Onze 7de Handelsfooi en hare betsekenis De Vergoedingen in nafura VRAGEN EN ANTWOORDEN Nationale Arbeidstentoonstelling Brussel 1930 Hoofddoeleinden en Algemeene Inrichting van de Nationale Arbeidstentoonstelling Schema van het Werkprogramma der Nationale Arbeidstentoonstelling 2g——B-ggg nombreux visiteurs étrangers. finfin, les com mer^ants devraient, du premier au dernier, se pénétrer de cette idee que Ie soin qu'ils apportent généralement a leurs étalages devrait se compléter, cette année, par une décoration florale de la facade de leurs maisons, et que l'émulation qu'ils susciteront ectr'eux sera la plus t'ructueuse des réclames. Se laisserait on arrêter par de mesquines objections de dépenses ou de difficultés Non pas. Chacun se découvre, quand il le faut, un certain talent de menuisier, et on a tót fait de transformer en jardinières quelques vieilles caisses réléguées au grenier. Et même pour ceux qui n'ont ni le temps ni le gout de se livrer a ce petit labeur, il y a des jardi nières toutes faites, et pas bien ccmeuses, en cette matière qui porte si bien son nom d'éternit. C'est la date vers laquelle les plantes, même celles de serre, pourront subir toutes les inconstances de notre climat tempéré Gar- nissons done nos jardinières de géraniums, de lobélias, ce pétunias et n'oubliors surtout pas les géraniums lierre et toutes plantes retombantes, toujours d'un si gracieux effet. Tous ceux qui ont le privilège d'avoir un jardinet devant leur porte mettent, d'habitude, une certaine coquetterie a bien l'entretenir et nous n'avons qu'a leur demander de faire mieux encore que les années précédentes. Mais le rentier, le fonctionnaire ou le boutï- quier du centre de la ville, comprendra t il que rien ne donne plus de vie a une maison, rien n'atténue plus la froideur de la pierre qu'une ornementalion fl rale, si minime soit elle. Dans ce Paris, que les parisiens pro- clament un enfer, le petit pot de fleur que Jenny l'oavrière place a une fenètre tabatière, ne vaut il pas tout un poème Le jardinage ne contribue-t il pas un peu au bonheur de tous L'enfant y trouve déja du plaisir, 1'age mür en fait souvent une passion et l'hom.ne arrivé au déclin de la vie, y trouve er.core un passe temps a la fors agiéable et reposant. Puisse Sainte Flore irspirer tous les Yprois pour qu'ils fassent de leur jolie ville un vrai bouquet fleuri PYRÈ5. Kamer van Volksvertegenwoordigers Vraag nr 149 van den heer Debacker Verschillende landbouwers wier paarden, tijdens de bezetting, door de Du s hers wer den afgenomen en hiervoor, na den wapenstil stand, een nieuw trekdier in vergelding heb ben ontvangen, ontvingen deze dagen vtn wege den dienst voor vereffening der ooilo^s schade (afhankelijk van het ministerie van geldwezen), een schrijven waarin hun werd medegedeeld dat zij een bedrag van x frai k hadden terug te betalen, zijnde de waarde van het trekdier dat na den wapenstilstand te hunner beschikking werd gesteld. Graag vernam ik wat deze handelwijze te beteekenen heeft en of er gebeurlijk gevolg zal gegeven worden aan de bedreiging welke in bedoeld schrijven voorkomt en luidt als volgt Indien binnen den bepaalden tijd van het verzoek tot terugbetaling niet voldaan is, zal de bevoegde som door bemiddeling van het beheer van registratie en domeinen worden ingevorderd met andere woorden beteekent dat men de eigendommen der betrokken land bouwers in het openbaar zal laten verkoopen. Hoe komt het dat zulke invorderingen tien jaren na het bekomen vas bedoelde paarden worden verzonden Wie stelde het bedrag der ingevorderde sommen vast, 't is te zeggen hadden de bedoel de paarden wel de waarde der nu geêischte sommen Wat zal er geschieden met de invorderin gen van landbouwers die sinds dien zijn over leden of ziek wegens hun hoogen ouderdom ofwel om andere redenen zich uit hun bedrijf hebben teruggetrokken Antwoord De prijs van de aan benadeelde landbouwers toegekende dieren werd door den Belgischen dienst voor landbouwleve- rantièn bepaald en diende, naar luid van de contracten van teruggave, in mindering ge bracht op de hun te verleenen oorlogsschade vergoedingen. Bewuste herstelvergoedingen werden be paald, rekening houdende met de waarde van de opgeèischte dieren en van den prijs die de bezettende macht bij het mêenemen ervan heeft betaald. Indien echter de waarde van deze restitu ties in natura, bij middel van oorlogsschade vergoedingen niet werd gecompenseerd, het geen de benadeelde bij de betaling diende onder 't oog te brengen en waarop hij, ten einde dit verzuim goed te makenr diende te wijzen, spreekt het van zelf dat mijn departe ment de geteisterden pjrsoonlijk of, in voor komend geval, hun erfgenamen dient tot de invordering aan te zoeken. Onze 7de Handelsfoor was merkwaardig onder meer dan een oogpunt. Vooreerst, zij was het zooveelste bewijs van eensgezindheid die onder Handel en Nijverheid der stad bestaat ten voordeele der algeheele herleving van Yperverders de tentoonstelling deed zich door hare belangrijkheid en uitgestrektheid opmerken zij bezette, op drie klassen na, al de lokalen der Middelbare school en bedekte twee vleugels en den koer der Lakenhalle. De waarde der tentoongestelde producten overtrof de som van twee miljoen, wonder baar voor een stad als Yper. Er werden zaken gedaan, er werden betrek kingen aangeknoopt, er werd veel reklaam ge naakt voor de Ypersche Handel en Nijver heid en Yper ging een verdei e stap vooruit. In een woord, de 7d' Handelsfoor beant woordde aan het doel en aan de onverpoosde werking van hare inrichters. Zij gaf eens le meer het bewijs dat Handelsfooren hier mogelijk zijn, hier nuttig zijn en dat die pogingen moeten voortgezet wordi n. De photo tentoonstelling van Yper-Marte lares was dit jaar de groote aantrekkelijkheid. Wat het aan moeite kostte om ze in te richten zullen wij maar liever niet vertellen, want wij zouden dan cok moeten verhalen hoeveel wilskracht en toewijding er van al de leden van het foorcomiteit gevergd wordt om tot een ui s'ag, zooals wij met Paschen beleef den, te geraken. En van onzen verkleefden Rèné dan Maar dit alles wordt met geest drift, met halve moeite gedaan... want het is voor Vper... Maar het moet gezegd worden dat het vooinam lijk dank is aan de medeweiking van den Heer Cyrille Tavenier-Van Uxem, wien wij weliswaar een prachtige gelegenheid gaven reklaam te maken, dat de photo-ten- toonstelling zoo schoon en zoo aantrekkelijk was. Ook de deelneming van den Heer Ver- wilghen was hoc-gst merkwaardig. Nevens hare aantrekkelijkheid had die photo tentoonstelling nog meer dan een ander doel ze verheugde de oud-Yperlingen, ze onderrichtte de jongere, de nieuwe Yperlin gen, ze toonde dat het oude Yper iets was dat niet 'kan vervangen worden, ze toonde de groote leemten die nog bestaan. Doch wat het besluit was der meeste bezoekers en ook het doel der inrichters, dat was dat de beeldge schiedenis van het verdwenen Yper, van zijn doodstrijd en zijn dood moet verzanjeld wor den en een eereplaats in het Stadsmuseum vinden. En wat gezegd van onze intrede in de Halle Ze scheen een waaghalzerij, voor velen een onbezonnenheid, zij kostte veel geld, veel moeite, in den beginne veel ontgoocheling en ontmoediging, maar op Zondag en Maandag, de twee voornaamste dagen, was zij een triomf. Onze durf werd beloond, na lijden kwam verblijden. Ook deze betooging had meer dan één be- teekenis. Onze vriend Julien Tahon zegde het zóó duidelijk in de openingsrede Nauwelijks vangt het herstel onzer lakenhalle aan of de handel en nijverheid, het voorbeeld der voor vaderen volgende, doen er hunne intrede. Een eerste stap en niet de laatste. Wij hebben bewezen dat Yper zijne Lakenhale dringend noodig heeft, wij hebben aan onze stad een grooten dienst bewezen. En hoe gelukkig voor ons en voor Yper dat deze stap heeft plaats gehad. Op het einde van Juni nemen Prins Leopold en Minister Jaspar deel aan de plechtige wijding der Hoofdkerk, en aan het leggen van den eersten steen van onzen Halletoren wij durven ver- hopeu uat er aan de vertegenwoordigers der Ypersche handel en nijverheid gelpgenheid zal gegeven worden bij deze fleeren aan te drin gen ten voordeele van den algeheeler. en spoedigen herbouw van onze beroemde Hal len. Geen kleine Hallen, geen halve Hallen, maar Hallen zooals wij ze van onze voorva deren eifden en zooals wij ze aan de volgende geslachten moeten geven. Op ons, op het tegenwoordig geslacht berust den plicht, de verantwoordelijkheid daarvoor te zorgen. En had onze 7de Handeisfoor maar dit alleen als eenige uitslag, dan reeds mogen wij ons ten zeerste verheugen en de 7dt Handelsfoor als wonderwel gelukt aanschouwen. De Nationale Arbeidstentoonstelling laat zich duidelijk onderscheiden van de grootsche internationale manifestaties, die,* ter gelegen heid van het Eeuwfeest van onze Onafhanke lijkheid, te Antwerpen en te Luik worden ingericht. Terwijl, inderdaad, deze Tentoonstellingen een schitterende synthese zullen uitmaken van de bevoegdheid der nationale Gen eenschab op gebied van kunst, rijverhei 1, landbouw, han del en kolonisatie, op een lijn gesteld met de gelijkaardige vooribrengst van het buitenland terwijl zij voor doel hebben onze zorgzaamst uitgelezen fabrikanten van allen aard aan de bewonderende menigte te vertoonen, is het allereerste doel van de Nationale Arbeidsten toonstelling de persoonlijke verdiensten te laten naar waarde schatten van de onderscheidene medewerkersbijna altijd onVernoemd, die zich, dag in dag uit, inspannen om zooveel schoone voortbrengselen te verwezenlijken, en aldus de vaardigste onzer geschoolde Werkers van allen aard naar het voorplan te rukken. Buiten deze onmiddellijke doeleinden, komt het er op aan het werk in alle opzichten te veredelen, onder de werklieden den zin voor het ambacht, dat ze verkozen, te ontwikkelen, hun geest van initiatief te prikkelen, den tech- nischen vooruitgang te bevorderen, overal de persoonlijke inspanning aan te moedigen, de ambachten beter te laten kennen en hun aan zien te verhoogen, roepingen op te wekken en het leerlingwezen te bevorderen. 1° INRICHTING VAN PRIJSKAMPEN VOOr al de Werkers (kleine patroons, werklieden, techniciens, bedienden, medewerkers van al len aard) onzer veelvuldige bedrijvigheid, zoo op ambachts- als op landbouw-, nijver heids- en kunstgebied. Indien een prijskamp onmogelijk is, toepas sing van aangepaste schiftingsmethoden, die toelaten de verdienstelijkste werklieden op te sporen. a) prijskampen. De reglementen voor de prijskampen wor-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 2