1 le Jaar, N° 5 - 10 Mei 1930 11e Année, N° 5 - 10 Mai In het vooruitzicht van een Hoog Bezoek Ypres Pleurle •-Weekblad bet Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de I'Arrondissement d'Ypres Beheer, Opstel en Aankondigingen 15, Boterstraat, 15, Yper Abonnement 18 fr. 00 per jaar Buitenland 32 it. Men kan insehrl/rtn in alle Btlglstht postkantoren 35 ct. het nummer Ridactlon, Administration et Publicité 15, rue au Beur re, Yprt s Abonnement 18 fr. 00 par an Etranger 32 fr. 35 ct. Ie numéro Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper Fédération des Sinistrés de VArrondissement d'Ypres HET YPERSCHE m V f enlging der Getelsterdetv she Club», em. LA REGION D'YPRES t Orgnne de ('Association des Sinistrés, des Clubs Yprois, etc. Ntamlocte artikel* geweigerd On pent t'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges Let articles non signis sent refusis De aanstaande maandelijksche verga dering van de Afgevaardigden der Bonden van geteisterden, zal plaats hebben op Zondag 11 Mei 1930, om 14 1/2 uur, in het Hótel Continental Statieplaats, te YPER. DAGORDE 1) Algemeen overzicht van den toestand. 2) Verslag over het ministerieel verhoor be trekkelijk de kwestie der interesten. 3) Laatste bespreking over de onderstanden vóór het aanstaande ministerieel verhoor. Daar het feest van Sinxen op den 2n Zondag van Juni valt en de maandelijksche verga dering der geteisterden dien dag geen plaats zal kunnen hebben, raden wij al de afgevaar digden ten zeerste aan zoo talrijk mogelijk op de vergadering van 11 Mei a.s. aanwezig te zijn. La prochaine reunion mensuelle des Délégués des clubs de sinistrés, aura lieu le Dimanche li Mai 1930, a 14 1/2 heures, en 1' Hotel Continental Place de la Gare, YPRES. ORDRE DU JOUR 1) Examen de la situation générale. 2) Rapport sur l'audience ministêrielle con- cernant la question des intéréts. 3) Dernier entretien au sujet des abris avant l'audience ministêrielle prochaine. Comme il ne saura y avoir de réunion mensuelle le 2e Dimanche de Juin, qui coin cide avec la fête de la Pentecöte, nous enga geons vivement les délégués a être d'autant plus nombreux a cette réunion ci. De Voorzitter, - Le Président, Arth BUT AYE, av-, Y pres Wij mogen ons dus eraan verwachten dat Z. K. H. Prins Leopold en Heer Eerste Minister Jaspar of een ander minister de stad Yper met hun bezoek zullen vereeren en de plechtigheid der liturgische wijding onzer herbouwde St-Maartenskathedraal zullen bij wonen. Men zegt dat zij eveneens den eersten steen zullen leggen van onzen Halletoren. Het college van Burgemeester en Schepenen, samen met de leden van den gemeenteraad, zal alsdan de groote eer te beurt vallen die hooge bezoekers officieel te ontvangen. Dit zal het eerste hoog bezoek zijn dat plaats heeft na de onderhandelingen van Den Haag en het sluiten van het akkoord Young, waarbij Duitschland zich verbond de geledene schade te vergoeden. Dit bezoek zal dus in een geheel andere stemming plaats grijpen dan al deze van vroeger. België kent nu zijne rekening, Yper mag nu ook de zijne vereffend zien. Dit bezoek zal dus een eenige, een aller prachtigste gelegenheid zijn om die Hooge bezoekers ten volle in te lichten opdat einde lijk besloten worde Yper te maken wat het vroeger was. Voorwaar, het ware hoogst spijtig, dood jammer die schoone gelegenheid onbenuttigd te laten voorbijgaan en ieder Yperling zou dit terecht als een onvergeeflijke nalatigheid aan zien. Want het gebeurt maar al te dikwijls dat vooraanstaande en invloedrijke personen, die aan de stad Yper een vluchtig bezoek brengen, bij het zien der nieuwe en schoon heropgebouwde huizen en bij gemis aan in lichtingen, vertrekken met den indruk dat Yper mooier en levendiger is dan vóór den oorlog en dat de klachten der Yperlingen ongegrond of overdreven zijn. De Heeren, aan wien de taak te beurt valt Z. K. H. Prins Leopold en de vergezellende Minister te ontvangen, hebben als plicht ervoor te zorgen dat deze Heeren ten volle ingelicht worden, het is een gewetensplicht hen de vingers in de opene en nog bloedende wonden te leggen en te wijzen op alles wat hier te Yper nog niet hersteld werd of nog niet terugkwam. Het ware voorzeker aangenaam den Heer Eerste Minister Jaspar hier te zien om hem in het openbaar hulde te brengen voor zijne krachtige tusschenkomst ten voordeele van onzen eeuwenouden waterweg, voor hetgeen hij deed om het vliegkorps van Wevelghem naar het Ypersche over te brengen, om hem te zeggen hoezeer Yper op hem rekent om weldra de blijde toonen van den beiaard te hooren en onze Lakenhalle zoo groot en zoo luisterlijk als ooit uit de puinen te zien her worden. In dit jaar van eeuwfeesten is het gemis aan klokkenspel en praalgebouw bij zonder gevoelig Alle steden zijn fier hunne prachtgebouwen uit de eeuwen geërfd voor alle openbare betoogingen te bezigen, te ver sieren, te verl.chten, te bevlaggen en aan de vreemde bezoekers met fierheid te toonen. Ons blijft dit genot ontnomen, het doet ons gevoelen dat onze rol van arme familie nog niet ten einde is. Als arme familie Ja, het is nog alzoo dat wij onzen Prins Leopold zullen moeten ont vangen. Vroeger bezat Yper triomfpoorten, kiosken, vfaggen, wimpels, Reus Goliath,... maar dit alles wordt door eene ongelukkige beslissing als weelde aanzien en geeft geen recht tot herbeleg... Wij hadden voorheen een garnizoen, een naschool die bij een vorstenbezoek de militaire eer bewezen... wij hadden onze wereldvermaarde hallen waar wij, getuige daarvan de prachtige muur schilderijen, onze vorsten ontvingen. Maar dat moet Z. K. H. Prins Leopold gezegd worden met de hoop dat Hij en zijn Edele Vader zullen helpen betrachten dat Yper bij een aanstaande bezoek hen kunne ontvangen zooals het immers deed. Prins Leopold mag daarvan niet onwetend blijven. Wanneer hij naar Congoland reist dan is het om te zien wat er ginder te doen valt. Over Yper, de martelaarstad, moet hij ook de waarheid weten. Het ware een schoone ge legenheid hem de wonderbare verzameling van photos van Yper-martelares, die wij tijdens de Handelsfoor hebben kunnen bewon deren, te toonen. Geen beter middel hem ten volle in te lichten over wat Yper verloor en wat hier nog ontbreekt. Wij durven verhopen dat diegenen die de stad Yper, in deze omstandigheden, zullen vertegenwoordigen op de hoogte hunner taak zullen zijn. C'est le moment, ou jamais, d'en reparler. Avril a connu, cette année, de superbes jour- nées ensoleillées, et le muguet traditionnel, a trois francs la brindille serrée entre deux feuilles lancéolées, a fait son apparition aux corsages des élégantes. C'est la grande fête du renouveau, tant chanté par les pcètes qui découvrent, a cette occasion, des rimes riches dans les mots tendresse et caresse. Laissons la, 'un instant, le cöté sentimental et poétique, pour accrocher a cette noble idéé de la Belgique fleurie ceux la mêmes qui, en fait de culture, ne connaissent que celle de cette fleur enivrante d'après guerre, le Belga. Les poètes comme les mercantis si dissemblables soient-ils par les idéés, peuvent cependant avoir, également, le coeur bien placé, et, aux uns comme aux autres, nous répéterons que, de toutes les manifestations organisées en l'honneur du centenaire de l'indépendance, il n'en est pas de plus belle et de plus noble que la Belgique fleurie. Elle répond a nos conceptions les plus intimes, en évcquant a la fois notre patrio tisme et notre sens de la beauté. L'amour du sol natal, toujours si fortement ancré au coeur des Beiges, est un sentiment des plus élevés qui ne demande qu'a s'exterrioriser librement en faisant de la fleur le symbole charmant de notre affectueux attachement a la patrie Comme bien l'on pense, les horticulteurs ont vu en ce projet une idéé féconde en résul tats, et il nous étonne que des sociétés hor- ticoles soient encore restées indifférentes a ce vaste mouvement. Nos administrations devraient comprendre également qu'elles de vraient orner leurs villes de leurs plus pim- pants atours pour y attirer et retenir les

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 1