FEESTELIJ KHEDEN De Zwemkom NATIONAAL VERBOND DER OORLOGSINVALIDEN Uitslagen der Carnavalstoeten Handels- Nijverheidshamer yper A Afdeeling Yper PROGRAMMA DER OP ZONDAG 25 MEI 1930 ter gelegenheid der io* verjaring van 't Verbond en der honderdste verjaring van Belgie's onafhankelijkheid. 9 1/2 ure Algemeene Vergadering N. V. I. in 'c lokaal. 10 1/4 ure, Statie Ontvangst der Federale en Provinciale hoofdmannen. 1/4 vóór 11 ure Officieele ontvangst op 't Stadhuis 11 12 ure, in St Maartens Hoofdkerk Solemceele dienst ter nagedachtenis der Ypersche gesneuvelden en der afgestorvene invaliden. 12 ure Ontvangst der invaliden, hoofd mannen en stadsoverheden in 't lokaal. 13 ure Groot Banket, kosteloos aan al de leden en uitgenoodigde overheden door de afdeeling aangeboden. 14 1/2 ure: Vorming van den stoet, Statie plein. 15 ure Vertrek van den stoet, langs de vol gende straten Statiestraat, Tempelstraat, Boterstraat, Vandenpeereboom plaats, Boesinghestraat, Surmontstraat, Cartonstraat, Lange Thou- routstraat, British gedenkteeken, Meenen straat, Groote Markt, Hondstraat, Merghe- lynckstraat, Rijselstraat, Groote Markt. 16 ure, Groote Markt Toespraken per luidsprekers door de Heeren Leclercq, Fede rale Voorzitter Timmerman, Algemeene Secretaris Moerman, Provinciale Voorzitter Gruwez, Plaatselijke Voorzitter. 17 ure Trekking der premicn in 'l lokaal Au Saumon, 7, Seminariestraat. Concerten op verschillige plaatsen van de Stad. 20 ure, Zaal Lapierre Groot Privaat Bal per uitnoodiging. 21 ure, Trams'.atieplein Prachtig vuur werk. Namens het Bestuur De Schrijver, De Voorzitter, Osc MOLEIN. I. GRUWEZ. te Cassel op 21 April 1930 1' Categorie. Wagens Le Phare de Calais, 3oo fr. 2' Categorie. Groepenle premie, De Ypersche Vliegers, 700 fr. Pop ringhe Fltu- rie, 700 fr. 2e, Les Trouvères Lillois, 65o fr.; 3', De Ypersche Schotten, 600 fr 4', Valets et Femmes de chambre, 55o fr. 5e, Le Mariage de Grand'Mère, 55ofr. 6', Les Jar diniers en fête, Steenvoorde, 55o fr. 7*, Groupe excentrique, 5oo fr. 3' Categorie. Kleine groepen ic, Pierrots et Pierrettes modernes, Yper, 200 fr. 2', Tziganes, 170-fr. 3', Les Moissonneurs des Flandres, 3o fr. (Aanmoedigingspremie). Premie aan de Muziekmaatschappij en Pope- ringhe Fleurie, 3oo fr.De Ypersche Vliegers, 3oo fr. De Ypersche Schotten, 25o fr. Les Jardiniers en fête, i5o fr. Afstandspremién Le Mariage de Grand' Mère, 200 fr. Les Trouvères Lillois, i5o fr. Tziganes, 75 fr.Bouquetière sous Louis XV, i5 fr.Poupée nationale, i5 fr. La Semeuse, 10 frank. Te Steenvoorde op 27 April 1930 1' Categorie. Groepen van 5o personen en meer 1' prijs, Poperinghe Fleurie, 700 fr.; ex aequo, De Ypersche Vliegers, 700 fr. 2' prijs, De Ypersche Schotten, 600 fr. 3' Categorie. Groepen van 10 personen en meer i* prijs, Pierrots et Pierrettes modernes, Yper, 200 fr. 3* prijs, Les Mois sonneurs, 5o fr. 1Vagens Le Phare de Calais, 200 fr. Een bijkomende premie van 5o fr. werd nog toegekend aan de Ypersche Schotten voor hunne uitvoeringen op de kiosk der Groote Markt, en aan de Ypersche Vliegers die in groep en met veel geestdrift de intrede van den Reus hebben bijgewoond. *- Naar wij vernemen zal de jaarlijksche Zomercarnaval van Poperinghe dit jaar plaats hebben op Zondag in Juni a. s. Ongetwijfeld zullen onze Ypersche maatschappijen daar evenveel bijval oogsten als elders, zoo niet meer. De stedelijke zwemkom is sedert Donder dag 11., in Mei, voor het publiek toegankelijk en zal tot 3o° September a. s. open blijven. Thans mag iedereen, zoowel vrouwen als mannen, mits betaling van 1 fr. per persoon, een bad nemen op de volgende dagen en uren den Maandag van 6 tot i3 u. en van i5 u. tot zonsondergang. den Dinsdag van 6 tot 8 u. van 10 tot 11 u. van 11 1/2 tot i3 u. en van i5 u. tot I uur vóór zonsondergang. den Woensdag van 6 tot i3 u. en van 16 u. tot zonsondergang. den Donderdag van 6 tot 11 u. van 11 1/2 tot i3 u en van l5 u. tot 1 uur vóór zons ondergang. den Vrijdag van 6 tot l3 u. en van l5 u. tot zonsondergang. den Zaterdag van 6 tot 12 u. den Zondag van 11 u. 3o tot i3 u. en van 16 u. tot zonsondergang. De zwemkom is voorbehouden 1) voor vrouwen alleen eiken Dinsdag van 8 tot 10 u. en eiken Woensdag van i5 tot 16 uur. 2) voor leden van zwemvereenigingen voor het aanleeren hunner oefeningen iederen Dinsdag en Donderdag 1 uur vóór zonsonder gang en iederen Zondag van i5 tot 16 uur. 3) voor de leerlingen van een onderwijs gesticht van stad, die' daarvoor de aanvraag gedaan en de toelating bekomen hebben eiken Dinsdag en Donderdag van 11 u. tot II u. 3o. De toegang tot de zwemkom is kosteloos 1) voor iedereen den Zaterdag van 12 tot i3 u. en van i5 u. tot zonsondergang en den Zondag van 6 tot 11 u. 3o. 2) voor vrouwen alleen den Woensdag van i5 tot 16 u. De kinderen beneden de 12 jaren worden in de zwemkom niet toegelaten tenzij zij ver gezeld zijn van een bejaard familielid of van een verantwoordelijk persoon. Er Valt op te merken dat er geen vast sluitingsuur bepaald werd. De zwemkom zal dus later of vroeger gesloten worden naar mate de dagen verlengen of verkorten. Persoonlijke abonnementskaarten worden afgeleverd aan den prijs van 20 fr. per maand of 60 fr. per badseizoen, en familiekaarten aan 60 fr. per maand of 120 fr. voor gansch het badseizoen. Scholen en zwemvereenigingen betalen maar half geld mits zekere voorwaarden. Samenvatting der voordracht gegeven door den heer U. Simoens, Staatslandbouwkundige te Yper, in het Hotel du Sultan op de ver gadering van 3 Mei der Handelskamer der Stad Yper. Onderwerp Sociaal en economisch be lang van den landbouw in België. Één vijfde der bevolking houdt zich met landbouw bezig, en die landbouwbevolking vormt, niet alleen in België, het voortreffe lijkste deel der samenleving. Dit vindt zijn bewijs in het feit dat de buitenbevolking onder zedelijk en lichamelijk opzicht hooger staat dan de stadsbevolking. Op den buiten heerscht nog den echten familiegeest, het ouderlijk gezag is er bewaard gebleven en de zedelijkheid meer onderhouden. De statistieken betrekkelijk de geschiktheid voor den legerdienst, het getal kostgangers in gevangenissen en weldadigheidsscholen plei ten in sterke mate ten voordeele der landelijke bevolking. Zulks is het gevolg van de gezonder op voeding en het beter onderwijs alleen de landman leert van jongs af werken en moet zich vroegtijdig plooien naar de lessen der beste opvoedster de lichamelijke bezigheid. De uitslag van den landarbeid is zoo afhan kelijk van allerlei invloeden, weersomstandig heden en zoo meer dat, van jongs af aan, de landman gewoon is zich te onderwerpen aan eenen hocgeren wil en er van doordrongen is dat hij niets vermag tegen de natuui krachten. Hij strijdt in de mate van het mogelijke en van zijn krachten, maar weet dat hij voor het overige van iets hooger afhangt. De mensch wikt en God beschikt Die overtuiging be hoedt hem voor hoogmoed, dwingt hem tot eenen zekeren ootmoed, zedigheid, en noopt hem zich aan te passen aan de omstandig heden en te vertrouwen opeen hooger Wezen. Ingevolge het hooge geboortecijfer stort den buiten regelmatig zijnen overvloed aan bevolking uit in de groote steden en levert het sap dat de stadsbevolking verjongd en verkloekt en in staat stelt hare wetenschap pelijke, verstandelijke en geestelijke ontwik keling hooger op te voeren. Onder economisch opzicht wordt het be lang van den landbouw duidelijk als men weet dat de jaarlijksche voortbrengst schommelt rond de twintig miljard franken, in 1929 ging die tot 25 miljard, maar thans ingevolge de slechtere toestanden voor den landbouw, moet daar minstens 5 miljard afgetrokken. Onze landbouw voorziet nog niet totaal in 's lands behoeften deze worden enkel voor 80 erdoor gedekt. Het gevolg ervan is dat hier het beginsel van vrijhandel gehuldigd wordt. De prijzen onzer landbouwproducten wor den geregeld door de wereldmaikt en niet door de landbouwers, 't Ir verkeerd de duurte der levensmiddelen toe te schrijven aan het veeleischen der landbouwers. Terwijl de landbouwer de aardappelen aflevert aan 20 fr. of 3o fr. de 100 kgr., ziet men ze in de stad verkocht worden aan 5o tot 60 fr. de 100 kgr. De landbouwer draagt al de kosten van voortbrengen, alsmede de risico's en bekomt eene winst voor die cultuur gelijk aan nul Niettegenstaande de tarweteelt, suikerbee- tencultuur, enz., weinig of geen winst laten, eet men in'België 't goedkoopste brood, en verbruikt men den goedkoopsten suiker. De opbrengst der landbouwgewassen be draagt ongeveer 11 miljard franken, en die van den veestapel 9 miljard. De landbouwoppervlakte verdeelt zich als volgt 47 der oppervlakte in 't Vlaamsche land, 53 der oppervlakte in 't Waalsche gedeelte, en de opbrengst 56 °/o voor 't Vlaamsche land, en 44 voor 't Walenland. - De beste gronden vindt men nochtans over wegend in 't Walenland. Onder technisch oogpunt staat de vlaam sche landbouwer hooger dan zijnen waal- schen collega, hij is werkzamer en tevens leerzuchtiger. BesluitDe landbouwbevolking is steeds geweest en blijft ook voor de toekomst de bewerkster van den economischen welstand van een land en de grootste factor zijner geestelijke en zedelijke ontwikkeling. Eigenlandsche en vreemde economisten en Staatslieden, zooals een Tisserand, een Méline,een Lloyd George, een Dr Laur, enz. enz. hebben zulks meermalen bewezen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 4