De Boom der Onafhankelijkheid Amitiés Frangaises Zooals het in meest alle steden en dorpen van ons land gedaan wordt, werd er hier Zon dag laatst, ter gelegenheid der honderdjarige onafhankelijkheid van België en als inzet der feestelijkheden die te dier gelegenheid zullen ingericht worden, een boom geplant die aan onze nakomelingen herinneren zal dat deze heuglijke gebeurtenis hier te Yper, de marte- laarstad, waar van 1914 tot 1918 het lot van België beslist en zijne onafhankelijkheid ten prijze van zware offers ongeschonden be waard werd, niet onbemerkt is voorbijgegaan. Sommigen weliswaar hadden zulks ge- wenscht, anderen hebben het gevreesd en zouden dit grootelijks betreurd hebben. Wij zelf, wij dachten reeds dat wij van onze eeuw feestcommissie niet veel te verwachten had den. gezien zij tot nu toe van haar nog niet had laten hooren, terwijl men overal elders reeds gansch het feestprogramma heeft vast gesteld en men volop bezig is grootsche feestelijkheden voor te bereiden en er de noodige ruchtbaarheid aan te geven. Wij be- statigen echter met innige voldoening dat onze vrees ongegrond was, maar betreuren alleen het gemis aan voldoende bekendma king. Overal worden dergelijke plechtigheden weken op voorhand kenbaar gemaakt, en hier heeft men het voldoende geoordeeld dit slechts daags te voren, bij middel der plaatse lijke pers, aan de bevolking mede te deelen. Is dit uit vrees van tegenkanting of is het met opzet gedaan om zoo weinig mogelijk volk aan te lokken Wij verhopen dat het alleen maar nalatigheid is en dat dit in de toekomst, voor de feesten die nog moeten volgen, 'zal verholpen worden. Maar keeren wij terug tot ons onderwerp. De vaderlandsche plechtigheid van Zondag laatst was eenvoudig maar schoon. Korts na 11 uur werd de stedelijke overheid door af vaardigingen, met vaandel, der Oorlogsinva liden en der Burgerlijke verminkten, door de Harmonie Ypriana en het brandweerkorps ten stadhuize afgehaald en stoetsgewijze ge leid tot achter St-Maartens kathedraal, op de plaats waar de boom der onafhankelijkheid thans geplant staat. Omringd van de heeren Lemahieu en D'Huvettere, schepenen Van- damme, Vergracht en Vermeulen, gemeente raadsleden Clinckemaille, arrondissements commissaris E. H. deken Vermaut van de Voorzitters der Rechtbank van iD Aanleg en der Commissie van Openbaren Onderstand, en van meest alle burgerlijke overheden en vooraanstaande personen van de stad, die tot de plechtigheid uitgenoodigd werden, sprak de heer Burgemeester Sobry een mooie, gloedvolle rede uit, waarvan den diep vader- landschen zin op de omstaande menigte grooten indruk miek. Vervolgens werd het jonge boompje, met een driekleurig lint br- wonden, in den put geplaatst en terwijl de heer Burgemeester er de eerste schop aarde aanvulde, hief de Harmonie Ypriana een dreunende Brabangonne aan, die door al de toeschouwers eerbiedig werd aanhoord. Daarna trok de stoet, muziek voorop, terug naar het stadhuis. Thans bezit Yper ook zijn boom der onaf hankelijkheid. Mocht hij lange jaren weelderig groeien en getuige zijn van den groei en den bloei van ons duurbaar vaderland 1 Rede fan den Heer Sobry, Burgemeester Onder de heilzame ingeving van den Heer Minister van Binnenlandsche zaken en van den Heer Gouverneur van West-Vlaanderen, onze geëerde en gewaardeerde overheden, had ik de voldoening U uit te noodigen tot de Vaderlandsche plechtigheid van het planten van eenen boom ter herinnering van Belgie's honderdste verjaring. Evenals, bij de honderdste verjaring van eenen Vader of van eene Moeder, de kinderen en kleinkinderen, de broeders en zusters, de neven en nichten, en de naaste geburen der eeuwelingen gelukkig zijn die bijzondere ze gening des Hemels te vieren, en, evenals Yper gelukkig was in i855 de 25,u, in 1880 de 5o en in 1905 de 75*'* verjaring te vie ren van ons gezegend, vrij en vreedzaam Vaderland, zoo zijn wij gelukkig, in ig3o, Belgie's Eeuwfeest te vieren. Mij dunkt dat Yper bijzondere redens heeft om Belgie te vieren, daar het Belgie binst den oorlog zoo beminde dat het er voor streed en leed tot de dood, en daar het sedert den oor log door Belgie tot het leven herroepen wierd, en er volledig herstel mag van verwachten. Yper streed voor Belgie. Na de meineedige en weerzinwekkende oorlogsverklaring aan ons klein onschuldig land, dat Duitschland gezworen had te beschermen na de afschu welijke schending onzer grenzen om Frank rijk te bereiken, waaraan men paalde van aan Luxemburg tot aan Zwitserland na de bom bardeering en verbrijzeling der torten van Luik, Namenen Antwerpen, en de onweer staanbare inneming van de negen hoofdsteden en bijna al de gemeenten van Belgie, stond Yper vóór eene ontzaglijke legermacht, die met hand en tand de overgaaf eischte. 't as in October van het jaar 1914. Frankrijk, na overweldigd en bezet geweest te zijn tot op de Marne, kon aldaar eene schitterende zege praal behalen en voor goed den vijand tegen houden. Daarom beslisten Duitschland en Oostenrijk Parijs te laten schieten, en het Noordzeestrand te betrachten, en, langs over den Yzeren Yper. naar Kales te stormen, om daarna Belgie en Noord Frankrijk in te lijven, en van uit Kales Engeland te beschieten. Maar, van Nieuwpoort tot aan Ploegsteert, vonden onze vijanden Belgie, Frankrijk en Groot Brittanje slagveerdig en in staat hun plan te verijdelen Gelegen te midden de Belgische vuur- en vechtlijn, stak Yper als 't ware hoofd en borst vooruit, om zijne vrienden mee te sleepen en den vijand tegen te houden. Yper was geluk kig al de weerbare Belgen en Bondgenooten van verre en naar te zien toestroomen, om een rotssterken dijk en dam op te hoogen tegen den onstuimigen vloed van al de weer bare mannen uit Duitschland en Oostenrijk Yper hield stand, spijts woedende bestormin gen, donderende bombardeeringen, ontzag lijke vernielingen en onmenschelijke moorde- rijen Yper liet den vijand niet door, maar hield Belgie in de hand, en beschermde 't on bezet gebied van België, Frankrijk en Enge land. Yper leed en stierf voor Belgie. De oorlogs jaren waren vier lange bange jaren vier jaar lang zag Yper eene ontzaglijke legermacht gedu rig op den loer liggen om het te bespringen en tot overgaaf te dwingen dag en nacht hoorde 'c het donderend kanon bulderen en de bom men en de obussen ontploffen dagelijks zag het de huizen, de eene na de andere, in brok ken schieten, de Godgewijde kerken en kloos ters in duigen vallen, de eeuwenoude Halle, de trots vanille Yrerlingen, in brande steken; de openbare en bijzondere schatten en rijk dommen van 't ve; leden vergaan, en van etne schoone sta l, vol kunstgebouwen, t-ene wots te wildernis vol puiten en bulten maken dag en nacht moest het honderde soldaten en burgers het leven zien verliezen, en in onzeg- gelijken zielenangst een jarenlange marteldood sterven om Belgie te helpen uit den nood. Ook is het niette verwonderen dat, na's vijands wegjaging en Belgie's herovering, de Wetgevende Kamers zinderden van medelij den op het zicht der oorlogspuinen door vier jaar vernieling te weeg gebracht, en eensge zind waren, om den Staat, of alle Belgen, solidairelijk, te verplichten de geledene oor logsschade te herstellen. Zoo kwam in 1919, van wegens den Staat, de Heer Hoog Commissaris De Schoonen het afzichtelijk verwoest Yper vereffenen, en ber gen brokken brijken wegvoeren zoo volgde de Heer Hoog Commissaris Moreau, die de begonnen heropbouwing voorizette zoo veranderden de hooggewaardeerde Heeren Ministers Vandevyvere en Ruzette het plat geschoten oorlogsveld in de bijna heropge bouwde stad en de vruchtbare velden die wij weer bewonen en benuttigen en wij verho pen vol betrouwen dat Belgie de nog te her stellen oorlogsschade zoohaast mogelijk zal herstellen Belgie heeft tot heden zijn woord gehouden het zal het weten voort te houden uit plicht en erkentelijkheid voor allen die alles voor Belgie ten beste gaven. Duitschland, dat van rechtswege al ae veroorzaakte scha moest in staan heeft afslag betracht en verkregen dank aan Belgie en zijne Bondgenooten die mee gaande waren om de wereldvrede te verhaas ten. 's Lands Bondgenooten, die binst den oorlog Belgie's volledig herstel beloofden, vergenoegden zich tot heden met hunne dier bare gesneuvelden op hun graf te komen groeten, maar Belgie zal Yper gansch en geheel willen herstellengelijk Yper zich gansch en geheel heeft willen slachtofferen, 't Is van het weer voorspoedig Belgie dat Yper den heropbouw van zijne Halle, zijn Parnassus Hof, zijne Volksboekerij, zijne trein- en tram statiën, en zijne vaarten naar den Yzer en naar de Leye moet en mag verwachten, en 't is ook van het weer voorspoedig Belgie dat Yper zijn bij misslag ontnomene Rijschool Voetvolkskazern. Krijgshospitaal, Weldadig, heidschool en Celgevang moet weer verhopen of, er voor, Staats ongebruikten militairen grond, een Telefooncentrale, een vliegpiejn en eene Gendarmerie zou moeten krijgen. Laat ons dus, ter gelegenheid van Belgie's honderdjarig bestaan, ons beroemen over ons Vaderland ons gelukkig achten over de hoo- ge achting en diepe genegenheid die Belgie, de wereld door, genu t over den vrede dien het bezit, en de vriendschapsbetrekkingen die het met alle Mogendheden onderhoudt over den eerbied dien het heeft voor het Recht naar de spreuk van 's Lands Eersten Minister Recht, vóór al, en over den veel belovenden voorspoed waarin het verkeert. Laat ons ons vei heugen bij dit jubeljaar, daar ons Volk sedert honderd jaar zijn eigen meester is, en niet meer afhangt gelijk vroeger van Frankrijk, Spanje, Oostenrijk of Holland laat ons ons verblijden over Belgie's lang en gelukkig leven, en vragen dat het God believe Vorst en Va derland met lengte van dagen, vrede en voor spoed te zegenen laat ons dit jubeljaar aan onze nakomelingen herinneren door het plan ten van eenen Boom, zinnebeeld, door zijne diepe en taaie wortels, van onze diepe ei bij blijvende gehechtheid aan het Vaderland, en, door zijne hooge kruin en kroon, van ons ver heven streven naar steeds hooger leven. De gewezen Burgemeester van Yper, Mr. Alfons Vandenpeereboom, teekende eenen peereboom bij zijnen naam en beeltenis, en schreef er deze woorden Als ritt, buig niet, maar blijf vroom, Peereboom. Bij dit zinnebeeld onzer gehechtheid aan Vorst en Vaderland, roepen wij als riet, buig niet, maar blijf vroom, Kastanjeboom. Voor ons Museum Van den heer Daniel Tack, Bewaarder van het Museum een groote steendruk in kleuren met de Halle en de wapens van Yper der geschiedkundige en oudheidkundige Maatschappij der Stad Yper en het oude West- Vlaanderen. Dit zeldzaam stuk draagt het handteeken van den Voorzitter Alphonse vanden Peere boom. De Commissie van het Museum heeft eene wonderschoone schildei ij aangekocht van den heer J. F. Bouchor, Kunstenaar te Parijs Yt>er 14 November igió »- Die schilderij die de Groote Markt afbeeldt is door den heer J. F. Bouchor, toegevoegde aan het Ftansch Hoofdkwartier, geschilderd geweest, op 14 November 1916 op de Groote Markt van Yper. J. F. Bouchor heeft verder menige schilde rijen gemaakt die hun plaats vinden in het Museum van het Leger en het Museum van het Eerelegioen. Voor ons Oorlogsmuseum Het portret van Maarschalk Haig. Het zilveren potlood van Lord Haig, Engelsch Maarschalk, dat hij gedurende den oorlog bezigde, aan het oorlogsmuseum ge schonken door Lady Haig. Le Grand Bal Paré, Masqué et Travesti se donnera le Samedi 29 Mars, 20 h. 30. L Orchestre sera renforcé et exécutera les dernières nouveautés. L n Pick-Up sera installé comme second orchestre. La salie sera spécialement décorée et illuminée. Des projecteurs permettront de mettre les plus beaux costumes en valeur. A minuit Bataille de Serpentins. A 20 h. 3o Concours 1) Les plus beaux travestis dames. 2) hommes. 3) groupes toutes caté- gories. GRANDE TOMBOLA GRATUITE Chaque travesti recevra deux tickets. Les dames non travesties recevront un ticket. Les nombreux prix sont exposés chez Monsieur Van Neste, bijoutier, Grand'Place. Avis trés importantLa carte de mem* ,*««£2 Clrculaire se.ra exigée k l'entrée, aucun e ne sera admis et de nouveaux membres ne seront pas acceptés k l'entrée. Les inscrip- io_ns seront regues jusqu'au Samedi 29 Mars a o h. du soir chez M. E. Glissoux, rue de la Station, 11. pour le Comité. Mijnheer en,

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 4