De Heropening van St-Maartenskerk 3 Zondag 13 April 1930 is voor Yper een grootsche en onvergetelijke geschiedkundige dag geweest. Koninklijke Hofbouwmaatschappij en het Werk van den Akker LEEST VERSPREIDT HET YJPEJRSCHE se réunissaient a l'intérieur et autoür de l'église provisoire pour la cérémonie de la Bénédiction et de la Distribution des Ra- meaux. Puis la procession des Rameaux, favorisée d'un beau soleil printanier, quittait l'église de la rue d'Elverdinghe pour faire station devant le grand portail fermé de la Cathédrale,tandis que les sons joyeux de toutes les cloches de la ville s'unissaient aux chants de triomphe de la foule transportée de joie et de fervent enthousiasme. Et lorsque le cortège liturgique franchit le portail s'ouvrant pour laisser entrer le Roi de Gloire dans l'imposant vaisseau de Saint- Martin, ce fut pour les vieux Yprois surtout, un moment de poignante émotion, un instant d'évocations inoubliables. Cette belle céré monie se termina par la Grand'Messe solen- nelle célébrée par M. le Curé Doyen Vermaut qui, a Tissue du long évangile, prononga devant tout le clergé et des milliers de fidèles une émouvante allocution de circonstance. Les cérémonies de Taprès-midi ne furent pas moins belles. Après les Vêpres, on quit tait définitivement a 3% h. l'église provisoire, en procession solennelle, avec la participation ofhcielle des Autorités communales, pour conduire le Dieu Eucharistie et sa Sainte Mère sous le vocable de Notre Dame de Tuine, protectrice vénérée de la Cité, au nouveau sanctuaire. A 4 heures, un salut solennel avec magni- fique sermon de circonstance par le R. P. De Clippele S- J., suivi du Te Deum de la reconnaissance, clóturèrent cette double céré monie symbolique qui marquera une date mémorable dans les Annales de la Cité. Onze eeuwenoude Kathedraal, het heerlijk kunstgebouw dat vroeger onze fierheid uitmiek en de bewondering van alle bezoekers afdwong, dat met al zijn schatten door de duitsche bar baren vier jaren lang werd beschoten, ver brand en ten gronde toe vernield afschu welijk schelmstuk begaan alleen om het plezier van te branden en te vernielen is nu weer om uit hare puinen opgerezen, even grootsch, even machtig en even prachtig als voorheen. Acht jaren hebben volstaan om dit wonder werk te kunnen verrichten, om dit praalge- bouw, dat menigeen voor immer verloren dacht, in zijn vollen luister weer op te bouwen. In iQig werd het princiep van de heistelling van het middénkoor aanvaard en op het einde van 1921 werd met dit werk een begin gemaakt. In 1923 beslistte men den heropbouw der beuken en van den 60 meter hoogen toren en over enkele maanden heeft men besloten dezen met een 40 meter hooge torennaald te bekro nen, zooals dit reeds voorzien was in het herstellingsplan van vóór den oorlog. Zoo onze heerlijke St-Maartens Kathedraal thans weer oprijst in al de zuiverheid van haren strengen bouwtrant van vroeger, zooals ze door onze voorouders in de XllP eeuw werd opgebouwd, dan hebben wij dit groote- lijks aan den Heer Ingenieur Coomans te danken, 't Was onder zijne leiding dat de herstellingswerken van Yper's hoofdkerk, die bijna waren voltooid toen de oorlog uitbrak, werden uitgevoerd hij alleen kende dit ge bouw tot in zijn minste bijzonderheden en ook hij alleen was in staat dit kunstgewrocht zoo trouw en zoo heerlijk weer op te richten. Alhoewel veel Yperlingen verkozen hadden dat er van hun vroegere Kerk, voor hen zoo vol aan zoete herinneringen, niets werd ver anderd, dat onder meer het Hoogaltaar in prachtige Renaissancetrant weer t'einden het koor werd opgericht in plaats van daar te midden een portiek te bouwen ia blauw steen, die weliswaar overeenstemt met de harmonie van het heele gebouw, maar de vooroorlog- sche pracht niet teruggeeft, toch moeten we openhartig bekennen dat de Heer Coomans den grootsten lof verdient voor het merkwaardig werk dat hij zoo meesterlijk en met een ongeëvenaard geduld tot een goed einde heeft weten te brengen Andere kritie ken kunnen mogelijks nog gemaakt worden, maar als Yperlingen verheugen we ons te zeer omdat wij, na zoo korte jaren, weerom de ker kelijke diensten in onze schoone St Maartens kerk zullen kunnen volgen, we staan te zeer in bewondering voor het verrichte werk om er, voor enkele bijzonderheden, al de verdiensten van maar eenigszins te willen verminderen. Op dezen Palmenzondag werd onze uit bare puinen herrezen Kathedraal met groote plechtigheid voor den eeredienst heropend. Heerlijk en aandoenlijk schouwspel, met een prachtig weder begunstigd, te midden de algemeene geestdriftige vreugde van het Ypersch volk Duizende geloovigen, waaronder menige Yperlingen uit den vreemde, alsook Engel- sche en Fransche families, naar de marte lares-stad toegestroomd, verdringen zich door de bevlagde straten in en om de noodkerk waar te 9 uur de Palmplechtigheid begint. De Z.E.H. Julien Vermaut, Pastoor-Deken van St-Maartens, omringd door eene talrijke geestelijkheid, gaat er over tot de Palmwij- ding. Heele armvollen gewijde palmtakken worden binnen en buiten de Kerk uitgedeeld. Te 9 1/2 ure verschijnt de geestelijke stoet buiten de Kerk der Elverdinghestraat. Z. E. Heer Vermaut, bijgestaan door de E. H. Bonte en Delanote, pastoors van St Pieters en St - Jacobs parochiën, omringd door priesters en kloosterlingen der Carmelieten en Capucienen van stad, wordt gevolgd door de ontzaglijke menigte geloovigen die allen den gewijden palmtak dragen, en hunne stem verheffen met het zangkoor in het jubelend Lauda Jerusalem met zijn passend refrein Hosanna Filio David en het zegelied Christus Vindt De zingende stoet toogt naar de Vanden Peereboomplaats en houdt statie voor de gesloten ingangspoort der nieuwe Kathedraal die na de liturgische ceremonie van het A ttollite geopend wordt, en de stoet treedt, te midden van de jubelzangen, de heerlijke Kathedraal binnen. Het oogenblik is onvergetelijk en ten hoog ste aandoenlijk. De ouderen van dagen, die bij de vlucht van 1914 in de oude praalkerk zoovele herinneringen hadden achtergelaten, die na den oorlog van hunne Kathedraal niets meer terugvonden dan een puinhoop, en die nu de Hoofdkerk in al hare heerlijkheid zien herrijzen, weenen van ontroering. De reusachtige Tempel door een gloed- vollen zonneschijn verlicht, lijkt te klein om heel de schaar geloovigen te bevatten. Aan het prachtig hoogaltaar, bekleed met het vooroorlogsch rijk purper antependium, wordt door Z. E. H. Pastoor-Deken het H. Sacrificie opgedragen. De Gregoriaansche Hoogmis wordt kundig vertolkt door het talrijk zangkoor onder de bevoegde leiding van E. Heer Denys, pastoor van St Niklaas parochie. Na het lang Evangelie, houdt de Z. E. H. Deken de volgende treffende aanspraak Vandaag hebben wij niet te prediken. Vandaag predikt gij zelf, gij allen die hier zijt. Gij predikt door uw zangen die juichten, door uw palmen die wuifden, Christus ter eere Hosanna den Liefde-Koning Gy predikt door de vreugde en de geestdrift die uw harten vervult, om de groote gebeur tenis die we vieren onzen blijden terugkeer in Yper's oude, dierbare, prachtig heropge bouwde Kathedraal. Vandaag immers mochten wij de blijde boodschap der H. Schrift verne men Laetatus sum in his qua; dicta sunt mihi in domum Domini ibimus Ik verheug mij erover dat mij gezeid wordt Het huis des Heeren zullen wij binnentreden I Ps 121, I) Wat hebben wij allen verlangd naar dien heerlijken dag En' de ouderen van jaren vroegen zich af of ze wel ooit dat geluk zou den beleven Wat heeft hij ernaar verlangd, de brave, heilige man die uw geliefde deken was vóór en ook binst den oorlog, Z. Eerw. H. Kanunnik De BrouwerHoe was hij niet verkleefd aan zijn kerk en aan zijn volk En vandaag, me dunkt, van uit het hemelsch Jeru salem, jubelt hij met ons mee, om het groote wonder dat geschied is de platgeschoten, neergebrande Kathedraal die herrijst vóór onze oogen 'in al de pracht en de glorie van weleer. Meer nog, zij prijkt en zij schittert, met de lentefrischheid van een nieuw leven Dat is, met Gods genade, het werk van ons volk, het werk van velen onder u. En 't is voor mij een plicht, ja, maar tevens een innig genoegen, hier openlijk hulde te brengen, een welgemeende hulde van dank baarheid en van hartelijkste gelukwenschen aan al degenen die dit meesterstuk tot stand hielpen brengen aan den vernuftigen bouw meester, aan de flinke aannemers en werkge- leiders, aan onze vlijtige metsers en timmer lieden, steenkappers en beeldhouwers, am bachtslieden allerhande hulde aan allen, geestes- of handenarbeiders die meegewerkt hebben om dit wonder te doen oprijzen Men had gevreesd en gezegd dat onze kerk te groot zoude zijn.... Maar ziet de opgetogen massa volks die zich hier verdringt, de ontelbare menigte die alle beuken en plaatsen bezet, spreekt luider dan alles en toont dat gij de hooge beteekenis verstaat en waardeert van onze St Maartenskerk. Zij is de Moederkerk van Yper. Zij is en blijft de hoofdkerk, de Kathedraal, waar achttien bisschoppen,in vroegere dagen, luisterrijk fungeerden en gezag voerden over heel de kudde Geen enkele Yperling, hoe gehecht hij ook weze aan eigen parochie, die niet voelt dat hij hier thuis is het is en blijfts-yw Kathedraal. Hier klopt steeds het hart van onze chris- tene bevolking hier wordt steeds de zege gevierd van onze eeuwenoude verkleefdheid aan God en Godsdiensthier prijkt het beeld van het H. Hart, in brons en in goud, het schitterend H. Hartebeeld dat wij te danken hebben aan de vrijgevigheid en devotie van heel de Ypersche bevolking Veel schoons hebben wij te bewonderen in onze Kathedraal. Maar het schoonste sieraad, Beminde Christenen, dat zijt gij zelf de schoonste versiering van een Kerk is het biddende volk. En daarom vraag ik aan Onzen Lieven Heer dat deze heuglijke dag moge beteekenen een vernieuwing, een heropbloei van het christe lijk leven in onze dierbare stad Yper dat deze heuglijke dag moge zijn als het gouden opschrift van nieuwe tijden, waarin Onze Heer Jezus-Christus, hoe langer hoe meer, moge gekend, gediend en bemind worden. God gave 'tGod gave 't, door de machtige voorspraak van Onze LieveVrouw vanTuine, Patrones der stad Yper Deze roerende woorden en grootsche plech tigheid maakten op al dezen die het geluk genoten daar tegenwoordig te zijn een diepen en onvergetelijken indruk. 's Namiddags te 3 ure, werd na de Vespers van dankzegging in de noodkerk, de processie gevormd welke het Allerheiligste naar de Kathedraal ging overbrengen. Het weder bleef gunstig. De processie was geopend door de trompetten van St-Michielsturners daarop volgden knapen van St-Vincentscollege, dra gende de wapenschilden der 18 bisschoppen van Ypér vervolgens kwam het eeuwenoude beeld van O. L. Vrouw van Tuine, Patrones der Stad, gedragen door de Eerweerde Zusters der Lamotteschool die gedurende den oorlog het kostbare beeld in bewaring hielden, ge volgd door de Leden der Gilde van O. L. Vr. van Tuine met hun kunstig vooroorlogsch vaandel, de Congregatie der Vrouwen en Jonge Dochters van St-Maartens met hunnen nieuwen standaard, dezen morgen nog in de noodkerk gewijd en den St-Maartens Heilig Hertebond met zijne prachtige banier. Te midden van wierookwalmen en bij jubel zang kwam het Heilig Sacrament onder den baldakijn, door de Kerkmeesters van Sint- Maartens gedragen, omringd door de geeste lijkheid en gevolgd door het Stedelijk Magistraat met officieele deelneming van den Gemeenteraad en het Pompierskorps. De processie toog, in de bevlagde straten, naar het Kathedraal waar het plechtig Lof g< zongen werd door duizenden geloovigen, tijdens hetwelk de vermaarde predikant E. P. De Clippele, S. J. een treffend gelegenheids sermoen hield. .De grootsche plechtigheid werd gesloten met een dreunend dankbaar Te Deum. Deze historische dag zal in gulden letteren in de oorkonden van het nieuw Yper geboekt staan, als eene hertelijke Hulde der Yper sche Kinders aan Christus.Koning en zijne Goddelijke Moeder onder den titel van O. L. Vrouw van Tuine, om de groote weldaad van den heropbouw van St-Maartens-Kathedraal. De maandelijksche vergadering die moest plaats hebben op Zondag 20 April 1980, is verschoven op acht dagen zijnde 27 April 1930 om i5 uur. Het Bestuur.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 3