LA RÉGION D'YPRES - HET YPERSCHE Zondagrnst - Repos dominical Wekelijksch Overzicht Provinciale Wegwijzer Le Bal da Gala des Amities Franpses 10' Jaargang, N' 52 5 April 1S30 10' Année, N' 52 - 5 Avril 1330 Supplément China is weer zoo geweldig als vroeger overgeleverd aan de bloedige buitensporighe den van inwendige onlusten. Roode soldaten- benden van minstens 10.000 man geven zich over aan allerlei wreedheden en verdelgingen. Gansche dorpen worden plat gelegd, geplun derd en de overheden die tegenstand willen bieden worden ter dood gebracht. Terwijl men op alle punten van den aard bodem de revolutie klok hoort slaan, is men sedert weken bezig in Engeland om eene over eenkomst te treffen ten einde de bewapening der verschillende mogendheden tebeperken en aldus den vrede uit te breiden. Maar de con ferentie van Lond n, die zich daarmede bezig houdt, kent zooveel wisselvallige toestanden dat het onmogelijk is uit te maken waartoe zij leiden zal. Enkele dagen geleden sprak men van een algemeen akkoord en pas leefde men op hoop of all s viel weer in duigen. De laat ste berichttn laten echter weer een lichtstraal doorschijnen. IS VERSCHENEN van Westvlaanderen voor 1930 Yper - Een Rood-Kruisauto WIELRIJDERS Rouwbetuiging JANTJE DECLERCQ t ZIELMISSEN Mevrouw Martha DEMAR2Z ovei leden huisvrouw van Heer Florimond VANDEVOORDE. Heer Leon BEDDELEEM Echtgenoot van Vrouw Irma DURNEZ. Burgerlijke Stand vaa Yp:r aaBBSB&RasHBBWaaaMaBl 31J voegsel - jlwjhüj ti-:^.w!5a— De beroering in Engelsch Indië is nog niet verzwakt. De aanvoerder Gandhi, zet zijne omreis voort om de bevolking aan te zetten tot passieven tegenstand. Hij bevindt zich thans te Surat en heeft er eene openbare redevoering gehouden, waarin hij onder meer zegde dat reeds 170 openbare overheden van inlandsche dorpen hun ontslag gegeven heb ben en dat er in de streek reeds icoo vrijwil ligers hunne aangifte gedaan hadden. Intusschen zijn er rond Calcutta nogal erge onlusten uitgebroken ter gelegenheid van het uitroepen van den passieven tegenstand er bleven 5 dooden, een honderdtal gekwetsten waarvan 5o politieagenten en 20 aanhoudin gen werden gedaan. Van een anderen kant meldt men het ont staan van een anti Gandhistïsch verbond, dat de revolutie tegenwerken zal. Op andere plaatsen, wakr men de omwen telingsgezindheid niet kent, heeft men te kam pen met andere bezwaren. Zoo weet men dat Engeland een zwaren last draagt door het groot aantal werkeloozen die men er telt. Echter zou het in Amerika niet beter zijn. Er blijkt immers uit eene verklaring van M. William Green, voorzitter der Amerikaansche Werkfederatie, dat er in Amerika niet minder dan 3.700.000 werkeloozen zijn, 't zij 1 op 4 arbeiders. Daarop wakkert hij de regeering aan dadelijk doorslaande maatregelen te ne men, om aldus de revolutie te. ontgaan. In Rusland gaan de Communistische her vormers door met hun Wraakroepend en uit dagend vernielen van alle geloofsgezindheid. Thans hebben zij hun hervormingsplan in orde gebracht om den almanak te veranderen Het jaar zal beginnen op 7 November op 7 No vember 1917 had de Bolsjevistische revolutie plaats en er zuilen twaalf maanden zijn van 3o dagen, verdeeld in 6 weken van 5 dagen ieder. Op zijne beurt kende Ruitschland deze week weer eene ministerieele crisis. Zij heeft echter niet lang geduurd en aldra kwam het Brüoig-Kabinet tot stand. Maar'aldra lieten socialisten, communisten en sociaal nationa listen weten dat zij hun vertrouwen niet zouden schenken aan de nieuwe regeering. Weldra echter, uit bangheid voor eene scheu ring in hunne rangen, gaven zij den strijd op, en aldus zal het nieuw bestuur waarschijnlijk de meerderheid halen. RIK. Te koop ten bureele dezer, 15, Boter- straat, 15, Yper. De afdeeling Yper heeft zich, met mede hulp van het middenbestuur van het Roode Kruis van Belgie, een gansch modern inge richte ambulance-au to aangeschaft, zoodat het Westland nu in de beste omstandigheden zijn dienst voor snelle hulp en vervoer van zieken en gekwetsten zal kunnen inrichten. Zaterdag 5e April, te 17 uur, zal de nieuwe Roode Kruisauto plechtig aan het Comiteit worden toevertrouwd. Wij verheugen ons in dezen nieuwen dienst van het Roode Kruis. Chaque année a pareille époque, nous avons a écrire ici quelques lignes au sujet de la grande fête des A. F. Nous ne cachons pas que nous avons été plus d'une fois, en ces occasions, en proie a l'appréhension bien légitime de ne plus jamais re voir le succès dont nous parlions. Et cependant il semble bien avéré qu'il n'y ait jamais eu de circon- stances exceptionnelles l'engouement pour les choses neuves, par exemple, auquel nous auriors cru devoir attribuer il y a quelques années les premiers empressements de nom- breux membres, nè doit vraiment plus être mis en cause en ig3o. II nous semble done permis de conclure que le Bal de Gala des Amitiés Frangaises est passé dans les tradi tions Yproises, et que sans aucun doute, ceux qui l'ont vu voudront le revoir en toutes cir- constances favorables. Au sujet de son éclat en ig3o, répétons ce que nous disions ici l'an dernier Nous n'avions jamais, jusqu'a ce jour, aussi pleine- ment réussi. Causons d'ailleurs de quel ques détails. Avant tout, -il faut citer l'agréa- ble décoration'de la salie, due a l'initiative de notre sympathique Secrétaire, qui se révèle, a chacune de nos fêtes, aussi adroit organi- sateur qu'inlassablement dévoué. II a eu comme collaborateurs Mme Amédée Dumon pour les drapeaux et fantaisies Mr. Fernand Burgho ponr les eflets de lumière MM. Blom Marynen qui nous ont fait cadeau de la belle pancarte A. F. et des quatre têtes de masques adroitement dessinées Mr. Beddeleem dont nous avons regu l'encadrement de la couron- ne et enfin Mr. Jos. V an den Driessche qui s'était chargé gracieusement de l'installation des haüt-parleurs et de la délicate manoeuvre de son appa>-eil Pick Up, dont le rendement a été vraiment excellent. Mais la plus grande part du succès revient, croyons nous, aux i5o personnes qui ont bien voulu se travestir, et auxquelles nous devons l'agréable souvenir de la houle dansante va riant sans cesse ses mille tons sous la sympa thie des lumières. C'était réellement beau, et nous nous plaisons a féliciter comme ils le mé ritent ces trés précieux collaborateurs. Pour terminer, rappelons que le controle d'entrée a enregistré le passage de six cent trente- quatre membres. La Société des Amitiés Franchises d'Ypres groupe actuellement six cent cinquante families. De Ypersche Wielrijdersclub laat weten dat zij op ZONDAG 6 APRIL, naar Rijsel gaat om er den grooten koers te zien waaraan al de renners der streek deelnemen. Alwie begeert mede te gaan moet zich vóór Zaterdag avond, 5 April, bij Joseph Debeer, Café Sportwereld of bij Odieï Taillieu, Café Monarque aangeven. Vertrek uit Yper om 71/2 uur. Er is plaats voor 40 man. Maandag laatst had, onder een grooten toeloop, de plechtige begrafenis plaats van de verdienstelijke gewezen Overste van 't kloos ter der Goddelijke Voorzienigheid onzer stad: Moeder Josepha, in de wereld Jufvrouw Emma Comyn, te Boeschepe (Noord Frank rijk) geboren, den 14 September 185rin 't klooster getreden den 19 Maart i883, ge profest den 7 April i835, en godvruchtig overleden te Yper, den 28 Maart ig3o. Gedurende lange jaren was zij voor dui- zende beproefde Yperlingen de góede Samaritaan in het oefenen van hare lief dadige en heerlijke zending, te midden de armen en zieken der Ypersche bevolking. God geve haar de eeuwige belooning Aan Moeder Anna en hare medezusters der Goddelijke Voorzienighei 1 bieden wij de betuiging onzer cbristene deelneming. BKDAIf KXZI6 Heer en Vrouw Robert Declercq-Donche, danken vrienden en kennissen voor de blijken van deelneming die zij hun betoonden bij het afsterven en begrafenis van hun teergeliefd zoontje Vrienden en kennissen worden uitgenóodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 6 April, om 8 y, uur, in St-Pieterskerk, tot zielelafenis van Jufvrouw Georgette BLOMME Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 6 April, om 9 uur, in de keik der EE. Paters Carmelieten, tot zielelafenis van Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 6 April, om ri V» uur, in St Maartenskerk, tot zielelafenis der Gezusters DEDULLE Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 13 April, om 1y» uur, in de nieuwe Kathedraal van St-Maartens, tot zielelafenis van De Apotheek van La Pharmacie Ce Mr VAN WALLËGHEM Statiestraat o— Rue de la Station is ALLEEN OPEN onZondat 6 April reste seule 011 verte le Dimanche 6 Avril Verklaringen van 27 Maart tot 2 April iq3o. Geboorten Depoorter Diana, Hondstraat, 21. Car- reyn Emma, Hondstraat. Vandenbilcke Willy, Ka- nonweg. Huwelijk Vienne Gerardus, steenzager en Boudry Ida, fabriekwerkster, beiden te Yper. Overlijdens Eeckman Florimond, 75j gepensionneer- de hoofdonderwijzer, wed De Bolle Valentioa, Wenninck- straat. Davis Willy, 8 m. 18 d Boterstraat, 21. Co myn Emma, 78 j rustend Overste der Goddelijke Voor zienigheid, St Jacobskerkhof. Delva Maria-Louisa, 53 j., landbouwster, echtg.Donck Cyriel, Zonnebeke steenweg, 253. Knockaert Julius, 53 j landbouwer, echtg. Lagrou Coleta, Dixmudesteenweg, 58. Huwelijksbeloften Georgius Lacante, metser, te Yper en Clara Libeer, fabriekwerkster, te Wevdghem. Paul Ameloot, fabriekwerker, te Yper en Germaine Leroux, fa briekwerkster te Loos (Frankrijk).

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 9