5 Koninklijke Hof bouwmaatschappij en Werk van den Akker Yper en gebruikt voor landbouw of groenselteelt wordt de belasting vastgesteld op i5 cen- tiemen per m2 berekend op een maximum straatbreedte van 5 m. M. Sobry. Ik denk dat dit verwarring en vermoeilijking zal voor gevolg hebben. Waar om niet overal een breedte van 10 meters nemen M. Lemahieu. Veel der straten in die categorie begrepen, zooals de Zonnebeke- steenweg en andere, hebben meer dan 10 m. breedte en daar langs liggen uitgestrekte ho vingen, weiden of landen. Voor deze gronden ware de belasting, zooals zij voorzien is voor de bebouwde eigendommen, toch te zwaar. Dit artikel wordt hierop, altijd met dezelfde stemming, goedgekeurd. «Art.6.De belasting moet betaald worden door de bewoners of gebruikers der onroe- rende goederen die onder de belasting val- len en op in Januari bestaan. M. Missiaen. Ik geloof dat wij zullen wel doen het woord bewoners te vervangen door eigenaars, anders zal dit tot vele moeilijk heden aanleiding geven. De eigenaars zullen die belasting toch verdeelen in den huurprijs van het goed. En voor de huizen waar twee of meer pachters malkander opvolgen, wie zal die belasting moeten betalen M. Lemahieu. Deze die er den ieJanua ri in woont. De eigenaar geniet niet van de diensten maar wel de gebruiker van het goed. M. Missiaen. Doch die diensten vormen een meerwaarde voor de huizen, want 't is ■onloochenbaar dat een huis, gelegen in een straat waar verlichting, enz. bestaat, meer zal kunnen verpacht worden dan andere die van die voordeelen niet genieten. En de huur ders die weigeren te betalen wat zult gij tegen hen kunnen doen De eigenaars echter kunt ge verplichten. M. Lemahieu. Dat zal dan hetzelfde zijn als met de oninbare taksen op de honden of andere. M. Declercq. Hetzelfde bestaat reeds voor het water, waarvan de taks ook door de gebruikers betaald wordt, doch met dit ver schil dat die taks in drie maal ontvangen wordt. M. Missiaen. Voor het water hebt gij een dwangmiddel. Wanneer iemand die taks wei gert te betalen, kunt gij hem het water afslui ten, doch hier zult gij hem den toegang van zijn huis afsluiten M. Sobry. Het ware even goed het woord eigenaar te zetten in plaats van bewo mer, gezien de eigenaar die belasting toch op den pachter kan leggen. Op aandringen van den heer Declercq wordt het artikel, zooals het eerst werd voor gesteld, ter stemming gelegd. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema hieu, Vergracht, Vermeulen en Sobry neen de heeren D'Huvettere, Missiaen, Coutelle en Vandamme onthouden zich de heeren Capoen, Laton, Leuridan, Soete en Bonnet. De belasting der onbewoonde of niet ge bruikte onroerende goederen, die op i'n januari bestaan, is verschuldigd door den eigenaar. Stemmen ja: de Heeren Declercq, Lema hieu, D'Huvettere, Vergracht, Vermeulen en Sobry onthouden zich de heeren Capoen, Laton, Leuridan, Soete, Missiaen, Bonnet en Coutelle. De heer Vandamme neemt aan de Stemming geen deel. De helft der belasting is verschuldigd voor de huizen of gebouwen die, nieuw op- gericht zijnde, na 3o Juni in gebruik geno- men worden. Goedgekeurd bij zelfde stemming. Art. 7. Ieder gezin met ten minste 4 kinders beneden de 14 jaar en beneden de 18 jaar voor kinders die lessen volgen in een onderwijsgesticht, geniet van een vermindering van belasting van 5 per kind en per jaar in die voorwaarden verkee- rende. Van af het vijfde kind is de vermin- dering van 10 °/o voor het vijfde kind en elk der opvolgende kinderen. M. Bonnet. Ik zou voorstellen te zetten ieder onvermogend gezin met ten minste vier kinders geniet een vermindering van 5 per kind en 10 van af het vijfde kind. M. Lemahieu. Ik denk dat de onvermo genden geen belasting zouden moeten betalen. M. Bonnet. Ofwel dan daarbij voegen dat de handels- en meestershuizen van dat voordeel worden uitgesloten. M. Lemahieu. Dit is moeilijk. Er zijn ook kleine handelshuizen waar vier of meer kin ders zijn, waarom zouden die van deze ver mindering niet mogen genieten Ik denk integendeel dat wij moeten toegevend zijn voor al de kroostrijke gezinnen. M. Sobry. 't Is de hoop van de toekomst. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema hieu, D'Huvettere, Capoen, Laton, Leuridan, Soete, Vergracht, Vermeulen, Vandamme en Sobry onthouden zich de heeren Missiaen, Bonnet en Coutelle. Art. 8. Zijn van deze belasting ontsle- gen 1) de Staats Provincie- en gemeente- gebouwen 2) deze dienende voor openbare Goddelijke diensten 3) de onderwijsge- stichten. De vrijstelling strekt zich niet uit tot de gedeelten dier goederen die door de aange- stelden van Staat, Provincie, gemeente, kerkbedienden of onderwijzend personeel als woonst in gebruik genomen zijn M. Lemahieu. Ik zou daar willen bijvoe gen de Staats-, provincie- of gemeentege bouwen voor openbare diensten gebruikt, en de vrijstelling strekt zich niet uit tot de ge deelten dier goederen die als woonst of voor hun eigen persoonlijk profijt in gebruik geno men zijn. M. Sobry. Laat ons zetten voor hun eigen persoonlijk belang. Dit artikel alzoo gewijzigd, wordt hierop goedgekeurd met 6 ja tegen 7 onthoudingen, zooals verscheidene voorgaande artikelen. De heer Vandamme neemt nogmaals aan de stemming geen deel. Art. 9. Kunnen van deze belasting ont- slegen worden de militaire en burgerlijke oorlogsinvaliden die minstens 40 inva- liditeit hebben, alsook diegene die ouder domspensioen genieten voor zooveel zij onvermogend zijn en hunne aanvraag schrif- telijk indienen bij het schepenencollege binnen het termijn voorzien tot het indienen der bezwaren M. Vandamme. Ik vraag mij af waarom gij hier 1 stiger wilt zijn dan te Rousselare Op dit oogenblik gaat het elecftisch licht voor enkele oogenblikken uit. M. Leuridan. Mijnheer Vandamme, uw voorstel is niet klaar. (Gelach) M. Vandamme* Te Rousselare wordt eenvoudig bepaald dat de militaire en bur gerlijke oorlogsinvaliden van die belasting ontslegen zijn, zonder aanduiding van graad van invaliditeit. Voor wat betreft de personen die pensioen genieten zijn al die menschen onvermogend. M. Declercq Maar te Rousselare is de taks veel hooger. M. Lemahieu. Hier is het maar een derde en te Oostende is die belasting nog grooter, doch Yper is niet aan Oostende te vergelijken. M. Vandamme. Ik stel voor te zetten kunnen van de belasting ontslegen worden de militaire en burgerlijke oorlogsinvaliden en de personen die een pensioen genieten. M.Sobry. En als de invaliden kunnen betalen Er zijn er onder hen ook nog die een winstgevend beroep uitoefenen M. Lemahieu. Het is nog niet gezegd dat zij allen die ontslaging zullen willen aan vaarden. M. Leuridan. Ja, zij zullen nog niet allen als arm willen doorgaan. En moet het nu zijn kunnen of zullen ontslegen worden M. Missiaen. Als het woord kunnen ontslegen zijn blijft dan kan het Schepenen college nog doen wat het wil. M. Vandamme. Ik stel voor de militaire en burgerlijke oorlogsinvaliden en de personen die een pensioen genieten te plaatsen onder paragraaf 4 van artikel 8 en artikel 9 te vernietigen. Stemmen ja de Heer Vandamme neen de Heer Sobry onthouden zich de Heeren Declercq, Lemahieu, D'Huvettere, Capoen, Laton, Leuridan, Soete, Missiaen, Bonnet, Coutelle, Vergracht en Vermeulen-. Daar een voorstel nog maar zelden met dergelijke eigenaardige stemming werd ver worpen, gaat menigeen aan het lachen. M. Sobry. Ik zou willen dat die vrijstel ling zich maar uitstrekt tot de onvermogende invaliden. M. Declercq. Wij kunnen er bijvoegen de invaliden voor zooveel zij onvermogend zijn. Artikel 9 wordt hierop met die kleine wijzi ging goedgekeurd met 6 stemmen en 7 ont houdingen, zooals vroeger. Art. 10. De rol dezer belasting zal door het College van Burgemeester en Schepenen opgemaakt worden en uitvoerbaar verklaard worden door de Bestendige Afvaardiging, gelijkvormig art. i38 der Gemeentewet. De inning zal door den gemeenteontvanger gedaan worden volgens de bepalingen voor- geschreven voor de inningen der belastin- gen ten profijte van den Staat. De belastingbetalers zullen zonder onkos- ten, door de zorgen van den gemeenteont- vanger, de staten ontvangen der sommen waarvoor zij belast zijn. Zij zullen er het bedrag moeten van betalen binnen de drie maanden van af den daghunner verwittiging. Art 11. Gelijkvormig art. 8 der wet van 5 Juli 1871, de bezwaren welke tegen de toepassing dezer belastingen zouden in- gebracht worden zullen, binnen de drie maanden van af de aflevering van het ver- wittigingsuittreksel uit de rol, aan de Be- stendige Afvaardiging gestuurd worden, zonder dat de eischer de betaling ervan moet verrechtveerdigen. Na dit tijdstip zul- len zij niet meer aanvaard worden. Art. 12. Het tegenwoordig besluit zal in driedubbel afschrift aan het advies der Bestendige Afvaardiging en aan de goedkeuring des Konings onderworpen wor- den. Deze drie laatste artikelen, die betrek heb ben op de uitvoering van het gestemde regle ment, worden zonder bespreking en bij afzon derlijke stemming als volgt goedgekeurd ja de heeren Declercq, Lemahieu, D'Huvet tere, Vergracht, Vermeulen en Sobry ont houdingen de heeren Capoen, Laton, Leu ridan, Missiaen, Bonnet en Coutelle. De heer Vandamme neemt aan de stemmingen geen deel. De heer Voorzitter legt vervolgens gansch het reglement ter stemming. Alleen de heer Vandamme stemt neen terwijl de andere raadsleien dezelfde stemming van zooeven uitbrengen. M. Missiaen. Wij weten dat de begroo ting moet in evenwicht gebracht worden en over het princiep dier belasting zijn wij t' ak koord. Doch wij hebben niet ja gestemd om dat die belasting geld moet verschaffen aan een schepenencollege waarvan wij geen deel uitmaken en waarin wij geen vertrouwen stel len. (Veruolg in ons aanstaande nummer Verslag der Algemeene Vergadering gehouden op i5 December 1929, in het ge woon lokaal Hotel Continental te Yper. De heer Voorzitter opent de vergadering om 14 1/2 uur en de heer Secretaris geeft lezing van het verslag der vorige vergadering. Dit verslag wordt zonder opmerkingen goed gekeurd. Voordracht M. Van der Borght, Staats- voordrachtgever, geeft een nuttige en wel uiteengezette les over de teelt der spenagie. M. Van der Borght, die geen onbekende meer is, wordt in stilte, met de grootste aan dacht. door de talrijke aanwezige leden, in zijne klare en leerzame les gevolgd en ten slotte luidruchtig toegejuicht. De heer Voorzitter bedankt in welgepaste woorden den gevierden spreker. Mededeelingen De heer Voorzitter bedankt onzen ieverigm Eere-Voorzitter, M. Remi Bouquet, alsmede den heer tuinbouw consu lent, Raoul Peemans, voor hunne aanwezig heid op de vergadering. Aanbrengsten De heer Jean Duthoo be haalt 5 punten met zijn schoon witloof. Nieuwe leden Worden als nieuwe leden aanvaard 1) Huyghebaert Daniel, voorgesteld door Coppejans. 2) Morel Arthur, voorgesteld door Th. Herreman. 3) Boudry Odile, voorgesteld door Em. Vermeersch. 4) Note Gustave, voorg. door Verbrugghe. Vervolgens wordt er overgegaan tot 1) de uitbetaling der bekroningen van de hofbezoeken voor 1929 2) de uitbetaling der aanbrengsten gedu rende het jaar 1929 3) de prijsdeeling van den wedstrijd voor versierde vensters en balcons. De heer Voorzitter laat nog weten dat, ingevolge ons reglement van inwendige orde,, erin de eerstkomende vergadering van Januari zal ovei gegaan worden tot de herkiezing vaa de helft van het bureel.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 5