De Onderstanden Carnavalstoet 1930 0 0 et le Bitter Zigomar CERCLE CARNAVALESQUE d'ATH Hors Concours ont loufoups été et nestent les mellleurs des APÉRITIFS De eigenaars en geteisterden, die bij de kwestie der onderstanden betrokken zijn, zul len met belangstelling kennis genomen hebben van de bespreking die daarover plaats had tijdens de laatste vergadering van de Fede ratie der Geteisterden van het Arrondissement Yper en waarvan Het Ypersche een breed voerig verslag heeft gegeven. Dat die bespreking iets wat onduidelijk of een weinig onsamenhangend geweest is en dat zij van meet af tot geen doelmatige oplossing kon leiden, is niet te verwonderen. Sedert den oorlog hebben wij tal van kwesties, veel belangrijker dan deze der afbraak van de onderstanden, op te lossen gehad en opgelost, maar men zal toch moeten toegeven dat wij er nog nooit te bespreken en op te lossen hadden die zoo ingewikkeld waren als deze. Iedereen, Staat, gemeenten, eigenaars en gebruikers, allen wenschen deze monsters in gewapend beton zoo spoedig mogelijk te zien verdwijnen. Maar de groote vraag is hoe dit moet aan booid gelegd worden, gezien het de Staat is die ervan eigenaar is. De Staat heeft wel, twee naeenvolgende malen, gemeend zich uit den slag te kunnen trekken bij middel eener algemeene aanbeste ding die al de onderstanden van de gmsche streek bevatte. Doch men moet ten slotte bekennen dat zulke aanbesteding niet uit voerbaar is. Naar onze meening, de eenigste manier om de oplossing zoo dicht mogelijk nabij te komen (want dit zal de moeilijkheid voor alle gemeen ten niet wegruimen, daarover mag men zich geen illusie maken) ware tot aanbestedingen over te gaan voor ieder gemeente afzonder lijk of voor kleine groepen van gemeenten. Immers de moeilijkheden van allen aard veranderen van gemeente tot gemeente. Niet een dezer, wij hebben het gezien, wenscht de verantwoordelijkheid van het doen springen der onderstanden op zich te nemen. Alleen de gemeenten Moorslede en West- roosebeke maken daaraan uitzondering. Maar de Staat beschikt te Westroosebeke over gansch een militaire inrichting waarvan het bijzonderste doel is de oorlogstuigen te doen ontploffen. Waarom zou men, dienvol gens, de practische mogelijkheid niet kunnen inzien van overeenkomsten te sluiten tusschen den Staat en een of meer gemeenten, overeen komsten die zich steunen zouden op de recht- streeksche medewerking der militaire basis van Westroosebeke, als hoofdfactor voor het stukslaan der onderstanden De officieren en soldaten hebben de dagelijksche ondervinding van zulk werk. Hunne tusschenkomst zou de gemeentebesturen ontlasten niet alleen van de overgroote inwikkeling der formaliteiten noo- dig om de toelating te bekomen springstoffen te gebruiken, maar ook en vooral van het bepalen der hoeveelheid en van hunne behan deling, ten einde de landerijen en nabijliggen- de gebouwen niet te beschadigen. Voor het oogenblik zien wij geen andere manier om de moeilijkheid op te lossen. Dit is een gansch nieuwe richting die inge geven werd door de besprekingen van de vergadering van Februari, maar 't is langs dien kant, denken wij, dat de oplossing moet gezocht worden. Door een prachtig weder begunstigd is de Carnavalstoet van Zondag laatst een overgroot succes geweest. Prachtige en deftige stoet, allerbest inge richt en op touw gezet. De inrichters mogen terecht fier zijn over den uitslag die hunne werking heeft bekroond. Van 's morgens vroeg zag men de vreugde op ieders gelaat uitstralen omdat het beloofde een heerlijken dag te zijn. Verleden jaar was het weder toch zoo slecht dat iedereen er A beilies - Lib el lui es - Papillons d'or Musique Bijen - Waterjuffertjes Gouden Vlinders thans hard mede bekommerd was. Van af II u. zag men buitengewone beweging, de groepen kwamen toe en trokken door dè straten der stad, in versche en prachtige kleedij tot groote vreugde van odd en jong. Wie heeft er zich Zondag die blijde jaren van vroeger niet herinnerd, die dagen van vreugde en pleizier niet herleefd En moet men niet bekennen dat, niettegen staande de moeilijkheden van den tijd welken wij heden beleven, het Comiteit erin gelukt is ons een feest te geven, dat op alle gebied een eerlijk feest mag genoemd worden Wat men ook wel denke, dat Carnavalfeest blijft toch in den smaak van ons volk, de groote, over groote toeloop van volk heeft het voldoende bewezen. De stoet was samengesteld uit schoone, prachtige groepen en allen wedijverden om de toeschouwers aangenaam te zijn' en te doen lachen De taak den juryleden moet niet ge makkelijk geweest zijn, want waarlijk er was keus. De groote Ypersche groepen kwamen af zonderlijk voor in den wedstrijd en werden als volgt gerangschikt: De Vlieger?, de Schot ten en de Reus. Dp Vliegers en de Schotten zullen onge twijfeld met hunne zoo prachtige groepen overal veel succes behalen en de beste reklaam maken voor de stad Yper. Wat de Reus betreft dat is wat anders. Die houten, geschilderde planke is maar een photo en de Yperlingen zullen zeker wellicht de reus van vroeger terug zien. Dezelfde a.u.b. Hebben zij het gezien, de heeren die het moeten zien, dat Staden reeds een schoone reuzin bezit Poelcapelle statie heeft reeds een koppel reuzen, mogelijks komen zij toe komendejaar met afstammelingen Men zegt, maar ik zou 't niet voort vertel len, 't is op een zwijgens, dat de nieuwe reus van Yper, Goliath van vóór den oorlog, met Tuindag terug komt. Moet 't waar zijn, 't zal wederom dreunen van Reusje komt deThorre- poort in, de Thorrepoort inmaar ja 't is onder ons, hé Onder de maatschappijen vreemd aan de stad ontwaardden wij Ath, Brugge, Kortrijk, Poelcapelle, Poperinghe, Roubaix, Staden en Steenvoorde, 't Is moeilijk om de beste uit te knippen, het bestaat in goesting, maar dat laat ik aan de jury over. En wat gezegd van de beenhouwers Smijt ze maar t'hoope deze van i83o en 1930 en zeggen wij vlakaf dat zij 't leven en 't lachen in 't volk hebben geblazen. Zegt gij wat gij wilt, maar ik ben een beetje van den ouden tijd en 'k vinde dat het in i83o ferm leutig was. Zeggen wij maar rechtuit dat de been houwers een geestige nota in dit feest hebben gebracht en zij hebben de menschen eens hertelijk laten lachen. De lustige dansers, onze aloude kennissen, zouden wel mogen de onvermoeibare dansers genoemd worden. En waren ze proper en net, ze kruipen gelijk alle jare als uit een doosje Baron Vadrouille, en de laatste mode aan 't strand waren ook zeer wel. L'Eclairage moderne bracht ook het zijne bij en zong 't eene couplet na het andere zij hebben een keel zoo helder en klaar als nen lanteern. Een doop over ouds is ook iets dat het publiek altijd aanstaat en lachen doet. Maar hetgeen dat waarlijk bijzonder wel was en veel bijval behaalde was Rigolo op reis met zijne familie, 't Was waarlijk een knoddig en lustig groepje, proper en net uit gedost dat iedereen deed lachen. De wagens van Yper-Hoekje en van de Chineesche schieting waren allerbest, zeer goed opgevat en smakelijk versierd. 't Vliegtuig stad Yper is ook wel, maar 'k zal mijn gedacht zeggen. Vliegers, houdt hem bij uwe groep en zet hem tusschen de twee molens, zou 't niet beter zijn En moest ik Coene uit Boesinghe vergeten, 't ware niet schoone van mijnentwege. Nie mand kon hem verkennen De muil zal voor zeker niet veel eten gehad hebben Zondag avond, want Coene had al het hooi in zen kloefen. Beste lezers, Coene van Boesinghe is met zijn kluchte naar perstede gekomen om de menschen te doen lachen, hewel mag nog komen hé Van zoohaast men de buize van zen hoed zag en den top van zen neus (roode neus) men zette zich aan 't lachen, en als zen bekkeneel open ging dan was 't scha terlachen. Welnu, Coene heeft dit alles gedaan ten voordeele van de armen. De som hem toegekend heeft hij in de kas van 't armbe stuur van boesinghe gestort. Coene, je zijt hertelijke en brave vent. Bravo. Zondag laatst was er ontvangst op het stad huis door den gemeenteraad. Ieder deelne mende.maatschappij zond er twee afgevaar digden. Dat is zeer wel. Men zegt dat de gemeenteraad bijna voltallig was, en dat ze al t'akkoord waren. Welk een gelukkigen dag voor Yper en zijne ingezetenen. Mijnheeren van den gemeenteraad, mag ik u iets zeggen Ja, niet waar Het vólk van Yper wenscht het inrichtings- comiteit proficiat en het vraagt aan de heeren van den gemeenteraad dat ze zoo goed zouden willen zijn het werk van den Carnavalstoet milde te ondersteunen. Gij allen, Mijnheeren, hebt kunnen bestati- gen tot wat dit feest geroepen is. 't Is den besten dag voor de nering van Yper. En alle neringdoeners, groot en klein, zullen u toe juichen moesten zij vernemen dat een goede beslissing nopens dit punt is genomen. 'PIERROT. 1

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 2