Oommages de Guerre - Belgas en France Obligation du Remploi Remploi en matière de batelierie Provinciaal £euwfeestcomiteit De Carnavalstoet van Zondag 2 Maart aanstaande Een die ze geluk wenscht. gouvernement mème. M. Vermeulen. II faudra alors que cette nouvelle proposition soit soumise a nouveau a la decision des conseils communaux M. Butaye. Actuellement, la commune de Woesten ayant également marqué son accord avec la première proposition, il y a 22 communes qui acceptent de remiser ou d'uti- liser le béton démoli. Nous verrons mainte- nant ce qu'il pourra être fait d'accord avec 1'EtatetM. Hoebeke, et nous continuerons la discussion de cette question, la plus diffi cile que nous ayons eue a résoudre jusqu'ici, lors de notre prochaine réunion du deuxième dimanche de Mars. La réunion est levée a 16 heures 3o. Le Doclr Brutsaert s'est préoccupé d diverses reprises du régime des dommages de guerre pour les Beiges sinistrês en France. Monsieur le Ministre des Affaires Etrangères lui a remis une note relative a cette question, note que nous sommes heureux de pouvoir publier. Les Beiges sinistrês en France doivent se conformer a l'obligation du remploi telle qu'elle est définie par l'article II de l'Arran- gement franco beige du 9 Octobre C919. Cet article stipule que nos compatriotes seront admis au bénéfice de la législation frangaise sous la condition qu'iis affecter.t la totalité (1) de l'indemnité allouée a la reconstitution ou a la remise en état des biens endommagés ou, si cette reconstitution est impossible, a la reconstitution de biens ayant une affectation analogue. En présence des difficultés d'ordre pratique que l'application de ce principe causait aux sinistrês, les deux Gouvernements se sont mis d'accord pour donner une interprétation moins étroite a la règle établie par l'Accord franco- beige. Quant aux immeubles, en cas, notamment, d'impossibilités matérielies ou légales, les sinistrês peuvent désormais effectuer le rem ploi sur un autre emplacement de la même commune, ou sur un terrain d'une commune limitrophe, contigu a remplacement de i'im- meuble détruit. En présence des termes formels de l'Arran- gement du 9 Octobre 1919, le Gouvernement frangais a estimé que cette interprétation était la plus large qu'il fut possible de donner, en ce qui concerne les immeubles a la disposition relative au remploi. Suivant la règle admise depuis 1921, la reconstitution des meubles meublants peut se faire sous forme dffine réinstallation en France ou en Belgique, a condition que les meubles destinés a y pourvoir soient achetés dans le pays oü les dommages ont été subis, si la réinstallation a lieu dans l'autre pays. Les Gouvernements beige et francais ont conclu le 27 Mars 1929 un Accord spécial concernant le remploi des indemnités allouées aux propriétaires de bateaux. En vertu de cet Accord, le remploi des indemnités,allouées par le Gouvernement francais aux proprié taires de bateaux beiges détruits en France, devra s'effectuer, en principe, en France. Cette exigence sera considérée comme rem- plie du moment oü le bateau aura été fran- cisé et immatriculé dans un bureau de navigation fluviale frangais. Toutefois. si au moment du dommage, le bateau beige naviguait en France sous le régime de l'admission temporaire, la francisa- tion et l'immatriculation en France du bateau de remplacement ne seront pas exigées. En ce cas, le bateau de remplacement devra être acquis ou construit en France, a moins qu'il n'appartienne a un type qui ne peut être con struit que dans les chantiers beiges. La réciprocité doit être observée en ce qui concerne le remploi des indemnités accordées par le Gouvernement beige aux bateaux fran cais détruits en Belgique. Les remplois effectués conformément aux dispositions énoncées ci-dessus, et antérieure- ment a la mise en vigueur de l'Arrangemer.t sont admis comme valables. Enfin, les réparations aux bateaux endom magés par faits de guerre se feront dans le pays qui en a la charge. Toutefois, celles qui ont été effectuées avant le ir Janvier 1921 sont admises en validité de remploi par les deux Gouvernements, qu'elles aient été opé- rées en Belgique ou en France. (1) Indemnité de reparation, indemnlté de remploi, indem- nité complémentaire de remploi, etc... Vergadering gehouden in het Provinciaal Hof te Brugge, den Vrijdag 3i Januari ig3o, te 10 uur 3o. De H. Gouverneur brengt een laatste hulde aan wijlen den H. G. Vercruysse, gewezen burgemeester te Kortrijk, die sedert de laat ste vergadering overleden is. Hij groet den heer L. Gillon,zijn opvolger als burgemeester, die hem in het Eeuwfeestcomiteit vervangt. De H. Vanden Bussche, Voorzitter der Provinciale Landbouwkamer is ook sedert on ze laatste vergadering overleden. Hij is in zijne betrekking vooralsnu niet vervangen door de -Landbouwkamer. Tevens begroet de heer Voorzitter Mgr Lamiroy die de vergadering voor de eerste maal met zijne tegenwoordigheid komt ver eeren. De Heer Dokter Glorieux heeft eene breed voerige nota gezonden om de bewoording na der te bepalen door bespreking die in de laat ste vergadering plaats had nopens het ont werp van bebloeming der graven van de slacht offers van den oorlog. Er wordt akte gegeven aan den heer Glo rieux van zijne bemerkingen. De H. Gouverneur, namens het bureel houdt er aan te herinneren dat hij het stand punt der stad Brugge aanneemt dewelke per delegatie van het Provinciaal Comiteit de feestelijkheden in de hoofdplaats inricht. Hij dringt echter aan opdat alle betwistingen wederzijds zouden van kant gelaten worden. De bebloeming der graven van onze helden zou volstrekt geen aanleiding mogen geven tot tweedracht. Medewerking van het leger. De H. Generaal Bevelhebber der provincie vraagt van nu reeds te weten indien, ja dan neen, deze medewer king zal gevraagd worden en, in bevestigend geval, welke medewerking. Er werd aan de bijzonderste steden geschre ven om een bepaald antwoord te bekomen. Kortrijk, Oostende, Brugge, Dixmude, Veur ne, Thielt, Rouselaere, hebben geantwoord. (Nota der Redactie. Wij vragen aan wien het aangaat hoe het komt dat Yper daar nog niet bij is De Centrale Woudmaatschappij te Brussel vraagt dat in alle gemeenten een boom zou ge plant worden ter herdenking van de Eeuw feesten. Een omzendbrief werd in dezen zin naar al de gemeentebesturen van de provincie gezonden. Het uitvoerend Comiteit dat de Provinciale Prijsvlucht voor Duiven inricht, heeft bedankt voor de toelage van 20.000 fr. die verleend werd en verplicht zich stipt de voorgeschre ven voorwaarden te volgen. De Commissie tot V erf raaiing van het Lande lijk leven besluit, in overeenstemming met de beslissing van het provinciaal comiteit, zijne werking te beperken tot de bebloeming van de scholen, alle nuttelooze jurykosten zullen ver meden worden. Eene toelage van 5ooo fr. zal verleend worden om die bebloeming aan te sporen. De diplomas en medailles zullen daar enboven gegeven worden en de hulp van het schooltoezicht kan worden ingeroepen. Ver schillende aanvragen om toelagen zijn in gekomen van de Tuinbouwmaatschappij Ste- Dorothea, te Rousselare, l5.ooo fr.;Hofbouw- maatschappij van Beernem Boomteeltkring van Iseghem, 5ooo fr.Hofbouwmaatschappij van Yper, i5.ooo fr. Werk van den Akker, Poperinghe, 5ooo fr. Maatschappij Flora, Veurne Geitensyndicaat, Vladsloo Veree- nigde Oudstrijders, Hooglede, 5ooo fr. Bel gisch Vlasbazenverbond, 100 000 fr. Hoen- derbond, Rousselare Handels en Nijver heidskamer, Yper, 200.000 fr. Feestcomi- teit van De Panne, 25o.ooo fr. om feesten en een monument op te richten. De verschillende vragen kunnen ongelukkig lijk niet in aanmerking genomen worden, het vermogen van het Provinciaal Comiteit is daartoe ontoereikend. Provinciale Tentoonstelling van Hof- en Tuinbouw, te Brugge. Als gevolg op de tus- schenkomst van den heer Olivier tijdens de algemeene vergadering van het provinciaal comiteit op 3o September 1. 1., werden pogin gen gedaan om eene overeenkomst te be trachten. In eene vergadering van het Bestendig Bu reel werden ontboden de vertegenwoordigers van de Koninklijke Maatschappij voor Hof bouw en Fruitboomkundedewelke in 1928, het initiatief der provinciale tentoonstelling geno men had, van den Provincialen Bond der Hof- bouwgilden van West Vlaanderen, dewelke bereid was aan de Koninklijke Maatschappij zijn medewerking te verleenen en eindelijk van de Provinciale Commissie tot Bevorde ring van Tuinbouw en Klein veeteelt, voorge zeten door de H. Olivier. Daar werd voorgesteld dat een comiteit samengesteld uit drie vertegenwoordigers van elkeen der bedoelde lichamen, de provinciale tentoonstelling te Brugge zou inrichten. Korts na deze vergadering kwamen twee brieven toe Een van de Provinciale Commissie tot Bevordering van Tuinbouw en Kleinveeteelt, die verklaart niet te zullen tusschenkomen in de tentoonstelling te Brugge en hare aan vraag te behouden tot 100.000 fr. toelage om tentoonstellingen in te richten te Kortrijk en te Rousselare. Een van de Koninklijke Maatschappij voor Hofbouw- en Fruitboom- kunde van Brugge die verklaart aan de in richting der provinciale tentoonstelling van hof en tuinbouw te vei zaken. Het Bestendig Bureel, gezien dezen toe stand en in acht nemende dat van alle kanten aanvragen om toelagen toekomen, stelt voor te verdeelen onder de steden-hoofdplaatsen van een bestuurlijk arrondissement of daaraan gelijkgesteld, hetzij dus Brugge, Oostende, Kortrijk, Yper, Thielt, Rousselare, Veurne, Dixmude, de provinciale toelage van 25o.ooo fr. De verdeeling zal geschieden in evenredig heid van de sommen die, door bedoelde steden, op de gemeentefondsen, voor de eeuwfeesten, ingeschreven zijn. 200.000 fr. zijn beschikbaar voor het wegvallen der pro vinciale tentoonstellirg van hof en tuinbouw. Daarenboven schrijft de Nationale Eeuw feestcommissie dat het ontworpen banket van de burgemeesters, te Brugge, schijnt dubbel gebruik te maken met eene gelijkaardige bijeenkomst diete Brussel moet plaats hebben. Het banket van de burgemeesters zal dus ook wegvallen en 5o.ooo fr. zijn daar nog be schikbaar. Er werd naar voornoemde steden geschre ven om te vernemen welk het bedrag is der stedelijke begrooting voor de eeuwfeesten. Naar luidt der antwoorden wordt de provin ciale toelage verdeeld als volgt 5o.ooo fr. aan Brugge, Oostendeen Kortrijk. 3o.ooo fr. aan Rousselare. 20.000 fr. aan Yper. 10.000 fr. aan Thielt, Veurne en Dixmude. Een overschot van 20.000 fr. moet dienen als tusschenkomst in de onkosten van aan- plakbrieven, diplomas en medailles voor paar- den-en veeprijskampen, e^. Moet de weermaker met de maskertjes zijn, dan belooft de stoet van dees jaar prachtig te wezen. Het weder van verleden jaar was noodlottig en het is te verwonderen dat het Comiteit nog de noodige krachten bezit om met nieuwen moed de inrichting van onzen Carna valstoet te bewerken. Vergeet niet dat, met den Carnavalstoet, Yper een harer belangrijkste dagen beleeft, voor wat de kleine nering betreft. Geheel Yper heeft er voordeel van. Al de wijken der stad worden bezocht en de stoet ire'ct alle straten door. De neringdoeners in het bijzonder, en al de andere inwoners in het algemeen, hebben voor plicht het inrichtingscomiteit te steunen. Dit is een feest dat jaarlijks moet plaats grijpen en daarom is er geldelijke hulp noodig. Vergeet niet dat al de leden van het Comiteit alles in 't werk stellen om wel te gelukken en dat zij er geen persoonlijk belang in vinden. Het ordewoord moet dus zijn Wij zullen hunne werking ondersteunen. Naar wij, uit goede bron vernemen, is de bijtreding reeds verzekerd van de prachtige maatschappij uit Kortrijk Le retour de la chasse Ath zendt ons haar vermaarde Papillons Roubaix de aangename Bigo- phones du Cul du Four Poperinghe Vooruit geeft ons een nieuwe groep en ongetwijfeld veel volk. Staden komt af met hare reuzin Johanna, bijzonder groot succes Dickebusch en Waasten zorgen voor muziek. Naar het schijnt is men nog in onderhan deling met andere groepen uit Kortrijk en Brugge onder meer. Voeg daarbij de Ypersche maatschappijen die ongetwijfeld niet ten achteren zullen blijven, iedereen is daarvan overtuigd. Men mag zich dus aan een overgrooten bijval verwachten. Het zal krioelen van volk in Yper stede den 2n Maart aanstaande, daar. is er geen twijfel meer.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 3