Aux Amitiés Fran^aises Tentoonstelling van Herinneringen oil 1830 Een Krachtdadig Protest 3 Giften voor ons Museum Exposition des Souvenirs de 1830 van Z. Em. Kardinaal Van Roey félicitations a Monsieur le Directeur, aux professeurs, aux élèves, aux membres du bureau administratif et a tous ceux qui ont prêté leur concours pour la bonne réussite de cette magnifique fête, manifestation superbe de l'art musical en notre ville. Pour clöturer le programme la symphonie exécute la belle Marche de Bravoure de F. Schubert. Quelle fut l'impression laissée par eet après midi trop vite passé En deux mots la voici: L'oeuvre de notre cher et regretté Directeur Albert Van Egroo, sera dignement poursuivie par son talentueux successeur Lionel Blomme. II est regrettable que nos édiles n'aient pas été plus nombreux pour se convaincre de la bonne marche de notre institut musical. Nous avons eu la trés grande satisfaction Mercredi soir, en franchissant le seuil du Vieil Ypres demconstater que tous les sièges de la salie étaient occupés. Nous ne nous souvenons pas avoir vu pareille affluence aux soirées ordinaires des Amitiés Franrjaises. Ce fait peut être considéré comme un réel hommage au talent du distingué conférencier, Monsieur l'Avocat CUVELTER, qui allait nous dire et nous montrer ce qu'il avait vu aux Gorges du Verdon. Celles ci ne sont accessibles aux touristes que depuis Avril 1929, et M, CUVELIER a été l'un des premiers a les visiter. Dés le début de la causerie, nous recon- naissons le brillant conférencier de l'an der- nier. C'est en un langage clair et persuasif qu'il nous expose les majestueuses beautés des gorges au fond desquelles coulent les eaux tumultueuses du Verdon. Nous appre- nons d'abord que ces gorges extraordinaires, dont les murailles calcaires n'ont jamais moins de 75o mètres de haut, et atteignent parfois 1100 mètres, se trouvent sous l'écla tant soleil méditerranéen, a moins de cent kilomètres de Nice, et que l'on y arrive facilement de plusieurs directions par auto bus ou auto cars. Monsieur CUVELIER n'omit pas l'histoire des tentatives infruc- tueuses qui précédèrent la conquête de ces sites merveilleux mais quasi impénétrables. A présent, un sentier, y a été tracé, au prix d'innombrables difficultés, par le Touring Club de France, et quiconque peut aujourd'hui visiter le torrent et ses immenses murailles naturelles, sans le moindre danger. Pour justifier son enthousiasme, et afin d'achever de nous instruire, M. CUVELIER fit passer a l'écran, par notre dévouémembre M. R. LACANTE, une série de'remarquables clichés, dopt nous pourrons dire que nous avons été des premiers a les admirer, car c'était la quatrième iois seulement que des vues du Verdon étaient offertes par projec tions au public. Monsieur CU 7ELIER nous a done consi- dérablement avantagés, et il nous plait de lui en témoigner ici notre vive gratitude. La soirée s'est agréablement terminée par l'interprétation, par la Section Dramatique des Amitiés FranQaises, du trés bien choisi vaudeville: Les Deux Timides de M. Michel et E. Labiche. II convient de féliciter vivement les cinq dévoués acteurs des Amitiés Frangaises, qui ont fait preuve, au cours du spectacle, d'un fort beau talent, lequel a d'ailleurs été trés apprécié. A eux également nos sincères remercie- ments. R. D. Het portret van Hare Majesteit de Koningin Elisabeth, met koninklijke handteekening, voor ons oorlogsmuseum. Voor ons geschiedkundig museum Van M. Domicent, Ontvanger der accijnzen te Dixmude, een romeinsch muntstuk. Van M. Herman Van Batenburg, eene schoone verzamelirg van muntstukken uit het romeinsch tijdvak. Het honderdjarig bestaan van ons land wordt te Antwerpen en te Luik herdacht door tentoonstellingen van onze kunst en onze nij verheid, terwijl in de hoofdstad binst den zo mer een tentoonstelling van herinneringen uit l83o ingericht wordt. Allerlei voorwerpen en beschieden, die be trekking hebben op onze revolutie, de stich ting van ons Koninkrijk en den oorsprong van ons vorstenhuis worden in het Egmontpaleis ten toon gesteld. Daartoe werd te Brussel eene centrale com missie gesticht waarin afgevaardigden uit al de streken van ons land zetelen. Door deze centrale commissie werden plaat selijke commissiën in iedere provincie aange steld belast met het opzoeken en verzamelen van al wat voor deze tentoonstelling zou kun nen gebruikt worden. Z.D.H. Mgr. Waffelaert, Bisschop van Brug ge, Baron Janssens de Bisthoven, Gouverneur en Generaal Herremerre, bevelhebber van de provincie,hebben het eerevoorzitterschap van de commissie van West-Vlaanderen aanvaard. Dat iedereen die schilderijen, meubels, ge drukte en geschreven beschieden bezit die betrekking hebben met de gebeurtenissen van l83o, deze voorwerpen voor enkele maanden in leen geve aan de tentoonstelling, en zoo het zijne bijdrage tot het waardig vieren van het honderdjarig bestaan van ons Koninkrijk. De volgende leden van de commissie zullen met de meeste welwillendheid alle noodige in lichtingen verschaffen en de voorwerpen aan vaarden Te Brugge de H. A. Visart de Bocarmé, 18, St Janstraat. Te Yper de H. Daniel Tack, Bewaarder van het Stadsmuseum, 28, Stuersstraat Te Kortrijk de HH. E. Viérin, kunstschil der en P. P. Debbaudt, stadsbibliothecaris. Te Veurne de H. Advokaat Paul de Grave. Te Oostende de H. O. Loontjens, stads bibliothecaris. Al de voorwerpen die zullen in leening ge geven worden voor de tentoonstelling worden verzekerd tegen diefstal, verlies en vernieling. Ook zal er goede zorg voor gedragen worden om te beletten dat ze geen de minste schade oploopen. Tandis que les villes d'An vers et de Liége commémoreront le centenaire de notre indé pendance par des Expositions témoignant de notre essor économique et artistique, la capi- tale du Royaume organisera au cours de eet été une exposition des souvenirs de i83o. Objets et documents se rapportant a la Révolution, la Fondation du Royaume et aux origines de la Dynastie, seront réunis au Palais d'Egmont, oü ils formeront un magni fique ensemble. Afin d'assurer le succès de cette entreprise patiiotique, un comité central, groupant des personnalités de toutes les parties de la Bel- gique, a été formé a Bruxelles. Ce comité, a son tour, a créé des comités Provinciaux chargés de rechercher et d'obte- nir en prêt desobjets pouvant figurer a l'exposition. S. G. Mgr. l'Evêque de Bruges, le Ln. Janssens de Bisthoven, Gouverneur de la Pro vince, le Général Herremerre, Commandant la Province, ont bien voulu accepter la présidence d'honneur du Comité de la Flandre Occidentale. Un chaleureux appel est adressé a tous Ceux qui possèdent des tableaux, des objets, des documents imprimés ou manuscrits, se rapportant aux évènements de i83o, et qui voudraient, en les confiant l'exposition, collaborer a la glorification du Centenaire de l'Indépendance Nationale. Ils pourront s'adresser I. a M. Albert Visart de Bocarmé, 18, rue St. Jean a Bruges. 2. a M. Daniel Tack, Conservateur du Mu- sée, rue de Stuers, a Ypres. 3. a M. M. E. Viérin et P. P. Debbaudt, k Courtrai. 4. a M. l'Avocat de Grave, k Fumes. 5. a M. Loontjens, a Ostende. Les objets confiés a l'exposition seront assurés contre le vol et contre toutes les autres causes de perte, de destruction ou dé détérioration. Des soins minutieux seront pris pour les soustraire a toutes sortes de dangers. De volgende brief van Z. Em. Kardinaal Van Roey, Aartsbisschop van Mechelen en Primaat van België, werd Zondag 11. afgelezen in al de kerken van de Kempen Zeer Beminde Broeders, Verleden week verscheen erin «De Nieuwe Kempen», namens de «Katholieke Vlaamsche Volkspartij, Arrondissement Turnhouteen kwaadaardig artikel tegen de Geestelijke Over heid. Het staat vol verzinsels en valsche aan tijgingen, en heeft klaarblijkend voor doel het Kerkélijk Gezag bij de geloovigen verdacht te maken. Wij zullen er niet op antwoorden, maar wij meenen toch zulk een vergrijp tegen den eer bied aan de Kerk verschuldigd, van wege de leiders eener partij die zich katholieke noemt, niet onbemerkt en ongelaakt te mogen laten voorbijgaan. Die het bisschoppelijk gezag niet eerbiedigt, stelt zich tegen Christus en zijn Kerk. Gij kent het woord van den ZaligmakerWie u aan hoort, aanhoort Mij en wie u versmaadt, ver smaadt Mij doch wie Mij versmaadt, ver smaadt Hem die Mij gezonden heeft. (Luc. X 16). Zoodat de groote bloedgetuige uit het begin van 't Christendom, de heilige bisschop Ignatius van Antiochië, terecht mocht schrijven Allen die van God en van Jezus-Christus zijn, die zijn met den bisschop» (Philad. III. 2en Paus Benedictus XV Hij is niet met de Kerk, die niet met den bisschop is. (Ene. Ad. beatissimi i No vember 1914). En als zij durven te beweren dat, zoo de Bisschoppen tegen hen zijn, het Hoogste Ker kelijk Gezag toch het Vlaamsche Nationalisme goedkeurt, dat de Algemeene Vader der Christenheid aan hun zijde staat, dan aarzelen wij niet te zeggen en wij weten wat wij zeggen dat zij liegen. Zoo begint gewoonlijk de droeve geschie denis van alle afvalligen. Moest de Paus hen openlijk veroordeelen, dan zullen zr nog staande houden dat God toch met hen is Volgens hen begrijpen wij niets van heel de Vlaamsche zaak. Gesproten uit de Vlaamsche Kempen, mee nen wij de belangen en de betrachtingen van het Vlaamsche volk zoo goed te kennen als wie ook.Wij aanzien het als onzen plicht, te doen wat in onze macht ligt om aan die betrachtin gen voldoening te geven, in 't bijzonder met aan de ouders die het verlangen een Vlaamsch onderwijs voor hun kinderen te bezorgen. Doch wij hebben ook het recht, meenen wij, over de belangen en noodwendigheden van het Vlaam sche volk anders te oordeelen dan de Vlaam sche Nationalisten. Aanvallen als deze welken wij hier openlijk brandmerken, zullen ons niet beletten onzen herderlijken plicht te kwijten, telkens wij het noodig achten. Vervult gij ook. Zeer Beminde Broeders, uw christelijken plicht keert u af van degenen die u willen misleiden en uw aan hankelijkheid jegens de H. Kerk in gevaar brengen. Vermijdt het lezen en het ondersteu nen van alle nationalistische dag en weekbla den, die, zooals de Bisschoppen reeds in 1925 gezamenlijk oordeelden, de geesten door valschheden bedriegen en het wettig gezag misachten Het huidig voorval bewijst op nieuw dat dit verwijt maar al te gegrond is. Aanvaardt, Zeer Beminde Broeders, met onzen bisschoppelijken zegen, de betuiging onzer verkleetde gevoelens in J. C. t J. E. KARD. VAN ROEY, Aartsb. van Mechelen. Mechelen, den 28 Januari 1930.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 3