A veis maar van straatgrond en dit ware dan voornamelijk een straatbelasting. M Leuridan.— Als men het artikel I alleen leest, verstaat men niet goed wat men wil, terwijl de versie van den heer Burgemeester nu voor de eerste maal de juiste gegevens der vermenigvuldiging en het begrip der op pervlakte weergeeft. M. Dcclercq. De volgende artikelen vol ledigen het artikel I, maar het ware misschien beter het woord eigendom te gebruiken in plaats van gevels M. Missiaen. Nu hebben wij reeds drie verscheidene voorstellen en wie weet hoeveel er nog zullen volgen. Het ware beter dit naar het Schepenencollege te verzenden. M. Sobry. Ik kan wel aanvaarden dat er twee kla sen gemaakt worden voor de straten binnen de stadsmuren gelegen, maar ik zou al het overige in de 3d* klas plaatsen en \ermelden dat de gronden, voor landoouw- ol groenselteelt gebruikt en in derde klas stra ten gelegen, maar 25 centiemen belasting per m2 betalen. M. Leuridan. Zelfs de straten waar geen verlichting bestaat, zouden die ook in de der de klas komen M. Sobry. Ja, ik zou zelfs dit reglement uitoreiden voor gansch het grondgebied der stad, want bvb. de kalsijde naar den Verloren Hoek en de velobanen hebben ons veel geld gekost. M. Leuridan. De bewoners der straten gerangschikt in T® en 2e klas hebben de open bare verlichting, het rioolnet en genieten dus van meerdere voordeelen. Indien het regle ment doorgaat denk ik wel dat een 4de klas gewettigd is. M Vermeulen. Ware het niet mogelijk kennis te mogen nemen van het plan waarop ae stadspalen aangeduid zijn M. Lemahieu. Door binnen de stadsmu ren verstaat men den Meenensteenweg tot aan het Waterkasteel, den Zonnebekesteen- weg tot aan de 3 Zottenstraat, de Rijselstraat tot aan de Rijselpoort, den Dickebuschsteen- weg tot aan de vaart Yper Kom;n, den Vla mertinghesteenweg tot aan den IJzerweg, den Veurnesteenweg tot aan 't Hoekje, den Dix mudesteenweg tot aan de Kaai inbegrepen, dan den Bruggesteenweg en de Kalfvaart. M Sobry. Deze palen werden vroeger bepaald ter geleger heid van het bouwregle ment. M. Bor.nrt. Op de Vandenpeereboom plaats is men nochtans aan 't bouwen zonder verdiep. M. Sobry. Ja, een garage maar m -n mag dit niet als een huis aanzien. M. Vandamme. Maar de Vandenpeere boomplaats behoort aan de stad niet meer, gezien zij nergens in het ons voorgelegd regie ment van belasting vermeld staat. M. Declercq. - Zij werd vergeten, men zal ze moeten bijvoegen. De heer Voorzitter herleest zijn voorstel tot wijziging van artikel i, waarbij niet meer de lengte der gevels belast wordt maar den vóór den eigendom liggenden straatgrond. M. Vandamme. Ik stel voor de breedte op i5 m. te bepalen voor de Groote Markt. M. Lemahieu. Dit is eenigszins gegrond daar de huizen van de Groote Markt door hunne ligging grootelijks bevoordeeligd zijn. Voor wat de Vandenpeereboomplaats betreft, ik denk niet dat ze in eerste klas moet komen en ik stel voor ze in de tweede klas te rang schikken. M. Declercq. Ik sluit mij aan bij het voorstel door den heer Burgemeester gedaan om de bewoordingen van artikel I alzoo te wijzigen. M. Leuridan. Sommige inrichtinpen in straten gelegen en deze op het Statieplein brengen meer op dan andere op de Groote Markt gelegen. Met uwe klasseering hebt gij bijzonderlijk de goede ligging in 't oog, doch daar zit zeker willekeur in. M. Sobry. Thans zou ik mij willen hou den aan het princiep der belasting, nadien kunnen wij stemmen over het amendement van den heer Vandamme of andere en er dc gewenschte wijzigingen aan brengen. Ik stel dus voor een straatbelasting te heffen bepaald door de straatlengte van den eigendom ver menigvuldigd door minstens 10 m. straat breedte. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema hieu, D'Hu vettere, Vergracht, Vermeulen en Sobry onthouden zich de heeren Capoen, Laton, Leuridan, Soete, Missiaen, Coutelle en Vandamme. M. Leuridan. Het zou u kunnen vreemd schiinen dat wii een merkelijk deel nemen in de bespreking, maar het is om te helpen goed maken wat door u wordt voorgesteld. "I'och onthouden wij ons nu omdat er voor en tegen was in uw eerste voorspel en de landelijke bevolking erdoor zeer getroffen werd. Wij hebben ons alsdan onthouden en zullen ons nu voort onthouden. M. I' andamme. Ik stel vaor thans daar bij te voegen dat voo de Groote Markt de breedte op r5 miteis gebracht wordt. VfVergracht Deze kant der Groote Markt is veel slechter gebgen dan sommige straten. Stemmen ja de heeren Lemahieu en Van damme neen de heeren Declercq, D'Huvet tere, Wrgracht, Vermeul n, en Sobry ont houden zich de heer-n Capoen, Laton, Leuridan, Soete, Missiaen, Bonnet en Cou telle. De heer Schepen Declercq vervolgt de le zing van het voo g stel le reglement Art. 2. Zij is onderverdeeld in 4 klassen en vastgesteld als volgt ie klas 1 fr. per m2 2® klas 0,75 fr. per m2 3e klas o,5o fr. per m 2; 4® klas o.3o fr. per m2. De heer Declercq st-lt voor de Vanden peereboom plaats in ie klas te begrijpen. M Bonnet. Hoeveel wordt er als op brengst voor die belasting voorzien M. 1eclercqDoor de 100.000 franken. M. Vandamme. Ik stel voor een eerste klas A te maken met den Zuidkant der Groote Markt en de Statieplaats en het overige in eerste klas B te rangsch'kken. M. Declercq. Hoe eenvoudiger wij ons reglement maken hoe beter. De Heeren Missiaen en Lem thieu beweren niet te begrijpen waar de heer Vandamme met zijn voorstel naartoe wil daar dit niets aan de zaak verandert. M. Vandamme. Ja wel, vermits de taks voor de huizen, in eerste klas A gerangschikt, op t fr. 5o zou bepaald worden. M. Vergracht. Dit komt dan overeen uit met i5 m. straatbreedte, en dit werd reeds verworpen. M. Leuridan. Nu is er een onderscheid gemaakt voor de Groote Markt. M. Lemahieu. Ik zou dit dan aanzien als eerste klas en het overige als tweede klas in plaats van eerste klas A en B. M. Missiaen. Op de Groote Markt zijn het bijna allen handelshuizen, doch op het Statieplein zijn er ook andere huizen, «lie zouden dan ook dezelfde belasting moeten betalen Op het Statie lein z'jn er om zeg gens maar twee huizen die zouden mogen be last worden. M. Vergracht. Voor erk> 1 o.5o fr meer zal dit geen groot ver.-chil maken en het ware beter het voorstel te laten zooals het is. M. Leuridan. Om te komen tot wat beoogd wordt zou er een individueele lijst moeten opgemaakt wbrden. M. Sobry. Wij moeten toch niet meer belasten dan noodig. Vermits de heer Van damme aan zijn voorstel houdt leg ik het ter stemming. Stemmen ja de heer Vandamme neen de heeren Declercq, Vergracht, Vermeulen en Sobry onthouden zich de heeren Lema hieu, D'Huvettere, Capoen, Laton, Leuridan, Soete, Missiaen, Bonnet en Coutelle. De vier verschillige belastingen van 1 fr., o 75 fr., o.5o fr. en o.3o fr., navolgens de eigendommen in straten van ie, 2®, 3* en 4' klas gelegen zijn, worden dan bij afzonder lijke stemming als volgt gestemd ja de hte- ren Declercq, Lemahieu, D'Huvettere, Ver gracht, Vermeulen en Sobry neen de heer Vandamme onthouden zich de heeren Ca poen, Laton, Leuridan, Soete, Missiaen, Bonnet en Coutelle. In de eerste klas zijn begrepen Groote Markt, Meenenstraat, Neermarkt, Boter- straat, Tempelstraat tot Zuidkant der Sta- tiestraat, Statiestraat, de Stuersstraat, Maloulaan, R. Coiaertplaats, Rijselstraat van aan de Markt tot aan de Lombaard straat, en Dixmudestraat van aan de Markt tot aan de Cartonstraat. De heer Declercq stelt voor hierbij ook nog de Vandenpeereboomplaats te voegen. Dit wordt aangenomen. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema hieu, D'Huvettere, Vergracht, Vermeulen en Sobry onthouden zich de heeren Capoen, Laton, Leuridan, Soete, Missiaen, Bonnet, Coutelle en Vandamme. In de tweede klas zijn begrepen Lange Thouroutstraat, Korte Thouroutstraat, Car- tonstraat, het overige deel der Dixmude- straat, Surmontstraat, Veemarkt, Boesin- ghestraat, Elverdinghestraat, Veurnesteen- weg tot aan de vaart, Capronstraat, Maar- schalk Fochlaan, Mondstraat tot aan de Studentenstraat, Kiekenmarkt, Boom- gaardstraat, Casselstraat, het overige deel der Rijselstraat, Merghelynckstraat, Hond- straat van aan de Markt tot aan St Jacobs- nieuw weg, St |acobstraat tot aan het St Jacobs kerkhof, Maarschalk French- lam M. Leuridan. In de St-Jacobstraat zijn de huizen dienaar St-Jaccbskerk gericht zijn daarin ook begrepen M. Sobry. Ja, tot aan St Jacobsnieuwweg en St Jacobs kerkhof inbegrepen. M. Lemahieu. De huizen langs weers kanten St Jacobskerk zijn hier niet mede begrepen, gezien dit andere straten zijn. Deze klasseering wordt hierop met zelfde stemming als hievoren goedgekeurd. Alleen de Heer Vandamme verklaart aan de stem ming geen deel meer te nemen. In de derde klas Al de andere straten en plaatsen gelegen binnen de stadspalen, als- mede deze bediend door den vuilnisdienst M. Vermeulen. Zelfs de straten toebe- hoorende aan particulieren, zijn die daar ook inbegrepen. M. Sobry. Als zij van de openbare ver lichting of den waterdienst genieten, ja. M. Lemahieu. Niet van het water, want dit wordt op een andere manier betaald. Dezelfde stemming als hiervoren wordt hierop uitgebracht. In de vierde klas Al de straten waar er openbare verlichting alleen aangebracht is. De belasting wordt toegepast op de huizen die binnen een afstand van 5o meters van de lanteernen staan M. Leuridan. De verlichting profiteert aan diegenen die door de straat gaan, die bepaalde afstand van 5o m. heeft dus geen zin want een lantaarn dient niet enkel om een gevel of een venster van een huis te verlichten M. Lemahieu. Ik stel voor te vermelden tot 5o meters over den laatsten gaslantaarn of electrieke lamp. M. Vermeulen. Voor de straten aan bij zonderen toebehoorende zou dit moeten on derzocht worden. De klasseering der vierde klas met de wijzi ging door den Heer Lemahieu voorgesteld wordt eveneens door zelide stemming goedge keurd. Art. 3. Door een beslissing van den gemeenteraad, mits goedkeuring van de bevoegde oveiheid, kan een straat in een andere categorie gerangschikt worden. Zonder bespreking goedgekeurd bij «iezelfde stemming als hiervoren. Art. 4 De onroerende goederen, die op den hoek eener straat komen, betalen de geheele taks daar waar zich de hoofdingang bevindt, de 1/2 taks langs de tweede straat en desgevallend 1/4 van de taks langs de derde straat. De omheiningsmuren, poorten, hekkens of gelijk welke afsluitingen in 3® klas, beta- len maar de helft der taks. Alle eigendommen gelegen binnen de stadspalen worden als afgesloten be- schouwd. M. Sobry. Ik denk dat er moet verande ring komen, want de huizen die op den hoek van een straat gelegen zijn hebben niet allen hun hoofdingang in een straat maar dikwijls op den hoek zelf tusschen de twee straten. Ik stel voor het volgende in het reglement te bepalen De grond palende aan meer dan een straat betaalt de belasting verschuldigd langs de .voornaamste straat verhoogd met een vierde voor de tweede straat. M. Declercq. Ik zou liever 't volgende willen stemmen, namelijk dat de onroerende goederen op den hoek eener straat gelegen de geheele belasting betalen langs de v.or- naamste straat en halve taks in de tweede straat. Dit voorstel wordt goedgekeurd. De uitge brachte stemming blijft steeds dezelfde als hiervoren. De tweede paragraaf van artikel vier wordt vervolgens alzoo gewijzigd en goedgekeurd De omheiningsmuren, poorten, hekkens of gelijk welke afsluitingen in i* en 2® klas beta len volle belasting en in 3® klas maar de helft der belasting. Art. 5. Voor gronden binnen de stads- palen gelegen en gerangschikt in de 3e klas

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 4