- HET YPERSC HE- LA RÉQION D'YPREJ Robans poor Machines écrire Zondagrnst - Repos dominical Wekelijkscb Overzicht Koopt zuiveren Honing Heer Emile VANCAPPEL 10e Jaargang, N' 45 15 Februari 1930 10e ^nnée, N' 45 - 15 Février 1930 - - Bijvoegsel Supplément 1 Nos Monuments d'Avant-Guerre Aller hande Hieuws bij den bieënkweeker zelf Alb- Ridey, Rijselstraat, 194, Yper. t ZIELMISSEN Heer Jean-Louis-Aimé PETIT overleden te Malaga, den 10 Januari ig3o. Madame Henri TURR^LIN née Elisabeth de GOTTAL Na al de beroerde gebeurtenissen die er voorvielen, kwam het tot een rusttijd in Afghanistan, nochtans schijnt die rist niet zoo volkomen. Met medewerking der Engel- sche overheden komt men eene samenzwering te verijdelen, die ten doel had Nadir Khan, den nieuwen koning van Afghanistan, uit den weg te ruimen. Sardar Armin, halfbroeder van den vorigen koning Ammanoelah en Abdul Hakin, een zaakwaarnemer, werden in hechtenis genomen en men heeft bij hen de stukken ontdekt, die bewijzen dat zij eene nieuwe omwenteling zochten te verwekken bij de Shinvari stam. Sardar Armin zou zich daarop als kor.ing hebben doen uitroepen. Het was de Engelsche politie van Noor- Oost Indië, die tot de ontdekking leidde en men is overtuigd dat haar spoedig optreden veel bloedvergieten gespaard heeft, want zoo niet moest het onvermijdelijk weer tot een bloedigen opstand komen in Afghanistan. Het is een feit dat Amerika steeds het tooneel geweest is van verbluffende bandieten streken maar het werd in de laatste tijden wat al te kras hoe de wandaden vermeerder den. De zakenmannen van Chicago hadden dan ook eene gezamenlijke aanvraag gericht tot de politieoversten om er perk aan te stellen. Daarop werd een reusachtig onder zoeksplan opgesteld om al de verdachte mid dens te zuiveren van de meest gevreesde aan voerders. Bij den eersten tocht werden twee personen gedood en een duizendtal andere aangehouden. Nochtans moesten meest al deze weer vrijgelaten worden want de bedoel de en opgezochte hoofdmannen waren niet in 't net geloopen. Op een ander gebied werd er ook een machtigen uitval gedaan tegen de alcoolsmok- kelaars i5o personen en 3l vennootschappen werden voor de Rechtbank gedaagd. Het syn dicaat van Chicago kocht aan de regeering ontaarden alcool op, verwijdërde de bestand- deelen die hem onbruikbaar maakten en ver kocht hem dan weer als drank. Sedert het nieuw beheer in Spanje werden vele der krijgsoverheden, die door den Dicta tor Primo de Rivera gestraft werden, terug in dienst genomen bij 't leger, vijf colonels, 26 luitenant-colonels, 49 bevelhebbers, g3 kapi teins, 83 artillerie officieren. Op vele plaatsen waar gedenkplaten werden aangebracht ter eere van Primo de Rivera, werden deze weer afgerukt en stukgeslagen. Het wordt thans duidelijk dat het hoogst tijd was dat de Dictator vaarwel zeide aan de Regeering, want het valt niet te betwijfelen of een oproer tegen zijne heerschappij zou uitge barsten zijn. Niet alleen zou de Dictator Pri mo de Rivera erbij gevallen zijn, maar terzelf dertijd zou de koning er zijne kroon bij verloren hebben. Ten andere, heerscht er nog steeds groote beroering in Spanje, en de nieuwe Regeering is niet zoo zeker van stand te houden. Er wordt gestreefd naar het stichten eener Republiek. Deze week begint men in Duitschland het bespreken der overeenkomst van Den Haag betrekkelijk het Youngplan. Reeds in deeerste zittingen ging het er nog al heftig toe en meer dan een der redenaars, uit verschillende partijen, ging er duchtig op los om het Young plan met zijne veranderingen van Den Haag te doen verwerpen. Zelfs ging graaf Revent- law zoo ver te zeggen dat het wetsvoorstel op het Youngplan niet mocht doorgaan, om dat dit gesteund was op de bevestiging dat Duitschland de schuld droeg van den oorlog In België werd er nog gedurig geredetwist over het raadselachtige dat voorgevallen was te Lophem, na den wapenstilstand. Daar elk op zijne manier dat raadsel wilde uitleggen en men zelfs zoover ging er den Koning eene valsche rol in te geven, heeft onze Vorst in een openbaren brief aan den eersten minister een bondig verslag gegeven van de zaak en aldus de vleugels der fantasie die er rondzweefde gekortvlerkt. RIK. au bureau de ce journal Nous apprenons qu'il est question de com- mencer bientót la reconstruction de l'abbaye de St- Martin. Ainsi se complètera heureusement la série de nos anciens monuments Yprois. Yper. Een bad voor 25 centiemen Een paar weken geleden, op nen Zondag avond rond 10 uur, kwam een politieagent voorbij de Meenenpoort gegaan toen het hem scheen alsof hij een plons in het water had gehoord. In de duisternis echter kon hij niets ontwaren maar hij hoorde toch duidelijk onge wone bewegingen in het water. Hij spoedde zich de helling af en, zich aan den muur vast klampende, ping hij zoover mogelijk vooruit tot hii eindelijk uit het water iets wits zag op duikelen en er in gelukte het tot zich te trek ken. Groot was zijne verwondering te besta- tigen dat wat hij zoo op het onverwachts uit het water trok niemand anders was dan een zekeren G..., 20 jarige jongeling, wonende Cité Ligy, die daar in zijn hemdemouwen aan het verdrinken was. Dweersch nat en bib berend van de koude werd hij in een nabijge legen herberg gebracht en daar kwam heel het fijne van de historie uit. Enkele oogen- blikken te voren had die dwaze jongeling, half dronken zijnde, er een wedding aange gaan voor 25 centiemen dat hij in het vesting- water zou springen. Daarop had hij zijn vest uitgetrokken en was buiten gegaan. Daar zijn maatjes aan die domme grap maar niet wilden gelooven was niemand komen zien. De rest kent men. De dwazerik had zijn woord gehouden en ware, zonder de moedige tusschenkomst var. dien politieagent, zeker en vast verdron ken. Naar hetgeen wij naderhand van die schier ongelooflijke historie vernomen hebben, was die verdienstelijke-politieagent niemand anders danr den Heer Vansevenant, onder commissaris. Wij nemen deze gelegenheid te baat om hem harteli k proficiat te wenschen voor zijne schoone daad. Onze onder commis saris van politie is, ten andere, aan zijn proef stuk niet meer. Meermalen reeds heeft hij zijn leven in gevaar gesteld door het aanhou den van ruwe, gevaarlijke kerels en werd zelfs eens door een dezer, in het uitoefenen van zijn ambt, deerlijk gekwetst. Thans heeft hij een ménsch het leven £ered en verdient er een goede belooning voor. Werkongeval op de werf van St Maar tenskerk. Woensdag morgen, rond 8 uur, bij het optrekken van een groot mooitelma- chine, is de zware kraan, nevens St-Maar- tens toren geplaatst, omgekanteld en terecht gekomen op een barak waar gewoonlijk drie, vier werklieden aan het werk zijn. Als bij wonder bevond er zich, op het oogenblik van het ongeval, niemand in die barak, zoodat er geen ongelukken van personen te betreu ren zijn. 'De geleider der kraan gelukte er ock in uit de omvallende machine te sprin gen en kwam er, buiten een verwonding aan het rechter been, alleen met den schrik van af. De s'offelijke schade is nog al aanzienlijk. Beoin van brand. Zondag avond, in de afwezigheid der bewoners, is er een begin van brand ontstaan in het coiffuresalon. Elegantia der Rijselstraat. De geburen die zulks bemerkten deden aanstonds de af wezige bewoners per telefoon verwittigen en gelukten erin langs het keldervenster in huis te dringen. Met behulp der eigenaars, die irtusschen waren toegesneld, konden de vlammèn spoedig uitgedoofd worden. De oorzaak van dien brand Was een zetel die te dicht bij de stoof was blijven staan en alzoo vuur had gevat. Langen tijd smeulde het vuur zoodat een dikke rock de plaats vervulde, tot eindelijk de gordijnen door het vernielend element werden aangetast en in vlammen schoten. Dank aan de spoedige tusschen komst der geburen kon een grootere brand vermeden worden. Heer en Vrouw Arthur VancappelDebrock Heer en Vrouw Albéric Vancappel-Vandoorne Heer en Vrouw Franz Delcroix-Vancappel De familiën Vancappel, Desmedt, Debrock, Marlein, Vollemaere en Desmidt, melden met diepe droefheid het pijnlijk verlies van hunnen teergeliefden zoon, broeder en bloedverwant Groot Oorlogsinvalide Ridder der Orde van Léopold II Vereerd met het Oorlogskruis met palmen met de Medaille der Zegepraal en de Herinneringsmedaille geboren te Yper, den 6 November 1898, en er overleden, den 14 Februari 1930, voorzien van de gerechten onzer Moeder de Heilige Kerk. De lijkdienst, gevolgd van de teraardbestelling, zal plaats hebben in de parochiale kerk van St Maarten te Yper, op DINSDAG 18 FEBRUARI 1930, om 10 uur voormiddag. Vergadering aan de Kerk. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouw brief zouden ontvangen, worden verzocht dit bericht als uitnoodiging te aanzien. Heer en Vrouw Emile Desramault - Bauwens, noodigen vrienden en kennissen uit tot de ZIELMIS die zal gelezen worden op Zondag 16 Februari, om 8 1/2 uur, in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Keer Joseph BAUWENS en zijne echtgenocte A!is OSSIEUR beiden overleden in Februarimaand 1929. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 16 Februc i, om 8 v, u in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Les amis et connaissances sont priés de bien vouloir 'assister a la Messe de Requiem qui sera célébrée le Dimanche 16 Février, a 9 heures, en l'Eglise des R. Pères Carmes, pour le repos de l'ame de Madame Aimé GRUWEZ Les amis et connaissances sont priés de vouloir bien assister a la Messe de Requiem qui sera dite le Dimanche 16 Février, a 10 1/2 heures, en l'Eglise der RR. Pères Carmes, pour le repos de l'ame de décédée a Lille, le 16 Février 1928. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 16 Februari,om 11 v, u. in St-Maartenskerk, tot zielelafenis van Vrouw Julia VAN GHELUWE gewezen echtgenoote van Florent Delannoy. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 23 Februari, om 8 Vt u., in St Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Prosper GEORGE Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 23 Februariom 8 v* u. in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Vrouw Eugène LECLEFCQ geboren Clémence DELBAERE. De Apotheek van La Pharmacie re Mr VAN \WALLEGHEM Statiestraat o Rue de la Station is ALLEEN OPEN op Zondag 16 Febr. res:e seule ouverte le Dimanche 16 Févr.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 9