le Jaar. N° 3 - 26 April 1930 1 le Année, N° 3 - 26 Avril Nos Fêtes Jubilaires i•- - Weekblad - toot bet Arrondissement Yper Vemeniglng der Geteisterden. T perse he Clubs, ena. Journéd hebdomadaire de I'Arrondissement d'Ypres aaaaaft La première partie du cortège mis en marche, en notre précédent article, et figurant la jóyeuse entrée, a Ypres, de Philippe le Hardi et de Marguerite de Male, est bien de nature a enlever les cris d'admiration de la foule, fascinée par le luxe déployé par la fastueuse maison de Bourgogne et le ruissel- lement des rubis et des émeraudes, tirés des cofïrets d'un costumier de théatre, lui appa- rait comme une évocation des trésors de Golconde. Ne faisons pas rétrograder cette somptueuse cavalcade, pour ne pas la faire ressembler au cortège de la Juive, et passons aussitót a la partie folklorique, la plus impor tante. La nature ne fait point de sauts, dit l'adage latin. Dans la musique, dans les discours, et même dans les cortèges, il ne faut point davantage de sauts brusques, mais bien d'heu- reuses transitions, conduisant d'une partie a l'autre du programme qu'on s'est proposé. L'histoire et le folklore nous viennent ici heureusement en aide, en se fusionnant de la faqon la plus agréable. Chacun connait ce sujet, si cher au eoeur des Yprois, sujet figuré par Pauwels sur deux panneaux de ses fresques des Halles. Nous en transcrivons la description d'après l'excellent petit guide d'Ypres de notre concitoyen, M. A. Butaye En 1248, les magistrats remettent a la com- tesSe Marguerite la rancon de son fils Guil- laume, prisonnier en Egypte avec le roi de France, Louis IX, lors de la septième croisade. L'artiste, dont nous aurons prochainement l'occasion de parler assez longuement, a pro pos de son centenaire, a représenté la com- tesse, les mains jointes, non point dans 1'attitude orante et suppliante de la célèbre vierge de Nuremberg, mais dans l'attitude de eet élan de reconnaissance émue qui lui arracha ce superbe cri du cceur Mes chers enfants. C'est la l'origine, toute empreinte de douce poésie et de la plus pure sentimentalité fémi- nine, de notre charmant sobriquet d'enfants d'Ypres La transposition de ce sujet en tableau vivant, en suivant, point par point, la fresque des Halles, pourrait, croyons-nous, former une riche composition pour un char de notre cortège. Aussitöf derrière lui, les groupes des enfants 'd'Ypres, char.tant et gambadant follement, donneraient a la partie folklorique du cortège eet entrain joyeux qui lui convient. Ce groupe remplacerait, éven- tuellement, celui de notre géant, dans le cas oü et malgré les premiers jalons tracés avec tant de succès et la ténacité de M. V. Seys et de ses amis, ne serait pas encore reconstitué pour nos fêtes jubilaires. Notre folklore Yprois ne se borne, heureu sement, pas a son géant Goliath et a son exquise légende des enfants d'Ypres. Nous possédons une tradition des plus curieuses, et unique en notre pays celle du jet du chat, origine de notie séculaire Kattefeest. Faqon- nons done un matou aux proportions gigan- tesques des figures du carnaval de Nice non pas un matou faisant le beau comme un leeuwtje flandrien, mais un matou bien dodu, campé sur ces quatre pattes, a la fagon du taureau de vader Cats. Glissons sur les paroles... Comme escorte, des chats et des chattes de tout poil, faisant mille chatteries, au grand esbaudissement de la foule. Et, pour accentuer encore la note joyeuse et dro- latique, des chats en baudruche s'élèveraient dans les airs, pour aller rejoindre les toits, leur séjour préféré au mois de Mars. A tout cela, peuvent s'ajouter les groupes costumés qui obtinrent déjaun si franc succès en notre ville, et peut-être même, des groupes confectionnant des biscuits et des «cadetjes», spécialités Yproises, qui étendraient encore le renom de notre boulangerie Voila done bien du pain sur la planche. Et, maintenant, mettons la main a la pate... PYRES. Cassel en Vper 't Was de verjaardag van 't overlijden van Maarschalk Foch. Stil en ingetogen was ik naar Cassel getrokken en richtte mijne stappen naar 't hoogste van den berg. 'k Stond in bewondering voor het prachtig Ruiterstand beeld. 'k Bezag het paard met de ooren flink omhoog geheven, alsof het luisterde naar het oorverdoovend kanonnen gebulder en, bevende van schrik, zijne oogen naar zijn geliefden meester richtte als om hem te vragen Wat zal er heden toch gebeuren De Maarschalk hield zijn arendsblik gericht naar den Kemmel- berg en de uitgestrekte omliggende vlakten, on beweegbaar, maar zieltreurend over de schrik kelijke moorderij die rondom aan't worden was. 'k Kwam later den berg afgedaald en een gesprek ving aan met eenige inwoners in de herberg van 't aloude Stadhuis. Zij wisten mij zooveel te vertellen over de inhul digingsfeesten, over de leefte die Cassel op dien dag gekend had. 't En was hier geen macht van volk, zegde er mij een, maar een ware menscherzee. En wat nog de meeste vreugde aan mijn Ypersch harte bracht, 't was toen zij mij, met zooveel achting en zooveel liefde, alles ver telden wat de Belgische Consul, de Heer Tack, gedaan had om die feesten op touw te zetten en tot algemeene voldoening ten uit voer te brengen. Zeker en vast de Heer Tack, eereburger van Cassel en Yperling van geboorte, is een dier ouderwetsche, echte Ypersche kinders. Bij hem geen praten, geen zouteloos gebabbel, geen onuitvoerbare beloften, dat niet, maar wel trouwe liefde, genegenheid en onvermoei bare werking voor de goede daad. Ik dacht aan hem, aan zijne daden ik dacht ook aan Yper. Te Cassel op de hoogte van den berg staat terecht het ruitersbeeld van Foch. En te Yper, op de vestingen, wat staat er daar Tot heden niets Wat behoeft er gesteld te worden dicht bij de Zegepoort Het standbeeld van French, Maarschalk van Yper, met zijn wezen gericht naar 't onzaglijk slagveld, dat zich van daar ontplooit Noorderwaarts naar Nieuwpoort en Diksmuide, ten Oosten in de richting van Roeselaere en ten Zuiden, al over den Kem- melberg, naar Armentiers. Ja, daar moet hij bomen den leider der Engelsche legers die, indien hij de stad Yper aan de beschieting niet onttrekken kon, toch haar grond onbe zoedeld van den vijand wist te bewaren. Die oprichting van zijn standbeeld is een plicht waaraan Yper niet mag te kort schieten en waarvan de onthulling, in ig3l b. v., met grootsche feestelijkheden gedurende ver schillende dagen moet gepaard gaan. In 't jubeljaar ig3o wordt 'Yper vergeten, het blijft van 's lands manna beroofd en de uitgeputte Stadskas is niet in staat om op eigen kosten feestelijkheden op touw te zetten. Het zal niet gezegd worden dat die moedige Ypersche bevolking, die ten deele terugkwam en, samen met andere vooruitstrevende mannen die zich hier sedert den oorlog kwamen vestigen, de stad op tien jaren tijds en tot eenieders bewondering uit hare puinen wist te doen herworden het zal niet gezegd worden dat diezelfde bevolking gemis aan macht en aan kracht gevoelt om Yper's plicht tegenover Maarschalk French te vervullen. Zeker, koken kost. Geld en veel geld zal tr van doen zijn om die onthulling en de groot sche feesten mogelijk te maken. Maar laat ons, Yperlingen, aan 't werk gaan en van links en rechts, van alle kanten zal er hulp opdagen indien wij niet afschrikken voor last en werk en moeite. De Heer Vermeulen, de ieverige Voorzitter der Handelskamer, is daar. De Heer Tack van Cassel, als men hem ertoe uitnoodjgen wil, zal aan de zijde staan van al de Yperlin gen die het wel mèenen. iedereen zal genegen zijne hulp verleenen. Aan 't Stadsbestuur vragen wij enkel dat het zorg zou dragen den heropbouw van onzen halletoren te doen bespoedigen en den nieuwen beiaard- aan te schaffen opdat hij, op den dag der inhuldiging, door het verspreiden zijner blijde tonen, de feesten moge aankondigen. Verders, moet het gedacht en het voorstel aan alle groote Engelsche dagbladen mede gedeeld worden. Men mag zich aan een reuzensücces ver wachten, want de faam en de eer en de liefde, die Yper bij alle weldenkende Engelschen geniet, gaat alle gedacht te boven. Komaan, Ypersche werkers, wie geeft gevolg aan dat gedacht en wie neemt het initiatief om een comiteit in te richten HET VPERSCHE LA REGION D'VPRES Organs de Association des Sinistréa, des Clubs Yprois, etc. Beheer, Opstel en Aankondigingen 15. BoterstraGt, 15, Yper Abonnement18 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Hen km ittsshrilren in alle Belgische postkantoren 35 cl. het nummer h'camloote artikels geereiser* Rédactton, Administration et Publlcité 15, rue au Beurre, Yprts Abonnement 18 fr. CO par an Etranger 32 fr. On pent s'abonner dans toas les bureaux de poste Beiges 35 ct. Ie numéro Let articles non signés tont re/nsés

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 1