Een Bezoek aan de V Handelsfoor Rond de 7e handelsfoor Julien TAHON 2 =5=H— De sedert maanden voorbereide Tentoon stelling heeft hare poorten gesloten en ze mag vrijaf een succesvolle uiting van levenskracht genoemd worden Tientallen handelaars hebben, door de uit stalling hunner uitgezochtste waren, be wezen dat zij met een waren handelsgeest bezield zijn, dat zij van onze stad een handels metropool van het arrondissement willen maken en daarmede onze welvaart besten digen. De neringdoeners der stad, welke hunne winkels hebben opgesmukt, geven ook een bewijs van doorzicht en zijn overtuigd dat reklaam een der grootste factors van den handel is. Reklaam maken is immers het doel van elke handelsfoor, en wie het zijne niet bijbrengt om deze te doen gelukken is niet op de hoogte van zijne taak. Natuurlijk kan men van eenieder, die han del drijft of die nijveraar is, niet vergen dat hij zou ten toon stellen, maar men kan de ten toonstelling steunen doof zich lid te maken der Handeiskamer, door zijne bijtreding in de Foor te geven ofwel door een werkzaam deel te nemen om deze te doen gelukken Soms is een tentoonstelier ontevreden om dat hij gedurende de dagen der foor geene zaken doet, maar dit is niet het doel der tentoonstelling ja, zaken doen is aangenaam en als 't kan worden er gedaan, doch de reklaam welke op deze dagen gemaakt wordt is als zaad welke op een vruchtbaren akker ter ontkieming wordt geworpen. Het weder, dat sedert eenige weken een echt lenteweder mocht genoemd worden, veranderde plotselings voor het openen der Foor en deze werd, op Witten Donderdag, geopend in een atmosfeer van onrust. Zou den de moedige pogingen van Comiteit en Handelaars schipbreuk lijden omdat de grille Aprilmaand ons regen en wind overzond Vrijdag, Goede Vrijdag geheeten, begon er 's morgens ne fijne motregen te vallen, dit belette echter niet dat onderwijzers met hunne leerlingen de Foor bezochten, hetgeen een vrij levendige drukte in de stad teweegbracht. 's Namiddags was de lucht nog niet opge klaard en alles deed het slechtste vreezen, toen de blijde boodschap kwam dat goed weder in aantocht was, wat eenieders hoop deed herleven. Zaterdag, tamelijk weder maar veel zwarte wolken die elders hun regen lieten uitvallen, hetwelk de buitenlieden neiging gaf talrijk de Foor te bezoeken. Zondag, aller oogen peilden den eindeloo- zen gezichteinder, hopende het dilemma te ontdekken. Gelukkiglijk beterde het weder langzaam en slechts 's avonds, na het sluiten der Foor, werden de hemelsluizen geopend. Machtig veel volk heeft op dien dag de Tentoonstelling bezocht en 's avonds was het cijfer drie duizend bereikt. De drie Ypersche muziekmaatschappijen vergastten inmiddels de bezoekers op de beste stukken van hun repertorium die grooten bijval verwierven. Maandag was de lentezon van 's morgens vroeg reeds van het feest aan de huizen wapperden de driekleurige wimpels en gaven de stad een feestelijk uitzicht. Een ongewone drukke beweging heerschte en de drie muzie- ken van ProveD, Waasten en Le Bizet brach ten het hunne bij om de feestelijke stemming te doen heerschen. De puike uitvoering hun ner programma's deed de opgewektheid van eenieder toenemen. In de zalen der Foor was het een drukte ongehoord en vele tentoon- stellers hebben goede zaken gemaakt. Wan neer de klok zeven uren sloeg, was nummer vier duizend aan de dagorde en het welluk- ken der Foor was een afgedane zaak. Tentoonstellers en Comiteit hebben hun succes door een avondmaal van een vijftigtal deelnemers gevierd in de zalen van de café «Saumon»,bij ons medelid C. Vandermeersch. Leentje heeft haar zeiven overtroffen, alle gerechten en dranken waren opperbest en de genoodigden lieten het zich ter dege smaken. Met spijt vlogen de uren zoo snel heen dat eenieder er nog een uurtje of twee bij deed eer men van elkander afscheid nam. Een echt democratisch banket van prijs en hoedanig heid. Om te eindigen een woord van dank aan de jonge heeren die zoo bereidwillig hun ambt van commissaris hebben waargenomen en zich zoo flink van hunne taak gekweten hebben. De verschillende tentoonstellers hadden de ruime zalen der Middelbare School in een aantrekkelijk decorum herschapen en, te mid den een weelderijke versiering van bloemen en planten, hunne stands ingericht. Langs de gymnastiekzaal intredende treft de eerste uitstalling, hoe eenvoudig ook, de blikken het is een kunstig gesmeede ingangs poort door den welbekenden smid Theo Tanghe vervaardigd. Rechtover heeft de Maatschappij MI MAN hare ontroomers Ypriana tentoongesteld, die door de landelijke bezoekers zeer bewonderd en geprezen worden. Door den heer Robert Lacante worden ver volgens de diffuseurs en spiegels Astax d'Iéna tentoongesteld welke door hare ver blindende klaarte de beste verlichtingstoestel len overtreffen. Nevens dezen stand is er een schoone verzameling spiegels en lijsten ten toongesteld door den heer Emile Cherchye, Capronstraat, welke door. het publiek zeer opgemerkt en bewonderd worden dit huis gelast zich ook met het herkwikken en verzil veren van bespotte spiegels. De heer Firmin Gouwy laat ons verder de laatste modellen zien van triporteurs La Ccuronne welke door hunnen sterken en sierlijken bouw zeer geprezen worden. De rest dezer zaal is bezet door den stand van den heer Blom der welbekende meubel fabriek te Yper. Een slaapkamer welke zich door haar practischen stijl doet opmerken is er tentoongesteld en ieder bezoeker bewondert er de sierlijke bewerking van. In een klas stelt de Gasmaatschappij hare practische gaskeukenstoven ten toon met een automatische regeling van warm'.e, vervolgens frituren op gas, waschmachienen, ovens ge schikt voor spekslagers enz. Deze stand valt zeer in den smaak der bezoekers en bewijst door zijne degelijke inrichting op den weg van den vooruitgang ts wezen. Een volgende klaszaal is bezet door een mooie verzameling boeken en tijdschriften van het huis Delmotte en wordt door liefheb bers van lectuur met belangstelling bezocht. Dezelfde zaal bevat insgelijks eenige broed- machienen Okeh door het huis Stevens tentoongesteld en die door hunne eenvoudig heid met aandacht worden gadegeslagen. Vervolgens treedt men in een zaal waar de meubelfabriek Dehaene en Zonen twee slaap kamers ten toon stelt die door hunne sierlijke bewerking en werkelijk lage prijzen de bewon dering van eenieder wegdragen. Een nieuwe nijverheidsfirma Manufacture Beige de Filets op den Dickebuschsteen- weg gevestigd, stelt hare producten ten toon welke zeer de aandacht trekken. Een ruime zaal, geteekend nummer I, bevat de verzameling photos en zichten van Yper door de eeuwen heen tot aan hare ver woesting. Wat een prachtige aanblik en hoe wordt het hart ontroerd bij het aanschouwen dezer verdwenen schatten Ook toeven de bezoekers zoolang mogelijk in deze zaal, zich niet kunnende besluiten deze te verlaten om verder de Foor te bezoeken. De heer Ta venier-Vanuxem heeft hier een puike verzameling vereenigd en heeft door zijne uitstalling tevens de producten zijner firma doen waardeeren. Vervolgens ziet men een verzameling naai en borduurmachienen door het huis Singer tentoongesteld. Deze stand wordt met belang stelling door de bezoeksters gadegeslagen. Hier zijn wij bij den stand der nieuwe fabriek Alpaga sierlijk opgesmukt en welke hare producten laat bewonderen. Deze uitstalling doet ons veel genoegen daar wij de hoop koesteren dat deze firma veel tot de wel vaart der stad zal bijdragen. In de groote irigangszaal zijn een reeks standen vereenigd welke aangenaam de blik ken treffen. De firma C. Gantois, wijnen en likeuren, trekt door een lieflijke uitstalling vele blikken der bezoekers en wordt om hare goed bekende merken zeer bewonderd. Een tweede stand van het huis Robert Lacante laat ons de Radio ontvangsttoestellen Philips bewonderen, die op lichtnet alle Europeesche posten opnemen meteen oprecht eenvoudige wijze en waardoor de klanken met de Philips Haut Clameurs natuurlijk worden wedergegeven. Verder is de stand door den heer H. Donche, uurwerkmaker, Dixmudestraat, ge durig door het publiek omringd en bewonderd. Men ziet er een kerkhorloge in beweging welke door voornoemden uurwerkmaker eigenhandig in zijne werkhuizen is vervaar digd. Een echt kunststuk welke een ware veropenbaring is van de bekwaamheid van dezen Yperschen stielman ook zal deze stand voor hem goede vruchten dragen. De Pianos Gevaert, door het huis Quaghe- beur, depothouder Berat, tentoongesteld, worden door hunne merkwaardige samen stelling zeer bewonderd. De heer Eric Deraedt stelt verder zijn nieuw rijwielmerk Ratly ten toon en dit product wordt zeer bewonderd. Een oude Ypersche firma biedt verder door hare uitstalling hare voortbrengselen aan, het is de stand van den heer E. Toussaert, de welbekende firma die door hare trouwe bediening en door de hoedanigheid barer waren een goede faam heeft verworven. Nevens dezen stand heeft de h. Vercruysse een soort Braziliaansche koffie tentoonge. teld die sedert eenigen tijd in de streek zeer gewaardeerd \yordt. Vervolgens trekt een reklaam fel de aan dacht, het is de brouwerij Vermeulen-Meynne die een dikken brouwer naast volle tonnen verbeeldt. Zeggen wij terloops dat het de brouwerij is geweest die na den oorlog de eerste in werking is gesteld geworden en die door de goede hoedanigheid harer bieren zeer wordt gewaardeerd. Om deze zaal te eindigen worden de blikken onweerstaanbaar aangetrokken door den stand van het huis Derynck-Battheu die een schoone verzameling merceiiën, linnengoed en bon- neterién ten toon stelt. De trap naar het eerste' verdiep opgaamde wordt het oog gestreeld door een mooi schouwspel. Verbeeldt u een groote zaal waarvan het achterplan afgesloten is door een in 't oog springende schilderij, een hoekje van oud Yper verbeeldende, namelijk den gevel der brouwerij A. Donck met haar eigenaardige oude poort. Vóór deze teekening zijn een twintigtal jonge meisjes gezeten welke de beroemde Ypersche kanten vervaardigen onder de oplet tende waakzaamheid 'harer meesteres Juffer Hullaert. Bij poozen heffen zij in koor een oud Ypersch spellewerkliedje aan dat door het publiek met genoegen wordt aanhoord. Daarnevens wordt het oog geboeid door een groote verzameling geweefsels die in bonte kleurschakeeringen, in den vorm van een monumentalen toren, zijn tentoongesteld. Deze geweefsels door een der beroemdste fabrieken van België, de firma Gevaert, ver vaardigd, zijn door het huis Julien Tahon- Verhaeghe tentoongesteld. Zij onderscheiden

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 2