Les derniers seront les premiers Gemeenteraad van Yper Vlaamsche Ster Koopt zuiveren Honing La parole évangélique se vérifiera 1 occa sion de la prochaine réouverture de notre splendide Cathidrale de St Martin, qui sera rendue au Culte le l3 Avril prochain, Jour des Rameaux. Certes on ne retrouvera plus dans le Temple reconstruit, les trésors accumulés par sept siècles d'Art et d'Histoire, que la fureur ger- manique détruisit impitoyablement par ses obus incendiaires le 22 Novembre 1914. Les Yprois d'avant-guerre ne peuvent que déplo- rer ces pertes irréparables. Mais la nouvelle Cathédrale est admirable- ment reconstituée, d'après les plans primitifs, par notre éminent ingénieur-architecte M. Jules Coomans, qui eut ioutelois le regret de ne pouvoir, pour raison d'économie, y ajouter la superbe Chapelle du St-Sacrement qui servit d'église paroissiale a l'époque oü la ville d'Ypres était le siège d'un évêché. L'aménagement intérieur a subi une modi fication importante par la construction d'une cloture monumentale de style ogival en pierre de Soignies, séparant la nouvelle Chapelle du St Sacrement située au fond du Choeur et servant en même temps d'écran pour le nouveau Maitre-Autel. Cette cloture, oeuvre d'art remarquable_ orn'ée de statues et de figures allégoriques est surmontée d'un Ciborium sous lequel on placera le monument du Sacré Cceur offert par souscription de la population Yproise, a l'oc- casion de la prochaine Consécration officielle de notre cité au Christ-Roi. Cette innovation s'harmonise avec la belle ligne ogivale de l'imposant monument sans compromcttre ce qu'on semblait craindre l'aspect majestueux de la vue d'ensemble d'avant- guerre qui faisait l'admiration des visiteurs. Les grands travaux de la Sacristie avancent rapidement. Cette aile monumentale est re- construite, telle qu'on pouvait l'admirer en 1914, avec, l'étage, la vaste salie chapi- trale de l'ancienné abbaye de St-Martin destinée au futur musée de la Cathédrale pour y conserver, comme autant de reliques, les quelques débris sauvés du désastre, té- moins de son ancienne splendeur. La rentrée a la Cathédrale ser^ célébrée par une touchante cérémonie symbolique. La procession solennelle des Rameaux sortira de l'église provisoire de la rue d'Elverdinghe et toute la population sera invitée a y participer pour assister ensuite a la Grand'Messe du Jour dans le nouveau Sanctuaire définitive- ment rendu au Culte, pour l'ouverture des solennités liturgiques de la Semaine Sainte. Dans l'après midi, après Vêpres, lesenfants d'Ypres attachés au Culte Marial ramèneront processionnellement, de l'église provisoire a la Cathédrale, l'antique statue de Notre Dame de Tuitte, Patronne de la Ville et de la Région d'Ypres, qui fut confiée durant la guerre aux bons soins des Révérendes Soeurs Lamotte. Un salut solennel terminera cette journée historique qui marquera dans les annates de notre chère Cité. La solennité de la Consécratièh episcopale de la Cathédrale ne tardera pas. Elle est fixée au Lundi 12 Mai prochain. Elle sera présidée par notre vénérable évêque Mgr Waffelaert, assisté de son coadjuteur Mgr Lamiroy, notre ancien Doyen. Puisse la Cathédrale d'Ypres, réédifiée avec opportunité par l'Etat Beige dans la Cité martyre, qui fut le rempart du dernier lam- beau de la patrie inviolée, devenir une Basi- lique de la Reconnaissance nationale. YPRIS. Benoeming Bij koninklijk besluit van 12 Februari lg3o is de heer O. Gesquière benoemd tot burge- meester der gemeente Dickebusch, in vervan ging van den heer Justin Thevelin, ontslag nemer. 6 Wij bieden den heer Gesquière onze harte lijkste gelukwenschen. Zittiig van Mandag 24 Februari 1931, om 17 Mr DAGORDE 1. Proces-verbaal der zitting van 3 2- iq3o. 2. Stadseigendommen - Verkoop v. grond. 3. Wegenis Aankoop van grond. 4. Openbare Onderstand Rekening over het dienstjaar 1928. 5. Openbare Onderstand Begrooting voor het jaar ig3o. 6. Zwemkom Verordening. 7. Opcentiemen op Staatsbelasting op de honden Vollediging. 8. Begrooting 1930 Inschrijving van kredieten. 9. Leening bij het gemeentekrediet van België Voorwaarden. 10. Stadsgrachten Vischrecht Ver pachting Aanvraag. 11. Buurtwegen van groot verkeer a) Yper-Pilckem b) St-JanZillebeke Onder houdswerken Aanbesteding Proces-verbaal. 12. Vleeschhalle—Kramen—V er pachting. 13. - Brandweer Rekeningen 1929. 14. Carnaval 1930 Politiebevel. 15. Openbare Onderstand Openbare verkooping van houtgewassen. 16. Openbare Onderstand V er pachting van grond goederen Proces verbaal. 17. Openbare Onderstand Openbare verkooping van bouwgrond. 18. Mededeelingen. Maandag j.l. woonden wij de vertooning bij door den Koninklijken tooneelkring gege ven. De Nobele Hendrik, blijspel in drie bedrijven door O. Schwartz en G. Lengback, kwam voor het voetlicht, een stuk, dat de verrassende gevolgen der echtscheiding op de tneest kluchtige manier doet uitschijnen. Het is eene aaneenschakeling van boertige toestanden en lachwekkende tooneelen. De feestzaal CONCORDIA was bomvol en die overgroote menigte heeft er zich vermaakt dat het deugd aan 't harte deed. De vertolking was opperbest en iedereen volkomen op de hoogte zijner rol. Houding, gebaren en taal waren verzorgd, natuurlijk en ongemaakt. Hebben zich onderscheiden de dames Maria, Jeanne, Bertha en Suzanne. Bloemen en tuilen bij de vleet voor haar. Eene heel bijzondere melding voor de heeren L. Durnez, A. Lepere, M. Vandendriessche, E. Lelong en Daniel, die allen hunne taak met echte kunst vervulden. Ook de bijval was schitterend. Meermaals werden die goede tooneelisten daverend toegejuicht en na elk bedrijf terug geroepen en 't was verdiend, hoor De tooneelschikking en meubeleering waren smaakvol, de kleedij prachtig, de grimeering en verlichting verzorgd. Het orkest, onder leiding van M. Bories, voerde eene reeks mooie muziekstukken uit, die telkens toegejuicht werden. Het was een kunstig en vermakelijk feest, dat bij allen den besten indruk nagelaten heeft. Aan allen een hartelijk proficiat en dank aan den tooneelleider L. Durnez, die het weet aan boord te leggen om zijne tooneelisten de ware kunst aan te leeren en te doen liefhebben. VLA MIN K. Vertooning van Vrijdag 28 Februari PROGRAMMA Onderwijs De scholen in Zuid-Afrika (i* film onzer Zuid-Afrikaansche reeks) Dierenkweek De integrale industrialisee- ring van het varken (4 deelen) ie deelBouw kunst De geschiedenis van Westminster Hall; Poos 5 min.; Dierkunde 3' studie Dieren uit Australië Plantenkunde Het leven der grasgewassen Volkenkunde Het leven op de Fidji-eilanden (6 deelen) 3e deelOntspanning Alice bij de menschen- eters (Gemengde bew. teek.) Actualiteit Metro Goldwyn Journal. GIFTEN Voor ons Oorlogsmuseum Het portret van Zijne Majesteit, de Keizer van Japan, met Keizerlijke handteekening van den Mikado. Voor bet Historisch Museum der stad Vper Van M. William van Renynghe de Voxvrie, eigenaar te Brussel Een wonderschoone prent, zijn grootvader vertegenwoordigende, heer Charles van Renynghe de Voxvrie, volks vertegenwoordiger van het Arrondissement Yper, Burgemeester der Stad Poperinghe i833 1841, Kolonel der Burgerwacht van Vlaanderen, benoejnd door den Regent Surlet de Chokier, Februari i83l een teiloor met de wapens der Gilde St. Sebastiaan. Van M. Char les van Renynghe de Voxvrie, advo- kaat te BrusselPrenten vanFrangois-Xavier deLavghe, volksvertegenwoordiger van Yper; J. C. Vuylsteke, volksvertegenwoordiger vafi Yper, notaris te Wervik J. Malou, volksver tegenwoordiger van Yper Auguste de Flori- sone, volksvertegenwoordiger van Yper de Halle van Yper tijdens het Bewind de Voet volkkazerne van Yper (i825) de doorsnede van de Voetvolkkazerne (i825) de inneming van Yper door de Fransche legers (17 Juni 1794) 5 een zeer schoone telloor der Gilde van Onze Lieve Vrouw van Thuyne 1896 (zeer zeldzaam). Provinciaal Verbond der Veekweeksijndicaten van West-Vlaander en Provinciale Stieren&euringen 1930 Keuringen voor 't stamboek 1930 Alle gemak voor inschrijving in het stam boek. De keuringen voor opname van het rundvee in het provinciaal veestamboek zullen plaats hebben, stipt op het gesteld uurterzelfder plaatsen en op dezelfde dagen als de provin ciale bijgevoegde keuringen en omschrijvings keuringen en prijskampen. Iedereen mag de dichtst mogelijk gelegen keuring kiezen. Op de plaatsen der bijgevoegde keuringen mogen enkel koeien en vaarzen opgenomen wot- den vo$r 't stamboek. De stieren worden alleen ingeschreven op de provinciale omschrij vingskeuringen en prijskampen. Er wordt geen zwart, zwart-bont of grijs vee opgenomen. Enkel roode stieren mogen aanvaard worden. De vaarzen en stieren mogen voorgesteld worden op den ouderdom van i jaar. Stieren welke aan geen keuring deelnamen, mogen niet aanvaard wor den voor't stamboek. De Landbouwers worden dringend ver zocht zich te voorzien van de kalverkaarten eenzelvigheidskaart en melkkaarten der dieren die zij voorstellen in de provinciale keuringen en prijskampen, alsook van de jonge dieren die zij voorstellen tot inschrijving in het stamboek. Om te kunnen mededingen voor de bewa- ringspremie moeten de stieren ingeschreven zijn in 't stamboek, ten minste 't jaar voor dat ze aangeboden worden. Voor ieder goedgekeurde stier zal een dek- boek uitgereikt worden, om te beletten dat on gekeurde stieren nog zouden gebruikt worden voor den openbaren springdienst. In dees jaar zal er een streng toezicht uitgeoefend worden over de dekboekjes en het gebruik van onge keurde stieren iedereen heeft nu den tijd gehad zich op de hoogte te stellen van het gebruik der dekboekjes. Elke verstandige Landbouwer welke zijn belangen begrijptlaat zijn schoonste koeien vaarzen en stieren inschrijven in het stamboek. Namens het Verbond der Veekweeksyndicaten. bij den bieënkweeker zelf Alb- Ridey, Rijselstraat, 194, Yper-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 4