Amitiés Frangaises Yper vóór 1914 Ypres avant 1914 sari 3 zich door hunne sterkte en stevigheid van kleur. Deze stand is verder met fantasia artikelen opgesmukt welke een prachtig ge heel uitmaken. Het overblijvende gedeelte dezer plaats wordt in beslag genomen door de firma Vandendriessche, welke hare laatste nieuwig heden van Radio artikelen ten toon stelt, namelijk hare Ondolina 31 x en hare Super Ondolina 351 Deze toestellen ver rukken door hunne aangename concerten de toehoorders en zonder twijfel zal menige liefhebber van Radio den naam van den ten toonstelier in zijn geheugen prenten. In de studiezaal worden door den heer Robert Lacante projecties of filmvertooningen gegeven van de merkwaardigheden welke Yper vroeger bezat. Deze vertooningen worden aan het publiek uitgelegd door den heer G.Braem die zich op puike wijze van zijne taak heeft gekweten en allen dank verdient voor zijne toewijding tot de tentoonstelling. Het huis Lacante, dat drie verschillende stands heeft ingericht, heeft veel medegeholpen om de aantrekkelijkheden der Foor te bestendigen. Een volgende zaal bevat drie verschillende voortbrengselen door het huis Schmidt- Baudrez ingericht, bestaande uit de produc ten door de firma Chicorei Wypelier vervaar digd en die de verschillende bewerkingen, welke deze waar ondergaat, ten toon stelt. Een tweede stand is deze van l'Encaustique Delfosse, waarvan de heer Schmidt depot houder is. Dit product, dat dient voor het wassen van meubelen, onderscheidt zich door zijn lagen prijs, goede hoedanigheid en vlug heid in het werk, ook worden de proeven op meubelen gedaan door het publiek met aan dacht gevolgd. De derde uitstalling is deze van het product Oxo, door de firma Liebig vervaardigd en door bovengenoemd handels huis verkocht. Een warme Oxo,door vriende lijke dames aangeboden, valt zeer in den smaak van het publiek en voorzeker zal het gebruik van dit gecondenseerd vleeschsap in de streek toenemen want eenieder vond het lekker. De Textile Yprois of Ypersche Weverij, wier stand op prachtige manier door Mejuffer Gruwez is gemaakt geworden, onderscheidt zich door eene verzameling schoone stoffen voor den uitvoer bestemd en voor het binnen lands verbruik. Zaal nummer II toont ons de vernieling van onze geliefde stad gedurende de onheilsjaren van den wereldoorlog. Met prangend gemoed aanschouwt men de onschatbare kostbaar heden door het moordend vijandelijk geschut vernield, en menigeen is nu slechts bewust wat onnoemelijke rijkdommen onze stad bezat, alswanneer zij deze nu verloren heeft. Men ziet er aangrijpende photos den brand onzer praalgebouwen verbeeldende, men volgt met den geest het tijdstip der verwoesting als men aanschouwt hoe moedige burgers, toen alle overheden de stad ontvlucht waren, hunne krachten verêenden om te trachten te redden wat er te redden viel. Welke edele namen als deze van een Stoffel, een Delaere en deze van gansch het Comiteit aan wiens hoofd zij stonden I Wat een pijnlijke uitdruk king ziet men verder op het gelaat van dezen laatsten toen hij de puinen van zijne geliefde Kathedraal aanschouwt. Het is niet mogelijk neer te pennen wat de indruk is der bezoekers bij het aanschouwen van al dit oorlogswee. Moge onze Regeering spoedig de hand aan het werk slaan om door den heropbouw van onze praalgebouwen ons al ons lijden te doen vergeten en ons weder in al onze rechten te herstellen Zaal nummer III laat ons den heropbouw der stad bezichtigen, de chaos der verwoes ting en de langzaam maar zekere herwording. Verder de plannen der stad Yper in de i5e en i6e eeuwen hoe schoon zijn zij en hoe be wonderen wij onze voorvaderen dit alles tot stand te hebben gebracht. De heer Verwilghen, Algemeen Bestuurder van den dienst der Verwoeste Gewesten, ver dient onzen innigen dank voor de merkwaar dige verzameling hier ten toon gesteld. De laatste stand in de Middelbare school is deze van den heer Brouwers, electricien, welke verschillende Radiotoestellen ten toon stelt en onder meer de lamp Philips. De con certen door deze toestellen uitgegalmd wor den door het publiek zeer geprezen. De tweede sectie der Tentoonstelling is gelegen in de zalen der Lakenhalle deels in herstelling en deels door de zorgen van het Comiteit onder dak gebracht. Hier zijn de verschillende automerken ver zameld en men zou zich in het salon van het jubeljaarpark wanen. De eerste stand is deze van M. Ed. Becquaert welke een prachtige verzameling pneus der laatste modellen ten toon stelt. Verder ziet men de ambulance van het Rood Kruis onlangs aan het plaatselijk Comi teit van Yper geschonken, een prachtig rijtuig zeer practisch ingerichthet is een Citroën 4 cylinder door den heer Vandamme, garagist, geleverd. Nevens deze uitstalling ziet men deze van den heer Comijn, firma Regom pneus, welxe in gansch de streek is gewaardeerd door het practisch herstellen der autobanden. Verder is de stand der firma Vansteenkiste, sinds korten tijd in Yper gevestigd, en welke haar vermaarde vlasmachienen ten toon stelt die eenieders bewondering wegdragen. Rechtover is de stand der autorijtuigen Ford tentoongesteld door de heeren De vos Dewanckel. De nieuwe Ford ig3o trekt door haren smaakvollen bouwtrant eenieders aandacht. Daarnevens zijn de rijtuigen Renault der garage Desmet gerangschikt. De chassis voor camion Renault wordt zeer opgemerkt en bewonderd. F. N., de Belgische automobielfabriek, stelt hier hare producten ten toon, namelijk de F. N. en Minerva. Deze stand is ingericht door de Garage National, bestuurder M.Van- denbouwhede. Voorwaar eene prachtige ver zameling van rijtuigen. De heer Vandamme, garagist der Statie straat, heeft een merkwaardige verzameling rijtuigen Citroen tentoongesteld, alsook een chassis 2000 k. voor tourisme 6 cylinders. Dit rijtuig nieuw model wordt zeer bewon derd. Op den koer der Hallen heeft de heer De Muyt een prachtige verzameling landbouw- machienen gerangschikt welke bijzonderlijk door de landbouwbevolking wordt gadege slagen. De heer Victor Madou, een pionier van den heropbouw, stelt zijne producten ten toon in gewapend beton, namelijk afsluitingen, hok ken en buizen. Al deze artikelen trekken, door hunne fijne afwerking en hunne duurzaamheid, fel de aandacht. De Oostvleugel der Hallen bevat een stand der automobielen Chrysler door den onder agent Rondelez ten toon gesteld. Deze rijtui gen, zwierig van stijl als den vogel wiens naam zij dragen, worden zeer bewonderd, bijzonderlijk de type 66 en de Plymouth. Een nieuwe garagist, de heer Vandamme, Maarschalk Fochlaar, stelt het rijtuig Imperia en Rosengart ten toon evenals demotos Gillet en Mondiale. Deze verzameling wordt om hare bevallige rijtuigen zeer opgemerkt. Een tweede stand van het huis De Muyt bevat waschmachienen geheel nieuw model, graanbrekers, molens, enz. en is zeer merk waardig. De befaamde garage Mottrie stelt hier rechtover een groote verzameling harer mer ken ten toon. De prachtige Buick en Oldsmo- bile, de ten allen kante verspreide Chevrolet, alsook een chassis voor camion; dit alles vormt een prachtige verzameling die de koop lust van velen heeft opgewekt. De camion Federal, van de garage Ronde lez, wordt om zijn practischen bouw zeer be wonderd. Om te eindigen ziet men een pikmachien, door het huis Stevens-Pattou ten toon gesteld, onder de melding 17 maal verkocht. Voorwaar het is een prachtige tentoonstel ling geweest waardig van het jubeljaar. Julien TAHON. Het huis Cyr. Tavenier- Van Uxem heeft, in de Handelsfoor, de wonderschoone collectie photos van Yper vóór den oorlog tentoon gesteld. Vele Yperlingen hebben eraan gehouden de verdwenen kunstschatten hunner geliefde moe derstad te komen bewonderen, velen hebben lang vertoefd in die zaal waar alles hun sprak van vroegere pracht en schoonheid. Nu eerst hebben velen naar waarde weten te schatten hetgene waarop ze vroeger zoo weinig acht namen. Eenigen zijn gekomen tot twee, drie maal per dag eiken dag, der Handelsfoor, om alles wel te bezien en te herzien tot tranen toe waren sommigen bewogen omdat ze familiele den herkenden door den oorlog aan hunne genegenheid ontrukt anderen wisten historie tjes te vertellen uit hun guitig jong leven bij het herzien van sommige straatjes en huisjes. Waarlijk die tentoonstelling boeide iedereen 't verworven succes was groot en ten einde iedereen in de mogelijkheid te stellen nog dikwijls die verdwenen schoonheden te be wonderen, heeft het huis Tavenier het initia tief genomen eene bestendige tentoonstelling te behouden van de photos van Yper vóór den oorlog, gratis toegankelijk voor al de Yperlin gen, 29 Vanden Peereboomplaats, alle week dagen van g tot 11 ure en van 2 tot 8 ure. Die maatregel zal voorzeker iedereen ple zier doen en in den smaak vallen van al wie Yper genegen is. La Maison Cyr. Tavenier-Van Uxem a exposé, pendant la Foire Commerciale, l'admirable collection des photos d'Ypres avant la guerre. Beaucoup d'Yprois sont venus admirer les trésors, hélas disparus, de leur chère ville na tale beaucoup sont restés longtemps dans cette salie oü tout leur parlait de grandeurs et de beautés d'antan, plusieurs sont venus deux, troisfoispar jour,chaque jour de la Foire,pour bien tout voir et examiner minutieuseinent, plusieurs ont eu les iarmes aux yeux en recon- naissant des membres de leur familie fau- chés par la guerre, d'autres racontèrent des historiettes amusantes datant de leur plus tendre jeunesse. Cette exposition a plu a tout le monde et vu l'énorme succès obtenu, la Maison Tave nier a pris l'initiative d'aménager une exposi tion permanente des photos d'Ypres avant la guerre, gratuitement visible pour tous les Yprois, 29, Place Vanden Peereboom, tous les jours ouvrables de 9 a 11 hs et de 2 a 8 hs. Cette mesure aura sans doute les suffrages de toute la population. Le Comité des A. F. s'occupe de l'organisa- tion de l'excursion du mois de Juin. La proposition a été faite de visiter le chateau et le pare de Beloeil et de passer l'après midi a Tournai. Toutefois, aucune décision définitive n'est encore prise. Les membres des A. F. qui auraient un projet d'excursion a proposer sont priés de bien vouloir le communiquer au secrétaire ou a un membre du Comjté. L'excursion se faisant en auto cars, l'itinéraire ne devrait pas dépas- ser cent-cinquante kilomètres, aller et retour. Pour le Comité Le Président, Arthur BUTAYE.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 3