VA N N EST E 5 Zoekt uw profijt Bijouterie - Orfèvrerie 29, Groote MarKt, Yper Chronique Financière zouden dit Voorzeker niet bekomen hebben. De heer Bonnet komt om 19 u. l5 de raads zaal binnen. M. Delahaye. Hier te Yper is er door de Katholieke Turngilde nog nooit iets gedaan geweest wat elders reeds plaats had. Jaarlijks richten de katholieke Turners een gouwfeest in en dit jaar heeft het lot aangeduid dat het de beurt aan Yper was. Andere steden zou den heel gelukkig zijn dit gouwfeest te krijgen. Dergelijk fei st kost wel i3 a 14.000 fr., de inrichters zullen dus bij die toelage van 5ooo fr. nog een schoone som mogen opleg gen om dit feest te bekostigen. Ik verzet mij niet tegen het verleenen der gevraagde toe lage, maar ik antwoord alleen op den onwet- tigen aanval van den heer Leuridan tegen de Katholieke Turners. N M. Sobry. Er is een groot verschil tus- schen een turnfeest en een vlaggenfeest. Het eerste zal hier zeer veel volk doen toestroo- men om de verschillige oefeningen bij te wonen, terwijl een vlaggenfeest enkel een wandeling is door de stad. M. Missiaen. Ik weet dat er veel meer groote menschen zullen komen voor het vlag genfeest dan voor het turnfeest, waar het alleen maar kinderen zullen zijn. M. Sobry. Een vlaggenfeest is alleen maar een feest voor de leden der maatschap pij, ik stel dus voor het verschil te deelen en een toelage van 1000 fr. te verleenen. M. Missiaen. 2000 fr zooals er gevraagd werd, is niet overdreven. M. Sobry. - Ik leg dus een toelage van 2000 fr. ter stemming. Stemmen ja de heeren Missiaen, Bonnet en Coutelle neeri de heeren Declercq, Lemahieu, D'Huvettere, Vandamme, Dela haye en Sobry onthouden zich de heeren Capoen, Laton, Leuridan, Soete, Vergracht en Vermeulen. M. Sobry. Thans stel ik voor een toelage van 1000 fr. te verleenen. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema hieu, D'Huvettere, Missiaen, Bonnet, Cou telle, Vergracht, Vermeulen, Delahaye en Sobry neen de heer Vandamme onthou den zich: de heeren Capoen, Laton, Leuridan en Soete. 18. Mededeelingen. 1) De Kerkfabriek van St-Maartens noodigt den gemeenteraad uit om officieel deel te nemen aan de plechtigheden der blijde intrede in de herbouwde St-Maartenskathedraal op Palmzondag, i3 April aanstaande. 2) Op den wensch door den gemeenteraad -vroeger uitgedrukt wordt er geantwoord dat de gevraagde brievenbus op den hoek der Elverdinghestraat en der Maloulaan binnen kort zal geplaatst worden. 3) M. Sobry. De raad zou nog dienen bij hoogdringendheid te beslissen over den aan koop van 5 aren grond voor het bouwen van een huis voor den bewaker der pompstatie van Zillebekevijver. De Commissie van Open baren Onderstand is bereid deze 5 aren grond af te staan mits den prijs van 1025 fr. M- Declercq. Het huis dat in aanbeste ding gegeven werd moest eerst komen bij het vijverhuis, maar .de Heer ingenieur zegt dat de moerbuizen juist op die plaats moeten ko men, zoodat er daar niet kan gebouwd worden tenzij met groote bijkomende kosten voor grondvesten en kelderingen. De Openbare Onderstand ware bereid een perceeltje grond af te staan juist bij de pompstatie, zoodat die grond uiterst goed gelegen is voor het bou wen van een huis voor den bewaker der pomp statie. Hierop worden, bij afzonderlijke stemming, de hoogdringendheid en den aankoop van 5 a. grond eenparig gestemd. M. Vandamme. Het is nu reeds twee jaar dat ik gevraagd heb om voorlanden en bordu ren aan te leggen langs den Vlamertinghe- steenweg. Het is te verwonderen dat er daar nog geen ongelukken hebben plaats gehad,bij zonder met de wielrijders die, als er een auto afkomt,niet weten langs welken kant afsteken. Werden er daarvoor reeds stappen aangewend bij den Staat M. Declercq. Het ontwerp is gereed maar dit moet afkomen van 't Ministerie. M. Vermeulen. Dezelfde opmerking geldt nok voor den Dickebuschsteenweg. M. Declercq. Deze baan is eveneens in hetzelfde ontwerp begrepen. M. Vandamme.Heeft het schepenencollege geen schrijven ontvangen van de Ypersche Wielrijdersclub M. Declercq. Ik heb persoonlijk een brief ontvangen maar wij hebben er geen gekregen die naar het Schepenencollege gericht was. Nu de zaak werd toch geregeld en het Schepenen college heeft besloten dat er velokoersen in de straten der stad mogen ingericht worden mits den te volgen weg «p voorhand bekend ge maakt en de aanvraag daartoe aan den Heer Burgemeester gedaan worde. M. Sobry. Als hoofd der politie moet ik den omloop kennen en zien of er geen gevaar is zoo voor wielrijders als voor toeschouwers. Zoo bijvoorbeeld is het niet toegelaten te koersen in een straat waar een processie of een anderen stoet moet doortrekken. M. Capoen. Is er geen brief toegekomen van een persoon van 't Wieltje over de nala tigheid van het kuischen der riolen M. Declercq. De Heer Schepen Lema hieu heeft mij daarover reeds gesproken en de werklieden zullen met dit werk belast worden, doch de tegenwoordige toestand der stadskas verplicht ons de werken wat uit te stellen. M. Bonnet. Het verwondert mij dat ik hier nog geen klachten gehoord heb nopens den deerlij ken toestand der baan Yper- Meenen Het is nu reeds twee jaar dat men die baan aan 't herstellen is en van Gheluvelt plaats tot twee, drie kilometer verder is ze om zeggens onberijdbaar. Ik zou vragen dat het den gemeenteraad believe een wensch uit te druk ken voor het spoedig herstellen dier baan van groot verkeer. M Lemahieu. Ik ben daarmede heel en al t' akkoord, maar het schepenencollege heeft reeds aangedrongen en zelfs nog kortelings, ook voor andere banen. Er werd daaraan gevolg gegeven gezien er kredieten ingeschre ven zijn in de Staatsbegrooting xg3o voor het herstellen dier banen. M. Capoen. Ik zou ook wenschen te weten hoever het thans staat met de kwestie der electriciteit op den buiten. M. Lemahieu. Dit zou zeer wel te pas komen. De provincie is daarmede bezig, maar de stad Yper is aan een zeer lastig contract verbonden. Ware het daarvan niet dan ware dit reeds gedaan geweest. Wij zul len moeten vragen aan de maatschappij wat min eischend te zijn. De landbouwers moeten de leiding en instelling zelf doen en alles zelf bekostigen en van zoodraerelectrischestroom door de leiding gaat, -behoort deze aan de maatschappij. Het is de landbouwers niet mo gelijk zulke groote kosten te doen, te meer dat zij met den vooropzeg van twee jaar, volgens de nieuwe pachtwet, niet de minste zekerheid hebben daarvan een zeker getal jaren te kunnen genieten, tenware zij een lange pacht hadden of dat de gebouwen hen toebehooren. Ik denk dat die kwestie niet anders kan opgelost worden dan door een wet, en nu wij een volksvertegenwoordiger in ons midden hebben, verhoop ik dat hij daarvoor zal willen aandringen. M. Declercq. Misschien zullen wij van de maatschappij dezelfde voorwaarden beko men als die gesteld te Meenen. M. Lemahieu. Als de landbouwers alles zelf moeten betalen, is zulks heel gevaarlijk omdat de pacht niet zeker is en zij geen recht hebben de electriciteit te doen overnemen. M. Vandamme. Ik ben in 't bezit van een schrijven nopens het nieuw statiegebouw, waarvan de bewoordingen min of meer tegen strijdig zijn met wat hier vroeger gezegd werd. De Heer Vandamme geeft lezing in de twee talen van dien brief. Daaruit blijkt dat het stadsbestuur van Yper zekere voorbehoudin gen zou gemaakt hebben aangaande den voor gevel van het nieuw statiegebouw, dien het meer monumentaal ztrn willen. De tegenwoor dige statie kan, volgens dit schrijven, nog eenige jaren dienen en de Nationale Maat schappij van Spoorwegen is overstelpt van soortgelijke vragen van andere steden. Doch zoo de stad Yper de voorkeur zou willen heb ben, dan zou ze in de bijkomende kosten moeten tusschenkomen. M. Vandamme. Hier werd er vroeger gezegd dat de stad nog geen ontwerp van het nieuw statiegebouw ontvangen had, doch volgens het blijkt uit dit schrijven zou de stad dit wel gekregen hebben. M. Sobry. Wie schrijft er dit M. Vandamme. Dit is een persoons kwestie, doch zoo gij het begeert zal ik u dezen naam in de geheime zitting mededeelen. M.Sobry. Onze statie werd door den oorlog vernield, zij moet dus hersteld worden zonder de tusschenkomst der stad. M. Declercq. De Nationale Maatschappij van Spoorwegen is evengoed als gelijk welk anderen burger verplicht een plan van de te bouwen statie voor goedkeuring in te dienen. M. Vermeulen. In het ministerie vertelt men dat het ontwerp der nieuwe statie van Yper een uitgaaf voorziet van 2 millioen en half, maar dat het gebouw, zooals het door de stad Yper gevraagd wordt, wel 4 millioen moet kosten. Ik zou voorstellen daarvoor op nieuw te schrijven en er een photo van de tegenwoordige statie, genomen halfwege de Statiestraat, bij te voegen. Van daar gezien, tusschen de mooi herbouwde huizen der Statiestraat, gelijkt onze statie, die nu in 't wit geschilderd is, juist op een hondekot. 't Is afstootelijk voor een stad gelijk Yper, maar zulk een statiegebouw te hebben. MVandamme. Er zijn klachten nopens den vuilnisdienst omdat de vergunninghouder steeds allerhande bemerkingen maakt aan de menschen. Zoo onder meer omdat sommige inwoners, tijdens het laatste onweder eenige stukken van gebroken pannen in hunnen vuil bak geworpen hadden. De vergunninghouder deed opmerken dat dit geen huisafval is, en 't is juist hetgeen van het huis was afgevallen. M. Sobry. De vergunninghouder is alleen maar verplicht zijn contract uit te voeren. De openbare zitting wordt hierop te 19 u. 45 opgeheven. Koopt uwe diamanten - brillanten uit eerste hand, waar ze geslepen zijn zoodoende hebt gij uwe steenen 25.a 3o p. h. goedkooper dan in gelijk welk huis. Altijd in magazijn honderde ongezette steenen. Diamantslijperij48, Hondstraat,Yper La hausse, trop rapide pour beaucoup, a calmé, au début de la semaine, l'ardeur de la spéculation au jour le jour. La clientèle, s'étant sagement abstenue de suivre ce mou vement effréné, on a dü revendre le trop acheté. Certains sceptiques ont accompagné le mouvement et le mouvement de regression s'est accentué a vive allure. Tout indiquait néanmoins, durant la séance de Marai, que Ton purgeait et que l'allure des places étran- gères aidant, il ne faudrait que peu de choses, pour faire repartir le marché. Qu'on ajoute en outre, l'annonce brutale de la baisse du prix du cuivre et l'on se sera expliqué les faits et gestes de la Bourse. Faut-il dire que l'allure, a peine soutenue, des valeurs cuprifères mondiales, indiquait ces derniers temps que quelque chose planait. Aussi, certains ont cru devoir réaliser Tanganyika et Union Minière Un trés proche avenir se chargera de leur démontrer qu'ils se sont lourdement trompés en imaginant que le recul temporaire du cuivre ferait suivre le cours des valeurs. Déja Mercredi, 1'Union Minière après avoir connu le cours de 5.800 restait 6.060 demandé (privilégiée), dépassant ainsi le cours de la veille et de beaucoup. II est toujours bon de se référer a l'histoire pour juger des faits présents. Quand le cuivre valait i3 cents la livre, la priv. Union Minière cotait 8.000 a la même époque la Tanga qui valait 55o, en vaut ce jour 375. Admettons que la baisse persiste et imagi- nons qu'il n'est pas exact que de trés nom- breux producteurs ne pourront pas continuer a produire avec bénéfice quelle est la situa tion de 1'Union Minière Est-ce un rêve que l'an prochain le Ben- guella Railway sera achevé Est-il inexact que la mise en exploitation de ce chemin de fer diminuera le prix de revient du cuivre de 7 livres sterling environ L'Union Minière ne produit-elle pas le double de cuivre qu'elle produisait en 1924 et ne continuera-t-elle pas a produire davantage. Ses usines électro- lytiques ne c">nctionnent-elles pas et n'en tire t-elle pas un oénéfice supplémentaire Eh bien, il m'apparait que la hausse de ce titre sera l'événement boursier prochain et tous ceux qui sont intéressés en Union Minière, Tanganyika et Zambésia Exploring enregistre- ront bientót des satisfactions sensibles. Et l'on verra une fois de plus, la Bourse faire le contraire des apparences, en montant quand.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 5