verkoopen, moest zij dan ook zooveel minder als pacht voorzien hebben. Ziedaar een klein gedacht hoe de begrooting werd opgemaakt, zonder het minste onderzoek en met cyters die absoluut op niets berusten. Evenals in het stadsbestuur gebeuren er in de Commissie van Openbaren Onderstand zon derlinge dingen die later moeilijkheden zullen bijbrengen. Ik zie onder ander een som an 35.000 fr. als inbeslagneming voor de ouder domspensioenen dit is wettelijk, maar ik zie dat er daarvoor niets ontvangen werd alhoe wel dit een gewone ontvangst moet uitmaken. Ik wensch daarover een woord uitleg te hebben. De uitgaven zijn Iel gestegen, zegt het ver slag, maar de ontvangsten ook. Het artikel 17, betrek hebbende op de brandstoffen, werd erg overschreden ten gevolge van den strengen winter. Maar zoo mijn geheugen goed is was dien harden winter niet in 1928 maar wel in 't begin van 1929 Er is ook een som inge schreven van 622.000 tr. als interest van het vastgelegd kapitaal. Niettegenstaande de ver valdag slechts op 1° Januari 1929 komt, staat die som op de rekening van 1928 ingeschreven. Dit is onverklaarbaar en onaannemelijk. Als vermoedelijk overschot der rekening van 1927 werd een som van 281.000 fr. voorzien, maar hat werkelijk overschot bedraagt echter 697.000 ir.'t zij 400.000 fr. meer. Ik moet toch mijne tevredenheid uitdruk ken dat er met de hier vroeger gemaakte bemerkingen, betreffende de landbouwuitba- ting, eenigszins rekening gehouden werd. De landbouwuitbating van de Commissie van Openbaren Onderstand is geen regie maar een anarchie, want een regie veronderstelt een beheer, een verantwoordelijk persoon en een regelmatig gehouden boekhouding, het geen tot hiertoe nog het geval nie.t is. Maar dit jaar is men toch een stap nader gegaan tot de werkelijke regie en daarom feliciteer ik de leden der Commissie van den Openbaren Onderstand. Ik heb gezegd dat er een som van 400.00 fr. meer ingekomen is dan voorzien als overschot der rekening van 1927. Niettegenstaande dit sluit de gewone dienst met een overschot van 86.000 fr. De gewone dienst beteekent de werkelijke hulp aan de arme menschen ver leend, en ondanks het opsjaan van alles heeft men er zoodanig weten te sparen dat er een overschot is. De buitengewone dienst echter sluit met een tekort van 272.000 fr., niettegen staande er 400.000 fr. meer ingekomen is aan voorzien. De landbouwuitbating sluit met etn tekort van 53.000 fr. alswanneer zij met een winst van 5o.ooo fr. zou moeten sluiten. De leden der Commissie van Openbaren Onderstand, ik herhaal het, zijn bezig met hunnen zwanezang te zirg n, maar zij zijn ook bezig mei etn put ie m^ken waaruit hunne navolgers maar moeilijk meer zullen uitgeraken. In 1927 was er eeh overschot van 697.000 fr. en in 1928 sluit men met een totaal tekort van 244 000 fr.of 't zij als wij dit samen rekenen met een totaal deficit van 900.000 Ir. op een jaar. Als niemand mij kan bewijzen dat die cijfers mis zijn, dan moet men aannemen dat de leden der Commissie van Openbaren Onderstand minder compe tent zijn dan men wil beweren. Om die rede nen is het mij absoluut onmogelijk mij aan te sluiten bij de lofbetuigingen door den heer Schepen van financiën uitgesproken en zal ik tegen de rekening en begrooting stemmen. M. Sobry. lk stel voor over te gaan tot de goedkeuring der rekening over het dienst jaar 1928. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema- hieu, D'Huvettere, Vermeulen, Vergracht en Sobry neen de heeren Missiaen, Bonnet en Coutelle onthouden zich: de heeren Capoen, Laton en Vandamme. M. Sobry. Thans leg ik de begrooting voor het jaar 1930 ter stemming. M. Missiaen. Ik wil nog eens terugkeeren op hetgeen ik hier vroeger reeds zoo dikwijls heb aangeraakt en dat nog door niemand werd weerlegd, namelijk over de begane dommigheid van het vastleggen van het kapi taal der Commissie van Openbaren Onder stand. Thans is zij verplicht de interest ervan, alhoewel dit een gewone inkomst uitmaakt, in de buitengewone ontvangsten in te schrij ven omdat dit moet dienen voor buitengewone werken, namelijk het herstellen der gebouwen. erleden jaar heeft de Commissie van Open aren Onderstand voor ongeveer 80.000 fr. gronden verkocht en nu voorziet zij nog eens oor meer dan een millioen fr. gronden te \erkoopen. Tusschen hier en eenige jaren zullen al hare eigendommen verkocht zijn en zy zal zoo arm als Job zijn. Alswanneer hare oorlogsschade niet ware vastgelegd, zou zij nu ook de interesten ervan ontvangen hebben, hare gebouwen zouden hersteld en hare goederen niet verkocht zijn. M. Vandamme.Tijdens de laatste zitting heb ik gevraagd bij de Commissie van Open baren Onderstand aan te dringen om een omstandige tabel te bekomen van de betaalde loonen aan de arbeiders van den Openbaren Onderstand. Daaraan werd gevolg gegeven, doch ik zie dat de betaalde loonen niet over eenstemmen met die door de stad betaald. Daar dit een kwestie is van personen, zal ik daarop in de geheime ziiting terugkomen en vragen een wensch te willen uitdrukken opdat de loonen door de Commissie van Openbaren Onderstand betaald met die der stai in over eenstemming zouden gebracht worden. Hierop wordt tot de stemming over de begrooting overgegaan. Stemmen ja de heeren Declercq, Lemahieu en Sobry neen de heeren Laton, Missiaen, Bonnet en Cou telle onthouden zich de heeren D'Huvet tere, Capoen, Vermeulen, Vergracht en Van damme. 6. Zwemkom Verordening. De heer Voorzitter leest de voorgestelde verordening der zwemkom artikel per artikel, ten einde de bespreking en de gebeurlijke wijzigingen te vergemakkelijken. Art. I. De zwemkom zal onder elks ver antwoordelijkheid, van I Mei tot 3o Septem ber, toegankelijk zijn voor iedereen van 6 tot i3 en van 14 tot tg uur, behalve de hierna gemelde voorbehoudingen. M. Vandamme. Vindt ge niet dat 6 uur 's morgens wat vroeg is Bijna al de raadsleden oordeelen van neen daar, in de warmste dagen, veel baders ver kiezen hun bad 's morgens heel vroeg te nemen. M. Vandamme. Het is omdat ik zou willen vragen de zwemkom open te laten tot 20 uur, daar veel werklieden hier slechts om 19 u. toekomen en die ook in de gelegenheid moeten gesteld worden een bad te nemen. M. Laton. Of dat men ten minste enkele dagen per week de zwemkom een uur langer open late 's avonds. M. Sobry. In September begint het reeds donker te worden om 19 uur.' M. Laton. Deze verlenging zou bij uit zondering kunnen gelden voor de maanden Juni, Juli en Oogst. Om 20 uur ware zelfs nog niet voldoende. M. D'Huvettere. 't Is ik die mij gelast heb met dit ontwerp van reglement op ie maken en ik heb zooveel mogelijk rekening gehouden met de vroeger ingekomen klachten. Ik heb dit reglement ook medegedeeld aan den heer Missiaen en hij was ermede t'akkoord. M. Missiaen. Ik heb u gevraagd geen bepaald sluitingsuur te vermelden maar te zetten tot zonsondergang. M. D'Huvettere. Het reglement moet beantwoorden aan verscheidene zaken, het moet den last der stad verminderen door de voorziene inkomsten en de zwemkom moet ook een plaats zijn van gezondheid. Men vi aagt of 6 uur 's morgens niet te vroeg is, maar er zijn er ook velen die om 7 1/2 uur naar hun werk moeten vertrekken. En om de zwemkom langer open te houden, moet men daar ook een bewaker hebben die moet be taald worden. Alswanneer iedereen eenmaal per week een bad moest nemen, zou de reinigheid er reeds veel bij winnen. Het meerendeel der werklieden genieten van de engelsche week. De ingang der zwemkom is kosteloos den Zaterdag namiddag en den Zon dag voormiddag, zoodat allen in de gelegen heid zijn een bad te kunnen nemen. Het is dus nutteloos de stad nieuwe kosten op te leggen. M. Vandamme. Ik ben daarmede niet geheel en al t' akkoord, als gij de zwemkom sluit op een uur dat er nog inkomsten mogelijk zijn, dan verzuimt gij de belangen der stad. De Heer Schepen van financiën zegt ons dat het reglement door hem werd opgemaakt, maar het is daarom niet volmaakt. Hij verte genwoordigt hier slechts een deel der bevol king en uit het voorgestelde reglement blijkt het dat het voornamelijk het aristocratieke deel is dat met het werkvolk niet wil in aanra king komen. De werklieden kunnen binst den dag geen bad gaan nemen in de zwemkom en, uit reden der verandering van uur, stel ik voor het sluitingsuur der zwemkom te bepalen op 21 u. binst de lange maanden en op 20 u. binst de maanden Mei en September. M. Bonnet. Het ware beter te bepalen tot zonsondergang. M. Missiaen. Het is hetgeen ik ge vraagd heb. En wat verstaat de Heer Van damme door lange maanden Zijn dat de maanden met 3i dagen M. Vandamme. Zoo men wil bepalen tot zonsondergang,dan ben ik er ook mede t'ak koord. M. Sobry. Wij moeten toezien geen ver loren geld er aan toe te steken. De zwemkom is 12 uren per dag open en dit zal ons, gedu rende gansch hetseizoen, een som van 9120 fr. kosten voor bewaking. Er bestaat veel kans dat wij dio som niet meer zullen terugzien. Misschien ware het mogelijk het heropenings uur 's namiddags te bepalen op i5 in plaats van 14 uur, daar na het eten toch niemand een bad neemt, en dan te vermelden tot zonsonder gang. M. Lemahieu - Het zal moeilijk zijn te be palen tot zonsondergang daar andere artike len daarmede mogelijks zullen tegenstrijdig zijn. Het ware dan beter het artikel éen voor enkele oogenblikken onverlet te laten en thans de volgende artikelen te bespreken. Wij kun nen dan altijd het artikel 1 hervatten. Al de raadsleden gaan hiermede t'akkoord. Art. 2. Den Dinsdag, van 8 tot 10 uur, alsook den Woensdag van 14 tot t6 u is de zwemdok maar toegankelijk voor vrouwen al léén. Leden van zwemscholen of vereenigingen zullen tot het verrichten hunner oefeningen al léén toegang tot de zwemkom hebben eiken Zondag van i5 tot 16 uur, en bij uitzondering van 12% tot 14 uur, gedurende de maanden Mei en September. Zij zullen denzelfden toe gang hebben den Dinsdag en Donderdag van elke week van 19 tot 20 uur. M. Vandamme. Voor de vrouwen zou men moeien zetten den Woensdag van i5 tot 17 uur. M. Lemahieu. Dit ware logiek, maar het is moeilijk om alles perfect te hebben. De vrouwen hebben voor 't meerendeel 's mor gens niet veel tijd daar zij alsdan huishoude lijke werken moeten verrichten en 's namid dags hebben zij slechts tijd van 14 tot 16 uur, gezien de kinderen om 16 uur naar huis komen. M. Missiaen. Er zijn geen vrouwen die, 's middags geëten hebbende, reeds om 14 uur zullen gaan zwemmen. De heer Soete komt de raadszaal binnen. M. Lemahieu. Ik neem aan dat het wat te vroeg ware, maar zij kunnen ook een uur vroeger eten, want het zijn de vrouwen zelf die deze uren hebben gevraagd. Doch gezie er gevraagd werd het he openings uur 's na middags te brengen op i5 uur in plaats van op 14 uur, zou ik voorstellen te vei melden van i5 tot 16 uur. Een uur ware voldoende voor vrouwen alleen, gezien op de andere dagen de vrouwen ook nog mogen gaan zwemmen. Voor de zwemoefeningen zou ik van 20 tot 21 uur bepalen. M. Sobry. Het ware beter te vermelden tot zonsondergang. Twee dagen per week zijn voor de zwemoefeningen voorbehouden en ik zou voorstellen die te laten plaats hebben een uur voor zonsondergang. 74. Lemahieu. Daar de zonsondergang op de almanakken vermeld is kan er geen be twisting mogelijk zijn. Wij zouden een alma nak in de zwemschool kunnen uitplakken. M. Vandamme. Van 12 1/2 tot 14 uur is er geen enkel maatschappij die zal komen om zwemoefeningen te doen. M. D'Huvettere. Het is de Voorzitter van de zwemclub die dit gevraagd heeft. M. Missiaen. Den Zondag is de zwem kom van i5 tot 16 uur voorbehouden voor de maatschappijen en dan ook nog van 12 1/2 tot 14 uur in de maanden Mei en September. M. D'Huvettere. In die twee maanden is het uur voor de zwemoefeningen vroeger be paald maar alsdan zouden er van i5 tot 16 uur geen oefeningen meer plaats hebben. M. Sobry. Dit is een complicatie. Het ware beter te bepalen den Zondag van i5 tot 16 uur en de andere voorgestelde dagen, 't zij den Dinsdag en Donderdag, één uur vóór zonsondergang. Al de raadsleden keuren dit laatste voorstel goed. Art. 3. Bij afwijking van art. 1 zullen personen of ingerichte maatschappijen toege laten kunnen worden baden te nemen, of van de zwemkom gebruik te maken, buiten de hierboven vastgestelde uren, mits een vooraf gaande schriftelijke aanvraag ingediend te hebben aan het College van burgemeester en schepenen, dat de voorwaarden zal vaststel len en, in geval van nooazaKeiijkheid, de dagen en uren zal mogen wijzigen, of de ver-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 4