Rayons X I V. Stralen schorsing hebben voor uwe begrooting Is dit voorzien geweest M. Declercq. Voor het oogenblik bestaat er nog betwisting voor een deel van de Lange Meerschstraat en een deel van de Korte Meerschstraat. Voor de St-Janstraat en St- Ni- klaasstraat hebben wij reeds zekerheid. M. Vergracht. De prijs, die voor het leggen dier voorlanden is aangerekend, is ook fel overdreven. M. Missiaen. Die voorlanden werden grootendeels in 1921 of 1922 aangelegd en men vraagt er nu den prijs van 1930 voor. In andere plaatsen heeft de stad de platinen van de vroegere voorlanden gaan uitbreken en ze ver vangen door cementplaten die een veel minder waarde hebben. Daar de eigenaars reeds vroeger die platinen betaald hadden, waren zij hunnen eigendom en ik vraag mij af met welk recht de stad ze thans mag uitbreken om ze door iets anders van mindere waarde te vervangen. M. Declercq. Die voorlanden behooren niet aan de eigenaars maar wel aan de stad. Wanneer gij erover zoudt twijfelen, kan ik u het reglement dier taks voorleggen. M. Vandamme. Opdat de heer Leuridan de raadszaal niet zou verlaten met een valsch gedacht over onze vroegere stemming, moet ik hem zeggen dat het is op de verklaring van den heer schepen van openbare werken, die zegde heel goed te weten dat er in die straten vóór den oorlog geen voorlanden lagen, dat die rollen met algemeene stemmen werden goedgekeurd. M. Declercq. Had ik erover moeten twijfel gehad hebben, dan had ik die rollen niet voorgelegd. M. Leuridan. Gezien de inning voorloo- pig geschorst is, heb ik voldoening. Maar dit zou aan de menschen moeten kenbaar ge maakt worden. M. Sobry. Zij zullen het nu weten. M. Missiaen. Ik ook heb voldoening, maar ben nog niet gerust gesteld over de be grooting, te meer dat er reeds een tekort is van 5o.ooo fr. door de vermindering der toe gestane leening. M. D'Huvettere. De stemming blijft be staan, de uitvoering is maar alleen voorloopig geschorst om reden van betwiste zaken. Bin nen kort zullen de rollen herzien worden en wij zullen daaromtrent dezelfde som ontvan gen die vroeger voorzien was voor de voor landen en voor de taks op het straatgebruik. M. Missiaen. Vroeger hebt gij beloofd te zeggen welke besparingen gij zult doen om het tekort uwer begrooting aan te vullen, wij wachten nog steeds om ze te kennen. M. Sobry. De stad heeft in 29 straten nieuwe voorlanden doen leggen voor ongeveer 75o 000 fr. Toen waren alle eigenaars gelukkig dat dit werk werd uitgevoerd omdat het een verfraaiing, een verbetering en ook een meer- derwaarde voor hunnen eigendom uitmiek. Ik verhoop dat iedereen thans die geringe tusschenkomst in de gedane onkosten bereid willig zal betalen. De raadsleden hebben voor plicht het bestuur hunner stad met alle moge lijke middelen te helpen. Brengt de stad dus niet in moeilijkheden met de menschen op te hitsen en hen te zeggen niet te betalen. M. Missiaen. Niemand weigert te beta len wanneer het moet, maar wel tweemaal te betalen. M. Sobry. Ik verwacht van de goedheid, van de vriendelijkheid en van de genegenheid der Yperlingen dat zij dit aandeel in het leg gen van nieuwe voorlanden zullen betalen. Enkelen reeds zijn dit komen doen en hebben mij verklaard heel tevreden te zijn die 40 °/0 te betalen voor het schoon en nuttig werk dat de stad gedaan heeft. M. Leuridan. Het ware interessant te weten zoo onze voorvaderen, bij het stem men van het reglement van 9 December i865, geen onderscheid gemaakt hebben tusschen de gevels der huizen en de blinde muren. Voor sommige eigendommen die een langen blinden muur hebben is het lastig daarvoor evenveel te moeten betalen als voor een gewoon huis. Soms komt gij, voor dergelijke gevallen, met eer. som die gij voorzeker nooit zoo belangrijk zou gedacht hebben en die waarlijk onbetaalbaar is. M. Declercq. Neen, in het vroeger re glement werd niet het minste onderscheid ge maakt. M. Leuridan. Het ware nuttig, bijzon derlijk in dergelijke gevallen, voor de raadsle den in 't bezit te zijn van de samengeordende verordeningen. M. Sobry. De meeste reglementen zijn in 't fransch opgesteld. Voorzeker zoudt gij dan ook de vertaling ervan eischen. Wij zou den dus moeten een Commissie van vertalers benoemen en een krediet voorzien voor druk kosten die voorzeker hoog zouden beloopen. M. Vandamme. Dit ware een uitgaaf die ge toch maar eenmaal zoudt moeten doen. M. D'Huvettere. Ik ben t' akkoord met den heer Leuridan en ik heb dit, reeds van over vele jaren, wel meer dan tienmaal ge vraagd. De vertaling der reglementen kan en moet gedaan worden, ten andere daarvoor werd er reeds in 1929 en ook in ig3o een som van xooo fr. in de begrooting ingeschreven. Het ware toch zoo geen groot werk vijftien exemplaren der bestaande en meest gebruikte verordeningen op de schrijfmachine te doen afkloppen. De raadsleden kunnen weliswaar op het secretariaat van alle verordeningen kennis nemen, maar het ware toch veel beter zoo zij deze thuis bezaten en ze op hun gemak konden onderzoeken. Op aanvraag van den heer Missiaen herleest de heer secretaris een deel van het proces verbaal der laatste zitting, waarin vermeld staat dat de heer schepen D' Huvettere, op aanvraag van den heer Missiaen, de te verwe zenlijken besparingen zou kenbaar maken. M. D'Huvettere. De besparingen die mogelijks kunneq gedaan worden zijn op de openbare werken. Het schepencollege heeft daarover reeds dikwijls beraadslaagd. Zoo zijn reeds de besteeningswerken der Noord laan, bij gebrek aan geld, stilgelegd. Wij waren ertoe gekomen de stadsbegrooting in evenwicht te doen sluiten, maar door de on verwachte afhouding van het aandeel der stad inde ouderdomspensioenen was men verplicht nieuwe inkomsten te zoeken. M. Laton. Naar het schijnt werd er over een achttal maanden een brief geschreven naar de stad cm de verlichting der Moscoustraat te bekomen. Ware er geen middel daar de gasleiding te doen leggen? IndeStJacob- straat is er daar een gaslantaarn die, had hij op den hoek geplaatst geweest, ook de Mos coustraat zou verlicht hebben. M. Sobry. Zoo wij daar de gasleiding doen plaatsen, zullen wij daarvoor moeten betaler., en de openbare verlichting weegt reeds zoo zwaar op de stadsbegrooting. Voor de drie huizen die daar in die straat zijn, zou ik eerder t' akkoord zijn met den lantaarn te doen verplaatsen. M. Laton. Die menschen zouden alzoo eenigszins voldoening hebben maar daarmede hebben zij nog de gasleiding in huis niet. M. Vandamme. Zaterdag morgen om 4U. 35 waren er op de Statieplaats nog elf lan- taarnen die brandden, wanneer het op dit uur reeds lang klaar is. Ware er daar geen middel om besparingen te doen M. Sobry. De stad heeft daar noch voor deel noch nadeel van. Het contract bepaalt het getal uren dat de gaslantaarnen moeten branden, en zoo deze langer blijven branden is dit tengevolge der nalatigheid van de aan- gestelden der maatschappij, maar de stad moet daarom geen centiem meer of minder betalen. M. Vandamme. Dit maakt nochtans een slechten indruk en velen verkeeren in de meening dat dit vanwege de stad een nutte- looze geldverspilling is. M. Missiaen. In de City Ligy is er een bericht uitgeplakt waarbij de waterkraan van morgen af zal weggenomen worden. Ik weet wel dat het aan de stad niet is die huizen van water te voorzien, maar ik vraag mij af waar om die menschen daarvan maar slechts enkele dagen op voorhand verwittigd werden. Meer dan de helft dier huizen zijn van geen water voorzien en wat zal tr daar in die huisgezin nen gebeuren alswanneer zij, in 't herte van den Zomer, van water zullen ontgriefd worden M. Declercq. 't Is meer dan een maand dat die menschen verwittigd werden. Daarbij het water is nog niet afgesloten, het is maar een middel om de menschen aan te zetten om zich bij de waterleiding te laten aansluiten. Want het is toch niet aannemelijk dat de eenen moeten betalen voor het water en de anderen niet. Wij hebben daarvoor reeds dik wijls aangedrongen bij den Staat maar te vergeefs. Zoo ook is het reeds 6 jaar dat wij aandringen voor de verlichting van de cité Kalfvaart. M. Missiaen. Het is de eigenaar die ver plicht is zijn huurders van water te voorzien. M. Leuridan. Voor den i5°".dezer maand was er een vergadering belegd om te handelen over de niet betaling der gemeentebedienden. Wij hebben echter nog enkele dagen geduld gehad en gij hebt den ]8n betaald, doch we verwittigen u dat wij de naaste maal de verga dering van den raad bij hoogdringendheid zullen vragen. M. Sobry. Het is verboden te betalen wanneer men geen geld heeft M. Leuridan. Gij hebt wel geld gevonden om het te laten verzuipen en verwateren. Wanneer er moesten besparingen gedaan worden,' was het daarmede dat er moest begonnen worden. M. Sobry. En het ander krediet voor de verloting der werkmanshuizen had ook een goede besparing geweest. M. Missiaen. Wanneer dit nog eenmaal voorvalt, zullen wij de bedienden aanraden het werk neer te leggen. M. Sobry. Wij hebben al gedaan wat wij konden om te betalen. Zoolang echter de leening niet was goedgekeurd konden wij geen geld bekomen. De stadswerklieden worden ook maar om de vijftien dagen betaald, waar om moeten de bedienden een maand op voor hand betaald worden M. Missiaen. Omdat de raad het zoo wil, en als het u niet aanstaat, trek er dan van onder. M. Laton. Is er verlofdag op 11 Juli voor alle stadswerklieden en bedienden M. Sobry. Ja. M. Laton. En voor den vuilnisdienst ook M. Sobry. Dit is de vergunninghouder die dat moet beslissen. M. Missiaen. De bestuurder der stads- jongensschool heeft zijn ontslag ingediend, en volgens de wet moet er binnen de drie maanden in de vervanging van den ontslag gever voorzien zijn. M. Sobry. Dit zal gedaan zijn. Wij hebben nu daarvoor nog twee maanden tijd en het verlof is daar. De openbare zitting wordt hieiop te igu. 5 opgeheven. Verandering van woonst van af ln Juli Changement de domicile d partir du iT Juillet Dr W. Van den Bussche Gewezen Intern, Gentsche Hospitalen Ex-Interne, Hópitaux de Gand Rijsselsfraat A in plaats van -IQ Rué de Lille au lieu de Y P E R ^el. 404 Tf SPREEKUREN Alle dagen 8-10 en 2-3 Dinsdag, Donderdag avond 6-8. CONSULTATIONS Tous les jours 810 et 2-3Mardi, Jeudi soir 6-8.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 4