Gemeenteraad van Yper Verslag der Zitting van 3 Februari 1930 (Vervolg) 0 openbare Onderstand Pachtvermin dering. De Commissie van Openbaren Onderstand stelt voor de pachtprijs van het huis gelegen in de Boomgaardstraat, nr 6, en bewoond door den Heer Alphonse Gillioen, van 2600 fr. op 2000 fr. te verminderen, aangezien het huis der Casselstraat, waarvan de pachtprijs als basis gediend heeft, door den huurder verlaten werd en nu insgelijks voor 2000 fr. verpacht is. M. Vandamme. 't Is jammer dat de Com missie van Openbaren Onderstand er niet aan gedacht heeft de 600 fr .verleden jaar be taald, terug te geven, aangezien zij nu zelf be kent dat 2600 fr. een overdreven pachtprijs is. M. Laton. Het jaar is nog niet voorbij en ik geloof wel dat de Commissie van Open baren Onderstand daarin voorziet met nu voor te stellen de pachtsom op 2000 fr. te vermin deren. Ten andere de heer Gillioen heeft tot op heden nog geen pachtbrief, het is dus wel dat de Commissie van Openbaren Onderstand nog altijd in afwachting was en niet wist welke pachtsom bepalen. yi. D'Huvettere. Een pachtcontract is een vrijwillig akkoord door twee partijen aange gaan en de som mag niet verminderd worden - zonder billijke verrechtvaardiging M. Vandamme. Wanneer de heer Gil lioen. met toestemming van hot Bestuur van den Openbaren Onderstand, de pacht van dit huis overnam, bedroeg de pachtprijs slechts 900 fr. en het is enkel nadien dat deze tot op 2600 fr. verhoogd werd, na de openbare ver pachting van het huis der Casselstraat. M. Laton. Ik heb het vroeger reeds ge zegd dat, moest het huis der Casselstraat 10.000 fr. verpacht zijn geweest, de Heer Vanneste dit toch zou genomen hebben ver mits hij op voorhand beslist was nooit te beta len. Zijn eenig doel was een huis te hebben. M. Bonnet. De heer Gillioen zou mis schien tevreden zijn aan dezelfde voorwaarden van den heer Vanneste te mogen pachten. (Ge lach.) M. Sobry. Laten wij ons bij de beraad slaging van den Openbaren Onderstand hou den Wij zijn eenvoudig geroepen hierovereen advies uit te brengen. Ik stel dus voor een gunstig advies te vt^eenen. Stemmmen ja de heeren Declercq, Lema- hieu, D'FTuvefere, Vlissiaen, Bonnet, Cou telle, Vermeulen, Vandamme, Delafaye en Sobry neen de heeren Laton en Soete. 7. Openbare Onderstand Ontslag van' pacht. De Commissie van Openbaren Onderstand stelt voor den heer Jules Geloen, pachter eener hofstede van iets meer dan 6 hectaren groot, te Gheluvelt gelegen, van zijn pacht te ontslaan, daar deze landbouwer zijn eigen goed zal gaan gebruiken. De pacht dezer hof stede bedroeg de som van 2600 fr. tot 1928 en 33oo fr. voor de volgendejaren. Deze hofstede zou dan met October aanstaande opnieuw verpacht worden. Al de raadsleden brengen hierop een gun stig advies uit. 8. Openbare Onderstand Dienstregelin gen voor de gestichten. Na de bemerkingen door den raad in een voorgaande zitting gemaakt, heeft-de Commis sie van Openbaren Onderstand enkele wijzi gingen gebracht aan de dienstregelingen harer gestichten, namelijk het O. L. Vrouw Gasthuis, het Nazareth, het Belle Godshuis, het St Jans Godshuis, de knechtenweezen- school van den Vlamertinghesteenweg en het St Antoniusgesticht te Locre. M. Missiaen. Ik ben heel gelukkig dat de Commissie van Openbaren Onderstand de dienstregelingen harer gestichten voor een groot deel heeft gewijzigd en aan onze bemer kingen voldoening heeft gegeven. Ik ben bereid deze te stemmen met uitzondering voor de knechtenweezenschool en wel namelijk voor wat betreft het onderwijs dat daar aan de kin- ders gegeven wordt. Volgens het reglement wordt het onderwijs gedurende de vier eerste jaren door kloosterzusters en de vier volgen de jaren door onderwijzers gegeven. Hieruit begrijp ik dat de vier laatste schooljaren door gediplomeerde onderwijzers zullen gegeven worden en de vier eerste niet. Ik versta niet waarom het onderwijs der 4 eerste jaren ook niet door gediplo meerde onderwijzers ofonder- wijzeressen mag gegeven worden. Daar moet met het minste onderscheid gemaakt worden. Ik heb er niets tegen dat het onderwijs door kloosterzusters gegeven worde, maar het moe ten gediplomeerde onderwijzeressen zijn. Bij de vroegere bespreking over de plaats waar de weezenschool dient opgericht te worden, heb ik aangedrongen om deze school in de stad zelf te bouwen, omdat de weeskinders in aanraking moeten kunnen komen met de an dere kinderen. Nu zal de Commissie van Open baren Onderstand zich grooteonkosten moeten getroosten om goede leerkrachten aan te wer ven, terwijl wij hier in stad uitmuntende lage re scholen bezitten. Ik wil geen drukking uit oefenen ten voordeele der officièele scholen Men zou eerst de voogden moeten raadplegen en zoo deze het begeeren zouden de weeskin deren evengoed naar de vrije scholen mogen gezonden worden. Ik heb tegen de plaats dier school gestemd omdat de afstand van de stad te ver was De vlaamsclie Nationalisten wa ren t' akkoord om te erkennen dat die kilome ter afstand geen beletsel was voor die kinde ren om naar de scholen der stad te kunnen komen. Men zal mij opwerpen dat het te moei lijk ware de kinders te bewaken, maar het zou toch veel minder kosten iemand te gelas ten de kinders naar school te brengen en terug te halen dan nieuwe onderwijzers aan te wer ven. M. Vermeulen. Ik ondersteun de opmer kingen van den heer Missiaen. De weeskinde ren moeten in de gelegenheid gesteld worden hetzelfde onderwijs te kunnen genieten als dat hier in de stad aan de andere kinders gege ven. Ginder kunnen zij van dit zelfde goed onderwijs niet genieten en daarbij ware zulks een vermindering van onkosten voor den Open baren Onderstand. M. D'Huvettere. - Ik heb tegen de plaats dier school gestemd. Thans ziet gij de moei lijkheden van het verwijderd houden dier school van de stad, daarom zal ik mij nu ont houden. M. Laton. Die kleine afstand is voor de weeskinderen geen beletsel om de lessen der muziekschool, beroepschool, nijverheids school of andere te volgen, doch voor wat het lager onderwijs betreft, dit was vóór den oorlog ook in de school zelf gegeven en wij vragen ons af waarom dit nu zou moeten veranderen. M. Missiaen. Daar zijn nu omtrent 40 kindersin die school. Twee onderwijzers die elk vier jaar onderwijs moeten geven, kunnen dit onmogelijk evengoed verzorgen als een onderwijzer die maar een jaar heeft, en deze heeft reeds voldoende zijn werk, tenminste als hij goed onderwijs wil geven, want het voor bereiden zijner lessen is voor hem een groot werk. Daarbij het is hoogst wenschelijk dat de weeskinders hetzelfde onderwijs zouden kunnen genieten als hier in stad en er kan geen enkel argument aangehaald worden om het onderwijs ginder in de school zelf te geven. M. Sobry. Ik denk dat de onderwijzeres sen de kinders gestadig onder de oogen moe ten kunnen houden, want zij zijn erover verant woordelijk Tot heden werd er nooit geklaagd, de kinders werden altijd goed onderwezen. In de school heerscht er een familiegeest en daar is ook familieopvoeding. De kinders aan de school onttrekken ware de weezenschool on mogelijk maken. Daarbij werden de kinders vóór den oorlog nooit elders naar school ge zonden. Ik vraag thans tot de stemming over te gaan. M. Bonnet. Ik stel voor te vragen dit reglement te wijzigen en er in te bepalen dat het onderwijs door gediplomeerde onderwij zeressen zou gegeven worden. M. Sobry. Gezien de regelingen der vijf andere gestichten geen opspraak verwekken stel ik voor deze te stemmen en de regeling van de weezenschool daarna voorts te bespre ken. Deze regelingen worden hierop eenparig goedgekeurd. M. Lemahieu. Ik heb mij onthouden bij de stemming over de plaats van de weezen school, maar nu er beslist werd de school ginder te bouwen vind ik dat het best ware het onderwijs te geven daar waar de school staat. M. Bonnet. Ik steun op het woord lager onderwijs, want dit moet door gediplomeerde onderwijskrachten gegeven worden. M. Declercq. Wij zouden dien wensch kunnen uitdrukken. M. Delahaye. Dit werd vroeger reeds gedaan. M. Missiaen. Doch als men vraagt daar een gediplomeerde onderwijzeres te plaatsen, dan dreigen de zusters weg te loopen zooals dit te Moescroen gebeurde. M. Delahaye. Weet ge wat de moeder overste antwoordde aan de heeren van den Openbaren Onderstand Haar antwoord was eenvoudig Wilt gij een gediplomeerde kloos terzuster van morgen reeds is ze hier. Maar wat de Commissie van Openbaren Onderstand afschrikt daar gediplomeerde onderwijzeres sen te plaatsen, is den grooten onkost. M. Missiaen. - En het is dan met zulk onderwijs dat men de weeskinderen wil op voeden M. Vermeulen. Is het onderwijs daar onder geen schoolopzicht geplaatst M. Missiaen. Neen, ik heb daaromtrent inlichtingen genomen. M. S.bry. Laat ons den wensch uitdruk ken dat het onderwijs door gediplomeerde leerkrachten zou gegeven en onder het school opzicht geplaatst worden. M. Vermeulen. Wel te verstaan, door gediplomeerde en onder schoolopzicht. Stemmen ja: deheeren Declercq, Lemahieu, Laton, Soete, Vermeulen, Vandamme, Dela haye en Sobry neen de heeren Missiaen, Bonnet en Coutelle. De Heer D'Huvettere onthoudt zich. 9. Openbare Onderstand Rekening voor het dienstjaar 1928 Neerlegging. Deze rekening, die sluit met een tekort van 106.140 fr. 5g, wordt ter inzage van de raads leden op het bureel neergelegd. 10. Openbare Onderstand Begrooting ig3o Neerlegging. De begrooting van 1930 wordt insgelijks op het bureel neergelegd. M. Missiaen. Ik zou wenschen dat de stukken ter beschikking der raadsleden ge steld worden. M. Vandamme. Ware het niet mogelijk een omstandige tabel te hebben van de uur- loonen door den Openbaren Onderstand aan de werklieden betaald? In de rekening is daar niets van te vinden. M. Lemahieu. Vóór den oorlog vtrerd er door de Commissie van Financiën altijd ver slag uitgebracht over de rekening van den Openbaren Onderstand. Ik zou willen vragen dat zulks nu nog gedaan worde. De heer Voorzitter meldt nog dat de Com missie van Openbaren Onderstand verslag gezonden heeft over het onderzoek der kas dat door haar gedaan werd. ir. St Jozefs Vrije Beroepschool Be- grootivg iq3o. M. Lemahieu. lk weet niet waarom die begrooting aan den gemeenteraad onderwor pen wordt. Dit komt hier niet te pas. De stad geeft aan die school eenvoudig een toelage en verder heeft ze daar niets in te zien. M. D'Huvettere. Als de strekking der school ons voldoening geeft, kunnen wij onze tevredenheid uitdrukken door haar 't vol gende jaar de toelage te behouden, maar anders gaat dit ons niet aan. M. Bonnet. Ik ben van een ander ge dacht. Als wij een toelage aan een onderwijs gesticht verleenen, denk ik dat wij ook mogen weten wat er met dit geld gedaan wordt. Het is zeker ook wel met dit inzicht dat ons die begrooting onderworpen wordt, en ik vind zulks heel goed vanwege de beheerders dier school. Dit zou tot voorbeeld kunnen dienen aan veel andere inrichtingen wien wij een toelage verleenen. M. Sobry. Ik denk ook dat de hoogere overheid het advies der gemeente eischt. Ik vraag dus aan den raad een gunstig advies te willen uitbrengen. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema hieu, D'Huvettere, Laton, Soete, Vandamme, Delahaye en Sobry onthoudeii zich de heeren Missiaen, Bonnet, Coutelle en Ver meulen. 12. Mededeelingen. M. Sobry. De eenige mededeeling die op de dagorde stond was het onderzoek der kas van den Openbaren Onderstand, en daarvan heb ik reeds kennis gegeven. M. Vandamme. Ik zou den heer Schepen van Openbare Werken een klacht willen overmaken nopens de verlichting van de wandeling gaande van de Dixmudestraat naar de Noordlaan. Daar is een heele reeks huizen langs den kant der stad waar niet het minste gaslicht is. M. Declercq. Ik ben daarover in discus sie met de gasmaatschappij die beweert dat er daar vóór den oorlog geen gas was. Ten andere dit is geen openbare weg. De heeren Delahaye en Vermeulen oordee- len ook dat er daar een lantaarn noodig ge plaatst is en vragen terzelfdertijd de wandeling

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 4