2 Koninklijke Hofbouwmaatschappij La Cathédrale Ressuscitée stellen van onze heropbloeiende Weefnijver heid Het nieuwe Yper in zijne pogingen waardig makende van zijn groot verleden. De tegenwoordige dagen zullen tellen in de geschiedenis van onze geliefde stad. De Yper- sche bevolking herneemt bezit van de praal- gebouwen die steeds den roem van Yper maakten Het heropenen der Hoofdkerk van St-Maartens, zoo kunstig door den heer Coo- mans herbouwd, en de eerste betooging van Ypersche bedrijvigheid in de in herstel zijnde Hallen. Het zijn feiten die zullen dagteekenen in de geschiedenis van onzen heropbouw. Het is mij een aangename plicht het Stads bestuur te bedanken voor den milden steun aan onze foor verleend, alsook het Ministerie van Kunsten en Wetenschappen en den heer Bestuurder D'Hondt die ons toelieten de ge bouwen der Middelbare school te bezigen. Om reden der toenemende uitbreiding en onze intrede in de Lakenhalle hebben wij dit jaar de lokalen der beroepschool, waar onze foren geboren werden, niet bezet maar de E.H. Bouteca is zoo welwillend geweest zich tot onze betooging te voegen met morgen Vrijdag, zijne school te laten bezoeken terwijl de leerlingen aan het werk zullen zijn. In naam van het Comiteit bied ik Hem onzen besten dank. Ik bid U, Heer Burgemeester, Mijne Hee- ren, te willen overgaan tot de opening onzer zevende Handelsfoor. Hierop antwoordde de Heer Burgemeester Sobry volgenderwijze Mijnheer Takon, Op uw vriendelijk verzoek ben ik gelukkig, in den naam der stad, over te gaan tot de plechtige opening der zevende Handels en N ijverheidsfoor. Gij waart zoo goed den Gemeenteraad om zijne ondersteuning te bedanken op mijne beurt, houd ik er aan de wakkere en werkzame inrichters der Foor te loven en te danken om hunnen onwankelbaren wil mede te werken aan Yper's herleving en om de edelmoedige opofferingen van tijd en moeite, die zij zich getroost hebben om de Foor zoo aantrekkelijk en zoo vruchtbaar mogelijk te maken. Ik loof en dank ook de vooruitwillende tentoonstellers om hunne kostbare uitstallin gen, en ik wensch hunne voortbrengselen met veel verkoop, en naam en faam te zien bekronen. Ik druk mijne genegenheid en erkentelijk heid uit aan de Staats Provincie- en Ge meenteoverheden hier tegenwoordig, die er aan gehouden hebben de inrichters en ten toonstellers te komen vereeren. verheugen en aanmoedigen, en die iedereen door hun voor beeld aanwakkeren om de Handels- en Nijverheidsfoor te bezoeken. Gij beloofdet ons, zooeven, M. Tahon, dat wij meer nijverheidsvoortbrengselen zullen zien dan vorige ja.en, en verrassingen zullen bewonderen van wegens onlangs nieuwe weef en automobielnijverheid dat wij ons lief Yper zullen gelichtbeeld zien vóór, binst en sedert den oorlog, en dat wij morgen St-Jozefs beroepschool zullen kunnen bezoe ken terwijl de leerlingen zullen aan het werk zijn gij weest er ook op dat wij voor den eersten keer sedert den oorlog een hersteld deel der Halle zu len zien gebruiken voor een deel der Foor, en gij druktet den wensch uit Yper's eeuwenoud groot Handels- en Nijver heidsgebouw weldra geheel hersteld en ge bruikt te zien. Wij kunnen niet anders dan verlangen naar de verwezenlijking uwer wenschen en beloften, en, in afwachting, het bezoek der Foor beginnen. Daarna werden, onder het geleide van den Heer Hector Vermeulen, voorzitter der Han- delskamer, en van den Heer Julien Tahon, de talrijke en verscheidene stands, die de ruime zalen der staatsmiddelbare school vervullen, bezocht. Allen werden opvolgenlijk met de meeste belangstelling bewonderd en, het mag gezegd worden, zij verdienen het ruimschoots. De tentoonstellers hebben gewedijverd om hunne stands zoo aantrekkelijk mogelijk te maken en hebben noch tijd, noch kosten gespaard. Het is een verrukkelijk schouwspel al die voortbrengselen onzer nijverheden, al die koopwaren zoo smaakvol gerangschikt te zien en ongetwijfeld zullen al de tentoonstel lers grooten bijval oogsten en voor hunne prijzenswaardige pogingen rijkelijk vergoed worden. Maar de grootste aantrekkelijkheid der Foor is ontegensprekelijk de photo-tentoon- stelling. Al wie Yperling is of iets voor Yper voelt moet daar naartoe. Ontelbare photo's toonen ons het Yper van vóór den oorlog, met al zijn rijkdommen, kunstschatten en merkwaardigheden. Men zou er uren en uren in die zalen doorbrengen, iedere photo doet bij de toeschouwers tal van zoete herinnerin gen uit het verleden opwellen.en men heeft er, voor enkele stonden, den weldoenden indruk een deel van het betreurde verleden te her leven. Voor diegenen die Yper vóór den oorlog niet kenden, maken die photo's een uiterst leerrijken schat uit en zij toonen aan, beter dan de schoonste woorden, wat Yper aan kunstgebouwen en aan rijkdommen, aan pracht en aan weelde verloren hèeft. De Heer Burgemeester was terecht de tolk van al de aanwezigen om zijne bewondering en tevens zijnen dank uit te drukken voor het heerlijk gedacht dat de Handelskamer heeft opgevat en zoo prachtig heeft weten uit te werken. Hij miek tezelfdertijd van de gelegenheid gebruik om aan de tegenwoordige volksvertegenwoor digers te vragen dat zij zouden willen mee helpen en aandringen om Yper zoo spoedig mogelijk volledig hersteld te hebben, om de nog ontbrekende openbare gebouwen herop te richten, om de outnomene inrichtingen terug te bekomen en zoo aan de stad Yper haar vróegeren welstand en luister terug te geven. Vervolgens werd er overgegaan tot het bezoek der twee andere zalen, even belang rijk, waar de photo's, den doodstrijd, den dood en de herleving van Yper weergevende, ten toon zijn gesteld. Deze merkwaardige verzamelingen vormen iets eenigs in hun aard en zijn het schoonste en het duurbaarste dat we tot hiertoe ooit te bewonderen kregen. Een prachtige reeks zichten van Yper onder de sneeuw in 1919 werd door de Handels kamer aangekocht en zal later de schatten van ons stadsmuseum gaan verrijken. Het officieel bezoek vervolgde zich verder naar het herbouwde deel onzer Hallen, waar insgelijks een merkelijk gedeelte der Handels foor, voornamelijk de autos en de landbouw- machienen, is ondergebracht. Verscheidene sc.hoone stands waren er reeds ingericht, doch andere ontbraken nog of waren slechts half voltooid ten gevolge van het zeer ongun stig weder van deze laatste dagen. Thans echter is iedereen volop en met moed aan 't werk en, wanneer deze regelen zullen ver schijnen, zal alles geheel en gansch ingericht zijn. De Handelsfoor groeit van jaar tot jaar in aanzienlijkheiden belangrijkheid. Het Bestuur der Handelskamer, het inrichtingscomiteit en ook en vooral de tentoonstellers zelf ver dienen den grootsten lof. Velen zouden om veel mindere redenen den moed in de schoe nen laten zakken, maar we bestatigen met vreugde en voldoening dat we hier te doen hebben met mannen bezield met een taaien wil en dat noch regen, noch wind of andere tegenslagen hen kan weerhouden in hunne pogingen om den verworven bijval van vroe gere jaren te overtreffen. Een hartelijk bravo aan allen We wen schen voor hen dat Zondag en Maandag een aangenaam lentezonnetje hier een stroom van bezoekers mocht aanbrengen. Dit zal voor hen de schoonste en een welverdiende beloo ning zijn. Verscheidene vermaarde muziekmaatschap pijen zullen hier Zondag en Maandag, ter gelegenheid der Handelsfoor, concerten op de Groote Markt komen geven, en die dagen zal er insgelijks in een der zalen van de Staatsmiddelbare school, telkens om i5 en 18 uur, een prachtige reeks van j5 lichtbeel den op het doek vertoond worden. Deze lichtbeelden, waarbij eenige woorden uitleg zullen gegeven worden, stellen enkele der mooiste zichten van Yper van vóór en tijdens den oorlog voor. Alle Yperlingen, zonder •uitzondering, zul len er aan houden gedurende die twee dagen hunne huizen te bevlaggen, om aan het her levende Yper een echt feestelijk uitzicht te geven. Ter gelegenheid van Witten Dondérdag had de Koninklijke Hoibouwmaatschappij, zooals vorige jaren, een wedstrijd ingericht voor de uitstallingen opgeluisterd en versierd met natuurtijke bloemen én planten. Dit jaar heeft die prijskamp nogmaals veel bijval genoten en de leden, deel uitmakende van de jury, hebben het waarlijk niet gemak kelijk gehad. In het algemeen hebben allen geijverdom ter best en om niemand te vergeten hebben wij liever in geen bijzonderheden te treden. Ziehier de uitslag van den Wedstrijd. I Afdeeling Beenhouwers Zwijnslachters 1) M. Gillis Gustave, Neermarkt vergul den eeremetaal. 2) M. Vermeulen Honoré, Statiestraat vergulden eeremetaal. 3) M. Duthoo Henri, Boomgaardstr. ver gulden eeremetaal. 4) M. Cnockaert Albert, Dixmudestr. ver zilverd eeremetaal. II Afdeeling Pasteibakkers 1) M. WeVan Daele, Groote Markt ver gulden eeremetaal. 2) M. Dehaeck Hector, Rijsselstr.: vergul den eeremetaal. 3) M. Lamoot A., Boterstr. verzilverd eeremetaal. III Afdeeling Fruit Groensels Bloemen 1) M. Dethoor Albert, Boterstr.: vergulden eeremetaal. 2) M. Dequecker-Benouwt, Rijsselstr.: ver gulden eeremetaal. 3) M. Berghman Maurice, Boterstr. ver zilverd eeremetaal. IV Afdeeling Weeldeartikels Merceries Moden, enz. 1) M. Vandevoorde Florimond, Boter- straat vergulden eeremetaal met geluk- wenschen. 2) M. Downie-Duhameeuw, Tempelstraat vergulden eeremetaal. 3) De Naamlooze Vennootschap Textile Yprois vergulden eeremetaal. 4) M. Edgard Cardinael, Rijsselstr. ver gulden eeremetaal. 5) De Naamlooze Vennootschap Alpaga vergulden eeremetaal. 6) M. Aimé Gruwez, Boterstr. vergulden eeremetaal. 7) M. De Rynck Battbeu, Vanden Peere- boomplaats vergulden eeremetaal. 8) M. Gustave Masselus, Vanden Peere- 'ooomplaats.: vergulden eeremetaal. 9) Me Van Laetem, Statiestraatvergulden eeremetaal. 10) M. Devos-Durnez, Statiestraat ver gulden eeremetaal. 11) M. Joseph Claeys, Rijselstraat verzil verd eeremetaal. 12) Stadsmeisjesschool, Rijselstraat ver zilverd eeremetaal. 13) M. Louf Valère, Boterstraatverzilverd eeremetaal. 14) M. Achille Luyten, Vanden Peereboom- plaats bronzen eeremetaal. 15) M'11' Elise Van Winsen, Statiestraat bronzen eeremetaal. 16) M. Devos - Dechièvre, Boterstraat bronzen eeremetaal. V. Afdeeling Autos Motos Gas Eleclriciteit 1) M. Frarqois Hoflack, Rijselstraat ver gulden eeremetaal. 2) M. Robert Lacante, Rijselstraat ver gulden eeremetaal. 3) M. Georges Beirnaert, de Stuersstraat bronzen eeremetaal. La Ville d'Ypres s'est éveillée Dimanche avec un air de fête. Ses maisons pavoisées annonqaient un événement important dans la vie de la glorieuse cité martyre. C'est qu'en ce jour historique du l3 Avril ig3o s'ouvrait la prestigieuse Cathédrale de Saint Martin réédifiée, en moins de huit années de labeur artistique, dans son impo sante architecture primitive, grace a notre distingué Ingénieur - Architecte M. Jules Coomans dont ce sera le plus beau titre de gloire. Ce fut une heureuse initiative du T. R. M. Julien Vermaut, Doyen d'Ypres, de faire coïncider les solennités du Dimanche des Rameaux avec la prise en possession de la nouvelle Cathédrale. Et ce fut magnifique et inoubliable. Vers 9 heures, les fidèles des quatre paroisses de la ville et de nombreux étrangers

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 2