kennen en daarom vraag ik dat de leden van een zwemclub een vermindering van 5o °/0 in de zwemkom zouden bekomen, opdat zij zich zoo dikwijls mogelijk zouden kunnen oefenen. Men richt steeds feesten in die aan de stad geld kosten en die haar niets opbrengen, ter wijl een zwemfeest aan de stad om zeggens niets zou kosten en nog een schoone inkomst voor de stadskas zou opleveren. Daarom zou men meer dergelijke feesten moeten aanmoe digen en ik stel voor een toelage van 5oo fr. te verleenen aan de Ypersche zwemclub opdat zij met aanstaanden Tuindag een openbaar feest'zou inrichten. M. Bonnet. Maar die vermindering van 5o voor de leden van een zwemvereeniging bestaat, dit is in het reglement voorzien en zoo dit niet toegepast wordt dan is, volgens mij, de schuld hiervan eerder te wijten aan het gebrek van een bestaande zwemclub. De heer schepen stelt voor een toelage van 5oo frank te geven. Deze som is niet voldoende en wanneer een of twee vreemde clubs hier uitgenoodigd worden, zullen de reiskosten alleen reeds hooger beloopen. Deze som zou minstens moeten verdubbeld worden. M. D'Hxivettere. Ziehier het misverstand. Het reglement voorziet een vermindering van 5o °ja voor de leden van onderwijsgestich ten en zwemvereenigingen voor hunne alge- meene en gezamenlijke oefeningen gedaan onder het toezicht van een leeraar of bewaker. Ik vraag dat dezeltde vermindering ook zou toegestaan worden aan de leden van een zwemclub zelfs wanneer zij alleen zwemmen. M. Declercq. Het reglement vermeldt dat de vermindering alleen maar toegestaan wordt wanneer het zwemmen geschiedt onder de verantwoordelijkheid van een leeraar of be waker. M. Leuridan. Wanneer gij dergelijke vermindering zult toestaan dan zal iedereen lid worden van een zwemclub en zal dit een gevoeligen terugslag hebben op de stads- inkomsten. Maar die vermindering ware niet temin toch een goede zaak. M. D'Huvettere. Het ware wenschelijk door aanmoedigingen iedereen tot zwemmen aan te sporen, en alle clubs die ingericht zijn voor het geven van jaarlijksche openbare feesten zouden van die prijsvermindering moeten genieten. M. Missiaen. De manier waarop er ge redetwist wordt over de toepassing van het reglement verwondert me. Anderzijds heb ik over eenige weken in een plaatselijk week blad gezien dat er speciale uren voorbelhouden zijn voor scholen. Daarvan staat niets in het reglement vermeld en men gebruikt dus twee maten en twee gewichten. M. D' Huvettere. Wanneer iedereen t'akkoord is om ten allen tijde 5o vermin dering toe te staan aan de leden van een zwemclub, dan trek ik mijn voorstel voor 't verleenen eener toelage van 5oo fr. terug. M. Sobry. Ik denk dat het noodig is arti» kei 9 der dagorde te brengen vóór artikel 8, gezien er door de Zwemclub zelf een vraag gedaan werd om vermindering te bekomen en wij met de Zwemclub daarover in briefwisse ling zijn geweest. Het artikel 6 van de veror dening op de zwemkom luidt als volgt Er zal een prijsvermindering van 5o p.h. verleend worden aan de leerlingen van alle openbare gestichten van lager of middelbaar onderwijs, alsook aan alle leden van te Yper ingerichte zwemvereenigingen voor doel hebbende het inrichten van openbare zwemfeesten, en zich badende vergezeld en onder het toezicht van een leeraar of bewaker. Thans vraagt de heer Schepen D'Huvettere dat de leden van zwem- maatschappijen, ook wanneer zij alleen gaan zwemmen zonder toezicht, van die verminde ring zouden genieten. Dit is een verandering aan het reglement en daar kan heden onmo gelijk over gestemd worden gezien dit niet op de dagorde staat. Ik zou liever het reglement onveranderd laten en een subsidie stemmen om met Tuindag een zwemfeest te zien geven. Doch nu trekt de heer Schepen zijn voorstel van toelage in op voorwaarde dat de clubleden mogen zwemmen aan verminderden prijs wan neer zij willen. M. D'Huvettere. Ik heb mijn voorstel niet ingetrokken en, zoo al de raadsleden niet t'akkoord zijn om die prijsvermindering gelijk wanneer toe te staan, dan houd ik mijn voor stel van toelage staande. De heer Voorzitter geeft hierop lezing van een brief in 't fransch opgesteld, uitgaande van de Swimming Club van Yper waarbij 5o p.h. vermindering gevraagd wordt voor de persoonlijke abonnementskaarten en ook voor de familiekaarten der leden. Hierop heeft het Schepencollege, eveneens in 't fransch, geant woord dat zulks onmogelijk kon toegestaan worden. M. Leuridan. Van wien gaat dien twee den brief uit M. Sobry. Van de stad. Daar de vraagin 't fransch gesteld werd hebben wij in 't fransch geantwoord omdat wij dachten dat die Heeren geen vlaamsch kennen. Daarbij het is uit beleefdheid dat wij hen in dezelfde taal geantwoord hebben. M. Leuridan. Dit is dus een tweede reden, en zij deugen alle twee niet. M. Missiaen. Die club is zeker op het punt internationaal te worden Het is een vlaamsche maatschappij met een engelschen naam en een fransche briefwisseling. M. Sobry. Het geven van een zwemfeest is dus gansch voorwaardelijk. Men vraagt niet alleenlijk vermindering persoonlijk voor de leden maar ook voor hun familie. Dit is overdreven. Wij weten dus niet zoo er dit jaar een feest zal gegeven worden en als de toe lage, die wij voor de club zouden stemmen, zal benuttigd worden. Daarom kunnen wij thans dit zwemfeest op ons programma niet plaatsen. M. Vandamme. Er werd hier zoo dik wijls reeds besloten op een gestemd regle ment niet meer terug te komen. De raad heeft aan het bes preken der zwemverordening lange uren besteed en dit werd enkel na wijs beleid en rijp overleg gestemd. Ook ben ik er radi caal tegen gelijk welke verandering aan dit reglement te brengen, maar ik ben t'akkoord met het verleenen eener ruime toelage. M. D'Huvettere. De heer Burgemeester is nog ongelooviger dan Thomas, deze laat ste moest zijn vinger in de wonde leggen maar de heer Burgemeester moet hem in 't water steken. Ik stel voor het reglement gerust te laten en een toelage van 5oo fr. te nemen op het krediet van 5o.ooo fr. waarvan er nog om trent 3g.ooo fr. overblijven. Zoo kan er dan geen misverstand meer over bestaan. M. Lemahieu. Ik heb den voorzitter van de zwemclub persoonlijk gevraagd eens bij het schepencollege te willen komen om ons t'akkoord te stellen. Hij heeft dit niet ge daan, wij kennen dus noch het uur noch den dag waarop dit zwemfeest zal gegeven wor den en kunnen het dan ook niet op ons feest programma zetten. M. Sobry. Zoo men daarover t'akkoord komt, zou dit mogelijks den Maandag namid dag kunnen doorgaan. Willen wij dan van nu reeds de toelage stemmen. M. Leuridan. Die toelage moet geen tweemaal gestemd worden gezien de heer schepen D'Huvettere voorstelt ze te nemen op het vroeger gestemd krediet van 5o.ooo fr. Die kwestie zal opgelost worden wanneer de vraag van den heer schepen Lemahieu aan den voorzitter van de club zal vernieuwd worden. M. Vermeulen.Zooeven heeft het bestuur van de liberale turners mij gevraagd of het turnfeest niet kon gesteld worden op Zondag 17 Oogst om 18 u., in plaats van op Vrijdag i5 Oogst, om 17 u. 3o. M. Sobry. Het feest dat den Zondag namiddag gegeven wordt zal tegen dit uur reeds geëindigd zijn, ik zie er dus geen be zwaar in die vraag in te willigen. —H--S—H- 3 M. Vandamme. De paardenkoersen zul len zij dit jaar in stad gegeven worden,; zoó- dat zij voor hier van eenig profijt zullen zijn M. Sobry. Zoolang wij ons Minneplcin niet in orde hebben is dit zeer moeilijk en die heeren beweren dat zij geen beter plein kun nen hebben dan dit van Brielen. Maar, naar hetgeen men zegt, zullen die paardenkoersen misschien nog geen plaats kunnen hebben. Immers men is daaromtrent in moeilijkheden met bet Comiteit van Brussel dat beweert dat dien datum niet vrij is. Wij zullen ons dus in betrekking stellen met de peerdenclub en de zwemclub om zoohaast mogelijk het program ma van onze Tuindagfeesten bepaald te kun nen opmaken. Het wordt hoog tijd dat zulks gedaan worde. Hierop wordt het voorgesteld feestpro gramma eenparig goedgekeurd. M. Vandamme. In de zwemkom is er daar een gebouw dat tot niets dient, waarom dat niet openbaar verpachten als buffet, die zou alzoo nog een inkomst uitmaken voor de stad M. Sobry. Daar wij van de mededeelin- gen, namelijk de brieven van de zwemclub, tijdens het vorig punt kennis gegeven hebben, zijn er thans geen artikelen van de dagorde nog te bespreken. M. Missiaen. Over enkele weken werden de rollen der nieuw aangelegde voorlanden goedgekeurd. Verschillige klachten zijn mij reeds toegekomen van personen die beweren dat er voor den oorlog voor hun woning een voorland lag. Ik vraag mij af zoo zulks waar is en op welke maaier die rollen werden opgemaakt. M. D'Huvettere. De rollen werden op de beste manier mogelijk opgemaakc, doch er kunnen vragen bestaan die miszonden en ook andere die misvraagd zijn. In alle geval moe ten de menschen voor wiens huis geen meer der voorland dan vroeger gelegd werd geen taks betalen. M. Missiaen. Ik ben benieuwd te weten aan wien het behoort de noodige bewijzen in te brengen. Is het de stad die moet bewijzen dat er voor den oorlog geen voorland lag of zijn het de menschen die moeten bewijzen dat er wel een bestond M. D'Huvettere. Ik denk dat het de stad is die zulks moet bewijzen. M. Declercq. Er zijn reeds drie straten waar het bewezen is dat er daar vóór den oorlog voorlanden bestonden. Thans hebben wij aan den heer Gouverneur der provincie geschreven om de rekeningen van vóór den oorlog te mogen hebben. Zoodra wij die stuk ken ontvangen hebben, zullen wij uit de vroegere betalingen veel betwiste gevallen met zekerheid kunnen oplossen. Zoo heb ik reeds een kwittantie gezien van het jaar ign voor de St-Janstraat. Wij zullen trachten die zaak ten beste mogelijk op te lossen. M. Leuridan. Dit is niet alleen een vieze kwestie maar tevens een onrechtvaardige kwestie. Nu zegt de heer schepen dat alles zal moeten herzien worden, maar gij hadt daarmede moeten beginnen. Ik ben het pro ces-verbaal der zitting, waai\.p die rollen werden uitvoerbaar- verklaard, gaan nazien en heb er bestatigd dat ik en mijn vrienden Laton en Soete slechts na de stemming van dit punt zijn toegekomen. Dus hebben wij aan die stemming geen deel genomen. Alleen mijn vriend Capoen was op de zitting aanwe zig en die heeft zich onthouden. Al de overige raadsleden keurden die rollen goed, doch ik ben overtuigd dat, hadden zij de manier moeten kennen waarop die rollen werden opgemaakt, zij deze niet met hetzelfde vertrouwen hadden gestemd. Ik vraag dus dat de inning dier belasting zou geschorst worden totdat de her ziening ervan gebeurd is. M. Declercq. Zulks werd reeds beslist. Al de vragen werden verzonden doch de menschen moeten ze voorloopig nog niet betalen. M. Missiaefi. Welke gevolgen zal deze

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 3