HET YPERSCHE- LA RÉQION D ïondagrnst - Repos dominical Supplément Wekelijksch Overzicht A propos de la Foire et du Musea 11e Jaargang, N' 2 19 April 1930 1le Année, N° 2 - 19 Avril 1930 Bijvoegsel Bezoekt ons Museum Jufvrouw Félicie Vandamme t ZIELMISSEN In China vorderen de noordsche legers in de provincie Chantoeng en men verwacht ieder oogenblik de inname van de hoofdstad Tsinan-Foe. Intusschen gaan de politieke onderhandelingen voort te Tay-Fen-Foe tus- schen de Koeomintang en maarschalk Yen-Hsi- Shan om een blijvend regeeringsstelsel in te voeren te Peking. Er zijn reeds drie afdeelin- gen die regelmatig werken de Politiek, de Diplomatie en het Geldwezen. Verders bespoedigt men de oorlogstoebe reidselen in Chansi in verband met den voor uitgang der legers van Koeo-Hung-Tchoe en Feng-Yoe die op Hankeoe afrukken. Een geweldige opstand heeft zich deze week verklaard in Abyssiniê, tegen den onlangs aangestelden koning, Tafari, na het overlijden der keizerin. De aanhangers dezer laatste hebben het sein van den opstand gege ven en het schijnt dat zij groote vorderingen maken. De nieuwe keizer poogt zich meester te maken van de opperhoofden te Addis-Abeba, ten einde ze als gijzelaars te kunnen houden. Maar er zijn reeds drie provinciën die hunne legers hebben afgestuurd op Addis-Abeba en de keizerlijke troepen hebben eene nederlaag geleden. De toestand schijnt er zeer onrust wekkend daar de opstand zoo uitgebreid is en men verwacht den val van den nieuwen keizer, want zelfs tot in zijn eigen hof kent hij vele tegenstanders. Wat er in Engelsch Indië zal voortkomen uit den tegenstand die door Gandhi gepredikt wordt, valt moeilijk uit te maken. Echter zou men mogen besluiten uit de verklaringen van een welingelicht Engelschman dat alles weer tot bedaren zal komen. Inderdaad zegt deze heer wie denkt dat Indië zich weldra van Engeland zal los scheuren is mis. Het is wel waar dat Gandhi een aantal volgelingen heeft, maar wat is deze groep tegenover 33o millioen zielen die Indië bevolken. En Gandhi heeft aan 9 millioen gezagbekleeders en volksver tegenwoordigers een verzoek gestuurd om hun ontslag te nemen... en hoeveel hebben dat gedaan misschien duizend en noch- thans werd dit reeds gevraagd van in Januari. Dit wil nochtans niet zeggen dat Engeland dezen opstand zonder moeite zal klein krijgen, maar de verdeeldheid van ras, godsdienst en eigenbelangen is in Indië te groot dan dat men een samen wei kenden opstand zou moe ten vreezen. Het bolsjevisme heeft in Rusland alle mid delen in de hand om zijne zendelingen en bedie naars onder den duim te houden. Heden heeft de regeering een dekreet uitgevaardigd waar bij het aan al zijne gezantschappen oplegt den verloftijd die hun toegestaan is, in Rusland te komen overbrengen. De Regeering betaalt de reis. Zoo krijgt Moskou weer alleman thuis om er de hand op te leggen indien het zulks noodig acht. Duitschlaod heeft zijn monsterluchtschip Graf Zeppelin nog eens uitgestuurd om eene groote omreis te maken. Zijn doel was ditmaal Spanje, en niettegenstaande het storm achtig weder, is de reis goed afgeloopen en kwam het luchtschip behouden boven Sevilia aan. Terwijl men gedurig aan 't beraadslagen is om de algemeene bewapening te verminderen, ontwaart men dat men overal bezig is om de bewapening zoo sterk mogelijk te maken. Zoo komt men in Ëtigeland proefnemingen te doen met zulk ontzaglijk getal vliegtuigen dat men heeft mogen besluiten dat het onmogelijk is aan gelijk welken vijand zich boven Londen door dit vliegnet in te werken. RIK. Wij herinneren onze lezers eraan dat, ter gelegenheid der Paaschfeesten en der Yper- sche Handelsfoor, de toegang tot ons stads museum kosteloos is op heden Zaterdag, op den Hoogdag van Paschen en op Paaschmaan- dag, telkens van 10 tot 12 u. en van 14 tot 18 uur. Het is nu pas een jaar geleden dat ons Mu seum officieel werd heropend, dat er tot de inhuldiging der prachtige zalen Louise De Hem werd overgegaan, en nu reeds hebben we de groote voldoening te bestatigen dat de Commissie van het Museum een aanzienlijke aanwinst van zeldzame en kostbare voorwer pen heeft weten te doen en dat het haar moge lijk is geweest twee nieuwe, ruime zalen in te richten. Daar vinden wij een reeds schoone verzameling van oude muntstukken, waaron der twee groote en uiterst zeldzame zilver penningen onlangs aan het Museum geschon ken, het eene door den Heer Gustave Masselus en het tweede door den Heer Henri Duthoo. Verders hebben we nog een prachtige verzame ling oude tellooren van Ypersche maatschap pijen, portretten onzer gewezen Ypersche volksvertegenwoordigers, prenten en plannen van het oude Yper, een aantal schilderijen en portretten, enz. Daarnevens is nog een derde zaal ingericht waar voorloopig de eigen handig geteekende portretten onzer Vorsten, van Prinses Marie José, Prins Humberto, van den Koning van Engeland, van de grootste fransche en engelsche legeraanvoerders, van Clemenceau en andere ten toon gesteld zijn. Deze portretten zijn bestemd voor ons Oor logsmuseum, dat naar alle waarschijnlijkheid met aanstaanden Tuindag zal kunnen geopend worden en dat van nu af reeds belooft uiterst belangrijk te zijn. De kunstig gesmeede ankers die inde puinen van Yper werden gevonden, zijn thans in smaakvolle paneelen langs den trap gerangschikt en bieden er den inkomen den bezoeker een eigenaardigen en aangena men aanblik. Waarlijk de Commissie van het Museum heeft, in zoo korten tijd en met de beperkte middelen waarover zij beschikt, uiterst ver dienstelijk werk weten af te leggen. De Heer Daniel Tack, bewaarder van het museum, en de Heer Cyrille Schmidt, secretaris, die hem trouw en ijverig ter zijde staat, halen eere van hun werk en zijn, dank aan hunne onverpoos de en onvermoeibare pogingen, er prachtig in geslaagd het bezoek aan ons museum uiterst aantrekkelijk te maken. Zij verdienen hierom den grootsten lof en ons aller welgemeendsten dank. Tous les visiteurs de la Foire Commerciale sont unanimes a proclamer l'intérêt extraor dinaire qu'ils éprouvent quand ils s'arrêtent aux deux sallcs contenant cette admirable collection de documents photographiques et autres reproduisant notre ville d'Ypres, avant, pendant et depuis la guerre. Comme tous le disent, il serait facheux que ces inestimables pièces, devenues historiques, hélas 1 soient dispersées de nouveau, et peut- être bientót perdues. Ces photos sont en grande partie l'ceuvre de photographes non- professionnels. Ce serait le moment pour M. qui de droit de prendre note de tout, et de faire les démar ches nécessaires pour reconstituer toutes ces pièces dans le musée. Nul doute d'ailleurs que cette collection, une fois commencée, ne prenne une importance de plus en plus con- sidérable. Ce que nous voyons a la Foire Commerciale ne représente en réalité qu'une trés petite partie de ce qui doit exister dans le monde en fait de vues d'Ypres avant et pen dant la guerre. De quel intérêt cette collection neserait-elle pas pour les Yprois surtout pour ceux d'avant guerre et quel attrait pour les étrangers ■Sgg«W«aBBHBg5Siy.7^: Vrouw Weduwe Henri Vandamme-Dieusaert Heer en Vrouw Remi Vandamme-Dequidt Heer en Vrouw Camiel Vandamme-Devroe Heer én Vrouw Arthur Vandamme- Simoen Heer René Vandamme De familiën Vandainme, Blootacker en Delannoy, melden met droefheid het afsterven van hunne teerbeminde zuster, schoonzuster en bloedverwante geboren te Zillebeke, den 2T April 1863, en godvruchtig overleden te Yper, den 17 April 1930. De lijkdienst zal plaats hebben in de Parochiale Kerk van St-Pieters, op MAANDAG 21 APRIL 1930, om 10 u. Vergadering aan de Kerk. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 20 April (Paschen), om 7% uur, in St-Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Camille VAN WYNSBERGHE Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 20 April (Paschen), om 8y« uur, in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Jéröme DEPUYDT Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 20 April (Paschen), om guur, in de kerk der EE. Paters Carmelieten, tot zielelafenis van Heer Ferdinand BREYNE Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Maandag 21 April (2" Paasch- dag), om 7 1/2 uur, in de kerk der EE. Paters Carmelieten, tot zielelafenis van Heer Gustave MOTE en zijne Vrouw Alix ANDRIES Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Maandag 21 April (21 Paasch- dagom 9 uur, in St-Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Vrouw Euphrasie BAELEN Echtgenoote van Heer Honoré MASURE. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Maandag 21 April 2Paasch- dag), om guur, in St-Niklaaskerk, tot ziele lafenis van Heer Henri LABAERE en zijne overledene Echtgenoote. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Maandag 21 April (2° Paasch- dag), om g uur, in de kerk der EE. Paters Carmelieten, tot zielelafenis van Heer Henri SCHERLYNCK Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Maandag 21 April (2" Paasch- dag), om 9 uur, in St Jacobskerk, tot ziele lafenis van Heer Henri RESTELOOT en zijn dochter overleden in Engeland. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 27 April, om 8 y» uur, in St-Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Achille DEBEVER Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 27 April, om 9 uur, in de kerk der EE. Paters Carmelieten, tot zielelafenis van Vrouw Octavie - Sylvie GRIMMELPON Weduwe van Heer Henri BOUTEN. Vriendenen kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 27 April, om ii'/suur, in St-Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Emile GILLIS - LOUIVYCK en hunne dpchters Pauline en Elisa De Apotheek van La Pharmacie de Mr S N O E C K Groote Markt o— Grand'PIace is ALLEEN OPEN I reste seule ouverte le op Zondag 20 April Dimanche 20 Avril (Paschen) (Paques) en op Maandag 21 April (2' Paaschdag) et le Lundi 21 Avril (Lundi de Paques)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 9