- trein voor Brussel nr 2Ög, 3684 Poperinghe V, i5.57, Yper A. 16.ix, 3686 Yper V. 16.16, Kortrijk A. 17.18. De aansluiting met trein 437 Maandag, 2610 en 2gi5 voor Gent zou verzekerd blijven, maar niet deze voor bloc 24g voor Antwerpen. De HH belanghebbende reizigers worden beleefd uitgenoodigd hunne gebeurlijke op werpingen te laten geworden aan den statie overste van Yper. De Statieoverste, (get Vandromme Afin de pouvoir organiser sans frais supplé- men taire s un train nouveau entre Poperinghe et Courtrai, Poperinghe D. 7.i3-Ypres D. 7.33 Courtrai A. 8.28, ïl est proposé de supprimer le train actuel nr 3683 Ypres D. i5 33. Les trains 3684/3686 seraient avancés de Poperinghe et d'Ypres, afin d'assurer a Cour trai la correspondarce du train bloc 2Óg pour Bruxelles, 3684 Poperinghe i5.57 Ypres A. 16.11, 3686 Ypres D. 16.16, Courtrai A 17.18, en correspondance avec les trains 437 Lundi, 2610 et 2gi5 pour Gand-St Pierre"; non pas avec le train-bloc 24g pour Anvers. MM les voyageurs intéressés sont invités a faire connaitre éventuellement leurs objections au chef de station d'Ypres. Le Chef de station, (Signé) Vandromme Comédie en 4 actes de E. LABICHE Ed. MARTIN PRIX DES PL AC ESt Fauteuils d'orchestre (8 premières rangées) 7 francs Parquet5 fr. - Balcon 4 fr. Brasserie: 3 fr. Location au Vieil Ypres les Dimanche ig et Mercredi 22 Janvier de 11 a 13 h.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 2