Muziekschool École de Musique LTinstallation électrique 8. Mededeelingen. Werhrechtersraad - Yper STAD YPER VILLE D'YPRES Dimanche 2 Février, a 3 heures de rele- vée, en la SALLE de FÈTES LAPIERE Rue des Chiens ROBERT BOSCH A inrichtingen, waar bijna uitsluitend katholie ken en liberalen benoemd en de minderheids groepen moedwillig geweerd werden. Onze stemming is ook nog verrechtvaardigd door uwe lafhertige houding in de laatste weken. G' hebt het affront beleefd dat heel het vlaam- sche land goedkeurt wat gij hier den moed niet hadt te doen. Gij zijt een model van laf- hertigheid voor heel het land en gij verdient onzen steun niet. M. Vandamme. Het woord lafhertigheid past toch niet in den mond van een rechtsge leerde en een volksvertegenwoordiger. M. Leuridan. Mijnheer Vandamme. moest ik mijn gedacht ten volle uitdrukken ik zou tegenover u woorden kunnen gebruiken waarvoor gij mij zoudt kunnen vervolgen. Het is dus nog maar een zeer zwak woord dat ik gebruik. M. Missiaen.Velleden jaar heb ik gezegd waarom het ons niet mogelijk was de begroot ing te stemmen. Nu zijn wij nog versterkt in ons gedacht. Ik wil op mijn vroegere gezegden niet meer weerkeeren maar ik houd eraan de aandacht der heeren liberalen er op te vestigen zoo zij hun vertrouwen schenken aan het Schepenencollege, dat zij daardoor afstand doen van hunne princiepen van voorstanders van het officieel onderwijs, nu wij nog eiken dag zien hoe het schepenencollege het officieel onderwijs zoekt te benadeeligen. M. Vermeulen. Aan den Heer Miss:aen moet ik antwoorden dat wij hier gezonden zijn om de stad te besturen. Dat is ons eenig- ste doel. Wij hebben de uitgaven gestemd en zullen ook de begrooting stemmen. Wij zijn geen komedianten en zijn hier niet ge komen om ruzie te maken. M. Missiaen. Het is een schande voor de liberale partij dat zulke mannen er nog deel van uitmaken. De Heeren Glorie en Van Nieuwenhove dachten er anders over als het ons officieel onderwijs gold. M. Vermeulen. Wij kwamen naar Yper terug om het op te bouwen, het is met denzelf den geest dat wij het stadhuis binnentraden. Zoo gij van ons verwacht dat wij zullen afbreken, zult gij nog lang moeten wachten. M. V er gr achtzich wendende tot de heeren Missiaen en Leuridan. Moesten wij het schepenencollege omverwerpen en een nieuw schepenencollege hebben naar uwe soort dan zou het hier wel gaan in Yper M. Sobry. Voor het welzijn der stad denk ik dat er toch middel zal zijn de stad te besturen niettegenstaande de verdeeldheid die hier bestaat. Met tegen de begrooting te stem men stemt men tegen den vooruitgang en het welzijn der stad. Het doel der partijen die ons aanstelden is vooruit en vooral de belan gen der stad te dienen en te behertigen en wie anders te werk gaat doet de stad nadeel aan en zal ervoor verantwoordelijk zijn voor het kiezerskorps. M. Missiaen. Het grootste bewijs onzer gehechtheid aan de stad is tegen de begroo ting te stemmen. Hierop legt de Heer Voorzitter de begrooting ter stemming. Stemmen ja de Heeren Declercq, Lemahieu, D'Huvettere, Vergracht, Vermeulen, Vandamme en Sobry neen de Heeren Capoen, Laton, Leuridan, Soete, Missiaen, Bonnet en Coutelle. De Heer D'Huvettere verlaat de raadszaal. 1) De Heer voorzitter geeft lezing van een schrijven van het Bestuur van Bruggen en Wegen waarbij gemeld wordt dat de verlenging der kaaimuren aan de vaart te Yper de som van 365.ooo fr. zal kosten. Op deze som echter verleenen Staat en provincie een toe lage. 2) De Heer voorzitter geeft lezing van een anderen brief van de Federatie der Geteister- den waarbij gevraagd wordt zoo de stad Yper het betonafval der gesprongen onderstanden niet kosteloos zou willen overnemen. M. Lemahieu. Vroeger reeds heb ik aan de Federatie der Geteisterden geschreven wat daarover mijn gedacht was. De ondernemer is volgens het contract, waarvan een exem plaar hier op het stadhuis berust, verplicht alles weg te nemen, zoowel het ijzer als het beton, doch ongelukkiglijk neemt hij alleen het ijzer weg en laat het steenafval ter plaats. De stad Yper heeft geen steengruis noodig, doch gezien de aannemer met het betonafval geen weg kan, stel ik voor dat hij de onder standen afbreke, het ijzer ervan wegneme en de betonstukken opeenstapele op een hoek van het land en ervan afstand zou doen. Deze betonblokken mogen gemakkelijk voor niets afgestaan worden, want als de onderstanden weg zijn, blijven nog groote putten te vullen en 't is de gebruiker van het land die zich daarmede moet gelasten. Ik zou voorstellen dat er in dezen zin aan de Federatie der Ge- teisterden geantwoord worde. M. Bontiet. Als ik mij goed herinner is de aannemer verplicht ook het steengruis weg te voeren. Het ware dus reeds een groot voor deel voor hem zoo hij het nu maar alleen meer moest opeenstapelen op een hoek van het land. M. Lemahieu. - Om de landen niet te schen den zou het steengruis bij middel van decau- villewagens moeten afgehaald worden,en deze wegneming zou in twee tijdstippen moeten gedaan worden. De helft van den i5D Oogst tot den i5n October en de tweede helft het volgende jaar in hetzelfde tijdstip. Zoodoende zou de landbouwer zich schikken om op die partijen land strooivruchten te kweeken die tegen den i5n Oogst zouden weg zijn. Dit is de eenige manier om de onderstanden te doen verdwijnen en al het andere dat tot hiertoe gedaan werd heeft de zaak nog van geen vin ger doen vooruitgaan. 3) Het Landbouwcomice Kemmel Yper heelt een brief van bedanking geschreven voor de toelage van 5ooo fr. en het bericht de stad dat het met die toelage, benevens den veeprijs kamp, ook een zwijnenprijskamp zal inrichten en een tentoonstelling van veldvruchten. Deze zal in September a. s. plaats hebben en het vraagt zoo het tegen dien datum over de over dekte botermarkt zou mogen beschikken. De heer Voorzitter zegt dat deze vraag zal kunnen ingewilligd worden gezien de aanne mer de werken der botermarkt tegen 3o° Juni aanstaande moet geëindigd hebben. M. Lemahieu. De veepiijskamp van het Landbouwcomice werd vastgesteld op Dins dag 29" April en de zwijnenprijskamp zal plaats hebben op Zaterdag 3° Mei aanstaande. M. Leuridan. De zwijnen zullen content zijn. M. Lemahieu. En Mijnheer Capoen ook. 4) De heer Voorzitter meldt dat er ook nog een mededetling ingezonden werd door den heer Vandamme, die zegt dat het wenschelijk en zelfs noodzakelijk ware voor de stad dat de huishuurwet hier zou toepasselijk blijven. De heer Vandamme VFaagt dat er bij hoog dringendheid over dien wensch zou gestemd worden, doch gezien niemand zich daartegen verzet verklaart de heer Voorzitter dat dit aangenomen is. M. Ver gr acht. Is er geen vraag ingeko men voor den Carnavalstoet De heer Voorzitter geeft hierop lezing van een schrijven, van het inrichtingscomiteit van den Carnavalstoet, waarbij een toelage van 3ooo fr. gevraagd wordt voor den stoet die op 2n Maart aanstaande zal uitgaan. M. Sobry. Ik denk dat het de feestcom missie is die daarover zou moeten beslissen. M. Lemahieu. Gezien er nog geen feest commissie bestaat werd er overeengekomen dergelijke vragen aan het goeddunken over te laten van het schepenencollege, die er dan in zijn eerstkomende zitting over zal beslissen. M. Vandamme. Ik zou den wensch wil len uitdrukken dat er bij de Commissie, die gelast werd met het bouwen en verloten van twee werkmanshuizen, nog twee afgevaardig den van den Bond der Kroostrijke Gezinnen gevoegd worden. De heeren Missiaen en Laton oordeelen echter dat het onder hen wel zal gaan. M. Vermeulen. Weet het Stadsbestuur dat men hier te Yper sedert een jaar geen post meester meer heeft Nu is de onderpostmees ter ook weg. Die toestand mag zoo niet blij ven duren. M. Sobry. Wij zullen daarvoor eens naar den heer Minister moeten schrijven. M. Lemahieu. Terzelfdertijd zou men ook kunnen vragen om een brievenbus geplaatst te hebben op den hoek der Maloulaan en der Elverdinghestraat. M. Vandamme. Wat men hier beoogt, meen ik, is een inkrimping van het personeel en de verlaging van klas onzer posterij. De menschen klagen erover dat zij in de post soms een half uur moeten staan wachten vooraleer te kunnen bediend worden. M. Lemahieu. Als de stad met de tien- jaarlijksche volksoptelling, die in December ig3o moet plaats grijpen, geen i5ooo inwoners zal tellen zal dit een verlaging van klas voor onze posterij voor gevolg hebben, tenware er nogmaals, zoools vroeger, voor Yper een uit zonderlijke wet gemaakt worde. De openbare zitting wordt hierop te 21 u. 45 opgeheven. Verslag over de werkzaamheden van den Werkrechtersraad gedurende het jaar ig2Q. In den loop van het jaar 1929, werden er 36 geschillen op rol gebracht, waarvan 32 ge bracht werden voor de kamer der werklieden en 4 voorde kamer der bedienden. Van de 32 geschillen voor de Kamer der werklieden gebracht, wierden er 7 verzoend, 2 klachten ingetrokken, 1 vereffend vóór de zitting, 3 gevallen waartoe de raad onbevoegd was, 2 verzonden naar het vonnisvellend ver zoeningsbureel, 12 naar den raad verzonden en 5 die aanhangig bleven op 3t December 1929. Van deze 12 gevallen, werden er nog 5 verzoend voor den Raad, 1 waar de partijen t'akkoord kwamen voor de zittirg en 6 ven nissen geveld. In de kamer der bedienden, wierden er 4 geschillen op rol gebracht, 1 waarvoor de on bevoegdheid uitgesproken werd 2 klachten werden ingetrokken en 1 vraag verworpen door den Raad. Zondag 2 Februari, om 3 uur namiddag, in de FEESTZAAL LAPIEREHond straat Muziekuitvoering door de leerlingen en Prijsuitdeeling voor de leerlingen der Muziek school. Vrije ingang. De Beheerraad. Audition donnée par les Elèves et Distribu tion des Prix aux Élèves de 1'École de Mu sique Entrée libre. Le Bureau Administrate/. est le point faible d'une voiture auto mobile, c'est entendu; mais pas dans le cas oü cette installation porte la marque réputée dont est équipée la merveilleuse F. N. 11 cv.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 4