HET YPERSCHE LA RÉGïON D'YPREi Zoadagnist - Repos dominical Wekelijksch Overzicht 11e Jaargang, N' A O - A 4 Juni 1930 1le *nnée, N° A O ^14 Juin 1S30 Bijvoegsel Supplément Last Post Committee d'Ypres Last Post Committee WARNËTON Fête du Centanalrs do i'lndépondance De Finaal voor den Beker van België Juniors Hooghlede - Sint-Joseph BurgeilijKe Stand van Yper mnmusaanm Heer Charles Vandoolaeghe tZIELMISSEN Vrouw Henri VANCOILLIE Polydore CASIER-VAN ELSLANDER en dochter Anna. Heer Henri VAN DAELE Heer Emiel VERHACK De voornaamste gebeurtenis der verloopen week is ontegensprekelijk de omkeer in de Regeering van Roemenië, waar prins Carol terug den troon bestegen heeft, in plaats van zijn minderjarig zoontje Michel. Prins Carol werd, na den dood zijns vaders, het recht ont zegd om te regeeren en in zijne plaats werd zijn zoontje onder een toegevoegd regeerder als koning aangesteld. Maar sedert lang be merkte men dat het volk trachtte naar een krachtdadigen beschermer, want het land miste een vast en ondervindingrijk bestuur. En de kleine prins moest nog twaalf jaar wachten eer hij zelf kon regeeren. Het Roe- meensche volk is, alhoewel niet zeer ontwik keld, begaafd met gezonde rede en is daarbij zeer werkzaam. Daarom kon het niet aanne men dat het rijke land gedurig armer wierd en dat het daarbij hoe langer hoe zwakker wierd. Dan is 't ook niet te verwonderen dat prins Carol met geestdrift onthaald werd. Uit het boek dat de engelsche Commissie Simon over Indië geschreven heeft, kunnen wij eenige gegevens putten die klaarder den toestand doen uitschijnen, die bij het lezen der berichten, bijna onverstaanbaar voor komt. Het is een uitgebreid schiereiland van 1.800.000 vierkante mijlen oppervlakte. Er zijn 6 zelfstandige staten in waarvan er zijn die zoo groot zijn als Engeland en Schotland, met eene gezamenlijke bevolking van 319 mil- lioen inwoners, het vijfde der wereldbevol king. Men spreekt er 222 talen en dialecten, er zijn zeven groote godsdienstsekten, waar van eene 23oo kasten bevat (deze onderver deelingen zijn zóó afgescheiden dat bijna nooit geen huwelijk plaats heeft tusschen man en vrouw van verschillende kaste). Het grootste deel der bevolking is ongeletterd en velen leven nog in oerdorpen (5oo.ooo kennen noch ijzerweg nog aangelegde banen) en niettegen staande al de hervormingen zijn er nog 43.5oo.000 parias of verstootelingen. Daarenboven moet er nog rekening gehouden worden met het feit dat er eene onverzoen bare vijandschap bestaat tusschen 216 millioen Hindoes en 70 millioen Musuimannen van verschillige rassen met eigen wetsgebruiken. Engeland heeft vaarwel gezegd aan het plan om een onderzeesche gang te maken van Frankrijk naar Engeland. Vooreerst vindt het de kosten te ontzaglijk 3o.600.000 pond sterling, zonder de kosten te rekenen van de staties, de electrieke locomotieven en ander materiaal vervolgens zouden de overgroote kapitalen die thans besteed werden aan de zeevaart plotselings onvruchtbaar worden, daar het vervoer per spoor zou gedaan wor den ten derde zouden de uitgangen door eene aanzienlijke krijgswacht moeten bewaakt worden wat nog eens eene uitgave van 2 mil lioen pond zou veroorzaken ten slotte zou dit reusachtig werk de werkeloosheid in Enge land toch niet verminderen, daar men enkel gespecialiseerde arbeiders zou kunnen ge bruiken. Maar al deze beweegredenen door de Regeering gegeven worden heftig bestreden of belachelijk gemaakt door een goed deel der pers dat tegenover deze nadeelen, groote voordeelen ziet in het uitvoeren van dit grootsche werk. De Noorderlingen van China schijnen dit maal op den goeden weg te zijn om de Natio nalisten klein te krijgen volgens de beste berichten zou de slag die geleverd wordt zeer ernstig zijn en de krijgers hebben waarlijk den lust eene afdoende overwinning te bekomen. Misschien wordt dat goochelspel dat zoolang heeft geheerscht toch wel eens ernst en komt er nog een klare toestand uit voort. RIK. Association sans but Iucratif On nous apprend que cette association a pris aux chèques postaux le compte n° 2885.27 auquel nous prions tous les généreux dona- taires de vouloir bien virer leurs participa tions. Vereeniging zonder winstgevend doel Men meldt ons dat deze vereeniging een postcheckrekening genomen heeft onder nr 2885.27, waarop allen die deze vereeniging willen steunen hunne bijdragen mogen over schrijven. L'affiche artistique annongant les festivités organisées le 29 Juin, par Warnêton, la petite ville frontière bien connue, vient de paraitre et indique un programme de choix. Le Samedi 28 Juin Grande retraite aux flambeaux Sonnerie des cloches Salves d'artillerie. Le Dimanche 29 Juin En plus du Festival auquel prendront part plusieurs sociétés fran- gaises et Beiges, la foule des grands jours sera attirée par le grand concert artistique que donnera la si réputée Société Philharmo- nique d'Armentières et la grande fête de nuit avec orchestre symphonique et projections lumineuses, organisée par la section féminine des Amicales de Roubaix. Le LuncLi 3o Juin Glorification des Héros de i83o Inauguration d'une plaque commémorative. Le soir, grand concert par l'Harmonie Royale de'Confines et Feu d'arti- fice sur la Lys. Toutes ces festivités se dérouleront dans le cadre enchanteur d'une jolie petite ville, dont les rues et toutes les habitations seront fleuries a profusion. Zooals men weet werd deze beker Zondag laatst betwist tusschen de elftallen der pro vinciën Antwerpen en West-Vlaanderen. De Antwerpsche ploeg, zichtbaar de meerdere in samenspel, teekende eenmaal aan in de eerste speelhelft en wist haar voorsprong nog met twee doelen te vermeerderen in den tweeden time. De verstandhouding van het West vlaamsche elftal, bijzonderlijk van de aanval- lijn, was minder goed. Herreboudt wist niet temin, op een schoone persoonlijke poging, den achterstal voor zijn elftal te verminderen. Braet verrichtte wonderen in het doel en is op het punt internationale speler te worden. Onze stadgenoot Albert De Plancke alsook Jacobus, alle twee backs, speelden een aller schoonste partij. Een zeer mooie phase werd ten andere aangestipt. Van Beck in 't bezit van den bal nadert gevaarlijk het doel, De Plancke treedt op en weet op het gepast oogenblik het leder te ontfutselen, op de hielen gevolgd vindt hij nog middel om tot op het midden van 't plein te ontzetten, waarvoor hij hartelijk werd toegejuicht. Over 't alge meen was het vertoonde spel zeer interessant om volgen en dikwijls was het zelfs van beter gehalte dan het spel van de internationale match Portugal-België., Door onvoorziene omstandigheden zal de Velokoers voor beginnelingen zonder licence (600 Frank Prijzen), welke vastgesteld was op 22 Juni, nu plaats hebben den 15 Juni a. s. Alles verders volgens de bij zondere kaarten. Verklaringen van den 5 tot den ri Juni iq3o Geboorten Carlé Julien, Dickebuschsteenweg, 336. Deconinck André, Hondstraat, 21. Bruneel Maurits, Dickebuschsteenweg, 288 Vereyck Simone, Zonnebeke- steenweg, 112. Minnekeer André, Hoornwerk. Muylle Madeleine, Zonnebekesteenweg, 104 Huwelijken Moerkerke Alfred, plafonneerder en Van- denbroucke Julia, werkvrouw, beiden te Yper. Defoor Maurice, schilder, te Elverdinghe en fluysse Juliana, fabriek werkster, te Yper Slosse Maurits, steenkapper en Gryffon Leonia, pelsenwerkster, beiden te Yper. Kerrinckx Ferdi nand, schrijnwerker en Knockaert Jeanne, beiden te Yper. Neels Marcel, hovenier en Claus Lizie, naaister, beiden te Yper. Hollebeke Carolus, houtmachienbewerker en Le- percq Margareta, dienstmeid, beiden te Yper. Overlijdens Van Neer Cyriel, 48 j., schaper, echtg. Dumortier Romanie, Lange Thouroutstraat. Lowier Leonia, 71 j z. b echtg Verhoest Richard, Pilckemstraat. Duforret Maria, 82 j z b., wed Declercq Seraphin, St-Jans Hospitaalstraat. Cannoot Maria, 61 j z. b., ongehuwd. Poperinghesteenweg, 26 Ossieur Maria, 72 j., z. b., ongehuwd, Surmont de Volsberghestraat. Vanelver- dinghe Charles-Louis, 91 j., z b., wed Homeye Rosa, Capucienenstraat Plancke Leopold, 80 j gepension- neerde, echtg. Milleville Juliette, Lange Meerschstraat, 6. Huys Virginia, 81 j z. b., ecbfg. Vanoverschelde Alois, Tegelstraat, 6. Desmedt Maurits, 10 j., z. b Lange Thouroutstraat. Huwelijksbeloften Auguste Bertier schilder en Malvina Debusschere, huishoudster, beiden te Yper. Robert De- waele, uurwerkmaker en Augusta De Keyser, z. b beiden te Yper. Augustus Vanuxem, wever en Margareta Coffyn, fabriekwerkster, beiden te Yper. Robert Desmui, drukker, te Yper, én Nelly Cordier, z b ,te Binche. Heer en Vrouw Cyrille Bolleyn-Vandoolaeghe De familiën Bossaert - Vandoolaeghe, Vermeersch - De Brouwer, Dekneuvel - De Brouwer, Boury - De Brouwer en De Brouwer - Lanszweert, melden het afsterven van hunnen teerbeminden vader, schoonvader en oom Weduwnaar van Vrouw MELRNIE DE BROUWER geboren te Zillebeke, den 17 Mei 1818, en overleden te Reninghe, den 7 Juni 1930. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Yper, Dickebuschsteenweg. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bii te wnen die zal gelezen worden op Zondag 15 Juni, om 8 1/2 uur, in St-Maartens kathedraal, tot zielelafenis van geboren Emma BOUDRY. Vriendenen kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 15 Juni, om 11V» uur, in St-Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Vrouw Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 22 Juni, om 8 1/2 uur, in St-Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Viienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen, worden op Zondag 29 Juni, om 9 uur, in de kerk der EE. HH. Paters Carmelieten, tot zielelafenis van beeldhouwer. De Apotheek van i La Pharmacie de Mr HOUTEKIER Meenenstraat o— Rue de Menin reste seule ou verte le Dimanche 15 Juin is ALLEEN OPEN op Zondag .15 Juni

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 9