2 zouden verzekeren. Alzoo zou de heer D'Hu- vettere voldoening hebben, gezien niet een verzekeringsmaatschappij een contract zal willen aangaan alswanneer het materiaal niet de noodige waarborgen biedt. M. Lemakieu. Er is hier geen kwestie van vervoer van werklieden, die autobus zal slechts tweemaal per week rijden. Wij mogen dus niet verwarren en ik denk dat de provin ciale technische dienst daarvoor wel zorgt. M. Sobry. Ik stel voor mits dit voorbe houd over die vraag te willen stemmen. Al de tegenwoordige raadsleden brengen een gunstig advies uit. b) Rousbrugge- Yper. Een tweede schrijven van den heer Gouver neur vraagt het advies van den gemeenteraad over den nutobusdienat Rousbrugge Yper, uitgebaat door de heeren Desmet en Dekimpe. Die autobus rijdt viermaal daags. M. Deiahayé. Die autobusdienst bestaat reeds sedert enkele maanden. M. Vandamme. Het is den gemeenteraad belachelijk maken slechts zijn advies te komen vragen wanneer de autobus reeds vier maan den loopt. Dit zou niet mogen toegelaten wor den en een autobus dienst zou niet mogen aange - angen worden vooraleer hij daarvoor de noodige toelating bekomen heeft. M. Lemahieu. De gemeenteraad moet alleen maar zijn advies uitbrengen en heeft daar verders niets in te zien. Het is de gouver neur die daarvoor bevoegd is. M. Vandamme. Die autobus heeft hier te Yper een standplaats. Is de eigenaar dan in regel voor wat betreft de taks op de stand plaatsen der rijtuigen en autos Hierop wordt geantwoord dat die auto bussen aan de taks niet onderworpen zijn omdat zij een openbaren dienst uitmaken. M. Lemahieu. Zij zijn reeds door den Staat belast. M. Missiaen. Zij betalen 9 cp de ontvangsten. Het voorgesteld gunstig advies wordt hier op door de raadsleden gestemd. Alleen de heer Vandamme onthoudt zich. M. Vandamme. Ik heb mij onthouden om aan mijn vroeger standpunt getrouw te blijven en ook nog omdat er tusschen Yper en Poperinghe een spoorweg bestaat en Pope- ringhe verders met Rousbrugge door een buurtspoorweg verbonden is. 4. Openbare Onderstand Ontslag van pacht. De Commissie van Openbaren Onderstand vraagt de toelating om de We Henri Vande vy ver- Vermeulen van Becelaere van haar pacht van 97 a 3o ca. land te mogen ontslaan, daar zij in de onmogelijkheid is hetzelfde nog voort te gebruiken. De pacht moest nog 5 jaren voort loopen en de jaarlijksche huurprijs van het land bedroeg de som van 83o fr. De Commissie van Openbaren Onderstand stelt voor dit iand openbaar her te verpachten. De gevraagde toelating wordt eenparig toegestaan. 5. Openbare Onderstand Verhooging van kredieten. Den i3 Juni 11. hïèft de Commissie van Openbaren Onderstand een beraadslaging ge nomen vaarbij zij besluit de kredieten, voor zien in hare begrooting voor de verzekerirgs kas tegen brand, met 12.900 fr. te verhoogen zoö in ontvangsten als in uitgaven. Immers, den i3 December 1929, alswanneer de be grooting reeds was opgemaakt, is er beslist geworden de verzekeringskas tegen brand weer in voege te brengen en thans zullen de pachters voor de eerste maal de premie moe ten betalen, hetgeen een totale ontvangst van 12.900 fr.- zal uitmaken. Hierdoor wordt het artikel voorzien in de ontvangsten en uitga ven der begrooting tot op 22.498.60 frank verhoogd. De heer Leuridan komt terug de raadszaal binnen. Daar niemand hierover een opmerking te maken heeft, legt de heer Voorzitter de be. raadslaging van den Openbaren Onderstand ter stemming. Al de raadsleden brengen een gunstig advies uit. 6. - Nieuw Sanatorium voor mannen te Poperinghe Medewerking der stad. Den [5 Mei 11. heeft de heer Gouverneur der provincie een brief gezonden om de mede werking der stad te vragen in de oprichting van een nieuw Sanatorium voor teringlijders te Poperinghe. De heer Voorzitter geeft lezing van dit schrijven. Hieruit blijkt dat de Pro vincieraad, in 1922, de oprichting van iwee Sanatoriums besloten heeft, waaivari een in 't Zuidtn der Provincie voor mannen en een in 't Noorden voor vrouwen. Na den oorlog werd het militair hospitaal van Houthem bij Veurne voorloopig in Sanatorium voor behoeftige teringlijders ingericht, doch in 't begin van 1929 bood zich de gelegenheid aan het prachtig domein De Lovie te Poperinghe te koo pen en de maatschappij St I lesbal 1 van Kor- trijk, die thans het Sanatorium van Houthem beheert, werd gemachtigd dit domein aan te koopen. Reeds werd met het bouwen van twee paviljoenen begonnen en t-geh aan staanden winter 1930 zullen de zieken van Houthem naar Poperinghe kunnen overge bracht worden. Doch, niettegenstaande de toelagen van Staat en Provincie, zijn de geld middelen waarover de maatschappij beschikt nog niet toereikend en daarom wordt er aan al de gemeenten der provincie gevraagd in de onkosten der inrichting van dit Sanatorium te willen cusschenkomen. De heer Voorzitter meldt dat het Schepen- college het voorstel doet aan het nieuw Sana torium van Poperinghe dezelfde toelage te verleenen als er over zes jaar aan het Sana torium voor vrouwen te Sysseele verleend werd, namelijk een som van to.000 fr. betaal baar bij jaarlijksche afkortingen van 2000 fr. M. D'Huvettere.De heer Voorzitter komt te zeggen dat de stad reeds heeft bijgedragen in het Sanatorium van Sysseele, nu wordt er voorgesteld een toelage te verleenen aan dit van Poperinghe, en ik denk dat wij weldra een derde vraag zullen ontvangen voor Kor- trijk. Voor het oogenblik heeft de stad geen geld om die buitengewone uitgaaf te doen. Kunnen wij die vraag .nog niet wat uitstellen en, zooals er in het schrijven van den heer Gouverneur wordt voorgesteld, die toelage slechts inschrijven in onze begrooting van 1931 Die zaak is volgens mij nog zoo drin gend niet M. Sobry. De heer Gouverneur vraagt dat de beraadslaging van den gemeenteraad hem vóór i5 Juli aanstaande zou overgemaakt worden. Niets belet ons nu reeds te beslissen dat wij een toelage verleenen waarvan de uit betaling slechts toekomend jaar zal aanvangen. M. Missiaen. Wij zijn bereid de vraag van het schepencollege in te willigen en de toelage te stemmen, maar wij kunnen dit niet doen zonder eenig voorbehoud te maken. Immers het is iets dat tegen de borst stoot te zien dat een gesticht, dat toelagen ontvangt van Staat, Provincie en gemeenten, dat zou moeten een officieel en openbaar gesticht zijn, in handen gegeven is eener maatschappij, ik zal niet zeggen die aan politiekdoet, maar waar de politiektoch een groote rol in speelt. Ik heb het sanatorium van Houthem verschil- lige malen bezocht en het stoot tegen de borst er te moeten vernemen dat den dood strijd dier ongelukkige menschen nog lastiger gemaaktwordt omdatzij erooknogeengedach- tenstrijd moeten voeren. Ik had er een familie lid van mij die een overtuigde vrijdenker was en die, zijn krachten voelende verminderen en moe gevochten, anders gestorven is dan hij heel zijn leven geleefd had. De heer schepen D'Huvettere zegt dat wij nog een derde vraag zullen ontvangen, maar er kunnen ook nog andere vragen toekomen. Zoo bezit de socialistische partij vier inrichtin gen die niet de minste toelagen van de open bare besturen genieten en wier eenige inkomst bestaat in de afhouding van o,5o fr. op de bij dragen van de leden der mutualiteit. De socialistische mutualiteit, evenmin als die van het Christen Verbond, is niet machtig genoeg om de tering te bekampen en daarom kunnen we niet anders dan de toelage stemmen. Maar, alswanneer dit sanatorium volledig te Pope ringhe zal ingericht zijn, zullen wij nauwer waken over wat er gebeurt en niet nalaten alle laakbare feiten openbaar bekend te ma kenen alle mogelijke misbruiken uit alle onze macht te beletten. De voorgestelde toelage van 10 000 frank wordt hierop eenparig gestemd. 7. Stedelijke huishoudklasBegrooting iq3o. Deze begrooting sluit met 41.720 fr. in ontvangsten en uitgaven. M. D'Huvettere. Tijdens de laatste zit ting werd er een beheerraad voor die school benoemd- Ware het niet beter te wachten tot dat die beheerraad zijn werking begonnen heeft. M. Delahaye. De heer schepen D'Hu vettere bedoelt het leerwerkhuis, doch hier geldt het de huishoudklas en dit is een heel verschüli^ organisme. Al de raadsleden keuren de voorgelegde begrooting goed. 8. Gemeentefeesten Programma De heer Voorzitter geeft lezing van hit ont worpen programma der Tuin iagfeesten, dat als volgt is opgesteld Zaterdag 2 Oogst Om 18 uu-, Klokken- geluid. Om 20.3o uur, Concert, Groote Maikt, door de Harmonie Ypriana Zondag 3 Oogst Om 9 3o uur, Processie ter eere van O. L. Vrouw van Tuine- Om i5 uur, Groote Peerdenwedstnjden. Om 17.30 Kunstconcert op de R. Colaertplaats, door de HarmoniMunicipale de Leers Maandag 4 Oogst Om 14 uur, Groote Schieting aan de pers door de maatschap pij Yper Hoekje Om uur, Prachtig openluchtfeest op de Vandenpeereboomplaats. Dinsdag 5 Oogst Om 9 uur, Rouwdienst voor de Ypersche Gesneuvelden, in Sint- Maartens Kathedraal, van wegens de V. O. S. Om i5 uur, Prijsuitdeeling voor de leer lingen der stadsjongensschoolOm 20 3o uur, Concert. R. Colaertpiaats, door de Har monie ypriana Woensdag 6 Oogst Om 9 uur, Gewestelij ke Geitenprijskamp op de Veemarkt. Om i5 uur, Prijsuitdeeling voor de leeilingen der stadsmeisjesschool der Rijselstraat. Donderdag 7 Oogst Om i5 uur, Concert in de feestzaal der Muziekschool. Om 20.3o uur, Concert, Groote Markt, door de Vlaamsche Harmonie. Zondag 10 Oogst Om 11 uur, Concert, Groote Markt, door de Socialistische Har moni». Om 16 uur, Prijskamp in 't bollen, Dixmuie steenweg, door De Dappere Bolders Om 17 uur, Concert, Groote Markt, door de Stadsharmonie van Rousse- lare. Om 21 uur, Volksbal in de Halle. Vrijdag i5 Oogst Om i3 uur, Groote Velo- koers, io' Jaar, Groote Prijs van Yper. Om 17.30 uur, Turnfeest, Groote Markt, door de Liberale Turners van Yper De Onvermoei- baren Om 20 uur, Concert, Groote Markt, door de Vlaamsche Harmonie. Om 22 uur, Prachtig Vuurwerk. Zondag 17 Oogst Om 12 uur, Concert, Groote Markt, door de Maatschappij Sint- Cecilia van Zonnebeke. Om n.3a uur, Plaatsen van den eersten steen der kaaimuren. Om i5 uur, Opvoering van Gudrun door het Vlaamsche Volkstoo- neel op stads vestingen. De heer Vergracht komt de raadszaal bin nen om 17 u. 5o. M. D'Huvettere. Er werden pogingen aangewend om opnieuw een feest in te richten dat verleden jaar zooveel bijval genoot, ik bedoel namelijk een zwemfeest. Doch, om (^grgelijk feest te kunnen geven en gezamen lijke oefeningen te kunnen uitvoeren, moet ieder zwemmer afzonderlijk, juist zooals in een muziekmaatschappij, goed zijne partij

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 2