- MET YPERSCH1 E - LA RÉGION D'YPF Zondagrnst - Repos dominical t ZIELMISSEN Wekelijksch Overzicht Madame Joseph MOTTRIE A vend. (J oc. Plans Popp 10e Jaargang, N' 50 - 22 Maart 1930 10c Année, N° 50 22 Mars 1930 - Hij voegsel Supplément Au Cercle La Concorde Weldadigheids Maatschappij Ypersche Schotten Ligue des Poilus de France BEDANKING De nieuwe strijd die sedert enkele weken voorzien werd in China zou op het punt zijn een aanvang te nemen. Men schat op 400.000 man het aantal der legers die aan den strijd zouden deel nemen. Feng Yoe Hsiang is aan gekomen op de grens van Shani en Honan om zelf de krijgsverrichtingen te besturen tegen Nanking hij vóert bevel over 100.ooo, maar dit leger zou niet voldoende bedeeld zijn met schietvoorraad, levensmiddelen en vervoer tuigen Van zijn kant heeft de bevelhebber Yen-Hsi Chan i3o.ooo man, die zeer goed bevoorradigd zijn, maar niet zoo goed afge richt als de troepen van Nanking, die bestaan uit 190.000 man. In het begin der week kregen wij bericht van 't schielijk overlijden van den beroemden Dictator van Spanje, heer Primo de Rivera. Men zal zich genoeg herinneren dat hij slechts kort geleden in ongenade viel bij Koning en volk en daarop zijn ontslag gaf. Alhoe vel hij ziek was, en daarom in Frankrijk was komen verblijven, moet men toch grootendeels zijn schielijk afsterven toewijten, aan de groote terneergeslagenheid, die hem overviel na zijne nederlaag. Veel werd hem ten laste gelegd, erg werd hij beknibbeld, maar thans bekennen zijn tegenstanders zelf dat hij goed werk verricht heeft. De Spaansche dagbladen wijzenerop dat, niettegenstaande zijne misgrepen en zijne on bekendheid met de knepen van het politiek leven, hij ertoe gekomen is vrede in Marroko te brengen, 't geen alleen de moeite waard was hem te huldigen in Spanje. Daarbij voe gen zij dat het jammer is dat Primo de Rivera 't bewind niet verlaten heeft na dien weldoen- den uitslag bekomen te hebben. Engeland, dat tot hiertoe niet veel belang stelde in de reizen naar de Poolstreken, heeft thans het besluit genomen ook eene ontdek kingsreis te wagen naar deze woeste oorden. Aan 't hoofd van dezen tocht vinden wij den H. Worsley, die op werkdadige wijze deelnam aan de ontdekkingsreizen yan Stackleton op den Antarctischen Oceaan. De ontwerpers kregen reeds een eerste steunfonds van 3 1/2 millioen frank, om vliegtuigen uit te rusten voor hun tocht. Ook werd een groot schip vervaardigd dat speciaal uitgerust is om aan de drukking der ijsvlakten te weerstaan. Het Zuiden van Frankrijk, dat aan de verwoestingen van den oorlog ontsnapte, komt thans eene ramp te ondergaan die veel grooter is dan wij verleden week, toen wij deze over stroomingen aanstipten, konden vermoeden. De berokkende schade beloopt tot meer dan I r/2 miliard, gansche dorpen zijn plat gelegd door het stormende water, dat bij nachte de dijken doorbrak, en tot boven de vensters der woningen klom. Honderden dooden bleven er in deze ramp en duizenden menschen werden dakloos gezet. De optocht van den aanvoerder Gandhi, in Engelsch Indië, gaat voort en overal waar hij doortrekt valt het werk stil en men ontvangt hem met de grootste eerbewijzen. Echter wordt er sterk betwijfeld dat hij gansch Indië tegen de engelsche regeering zou kunnen opjagen. Immers is het land te zeer verdeeld zoowel in beheer als in gods dienst en stammen. Er zijn enkel 2/3 van dat land bijna zoo groot als Europa, dié recht streeks ouder engelsch bestuur vallen het overige 3® dat 80 millioen inwoners telt is beheerd door hin loesche prinsen die door een verbond bij de engelsche kroon aange sloten zijn en deze hebben niets gemeens met de eischen der nationalisten in Indië, want zij zouden door deze zeil omver geworpen worderi. RIK. Le Comité de La Concorde a eu le plaisir de pouvoir réunir Samedi dernier, en son local de l'Hótel Excelsior, la majorité de ses sociétaires. Un avocat stagiaire de notre ville, Me Henri Delobel, nous y a parlé durant prés d'une heure et demie, de La Révolution Beige de i83o. La plupart d'entre nous n'avaient pas encore eu l'occdsion de prendre contact avec ce jeune intellectuel. Notre surprise a tous n'en a été que plus grande. Au cours du développement de sa brillante causerie, nous avons reconnu en lui, non seulement des qualités incontestables d'orateur, mais aussi une süreté de jugement qui ne se rencontre guère que chez des hommes d'age mür. II nous plait done de féliciter chaleureusement Me Delobelet aussi de le remercier pour le grand travail qu'il s'est imposé en vue de nous être agréable. Notre sympathique président, M. l'Avocat Arthur Bulaye, trop occupé par ailleurs, a cru devoir demander d'être remplacé. Bien qu'il ait consenti a rester commissaire de notre société, et qu'ainsi ses précieux avis continue- ront a nous être assurés, nous ne pouvons nous empêcher de joindre aux remerciements que nous lui devons, l'expression de nos plus vifs regrets. C'est Monsieur Georges Castel, Juge de Paix, que l'assemblée a appelé a le remplacer. La Concorde manifeste a Mon sieur Castel sa reconnaissance pour avoir bien voulu accepter la tache assez lourde qui venait de lui être confiée. R. D. Wie gaat er mede naar Brussel met onze Schotten Met halfvasten zullen onze Schotten aan den grooten carnavalstoet» te Brussel deel nemen. Te dier gelegenheid hebben zij twee schoone, groote autobussen te hunner beschik king. Degene die begeeren mede te gaan kunnen zich laten inschrijven bij Arthur Devos (In de Rozenboom) alsook in het lokaal bij Camille Souxdorf, aan den prijs van 25 franken met trein kost het 63 fr. Het is dus een occasie. Vertrek om 6 uur 's mor gens op de Eiermarkt. Wij verzekeren dat iedereen geheel op zijn gemak zal kunnen zitten. Wij bidden degene die begeeren mede te gaan seffens bij hunne inschrijving te willen betalen, dit om alle mogelijke Onge makken te vermijden. Het Bestuur. PK W- •~s Zondag a. s. 23 Maart, van 2 uur voorts, doen de Ypersche Schotten een Wandel- Concert door de straten der stad. Tezelf dertijd zal eene omhaling gedaan worden voor de geteisterden van Zuid-Frankrijk. Vele Yperlingen en inwoners der naburige gemeenten werden tijdens den oorlog in Zuid- Frankrijk goed onthaald en zullen nu ook het hunne willen bijbrengen om die geteister den te ondersteunen en te helpen, uit weder liefde. Het Comiteit. Société Franfaise d'Anciens Combattanls Section de la Flandre Occidentale Région d' Ypres. Tous les membres de la Ligue des Poilus de France de la région d'Ypres, sont invités a se trouver au local Aux Armes de France le Dimanche 23 Mars, a 11 h. du matin, pour la présentation du drapeau de la Section de la Flandre Occidentale, accompagné d'une délégation d'Ostende et de Courtrai. Après la cérémonie, un banquet aura lieu au local, tous les membres peuvent y assister. Le Commissaire pour Ypres, Victor BOWN. De Apotheek van La Pharmacie ne Mr VAN W ALLEGE Eil Statiestraat o— Rue de la Station reste seule ouverte le Dimanche 23 Mars is ALLEEN OPEN op Zondag 23 Maart De kinders Camiel Versteele danken, langs dezen weg, de vrienden en kennissen voor de blijken van genegenheid die zij hen betuigden en voor hunne tegenwoordigheid op den lijk dienst van hunnen teerbeminden vader en schoonvader. Monsieur et Madame César Mottrie Mahieu et leurs enfants Robert et Suzanne ont la douleur de faire part de la perte cruelle qu'ils viennent d'éprouver en la personne de née Antoinette Deneyer leur mère, belle mère et grand'mère bien- aimée, pieusement décédée a Bièvene, dans sa 72e année. Les amis et connaissances sont priés de considérer le présent avis comme tenant lieu de faire part. 28 3o, Boulevard Malou, Ypres. Het bestuur der maatschappij De Lustige Bolders lokaal In de Bascule heeft de eer, bij deze, de families, haar leden, vrien den en kennissen uit te noodigen de ZIEL MIS te willen bijwonen opgedragen voor haar afgestorven leden Heeren Achilla VASSEUR Maurice DUMORÏIER op Zondag 23 Maart, te 7 .1/2 uur, in de St-Jacobskerk. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 23 Maart, om 8 y« uur, in St-Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Henri SEGERS Echtgenoot van Vrouw Irma Meulebrouck. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 23 Maart, om 8 y» uur, in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Alfons KERRINCKX Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 23 Maart, om 8 y, uur, in St-Pieterskerk, tot zielelafenis van Vrouw Rosalie HUGEBAERT Weduwe Henri VAN DERM ARLIERE. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 23 Maart, om 9 uur, in de kerk der EE. Paters Carmelieten, van wege de Broederschap van de Kleine Heilige Theresia, tot zielelafenis van Vrouw Aimé GRUiVEZ geboren Irma SALOMÉ. Les amis et connaissances sont priés de vouloir bien assister ,a la Messe de Requiem qui sera célébrée le Dimanche 23 Mars, a 9 heures, en l'Église des RR. Pères Carmes, de la part de la Confrérie de St: Thérèse de l'Enfant Jésus, pour le repos de l'ame de Madame Aimé GRUWEZ née Irma SALOMÉ. Vriendenen kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 23 Maart, om n V* uur, in St-Maartenskerk, tot zielelafenis van Vrouw Cliarleï LIEFOOGHE geboren Eugenie DE POORTER Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 30 Maart, om 8 y, uur, in St-Pieterskerk, tot zielelafenis van Jufvrouw Hélène COÜLEM3IER Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 30 Maart, om 11 y« uur, in St-Maartenskerk, tot zielelafenis van Vrouw Georges VANDEBURIE geboren Gabriella MESTDAGH. Van wegens de Supportersclub. de Poperinghe en 4 feuilles, avec ou saus matrice. S'adresser au bureau du journal.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 9