Gemeenteraad van Yper In St-Maartens Kathedraal Mstbond du Kroostrijke Gezin Vande Lanoitte's koffies zijn de beste Ghronique Financière 5 Koninklijke Hofbouwmaatschappij en Werk van den Akker Yper Verslag der Algemeene Vergadering Zondag 27 April 1930, om 15 uur en niet om 14 1/2 uur algemeene vergadering Samenwerkende Maatschappij Spaarzaamheid, Yper GEWEST YPER Zitting van Maandag 28 April, om 17 u. DAGORDE 1. Proces-verbaal der zitting van 3i-3-3o. 2. Driemaandelijksch overzicht van stadskas. 3. Leening van 500.000 jr. bij 't Gemeente krediet van België Aanvullende beraad slaging. 4Financiën Aanvraag tot krediet opening Vernieuwing. 5. Dienst van het Lijkenvervoer Aanbe steding Proces verbaal Goedkeuring. 6. Openbare"\Onderstand Verpachting van landgoederen Kohier van lasten. 7. Kerkfabriek van StMaar tens Reke ning over het dienstjaar 1929. 8. Kerkfabriek van St-Pieters Rekening over het dienstjaar 1929. 9. Honderdste Verjaring der Geboorte van Guido Gezelle Viering Ypersche Studie kring Voorstel. 10. Mededeelingen. gehouden op 16 Maart 1930, in het gewoon lokaal Hotel Continental» Statieplaats, Yper. In de afwezigheid van de Heeren Voorzitter en Onder-Voorzitters, wordt de vergadering door den Heer Léon Vandevoorde om I4%u. geopend. De secretaris geeft lezing van het verslag der vorige vergadering dit verslag wordt zonder opmerkingen goedgekeurd. Voordracht. De Heer Vander Borght, Staatsvoordrachthouder te Kortrijk, geeft een schoone en leerzame les over de kweek der rabarber. De gevierde spreker wordt in zijne klare rede door de aanhoorders aandachtig gevolgd en ten slotte luidruchtig toegejuicht. De d.d. Voorzitter bedankt den spreker namens al de toehoorders. Mededeelingen De d.d. Voorzitter veront schuldigt de Heeren Herreman, Voorzitter, Casier H. en Lauwers Marcel, Onder-Voor zitters, op de vergadering niet aanwezig te zijn. Tombola: Een prachtige tombola, bestaande uit fruitboomen en rozelaars, en geschonken door den Heer Jules Casier, wordt onder de aanwezige leden uitgeloot en de vergadering sluit om 16 1/2 uur. De Secretaris, De d.d. Voorzitter, F. DETHOOR. L. VANDEVOORDE. in het gewoon lokaal. DAGORDE 1) Lezing van het verslag der vorige ver gadering. 2) Voordracht over bloementeelt, door den Heer Lagast, Staatsvoordrachthouder te Kortrijk. 3) Mededeelingen. 4) Beoordeeling der aanbrengsten. 5) Aanvaarding van nieuwe leden. 6) Tombola (Dahlia's en bloemzaden). Namens het Bestuur De Secretaris, De Onder-Voorzitter, Ferd. DETHOOR. Hector CASIER. Op Zondag 27 April 1930, om 18 uur, in Lapierre's zaal, LUISTERLIJK BAL en GROOTE TOMBOLA, voor de leden der Maatschappij, hunne familie, vrienden en kennissen. Ingangsprijs 2.5o fr. Sedert de grootsche en onvergetelijke plech tigheden van Palmenzondag, werd onze prachtige Hoofdkerk dagelijks druk bezocht, en de officiën der goede week door talrijke geloovigen bijgewoond. Op Witten Donderdag hielden vele paro chianen hun Paschen aan de Communie der plechtige Hoogmis. De liturgische Voetwassching an i3 onzer weezenkinders door Z. E. Heer Deken Vermaut, te 3 uur namiddag, was indruk wekkend. De avordplechtigheid, te 8 uur, met laatste Passieseimoen door E. Pater Michel, onder prior der Ongeschoeide Carmelieten van Yper, gevolgd door de processie, was eene hertelijke liefdebetooging aan Jesus-Eucha ristie door talrijke flambeeuwdragers van het prachtig rustaltaar naar de sacristie geleid. Daarna werd de heerlijke Tempel gansch verlicht met zijne nieuwe electrische binnen verlichting, en terecht bewonderd door de talrijke bezoekers, 'tls een overprachtig zicht, zoowel van buiten als van binnen. Ondanks hef ongunstig weder, werden de tien of elf rustaltaren of hovetjes in de kerken en kapellen onzer stad met godsvrucht bezocht, en de nachtaanbidding gehouden in de Kerken van St Niklaas en St-Joseph (Mondstraat). Op den hoogdag van Paschen was het sanctuarium der Kathedraal een waar juweel met het prachtig versierd nieuw hoogaltaar, de rijke oude standaarden, het nieuw groot tapijt, de herstelde prachtzetels, enz. Veel volk in de plechtige Hoogmis. De driestemmige mis van De Boeck, met orkest, werd er zeer wel uitgevoerd door het nieuw gevormd mannenkoor, onder de kundige lei ding van den Bestuurder onzer stedelijke muziekschool, Heer Lionel Blomme. Ook bracht Z. E. Heer Deken van op den predik stoel eene hertelijke hulde aan de uitvoerders die aldus God door de schoone muziekkunst komen verheerlijken. Onze stadgenooten zijn het eens om, ter gelegenheid dezer eerste uitvoering, al die verkleefde liefhebbers geluk te wenschen en een bijzonderen dank te sturen aan onzen talentvollen stadgenoot Heer Georges Van Egroo, die geene moeite spaarde cm de zangers daartoe te bereiden. Gedurende deze Paaschdagen werd onze nieuwe Kathedraal door duizenden bezoekers bewonderd, en de oude Yperlingen waren ten hoogste voldaan, er nog eenige pracht stukken der cude Kathedraal, uit de puinen gered, terug te vinden. Op Zondag 27 April aanstaande, om 2 1/2 uur namiddag, in 't Christen Volkshuis, St-Jacobstraat te Yper, algemeene verga dering voor gansch het gewest voor al de leden aangesloten bij de plaatselijke bonden. Alwie genegenheid gevoelt voor de Kroost rijke Gezinnen wordt uitgenoodigd om op deze vergadering tegenwoordig te zijn. Als sprekers zullen optreden 1) Meester Decock van Iseghem en 2) Mr Verreke, schrijver van het Pro vinciaal Verbond der K. G. Ieder afdeeling van den gewestbond trachte zooveel mogelijk leden naar deze vergadering te sturen, 't zal uiterst leerrijk en belangrijk zijn. Mogelijks zullen er alsdan insgelijks schik kingen genomen worden voor eenen alge- meenen propagandatocht in het Ypersche. La rentrée des vacances de Paques n'a pas été aussi prometteuse qu'on l'imaginait cou- ramment et avec beaucoup d'apparence de raison. Non pas que l'optimisme ait fait place a un sentiment contraire mais.... la France retar- dait de quelques jours le vote des dégrève- ments qui intéressent la Bourse, et Ia commis sion des Finances n'a pas cru devoir suivre le Gouvernement dans la trés forte diminution des taxes de report d'oü mauvaise humeur a Paris. New-York, si ferme Jeudi Saint, a été fai- ble le Lundi de Paques les matières pre mières ont fléchi et perdu une bonne partie de leur avance antérieure le cuivre reste faiblard au prix fixe de 14 cents la livre et la Bourse s'en est ressentie. II y a lieu de remar- quer que les valeurs communément traitées sur les deux places sont parmi celles qui ont le mieux résisté. On peut tirer de cette consta- tation toutes sortes de déductions la mienne est que c'est Bruxelles plus que Outre Atlan- tiquequi mène la Brazilian Traction et 1'Hydro Securities A Londres, on se trouve devant des esprits tiraillés les uns voient noir par suite du bud get travailliste qui ne leur plait pas lesautres, et je penche de leur cóté, estiment que la création de charges nouvelles sur les gros revenus, inciteront les gros cèpitalistes a remuer des titres car les bénéfices boursiers ne sont pas imposables. En raccourci, telles sont les remarques qu'il est possible ce Mercredi, de faire sur la situation boursière. La littérature économique s'est enrichie cette semaine d'un beau morceau le rapport fort intéressant de la Sofina qu'on ne saurait assez lire et relire. Quel merveilleux exposé II est intéressant pour ceux qui sont partisans des affaires d'électricité, de le soupeser. A cóté des exposés faisant.état du développement de l'électricité dans le monde entier, ilest bon de se rappeler cette vérité évidente que son développement est fonction dupouvoird'achat des industriels et des agriculteurs en même temps que de la masse. C'est une constatation qu'il importe de retenir et qui sait a quelles immobilisations formidables sont amenées les centrales modernes dans tous les pays, doit retenir que son développement suit la prospé- rité générale. Et c'est la une réserve éiégamment faite et qui risque de passer inapergue. J'aurai peut- être plus tard l'occasion de la rappeler. La critique que fait le même rapport des achats d'or par tous les établissements d'émis- sion n'est pas moins intéressante et puisquela Sofina critique, avec raison, apparait-il, cette exagération de couverture de la circulation fiduciaire, 11'y a t-il pas lieu de se demander et de recbercher le motif qui engage tous les instituts d'émission du monde entier a acca- parer de l'or. L'avenir répondra a cette question. La remarque que je faisais la semaine der- nière, a savoir que les teneurs de carnets constataient le soutien ou la fermeté dans les divers marchés du comptant se vérifie chaque jour. Plus n'est besoin de soutenir les cours par des tours de force ils se soutiennent d'eux mêmes. C'est un signe de hausse a peu prés infaillible. Les valeurs qui font l'objet de nos remar ques hebdomadaires ont leur lot d'amateurs et les cours s'échangent en hausse. La Kilo Moto qui vient de consolider son avance brusquée, dépasse 35o et verra mieux, beaucoup mieux, avant peu. Cette valeur peut figurer dans les meilleurs portefeuilles et en tous cas, elle permettra de tirer un joli coup de fusil. La Minière Lacs, dés la fin de la semaine dernière, faisait l'objet d'achats significatifs et la poussée a laquelle nous assistonsn'a riea

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 5