Gemeenteraad van Yper 4 Gemeente Moorslede Amities Francaises Verslag der Zitting van 26 Mei 1930. laten onze ongelukkige makkers in breede mate te helpen. 1928 bracht ons verder en verder op de opgaande baan. Het gemeentebestuur ver leende ons de toelating twee bestendige posten te bekleeden aan de Meenenpoort alwaar, door onze leden en ten voordeele onzer afdeeling, postkaarten en medailles verkocht worden. Die verkoop laat ons toe aan twee onzer leden een bediening te geven en verder een winst voor de afdeeling te ver zekeren. Ik houd eraan van deze gelegenheid gebruik te maken om ons stadsbestuur voor deze schoone daad inniglijk te bedanken. In dit zelfde jaar ontvingen wij het bezoek der Engelsche groote verminkten die, op uitnoodiging van onzen federalen raad, een bezoek brachten aan de bijzonderste steden en afdeelingen van het land. Het jaar 1929 deed ons veranderen van lokaal. Dit der Elverdinghestraat werd door onzen vriend Despeghel verlaten en door een vreemdeling ingenomen. We deden alsdan de keus van de herberg Au Saumon best gelegen en meest schikkend lokaal der stad. Binst hetzelfde jaar bekwamen we van ons Stadsbestuur dat de ofhcieele eer zou bewezen worden bij de begraving onzer afgestorvene vrienden. 1929 verplichtte ons het bestuur te ver sterken en de vrienden Durie, Thierens en Viaene kwamen ons vervoegen. Het was echter noodig, want ons getal leden steeg tot 325 en groote feesten waren in 't vooruitzicht. En eindelijk komen we tot ons tiende jaar en het jaar der honderdste verjaring van Belgiê's onafhankelijkheid. De tiende verjaring onzer afdeeling, na al ons strijden en lijden, gaf aanleiding tot de schoone plechtigheden van vandaag. Voor ons is 't den schoonsten dag welken wij in den invalidenbond beleefd hebben. Sedert twee jaren reeds bereiden wij dit feest en drukten wij het verlangen uit, binst dit jaar, rond dezelfde tafels al onze leden, al onze groote werkers, al onze weldoeners te ver eenigen. Wij zijn er in gelukt en dit is onze groote vreugde van heden. Ongelukkiglijk hebben wij niet al onze vrienden van den beginne bij ons kunnen bewaren. 35 zijn binst de verloopen jaren overleden, en ik neem de gelegenheid te baat aan hunne dierbare nage dachtenis een warme hulde te brengen. Ook betreuren wij heden de afwezigheid van een veertigtal zieken, die met hart en ziel bij ons zijn, maar wiens gezondheid en krachten hen niet toelaten hier tegenwoordig te zijn. Ook dezen zullen wij niet vergeten. Het feest van heden zal met gulden letters in de annalen onzer afdeeling geboekt worden. Het zal ons aanmoedigen al onze krachten in te spannen om, binst nog vele jaren, allen hand in hand te werken, schouder aan schou der te staan, zoowel in aangename als moei lijke omstandigheden, ten einde ons heerlijk vaandel nog vele jaren hoog te mogen houden en het te dragen tot meerder eer van ons ver bond, tot meerderen bloei van onze afdeeling, tot meerder voordeel van al onze tegenwoor dige 38g leden. j. Zondag le Juni 1930, groote plechtig heden ter gelegenheid der overhandiging van het vaandel, namens de gemeente, aan de Verbroedering der Oud-Strijders van het 6' Jagers te voet 's voormiddags Ten 10 ure Aankomst van het militair Mu ziek en klaroenen in de gemeente. Ten 10 1J2 ure Mis door de Oud.-Aalmoeze niers van het 6e Jagers te voet. Gedurende de Mis zal het muziek van het 6' Jagers te voet, uitvoeren La Mort d'un Héros door F. Desprez, prijs van Rome. Mevrouw Beatrice Andriana (Soprano) en Mijnheer Eugène De- nis (Baryton) zullen zingen Le Crucifix van Faure. Wijding van het Vaandel door E. Heer Aalmoezenier-Generaal van het leger, Mgr. Dugardin. Ten 11 1/2 u. CONCERT op de Markt door de Gemeenteharmonie. Ontvangst op het Gemeentehuis van het Comiteit der Verbroedering Ten 12 u. Gemeenschappelijk middagmaal in de zalen der Patronage. 's namiddags Ten 2 ure Vorming van den stoet in de Dadizeelestraat Zuid. Ten 2 1/2 u. Optocht langs de Dadizeele straat-Noord, de Rousselarestraat, de Markt straat en de Markt. Overhandiging van het Vaandel. Overgave van een herinneringsplaat aan de Gemeente, door de Verbroedering van het 6e Jagers te voet, ter nagedachtenis aan de gesneuvelden voor de bevrijding van Moor slede (29 9-1918 1-6 19.30). Inhuldiging van de straat 6'Jagers te voet .De stoet zal vervolgens langs de Pater Lie vensstraat en Nieuwestraat, het gedenkteeken opgericht aan de gesneuvelden van Moorslede, gaan begroeten en bebloemen. Afroeping der namen van de gesneuvelden van Moorslede en van deze van het 6C Jagers te voet. Binst deze plechtigheid zal het mili tair Muziek de Treurmarsch van Beethoven uitvoeren. Terugtocht van den stoet langs de Rousse larestraat naar de Markt. GROET AAN HET VAANDEL. Ontbinding van den stoet in de Breulstraat. Ten 4 1/2 u. CONCERT op de Markt door het militair Muziek. Ontvangst van de afgevaardigden der maat schappijen, door het Comiteit der Verbroe dering in de groote zaal der patronage. Ten 5 1,2 u. CANTATE Naar Wijd en Zijd uitgevoerd door het gemengd koor van Moorslede. Ten 9 1/2 u. CINEMA-VERTOONING op de Markt, van een oorlogsfilm. Eoedsekeurd in zitting van het Schepencollege, den 8 April 1938. Namens het Schepencollege De Gemeentesecretaris. De Burgemeester. (get.) A. Denecker. (get.) L. Ghekiere. Excursion Paris Piage, 22 Juin Les membres des A. F., accompagnant en motos ou en autos particulières, sont ptiés de se faire inscrire une carte spéciale donnant droit a l'entrée gratuite du Casino et a la visite du Royal Picardy leur sera remise. Des autos cars trés confortables sont rete- nus et quelques places seulement restent encore disponibles. M. Bienfais, Direct, du Syndicat d'Initiative de Paris Plage, s'est mis a notre disposition pour nous fournir tous renseignements utiles pour cette excursion, et annonce que Mon sieur le Curé dira le 22 Juin une messe a 11 h. 3o, a l'intention des Yprois ayant résidé a Paris Plage pendant la guerre. M. Bienfais nous offre d'être avec nous pour la visite du Casino. M. Veyre, Directeur Général du Royal Picardy nous accorde la faveur de pou- voir visiter le luxueux hotel Royal Picardy propriété de la Compagnie Francaise des Hotels de grand luxe M. Fleuriot, controleur général du Casino de la Forêt, nous autorise a visiter gratuite- ment les jardins et Hall du Casino de la Forêt. Nous nous faisons l'interprête des membres participant a cette excursion pour remercier ces Messieurs du bienveillant accueil qu'ils nous préparent, et nous leur assurons que les personnes de 'notre groupe seront trés heureuses de revoir Paris-Plage, oü un si grand nombre d'Yprois ont été fort hospitalièrement accueillis après l'abandon de leur foyer pendant la guerre. C'est ainsi que Paris - Plage est couramment appelé Petit-Ypres en souvenir de ce séjour. Des fleurs seront déposées au monument des morts de Paris-Plage. Le Président, Arth. BUTAYE. Dez ttiug wordt te 17 u. 10 geopend. Zijn tegenwoordig de Heeren Sobry, burgemees ter-voorzitter Declercq, Lemahieu en D'Hu- vettere, schepenen Capoen, Laton, Leuri- dan, Soete, Missiaen, Bonnet, Coutelle,Ver gracht, Vermeulen en Delahaye, raadsleden Versailles, secretaris. 1) Procesverbaal der zitting van 28 April ig3o. De het r Secretaris geeft lezing van dit proces-verbaal, waarna het zonder opmerkin gen wordt goedgekeurd. 2) Wegenis Afstand van grond. Tusschen de Aalmoezenierstraat en de Grimminckstraat heeft de stad een strook grond van 2 a. 3q ca toebehoorende aan den heer Boudewijn, moeten innemen. Deze afstand van grond wordt eenparig goedgekeurd. 3) Stedelijk kerkhof Gr endver gunning en. Een aantal voorgestelde grondvergunningen worden, mits de gebruikelijke toelage aan de Commissie van Openbaren Onderstand, met algemeene stemmen toegestaan. 4) Stadsfinanciën Leening van 500.000 fr. bij 't Gemeentekredift van België - Wijziging. Bij zijn schrijven van 19° Mei heeft de heer Gouverneur het dossier betrekkelijk de leening van 5oo 000 fr., die de gemeenteraad onlangs beslistte bij het Gemeentekrediet aan te gaan, teruggezonden met de opmerking dat het saldo der stadstoelage aan de Middelbare Staatsschool en het aandeel der stad in de ouderdomspensioenen voor 1926, twee betalingen die bij middel dier leening moesten gedaan worden bij vergissing ingeschreven zijn in de buitengewone uitgaven terwijl het werkelijk achterstallige gewone uitgaven zijn, die door geen leening mogen gedekt worden. De heer Voorzitter zegt dat, ingevolge dit schrijven van den heer Gouverneur, de leening met een som van gq.ooo fr. zal verminderen en dat de stadsbegrooticg daardoor opnieuw niet meer in evenwicht zal sluiten. Gezien er echter tusschen de ontvangsten en uitgaven voor het maken der velobanen een verschil in min is van 21.000 fr. zijnde het aandeel die de stad voor dit werk moet betalen en een verschil van i5.ooo fr. voor het maken van nieuwe voorlanden,stelt de hr Voorzitter voor een nieuwe beraadslaging te nemen waarbij die twee stadsaandeelen bij middel der leening zullen betaald worden, daar dit buitengewone uitgaven zijn die door een leening kunnen gedekt worden. Dit zal het tekort der begroo ting eenigermate verminderen en het totaal bedragder leening wordt alzoo op 442.185 fr. 5o gebracht in plaats van 5oo.ooo fr. M. Missiaen. Ik heb het niet ovér de voorgestelde wijzigingen noch over de leening zelf, wij hebben vroeger reeds de redenen aangegeven waarom wij daartegen stemden en het is thans niet meer noodig daar nog op terug te keeren. Doch ik stel mij de vraag wat er van onze begrooting zal geworden. Met uwe leening van 5oo.ooo fr. was de stads- begrooting juist in evenwicht. Nu wordt het bedrag ervan verminderd en zoo gij dit tekort door de noodige ontvangsten niet dekt, is het meer dan waarschijnlijk dat gij nog eens een schrijven van den heer Gouverneur zult ont vangt waarbij deze opnieuw laat weten dat de begrooting niet kan goedgekeurd worden omdat er een tekort is van 58.000 fr. Zoo zal het jaar ten einde zijn eer uwe begrooting goedgekeurd is.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 4