- HET VPERSCf -IE - LA RÉGION D'YPF 2 ES Êondagrosl - lepos dominical Bijvoegsel - - - Supplément Wekelijksch Overzicht LIEFDADIGHEIDSFEEST Onze Statie Bij dg E E. Patets Ongeschoeide Camiieten 10e Jaargang, Nr 4-6 22 Februari 1930 10' Année, N° 46 22 Février 1930 Er komt in Italië een verslag te verschijnen over de zoo beruchte reis van generaal Nobile naar de Noordpool. Men herinnert zich nog het ongelukkig einde van dezen tocht, waar bij verschillende leden hun leven inschoten, en de overlevenden enkel na lange weken ge red werden. Ook liet er de beroemde noord- poolzoeker Amundsen en zijn gezel, die het luchtschip Italia opzochten, er het leven bij. Het verslag, waarvan wij hierboven melding maken, is een zware beschuldiging tegen ge neraal Nobile, hoofdman van deze beroemde noordpool reis. Zoo komt thans aan- 't licht dat hij geen voldoende kennis had van 't be sturen van een luchtschip, dat hij als meca- nieker zijn autostuurder meenam,die geen notie had van luchtvaart dat hij bij 't nederdalen veel te veel ballast uitwierp en daardoor iooo meters in eens nieuwe hoogte nam. Daarop liet hij zooveel gas uit dat het luchtschip veel te snel daalde en aldus met eene snelheid van ioo Km. vooruitschoof toen het den grond raakte. Daarenboven was de uitrusting der expeditie niet volledig, maar om te kunnen vertrekken had de generaal uitgestrooid dat eeneduitsche expeditie hem zou voor zijn indien men geen haast maakte. De vervolging van allen godsdienst, hoe hij ook heeten mag, wordt in Rusland zoo ge weldig dat men er over gansch de wereld mee bekommerd is. Reeds verschillige groote mo gendheden hebben laten uitschijnen dat deze belemmering der vrijheid alle perken te buiten gaat. Ook heeft de Paus zelf een algemeenen oproep gedaan opdat deze dwingelandij een einde zou nemen. Intusschen zoekt het communistisch bolsje- visme, zijne drogredenen overal te doen door gaan en wie hem in den weg staat wordt een voudig weg uit de baan geruimd getuige de zoo ophefmakende schaking te Parijs van generaal Koutepoff Ook in Griekenland komt men eene revolutiebeweging te ontdekken, die weer opgestookt werd door de bolsjevisten. Twee communisten werden aangehouden terwijl zij op weg waren naar Macedonië met een groOt aantal strooibrieven, die de soldaten en de arbeiders moesten opjagen om, op 28 Fe bruari en 6 Maart, tot betoogingen over te gaan. Daarbij ontdekte de politie een brief der III? Internationale die de Communistische partij aanzette om den spioendienst in 't arse naal van Saloniek te vergrooten. Frankrijk komt op 't onverwachts weer' eene ministerieele crisis te zien ontstaan. Reeds geruimen tijd was men bezig het minis terie Tardieu te ondermijnen, maar zoolang hij tegenwoordig was mislukten dè pogingen. Men heeft echter gebruik gemaakt van eene afwezigheid daar hij door ziekte weerhou den was om met enkele stemmen meerder heid de regeering om te werpen. Bij de eerste raadplegingen van den voorzit ter der Republiek, weigerde de heer Tardieu opnieuw de taak aan te vatten om een ander ministerie samen te stellen, en de heer Poinca ré, die pas het hospitaal komtte verlaten, ver klaart ook geen neiging meer te voelen om op nieuw de Regeering te been te helpen. In China worden de ^aken weer verergerd door de oneenigheid tusschen de strijdvoer- ders van Noord en Zuid. Eene nieuwe opposi tie vormt zich te Moekdenen is voornamelijk gericht tegen Tchang-Kaï-Chek. Het zal waar schijnlijk weer uitloopen op een heftigen strijd en sommige berichten vermelden reeds dat de legers handgemeen geworden zijn. RIK. N. S. B. F. N. C. Woensdag 26 Februari 1930, om 20 u. stipt, in OUD YPER onder de bescherming van den Nationalen Strijdersbond, Afdeeling Yper. Opvoering van SCHIPBREUKELIKGEW drama in 3 bedrijven door LOD SLOCK. Prijzen der plaatsen 7 - 5 - 4 en 3 frank. Kaarten op voorhand zijn te bekomen bij den Voorzitter, Statiestraat, 37, Yper. Volgens een bericht verschenen in de Chronique des Travaux Publics'» is het ont werp, een nieuwe spoorwegstatie te Yper te bouwen, in princiep aanvaard. Nochtans zal men, in afwacfhting dit ontwerp uit te voeren, aan de tegenwoordige statie zeer belangrijke verbeteringswerken doen, namelijk het onder dak brengen der bestaande perrons. In andere woorden dit wil zeggen dat men ons met een kleinigheid wil paaien en dat het nieuw statiegebouw er nog in lange jaren niet zal komen. Werkongeval aan de Vaart te Boesinghe Een ploeg werklieden is bezig met de vaart te baggeren nabij het Sas van Boesinghe. Zaterdag haalde een bak van den baggermo len, uit de diepte van de vaa-t, een obus naar boven die ontplofte op het oogenblik dat hij in den modderbak werd uitgestort. Daarbij wer den drie werklieden' gekwetst, waarvan een nog al erge verwondingen heeft opgeloopen. Hoerengilde van Yper Zondag aanstaande, 23 Februari, in het lokaal De Bascule Meenensteenweg, om streeks 4 ure namiddag, zal een kostelooze en openbare voordracht gegeven worden over Bestrijding van onkruid Ieder landbouwer, die belang stelt in het zuiver houden van zijn gewassen, zal eraan houden wat nieuws daar over te vernemen. Namens het bestuur. R. Platteau. Cyr. Lemahieu. flujc Anciens du 14e Régiment d'flrtillerie II est rappelé aux ancienscombattants ayant appartenu au 14® Régiment d'artillerie que s'ils désirent adhérer a leur Fraternelle ils sont priés d'adresser leur adhésion a Mon sieur Gooris, 5, rue Murillo a Bruxelles téléphone 388.92- Het Liefdadigheidsfeest van St Vincent's College Morgen, Zondag 23 Februari, zullen de leerlingen van S* Vincent's College hun jaar- lijksch liefdadigheidsfeest geven, dat dezen keer bijzonder schoon zijn zal. Het zangkoor, dat niet min dan 80 uitvoer ders telt en door een volledig orkest zal bege leid zijn, zal de Woud Cantate van Hulle- broeck uitvoeren. Daarop volgt De drievou dige wijsheid van Wang een tooneelstuk in 4 tafereelen van Ghéon, en De Landbouw van Chicago een stuk in twee tafereelen. Het feest begint om 3 uur zeer stipt 's na middags, in de feestzaal van het College, ingang Bollingstraat. Kaarten zijn te bekomen aan den ingang. De opbrengst van dit feest moet dienen tot ondersteuning der behoeftigen geholpen door de Conferentie van S' Vincentius a Paulo. Geen twijfel of de Yperlingen zullen er aan houden talrijk op dit feest aanwezig te zijn zij zullen er een aangenamen namiddag door brengen en steunen tezelfdertijd een goed werk. Bijeen bijzondere vergunning door Zijne Doorluchtige Hoogweerdigheid Mgr Waffe- laert, Bisschop van Brugge, verleend aan de EerweerdePaters Ongeschoeide Carmelieten, zal op Maandag 24. Februaride Kerk van den Heiligen Jozef, alsook de altaren, plechtig geconsacreerd worden door Z. D. H. Mgr Benziger, Ongesch. Carmeliet, Bisschop vaft Quilon. De plechtigheid begint om 7 uur 's morgens en zal duren tot 12 u. De toegang der Kerk is bepaald om 9 uur. De Pontificale Mis zal beginnen rond elf uur. We zijn ervan overtuigd dat de geloovigen deze Welwillende gunst van Mgr Waffelaert. tegenover de Paters Carmelieten te Yper, zullen willen beantwoorden door hun talrijk opkomen. Heer Emile-Cyrille VEBHACK tZIELMISSEN Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bii te wonen die zal gezongen worden op Zondag 23 Februari, om 8 Vi u,, in St-Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Prosper GEORGE Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 23 Februari, om 8 V» u., in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Vrouw Eugèae LECLERCQ geboren Clémence DELBAERE. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 23 Februari, om 8Viu., in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Marie BECKERS Echtgenoot H. MENNENS. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 23 Februari, om 8% u. in St- Pieterskerk, tot. zielelafenis van Vrouw We Henri VANDE3MARUERE geboren Rose CAILLIAU Vriendenen kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 23 Februari, om n Vi u. in St-Maartenskerk, tot zieMafenis van Vrouw Méianie VAN EECKHOUT Echtgenoote Heer Auguste COURTEZ De Apotheek van I La Pharinacie ce Mr HOUTEKIER Meenenstraat o— Rue de Menin is ALLEEN OPEN II reste seule ouverte le 00 Zondag 23 Febr. J Dirnanche 23 Fé?r. Surgezlijfte Stand van Yper De Schrijver. De Voorzitter. Vrouw Emile Verhack-Dewulf en hare klnders Denise en André Vrouw Weduwe Désiré Verback-Devos Vrouw Weduwe Hector Wenes-Verhack Heer en Vrouw Camille Cornillie-VerhackHeer en Vrouw Camille Dumortier- Verhack Heer en Vrouw Valere Verhack-Devos Heer en Vrouw Richard Dewulf-Vanbezien; Heer en Vrouw Auguste Mechelaere-Dewulf De familiën Verhack. Devos, Dewulf en Marchand melden met droefheid het afsterven van hunnen teerbeminden echtge noot, vader, zoon, broeder, schoonbroeder en bloedverwant BEELDHOUWER geboren te Yper, den 18 April 1877, en aldaar godvruchtig overleden, den 21 Februari 1930. De lijkdienst, gevolgd van de teraardbestelling, zal plaats hebben in de Parochiale Kerk van St-Niklaas, MAANDAG 24 FEBRUARI 1930, om 9 uur 's morgens. Vergadering aan de Kerk. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouw brief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien en vriendelijk uitgenoodigd tot den lijkdienst. Verklaringen van den i3 tot iq Februari ig3o. G.eboortejl Devqldere Afarie-Thérè.se, Lange Tho.u- routstraat. Verhaege Georgette; Arsenaalstraat.*.Snoecfc Thérèse, Groote Markt, 39 Bonduwe Henri, Lombaard-- strqat Vandevivere Urbain, Dixmudestraat. Claeys André, Hondstraat. 21. Seheire Gilbert, Waterkasteel straat. Vandergliote Godeliva, Zonnebekesteenweg,3. Dewitte Robert, Hondstraat 21. Overl'Jdens Therain Fidéle, 59 j loodgieter, echt. Vandermariière Maria, Wenninckstraat, 9. Pegg John, 54 j. hovenier, wed. Simpson Sarah, Lange "fhouroutstr. Demaerel Anne, 10 m. Statiestraat, 45. Vandekercx hove Helena, 6 m. Maloulaan, 22 Vancappel Emilius, 31 j. z. b ongeh Oude Houtmarktstraat. Declercq Janj 4 m Korte Me^rschstrqat Cochonneau Lucptte,. 2 iq Jules Caproiistraat, 40. Ve'reaigne Petrus, 57 J. landwet - ker, ongehuwd, Lange Thouroutstraat. Huwelijksbeloften Aloisius Clartsse, gazwerker en Magdajena Degroote, huishoudster, beiden te Yper. Arthur Melsens, metser en Magdalena Ampen, dienstmeid, beiden te Yper. Achille Vandeweghe, landbouwer, te Hooghlede en Madeleine Seys, dienstmeid, te Yper. Desiderius Monnet, plafonneerder en Maria Catteeuw, naai ster, beiden te Yper. Joseph Stienlet. loodgieter te Vorst en Josephine De Cock, dienstmeid, te St Pieters Leeuw- voortijds te Yper Daniel Derutter, beeahouwer, te Yper en Madeleine Druant, z b te Westvleteren, voorgaande lijk te Yper.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 9