RMdjamma Encres Stephens Huldsbetoog aan M. Raymond Ommeslagh Koopt zuiveren Honing 3 en vente au bureau de ce journal 15, rue au Beurre, 15. Fête en l'honneur de Monsieur Raymond OMMESLAGH a la Société Royale de St-Sébastien lm vraagt PHUM bij den bieênkweeker zelf Alb- Ridey, Rijselstraat, 194, Yper. den ontworpen onder leiding van het Alge meen Regeeringscommissariaat, dat de ziens- wijze en voorstellen van bevoegde deskun digen inwint, en de bepalingen der reglemen ten aanpast aan de bijzondere voorwaarden of techniek van de verschillende ambachten, nijverheden, enz. Bevoegde Jury's, waarbij de werklieden vertegenwoordigd zijn, worden voor het be- oordeelen van eiken prijskamp" ingesteld. Principieel wordt er eerst tot uitschakelende proeven overgegaan, daarna tot eindproeven. Thans reeds hebben, te Brussel en in de provincies, verscheidene uitschakelende proe ven plaats gehad. Ze zijn zeer populair en de uitslagen zijn heelemaal voldoende. b) schiftingen. Deze geschieden op grondslag van criteria of elementen van beoordeeling, die telkenmale met inachtneming van het bijzonder karakter der belrokken bedrijvigheid, de speciaal ver- eischte professionneele hoedanigheden, de on derscheidene werkvoorwaarden, enz., werden bepaald. Het Algemeen Regeeringscommissa riaat stelt schiftingsmethoden voor en doet beroep op bevoegde personen (ambachtslieden, nijveraars, technici, enz.) om ze zoo oordeel kundig mogelijk te bepalen 2°) groot nationaal arbeidsfeest. Dit feest, dat zeer plechtig zal zijn, zal te Brussel, in September, in het Jubelpark (Groote Hal der Nijverheid) plaats grijpen. De laureaten van de prijskampen zullen er de officieele belooningen (gulden, zilveren, bron zen eereteekens) ontvangen, die voor hen be stemd zijn. Z. M. de Koning zal vermoedelijk deze schoone plechtigheid rnet Zijne tegen woordigheid vereeren. 3°) aanduidingen van de dekens der belgische ambachten. Deze Dekens zullen verkozen worden na een enkwest, ingesteld onder de verdienste lijkste oude Werklieden, die hun bedrijf nog uitoefenen. De Voorzitter van het bijzonder aanduidingscomiteit der Dekens, is Prins de MERODE WESTERLOO. Tijdens het Na tionaal Feest van den Arbeid, zullen de De kens de ketens en bijzondere eereteekens, die hun voorbehouden worden, ontvangen. 4°) EIGENLIJKE TENTOONSTELLING. Algemeene uitstalling in de groote Nijver heidshal van het Jubel parkpaleis (September ig3o) der geprimeerde proefstukken van de nationale prijskampen, der verscheidene pro fessionneele meesterstukken, der model stukken van ambachts en nijverheidskunst. E-wordt een oproep gedaan tot de Am bachtslieden, de Firma's, enz. die begeeren ten toon te stellen. De emplacementen zijn kosteloos. De Tentoonstelling zal inzonderheid een eeresalon der Ambachten bevatten, naast een retrospectieve tentoonstelling der Ambachten, een salon uer uitvinders, een salon voor schilderkunst, beeldhouwkunst, gravuur (werktafereelen), een stand van het landelijk Ambacht, een stand van het Ambachtswezen der Congoleesche inboorlingen, een stand der maatschappelijke Werken, de voorstelling van nieuwe technische werkwijzen, een stand van het internationaal Arbeidsbureel, enz. De Voorzitter van het bijzonder Comiteit dezer eigenlijke tentoonstelling is de Heer Baron Forgeur. 5°) kinematografische opnamen. Deze opnamen zullen uitsluitend verband houden met het Werk en de Weiklieden Laureaten der Prijskampen, Huisnijverheid, Landelijk Ambachtswezen, Kunstnijverheden, Drijfkracht, Arbeidshygieen, Groote Open bare Werken in België en in het buitenland, Voorkoming van ongelukken, enz. Voortdurend kostelooze vertooning van deze fi'ms tijdens den duur der tentoon stelling. Vei tooning in de schouwburgzalen in de kleine steden en op den buiten. 6°) PUBLICATIES. Uitgave van verslagen of sociale en econo mische studies in verband met de uitslagen der Prijskampen en Schiftingen, het ambachts, patronaal en werkersleven, de eigenlijke Ten toonstelling, enz. Samedi 3 Mai, a 17 1/2 heures, eut lieu a la perche de la Société Royale de St-Sébas tien, une manifestation de sympathie envers M. Raymond Ommeslagh, décoré de la mé daille d'argent de l'Ordre de la Couronne. Les Sociétés Ypres Hoekje et Willem Teil participaient a cette fête toute intime. M. Arthur Butaye, Vice Président de la Société Royale de St-Sébastien, prit la parole, au nom des trois Sociétés, pour féliciter l'heureux titulaire et lui remit ensuite le bijou distinctif de l'ordre. Puis M. Paul Vandoolaeghe, Président de la Société Willem Teil, après quelques mots de congratulation offrit a M. Ommeslagh une magnifjque jardinière, en argent, don des trois Sociétés réunies. M. le Président, dont la surprise était manifeste, remercia vivement tous les con- frè-es de la belle manifestation, dont il était l'objet. Cent neuf archers de la ville avaient tenu, par leur présence, a manifester ainsi leurs sentiments d'amitié et de sympathie confrater- nelle envers M. Ommeslagh. Un tir, oü 18 assiettes des trois Sociétés furent offertes comme prix et dont les plus adroits tireurs firent leur profit, termina cette belle fête. DELEAUNEF. Verleden Zaterdag 3 Mei, om 5 uur 1/2, had aan de pers der Koninklijke Gilde St-Se- bastiaan een huldebetooging plaats ter eere van M. Raymond Ommeslagh die onlangs vereerd werd met de zilveren medaille der Kroonorde, als stichter van den Nationalen Bond der Belgische Wipschutters. Te dier gelegenheid hadden de drie hand boogmaatschappijen der stad hunne leden vereenigd in een verbroederingschieting, waar achttien tellooren te betwisten vielen. Met 109 waren ze opgekomen om den sym pathieken Voorzitter der Koninklijke Gilde hulde te brengen, M. Ommeslagh telt immers en met recht veel vrienden onder de schut ters. Van in zijn jonge jaren is hij een hard- nekkigen voorstaander geweest van dat deftig en schoon verzet het handboogschieten. Hij hield er aan vele schietingen met zijne tegen woordigheid te vereeren. Toen voordezen alle sporten zeetuen om zich onderling te vereenigen, werd de moge lijkheid in de handboogmaatschappijen om daartoe te geraken ook ingezien. En M. Ommeslagh-aarzelde niet de eeiste vergade ring, daartoe rond 1910 te Gent gehouden, bij te wonen. Zijne gegronde kennissen bi ach ten er veel bij om daar reeds de grondvesten te leggen van de thans bestaande vereeniging der Belgische Wipschutters, waarin hij een welverdiende plaats van Bestuurslid met behendigheid bekleedt. Onnoodig hier zijn werking en streven langdradig te beschrijven, want zijn wijs bestuur inde Koninklijke Gilde heeft menigeen reeds weten te waardeeren. In de tusschenpoos der schieting drukte de heer advokaat Butaye, Onder-Voorzitter der Koninklijke Gilde, in naam der drie maat schappijen de gelukwenschen aan den ver- dienstvollen stichter uit in volgende woorden Achtbare Heer Voorzitter De leden van de Koninklijke Maatschappij van St-Sebastiaan alsook de Heeren leden van de Maatschappijen Yper-Hoekje en Willem Teil zijn hier bijeen gekomen om U hulde te brengen en om hunne vreugde uit te drukken ter gelegenheid der onderscheiding die gij onlangs ontvangen hebt. Gij waart inderdaad een der stichters van de Nationale Federatie der Belgische Wip schutters, die zooveel gedaan heeft voor den vooruitgang en de goede faam van ons schoon sport. Uwe verkleefdheid aan onze maatschappij van St-Sebastiaan, uwe begeerte van onder de drie maatschappijen van Yper een goede overeenkomst te zien heerschen, en uw streven om de deftigheid van onze vergaderingen te bewaren, zijn door eenieder van ons goed bekend. Zoodoende hebt gij van ons allen wel ver diend, De eeremedaille der Kroonorde kwam u toe, en het nieuws dat deze hooge onder scheiding u verleend was, werd door al de leden van onze drie maatschappijen met groote voldoening vernomen. Ik ben blij de eer te hebben, in naam der Commissie van de Koninklijke Maatschappij St Sebastiaan, U het juweel van uw eere- teeken te mogen overhandigen. En het is nog een grooter eer voor mij de tolk te zijn der drie Ypersche handboogmaatschappijen hier vereenigd, om U, in hunnen naam, een ge schenk te mogen aanbieden. Zij vragen u vriendelijk dit te willen aanveerden, als tee- ken van de genegenheid die zij u dragen en van de broederlijke vriendschap die onder al de Ypersche confraters heerscht. Moge deze voortdurend blijven bestaan tot grooter wel varen onzer drie maatschappijen. En moge gij, Heer Voorzitter, ons nog lange jaren dezelfde diensten kunnen blijven bewijzen die gij altijd aan ons allen bewezen hebt. Leve de Voorzitter Ommeslagh Deze welgepaste rede werd met oorver- dcovend handgeklap begroet. Daarna overhandigde de heer Vandoolaeghe Paul, in naam der drie maatschappijen, aan den heer Ommeslagh, een prachtige jardi nière en voegde er eenige welgepaste woorden bij. Vol van aandoening en diep in zijne gevoe lens getroffen bedankte de heer Ommeslagh de taliijke aanwezigen. Het eerste sein van verbroedering onder de drie maatschappijen is gegeven, zoo ver volgde hij, en dit valt niet te verwonderen wanneer men het wijs bestuur aanziet van de Voorzitters Gustave Masselus in Yper- Hoekje en Paul Vandoolaeghe in Willem Teil beiden door trouwe bestuursleden in hun werken gesteund. Om te eindigen kon hij niet nalaten zijn herhaalden dank uit te drukken en noodigde de leden der drie gilden uit tot een buiten gewone prijsschieting, welke op Zaterdag 3i Mei zal doorgaan, en voor dewelke hij 18 mooie tellooren met de wapens van St-Se bastiaan als prijzen schenkt. De schieting verliep verder in de beste verstandhouding en de meeste geestdrift.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 3