5 veel geld en zij vragen niets beters dan geld te mogen ontleenen waarvoor wij hooge inte resten zullen mogen betalen. De Heer schepen D'Huvettere stelt voor die kredietopening van 600.000 fr. ter stem ming te leggen. M. Sobry. Dit punt is op de dagorde niet vermeld, er zou dus eerst over de hoogdrin gendheid moeten gestemd worden. M. D'Huvettere. Die kwestie is hoogdrin gend, gezien dit ons moet toelaten onze ver plichte betalingen op tijd en stond te doen. Bij stemming wordt de hoogdringendheid hierop aangenomen. Alleen de Heeren Mis siaen en Coutelle stemmen neen. M.Soiry.- Om die kredietopening te beko men moet de gemeenteraad een beraadslaging stemmen die dan naar het Gemeentekrediet moet gezonden worden. Deze kredietopening is terugbetaalbaar op 3i December ig3i en de interest ervan zal in de maanden Juni en De- -cember van elk jaar door den Beheerraad van het Gemeentekrediet vastgesteld worden. Deze beraadslaging wordt met dezelfde stemming als hiervoren gestemd. M. Missiaen. Wij stellen vast dat, door de onvoorzichtigheid van het schepenencol lege, de lastenbetalers nogmaals 25.000 fr. meer zullen mogen betalen voor interesten. M. DHuvettere. Zij zullen niets betalen, .gezien dit slechts voor enkele maanden is in afwachting dat de ontvangsten inkomen. De Heeren Laton en Soete, raadsleden, komen de raadszaal binnen om 18 uur. M. Sobry. Ik denkdat wij thans eveneens een gewone uitgaaf zullen moeten voorzien voor den interest dier kredietopening. M. Missiaen. Daar hebt gij het al. M. Declercq. Ik moet den Heer Missiaen doen opmerken dat de stad vóór den oorlog ■een kredietopening had van 3oo.ooo fr. Moes ten we dit vermenigvuldigen met het coëffi ciënt 7, dan zouden wij er thans een van 2 mil- lioen 100.000 fr. mogen hebben. Daarbij als wij alles niet noodig hebben, zullen wij ook de gansche som niet ontleenen. M. Sobry. Die beraadslaging moet nog door de hoogere overheid goedgekeurd wor den en dit zal heel zeker voor ln Mei niet hunnen gedaan zijn. Wij moeten dan ook maar interest rekenen te beginnen van dien datum en daar wij alsdan weldra het aandeel op de voorlanden en de taks op de gevels zullen ontvangen, zullen wij maar, volgens mijn oordeel, hoogstens 10.000 fr. interest te betalen hebben. Voor het oogenblik is de stad in moeilijkheden omdat de inkomsten niet tijdig inkomen. De Staat is ons veel verschul digd maar hij betaalt altijd zeer laat, en de menschen die moeten betaald worden, kunnen niet blijven wachten tot dat wij onze gewone inkomsten krijgen. Wij zijn dus verplicht door de tijdsomstandigheid enkele kleine lasten op ons te nemen. M. Missiaen. Niet door de tijdsomstan digheid maar door de onbekwaamheid van het schepenencollege. M. Sobry. Het schepenencollege is enkel de uitvoerder der beslissingen van den ge meenteraad. M. Missiaen. Neen, gij verkeert de rollen. Het is gij die onbekwaam zijt te besturen, en alswanneer men onbekwaam is dan trekt men er van onder. De Heer Voorzitter legt hierop een krediet van 10.000 fr. voor interest der krediet opening ter stemming. Stemmen ja de Heeren Declercq, Lema- hieu, D'Huvettere, Capoen, Vergracht, Ver meulen, Vandamme, Delahaye en Sobry neen de Heeren Missiaen en Coutelle ont houden zich de Heeren Laton en Soete. M. Sobry. De stad heeft ook nog een schrijven ODtvangen van den Heer toeziener van 't kadaster waarbij de stad verplicht is een aanwijzenden schatter aan te stellen die den onderzoeker van 't kadaster moet bijstaan. De Heer Albert Leclercq, bouwkundige te Yper, is bereid dit ambt waar te nemen. Er is ook nog een werkman noodig om te helpen meten. Dit zal ongeveer een uitgaaf zijn van 10.000 fr. 's jaars voor de stad. Dit is nog eens een dier verplichtingen die de stad opge legd worden door den Staat. Daar het echter ten gevolge is der vernieling van de stad dat alles moet hermeten worden, hebben wij ge schreven naar het ministerie en gevraagd zoo dit niet op kosten der oorlogsschade kan gedaan worden. Doch wij krijgen geen antwoord en de Heer toeziener van 't kadas ter dringt aan en zegt dat de stad er alle belang bij heeft dat het werk van het herzien van het kadastraal inkomen zoo spoedig mogelijk gedaan worde. M. Missiaen. Wanneer gij altijd den minister lastig valt met zulke vragen, waar van gij op voorhand weet dat hij er geen gevolg kan aan geven, dan is het niet te ver wonderen dat hij, alswanneer gij een ernstige vraag stelt, er ook geen acht meer op geeft. Vraagt eerst dat de wet veranderd worde, maar vraagt niet aan den minister de wet te overtreden. Dient een vraag in tot oorlogs schade en dit zal u voorzeker toegestaan worden. Hierop wordt het voorgestelde krediet van 10.000 fr. eenparig gestemd. 8. Begrooting ig3o Inschrijving van kredieten. M.Soèry.Tijdens de laatste zitting moest de raad een beraadslaging nemen waarbij een uitgaaf van 294.000 fr. in de begrooting ig3o moet ingeschreven worden voor de ouder domspensioenen. Die beraadslaging werd ons door de bestendige afvaardiging teruggezon den vooreerst omdat deze door den gemeen teraad niet goedgekeurd werd, ten tweede omdat er daarover niet artikel per artikel gestemd werd en ten derde omdat er geen inkomsten voorzien waren om deze schuld te dekken. Nadat onze begrooting reeds was goedge keurd werden ons, krachtens ministerieel besluit, door het Gemeentekrediet volgende sommen afgehouden 116.907 fr. 5o als saldo der ouderdomspensioenen voor 1927 5g.2l2 fr. 5o als aanvullend pensioen voor 1927 en 1928 en 118.425 fr. 00 als aanvullend pensioen voor ig2g. Dit maakt te samen een som uit van 294.545 fr. Wij stellen voor die buitengewone uitgaaf te betalen door het aandeel dat de eigenaars in de kosten der nieuwe voorlanden aan de stad moeten terug betalen. Dit werd zooeven gestemd en de stad zal hiervoor ongeveer een som van 3oo.ooo fr. ontvangen. In deze zitting zullen Wij wat later geroe pen zijn een verhooging te stemmen voor den vergunninghouder van den reinigheids- en ruimingsdienst. Thans hebben wij reeds een nieuwe uitgaaf en 10.000 fr. gestemd voor de helpers van 't kadaster. Wij stellen voor die verplichte uitgaven, van 294.545 fr. voor de pensioenen en 10.000 fr. voor de helpers van 't kadaster, te dekken door een gelijke som, 't zij door 304.545 fr., die wij van de voorlanden mogen verwachten, en de ver hooging die wij wat later voor den reinig- heidsdienst zullen stemmen door de taks op de gevels te betalen. Zoo zal onze begrooting in evenwicht sluiten en mogen wij verhopen dat ze door de hoogere overheid zal goedge keurd worden. Hierop legt de heer Voorzitter de verschei dene artikels ter stemming, te weten 1) 116.907 fr. 5o voor het saldo der stads- bijdrage in de ouderdomspensioenen voor 1927. 2) 59.212 fr. 5o voor het aanvullend ouder domspensioen van 1927 en 1928. 3) 118.425 fr. voor het aanvullend pensioen van 1929. 4) 10.000 fr. voor de helpers van 't kadaster. Deze verscheidene kredieten, welke samen een buitengewone uitgaaf uitmaken van 304.545 fr. die in ig3o te betalen is, worden, bij afzonderlijke stemming, met eenparige stemmen goedgekeurd. De heer Voorzitter stelt voor die uitgaaf te dekken door een buitengewone ontvangst van 304.545 fr. als aandeel in de kosten der voor landen door de aanpalende eigenaars aan de stad terug te betalen. Dit voorstel wordt eenparig gestemd. M. Sobry. Wij moeten nu ook nog, in de uitgaven een som van 10.000 fr. voorzien als interest voor de kredietopening. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema- hieu, D'Huvettere, Capoen, Laton, Soete, Vergracht, Vermeulen, Vandamme, Delahaye en Sobry neen de heeren Missiaen en Coutelle. M. Sobry. Ik zou willen vragen nu eerst het artikel betrekkelijk den reinigheidsdienst te willen behandelen, om te weten of er hier voor ook een krediet in de begrooting ig3o zal moeten voorzien worden. Al de raadsleden stemmen hiermede in. i3. V er gunning van den Reinigheids- en Ruimingsdienst Bijkomende vergoeding. M. Sobry. De vergunninghouder be weert dat hij het contract niet goed begrepen heelt, daar hij dacht dat hij ook recht had op den paardenmest. Doch dit heeft nooit zoo geweest en de paardenmest is altijd den eigendom gebleven der eigenaaars van paar den. De vergunninghouder van den ruimings dienst zegt echter dat hij daarop gerekend had en dat hij daardoor dus een schade onder gaat. Vroeger reeds werd die kwestie dikwijls besproken in geheime zitting en men is einde lijk t'akkoord gekomen den vergunninghouder, te rekenen van iD Januari ig3o, een bijko mende vergoeding van 20.000 fr. toe te staan. Dit punt werd heden op de dagorde gebracht ter bekrachtiging van hetgeen vroeger in ge heime zitting gestemd werd. De bijkomende vergoeding van 20.000 fr. wordt toegestaan. Alleen de heeren schepenen Declercq en D'Huvettere onthouden zich, daar zij bij de vorige stemming in de geheime zitting niet aanwezig waren. M. Sobry. Wij moeten ook nog een krediet stemmen van 118.439 fr. als teruggaaf aan de provincie van oorlogsschade voor het gerechtshof. Dit krediet komt voor in de ont vangsten en uitgaven zoodat dit de begrooting niet wijzigt. Er werd hierover reeds vroeger gestemd, doch daar dit niet werd goedge keurd moet er nu nogmaals over gestemd worden. Al de raadsleden stemmen ja. M. Sobry. Ik stel thans voor die uitgaven van 20.000 fr. voor den ruimingsdienst en van 10.000 fr. voor interest der kredietopening te dekken door de vroeger gestemde geveltaks met 3o.ooo fr. te verhoogen en de voorziene som van Ióo.ooofr. op r3o 000 fr. te brengen. Alles laat voorzien dat die taks ruimschoots de laatstgenoemde som zal opbrengen. Dit voorstel wordt goedgekeurd, alleen de Heeren Missiaen en Coutelle onthouden zich. 9. Openbare Onderstand Militaire kerk hoven Verkooping van gronden Beraad slaging Wijziging. De Commissie van Openbaren Onderstand vraagt een gunstig advies over een beraad slaging door haar genomen, waarbij zij besluit volgende gronden aan den dienst der Krijgs- kerkhoven uit ter hand te verkoopen 19 a. 41 ca. grond te Wijtschaete mits den totalen koopprijs van 6741 fr.1 a. 41 ca. te Dranoutre mits 62i,5o fr. i5 a. o5 ca. te Yper mits 87x6,80 fr. 27 a. i5 ca. te S* Jan mits 6602,5o fr. 9 a. 14 ca. te Locre mits 3197,30 fr. 5 a 74 ca. te Zillebeke mits 2654,00 fr. en 14 a. l3 ca. te Gheluvelt mits desom van6323,6ofr. De Heer Leuridan komt de raadszaal binnen om 18 u. 3o. M. Lemahieu. -r In de verdeeling dier koopsommen heb ik niet gehoord dat er een vergoeding voorzien is voor den pachter. M. Missiaen. Die gronden zijn niet ver pacht, gezien het kerkhoven zijn. MLemfihieu. Ik meen dat het hier een vermeerdering is van grond die gevraagd wordt. Er konden daar vruchten staan op den

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 5