Aan de Eerweerde Zusters van Belle's Godshuis bij het 650 jarig jubelfeest der stichting Conférence de M. Georges Wagner Le Voyage ds Monsieur Perrichou Cercle Dramatique Yprois 1280 - 1930 Het was een gulden tijd 1 Geen enkel stad op aarde, Die bogen mocht op ro in en Yper evenaarde. De steê, die machtig groot, met knechtschap onbekend, Het roer van Vlaandren hield, met Brugge en met Gent. Het was een gulden tijd Toen neringen en gilden, Steeds wilden wat was recht en wonnen wat zij wilden. Toen tempels weidsch en grootsch, en Halle en huizen pronkten Met gevels, fijn als kant, en koopliên tegenlonkten. 't Was ook een liefdetijd Zes eeuw en half is 't leên Dat binnen Ypers veste een nieuw gesticht verscheen. 't Was Guines Christina, met freule Elisabeth. Die heel het grootsch ontwerp in werking had gezet. En, englen van geduld, bij dage en bij nachte Het afgesloofde volk, hun moederzorgen brachten. Waar, onder 't zeilde dak, men ziekten, ouderdom, Maar ook nog zusters vond, van hoogen adeldom, Die rijkdom, toekomst, pracht en al 't genot van 't leven Verzaakten, om zich gansch aan de oudjes weg te geven, En 't ziek en zuchtig volk van gansch de aloude stad Te omhelzen als een doel, een nooit gekenden schat. O BELLE Dierbaar huis Wie kan uw glorie vatten Wie kan, door de eeuwen heen, uw grensloos offer schatten Niet enkel 't godshuis, neen, maar gansch de vlaamsche stede Had deel in uwe zorg, uw hulp, uw steun, uw bede. Toen, wild als een orkaan, de peste met geweld, De schaamle Ypersteê, barbaarsch had neergeveld Toen straten, aaklig doodsch, geblaakt door oorlogsgloed, Zich kleurden purperrood van al 't onnoozel bloed Toen helsch geschut en brand door donkre luchten zwierden En ravenzwermen wild op puinen krassend gierden Toen kwam de Belle voor. Met koenen heldenmoed Schonk 't edel zustertal, de steê, zijn laatste gulpe bloed. Zoo ging het eeuwen lang, zes honderd vijftig jaren, Tot de oorlog kwam op land en steê gevaren. Waar vroeger Yper stond, eens Vlaanderens kleinnood, Daar was het leven weg, daar heerschte alleen de dood Gebroken lag de steê, geknakt haar nijverheid, Maar bloeien doet ze weer in al haar heerlijkheid. Men vroeg titanenwerk en 't wonder is geschied, Uit woesten puinenhoop reès Yper uit den niet In middeleeuwschen dos. Met nieuwe pracht omgeven Straalt weerom onze steê in pas ontloken leven. En al wat name draagt, brengt dankbaar hulde en groet, Met eerbied en ontzag strooit bloemen aan haar voet. Voorbij de nare droom 1 De zonneglans na regen 1 Het lijden is nu uit De toekomst straalt weer tegen Ook voor dit toevluchtsoord Het Belle's liefdehuis Rees ook op zijne beurt uit puinen en uit gruis. Het opent lijk weleer, zijn wel voorziene zalen, Om de oudjes van de steê met liefdezorg te onthalen, 't Is weer, lijk eeuwen leên, een huis van zoete rust. Waar zelfopoffering de levensweeën sust. Veel schatten z jn vergaan, veel zoete herinneringen Zoo duurbaar aan het hart der eedle kloosterlingen, Maar wat er niet verging en nooit en zal vergaan, Wat immer duren zal en immer zal bestaan, Dat is de Bellegeest, die voor geen tijd moet zwichten, De geest, die leven doet en wondren kan verrichten De geest, die op het werk zijn stempel heeft gezet, De geest van Christina en van Elisabeth Uw steê is fier op U Uw glorievolle naam Blijft eeuwig ongerept in haar archieven staan. Uw steê is fier op U Uw onverwelkbre faam Zal nooit, dat zweren wij, bij 't nageslacht vergaan Yper2i Januari ig3o. Jos. Van den Driessche. staande nummer. Een prachtige medalie, behelzende de dank bare getuigenis van het Ypersche volk, werd door den heer Burgemeester aan de oude Jufvrouw, die zeer aangedaan was, overhan digd. Al de toeschouwers juichten haar hartelijk tegen. Het gulden boek werd getee- kend, de eerewijn aangeboden en de zuster tjes, onder het vriendelijk bejegenen van de vele toeschouwers, trokken naar huis. In 't Go ishuis BELLE was het volop feest en voor de vrouw'jes en voor de heeren. Toasten werden uitgesproken in 't vlaamsch en in 't fransch en heer J. Vandendriessche droeg een prachtig gelegenheidsdicht voor, dat wij gelukkig zijn aan onze lezers te mogen roededeelen. Het feest eindigde lijk het begon in de kerk. Een solemneel lof, met sermoen, sloot de plechtigheid, die bij allen een zalvenden indruk zal achterlaten. Mocht het voorbeeld onzer zusters aan stekelijk wecken bij velen, opdat ook deze zich meer en meer zouden mogen offeren voor den naaste. Dinsdag is het een zegedag geweest voor de zieleschoonheid en de verheerlijking der naastenliefde. sur Ie Centenaire de l'flfrique Fran^aise Les Amitiés Frangaises d'Ypres avaient convié nos compatriotes a assister a une Conférence filmée de M. Georges Wagner, écrivain et journaliste francais, syndic de la presse nord africaine, sur le sujet intéressant Un siècle de civilisation frangaise en Afrique du Nord au cinéma. Ce fut devant une salie comble que le vice- président des Amitiés Frangaises, M. Clincke- maille, présenta le conférencier, un jeune, de la génération du feu, officier pendant la guerre, grand mutilé, qui regut a 22 ans la Légion d'Honneur.titresquilui valurent tout de suite la chaleureuse sympathie de son auditoire Yprois. M. Wagner remercie d'abord les Amitiés Frangaises de leur cordiale hospitalité puis il dit toute sa joie 'd'avoir pu constater la mer- veilleuse résurrection d'Ypres, la cité mar- tyre, si chère au cceur de tous les frangais et particulièrement des anciens combattants alliés. Développant sa pensée avec une grande simplicité mais une émouvante cordialité, M. Wagner nous montre ensuite la Belgique et la France march ant la main dans la main pour tout ce qui esf noble, juste, civilisateur, humain. C'esten l'année l83o, qui vit «la Belgique sortir du tombeau», que la France a planté son drapeau en Algérie, non pas pour rem- placer la tyrannie turque ou barbaresque par une autre, mais pour libérer ce peuple, réduit a la barbarie avec son cortege de famine et de peste depuis la chute lamentable de Rome, quatoize sièrles auparavant. La France a établi la justice et la paix en Afrique. Mais lorsque le cardinal Lavigerie entreprit sa croisade contre l'esclavage, cette plaie odieuse de 1'Afrique, ce fut le roi Léopold II qui, seul de tous les chefs d'Etat, sou int sa campagne, et le premier congrès antiesclavagiste eut lieu a Bruxelles. Ce fut i'origine du Congo beige, et M. Wagner rend un éclatant hommage a l'oeuvre colonisatrice de notre pays, qui est de la même nature que celle que la France a menée a bien, non seule- ment en Algérie, mais en Tunisie, au Maroc, en Afrique occidentale et équatoriale. M. Wagner aborde maintenant en réalité lts questions économiques et sociales. Nous sentons que nous avons devant nous un homme qui a vécu son sujet, qui ne se paye pas de mots et de grandes phrases, et qui n'entend pas, selon l'expression des poilus, nous bour- rer le crane. II nous expose les résultats de la colonisation la population indigène sextu- plée, la famine et les épidémies vaincues, la justice et la paix établies, partout des hópi- taux, des écoles, puis des domaines splendides la oü il n'y avait que des marécages ou des déserts. Mais ces merveilles ne se sont pas accom- plies sans efforts, sans sacrifices, les colonies ne sont pas un Eden, mais une terre apre, rebelle, souvent ingrate. II reste énormément a faire pour mettre en valeur cette Afrique d'oü la vieille Europe doit sortir ses matières premières, pour civi- liser ces millions d'indigènes qui sont encore en retard de plusieurs siècles. Dans cette tache émancipatrice et économique, la France et la Belgique doivent continuer a travailler ensemble, et le transsaharien sera un nouveau lien entre les possessions des deux nations. Alger sera peut être l'un des ports du Congo Beige. On comprend que l'auditoire ne ménagea pas a M. Wagner ses applaudissements cha- leureux, et M. Clinckemaille se fit l'interprête de la salie pour remercier le conférencier qui nous a, a l'aide de films, fait faire un fo;t beau voyage en Algérie, a Alger, Cor.stantine, Biskra, Tousgourth, émaillant ses explica tions de réflexions parfois malicieuses et d'anecdotes fort intéressantes. Enfin, il nous, mma au Maroc et nous montra Fez, la mystérieuse ville sainte de l'Afrique du Nord. au Après cette deuxième et brillante soirée de mercredi dernier, il nous semble utile de faire connaitre aux nombreuses personnes qui s'in- téressent au développement de notre Ceicle et a la qualité artistique de ses représentations, que notre Comité a procédé cette annêe a un essai qui devait le renseigner sur la mesure de ses moyens. Nos spectateurs n'auront sans doute pas manqué de constater que la troupe a été scin- dée en deux groupes, dont le premier nous donna, en Octobre dernier, l'inoubliable inter- prétation de Bataille de Dames de Scribe. Le second groupe, dans lequel certains acteurs du premier groupe, a part un seul, n'ont figuré que com me interprêtes de deuxième ou de troisième plan, vient de se produire a son tour dans Le Voyage de Monsieur Perrichon de Labiche. Le grand succès remporté par lui mercredi, pro- clame sa haute valeur, et affirme qu'il n'y a pas, au Cercle Dramatique,d'acxems de second ordre. Qu'il nous soit done permis de féli- citer chaleureusement nos artistes d'hier, et aussi de les remercier pour leur inlassable dévouement. L'ensemble de la troupe constitue mainte nant une belle phalange qui se produira au grand completvers la mi-Mars, dans l'une des plus belles ceuvres du répertoire actuel. R. D.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 2