2 Z. E. H. Kanunnik Vandenberghe, groot- vicaris, de leden van het kapittel en E. H. English, ceremoniemeester. Het H. Misoffer werd opgedragen door Z. E. H. Kanunnik Delaere, de heldhaftige Ypersche deken van binst en na den oorlog, met als diaken en subdiaken E. H. Nuytten, de oudste priester-Yperling, bestuurder der Reguliere Kanunnikessen van St Augustinus te Yper, en E. H. Paul Sobry, ook Yperling, zoon van onzen geachten Heer Burgemeester, professor van Rhetorika aan het Klein Semi narie te Rousselare. Onder de talrijke aanwezige overheden bemerkten wij de vereerende tegenwoordig heid van den Heer Van Caeneghem, minister van Openbare Werken, officieel afgevaardigde der Regeering van Weledelen Heer Bruneel de la Warande, senator van Dr H. Brutsaert, volksvertegenwoordiger van MM. Sobry, burgemeester Declercq, Lemahieu en D'Hu- vettere, schepenen Struye, oud-senator Verhaeghe, algemeen bestuurder van den dienst der oorlogsschade Verwilghen, ko ninklijke hoogcommissaris Coomans, bouw kundige G. Tack, J. Antony, M. Cocle, A. Dochy en F. Haus, leden van den Kerk raad van St-Maartens enz. Het mannenkoor van St-Maartens, begeleid met symphonisch orkest, onder de kundige leiding van den Heer Lionel Blomme, be stuurder der stedelijke muziekschool, voerde op treffende wijze de driestemmige mis van Aug. De Boeck uit, en de plechtige Mis eindigde met den pontificalen zegen, door Z. D. H. Mgr Waffelaert gegeven, en met het spelen van ons Ypersch Tuinlied. Al deze verhevene plechtigheden en in 't bijzonder de solemneele Hoogmis met pontificale assistentie, iets dat we hier te Yper maar zelden het geluk hebben te mogen bijwonen, werden door de talrijke en inge togen geloovigen met de vroomste godsvrucht gevolgd, en hebben op allen een diepen en onvergetelijken indruk gemaakt, zoo door het groot getal aanwezige priesters van Yper en 't omliggende, als door de kostbare en schitte rende gewaden die Mgr de Bisschop en de officianten droegen, de verhevene en ziel roerende gebeden, de prachtige en meesterlijk uitgevoerde gezangen, in een woord door gansch het buitengewoon en luisterrijk cere monieel vertoon dat in het heerlijk kader onzer mooie en ongeëvenaarde St-Maartens kerk werd ten toon gespreid. Na de H Vis werd» n, aan de deur der dekenij, als een nijzonder blijk van erkente lijkheid en kindei lijke genegenheid, twee mooie bloemtuilen aangeboden aan H. D. H. Mgr Waffelaert en Lamiroy door twee lieve meisjes, in 't wit gekleed, van de school der H. Familie. Daarna had, om I u voor een vijf en zeventigtal genoodigden een banket plaats in den Katholieken Kring. De zaal was er rijk versierd met natuurlijke bloemen en midden de borstbeelden onzer beminde vorsten prijkte een mooi portret van Zijne Heiligheid Paus Pius XI. De tafel was voorgezeten door Z. D. H. Mgr Waffelaert, omringd van Mgr Lamiroy, van den Heer Minister Van Caene ghem en al de geestelijke en burgerlijke overheden. Tijdens het banket hield Z. D. H. Mgr Waffelaert een prachtige rede en herinnerde eraan, met een zichtbaar genoegen, dat hij over 70 jaar ook Yperling was en in het bisschoppelijk College onzer stad zijne stu diën heeft gedaan. Hij zegde ook welk een geluk het voor hem was de verrijzenis der prachtige Kathedraal van Yper te mogen voorzitten en bracht een bijzondere hulde aan den verdienstelijken oorlogsherder, Z. E. H. Kanunnik Delaere. Hij wenschte vervolgens den Z. E. H. Deken Vermaut en gansch den Kerkraad geluk voor den prachtigen uitslag waarmede hun onverpoosd werken bekroond is geworden, en vond een gansch bijzonder woord van dank voor den heer bouwkundige Coomans, de vernuftige opbouwer der Kathe draal, aan wien het te danken is dat dit heerlijk praalgebouw thans in al zijn vroegere schoonheid en macht weerom oprijst. Hij huldigde eveneens den Heer Staatsminister Vande Vijvere, destijds Minr der Verwoeste Gewesten, die er machtig toe bijgedragen heeft om dezen heropbouw mogelijk te maken, en begroette met vreugde de tegenwoQrdig heid van een lid der regeeiing. Daarna sprak hij ook nog eenige woorden van dank voor al de medewerkers aan de stoffelijke en geeste lijke herleving der stad Yper, een der roem rijkste steden van de wereld. Hij drong er met nadruk op aan hoe noodig het is het wettelijk gezag te eerbiedigen en allen samen hand in hand te werken, in liefde en getrouw heid tot heil van ons Kristen Vlaanderen en van ons duurbaar Belgenland. Een warme ovatie begroette deze wijze en vaderlijke rede van den Doorluchtigen Kerkvoogd. Toen was het de beurt aan Z. E Heer Deken Vermaut, die met zijne gewaardeerde welsprekendheid, aan den Hoogwaardigen Opperherder van het bisdom den hartgron- digen dank der Ypersche bevolking uitdrukte, steunend op drie redenen We bedanken U, Mgr, eerst en vooral om de hooge genade der kerkwijding zelf. Yper is altijd en terecht fier geweest op dezen heerlijken tempel dien we in weer wil van de historische veranderingen, en in aandenken aan het grootsch verleden blijven heeten onze kathedraal. St-Maartenskerk is als het hart van die oude stad met haar rijk verleden het hart waar, voor eigen kinderen en vreemde be zoekers, nog als de stille hartklop wordt gevoeld van een teruggeloopen grootheid. St-Maartens, met zijn uitwendige pracht en zijn koninklijke binnenruimten, met zijn on sterfelijke kunstgewrochten door voorge slachten hier opeengestapeld, met zijn praal graven waarop de gemyterde prelaten hun rustigen doodenslaap te slapen liggen Hier op die wanden was heel de grootsche ge schiedenis van de aloude stad te lezen, zijn godsdienstige geschiedenis en zijn burgerlijke. Groot was de liefde van alle Yperlingen voor hun kathedraal. Groot was de droefheid toen in de sombere dagen van den oorlog, al deze pracht in rook en vuur ineenstortte... God zij gedankt, tien jaar na de verwoesting staat het reuzengebouw, waaraan men wel eens honderde jaren had gearbeid, in al de pracht zijner eerste lente. En vandaag is, bij die herrezen materieele pracht, nu gekomen een veel heerlijker sieraad en voltooiing nu, door de consecratie, het monument geworden is in den vollen zin des woords het domus Dei et porta cceli het huis Gods en de deur des Hemels. Het is alsof de heilige zalvingen, de oorlogswonden van den machtigen reus volledig hebben ge heeld. We treuren niet meer om wat verloren ging, daar wij het kostbaarste hebber, terug gevonden en onze blanke kathedraal weerom geworden is het hart van het gods dienstig leven, dat, zooals in vroegere tijden, de rijke stroomingen der genade tot in de verste uithoeken onzer stad zal omdragen. Om deze groote gunst die alleen van U, Mgr, als Vader van dit bisdom kon komen, danken wij U eerst en meest. Wij danken U ten tweede, Mgr, omdat Ge voor deze plechtigheid hebt afgevaardigd onzen beminden oud-deken, Uwen Coadjutor Z. D. Hoogwaardigheid Mgr Lamiroy. We weten het, omdat Gij zelf, Mgr, het meer dan eens hebt gezegd, dat de consecra tie van onze St-Maartenskerk voor U als de kroon moest zijn op het herstel van het ver woeste Vlaanderen, een plechtigheid die Ge U zeiven als een bijzondere voldoening hadt voorbehouden. Het is slechts Uwe fijnzielige vaderliefde die U kon ingeven van dit opzet af te zien, om de consecratie te laten verrichten door iemand die aan het materieel herstel van St-Maartens zoo machtig veel heeft bijgedragen. Yper is U, Mgr, voor dit fijnzielig gebaar zeer dankbaar. We danken U om de groote vreugde die Ge vandaag aan onzen Hoog waardigen en dierbaren oud deken hebt ge schonken. Gedeelde vreugde is dubbele vreugde», zegt het spreekwoord. U w vreugde, Mgr, moet dan groot zijn, omdat Gij van Uw vaderlijk voorrecht hebt afstand gedaan ten gunste van den besten Uwer zonen. En op die wijze heeft de Voorzienigheid, in deze plech tigheid, een onzeggelijken troost geschonken aan die twee werkers hun gedachtenis is onafscheidbaar de twee werkers die den last van den arbeid en de hitte van den dag hebben gedragen Z Hoogw. Mgr Lamiroy en zijn geachten en beminden en onvergete lijken voorganger Z. E. Heer Deken Delaere. We danken U ten derde en ten laatste, Mgr, om Uwe aanwezigheid op dit feest. Het is nu 70 jaar geleden dat Ge, als jeug dige student, hier in de schaduw der kathe draal zijt opgegroeid, dat Ge voor onze pracht- kerk de schoonste van uw bisdom de ge negenheid hebt opgevat die Ge onverzwakt door Uw leven hebt meegedragen. Zonder U ware ons feest niet volledig ge weest. Dat Ge ons die volheid der vreugde hebt willen brengen is een reden van blijvende dankbaarheid. God vergelde het U Domimis conservet et vivificet et beatum faciat in terra. Moge Uwe Hoogwaardigheid in de schaduw van onze geliefde kathedraal terugvinden, meer nog dan zonnige jeugdherinneringen, de zonnige jeugd zelf en hernieuwde levens kracht Ad multas annos Vervolgens bracht de heer Minister Van Caeneghem de hulde der Regeering aan de stad Yper die thans door de verrijzenis harer Kathedraal een der schoonste monumenten van gansch het land bezit. Hij bedankte in- zonder de opbouwers, den heer bouwkundige Coomans, de heeren aannemers Vande Kerck- hove en Mahieu, en allen die eraan meêge- holpen hebben. De heer Minister begroette in 't bijzonder den heer Gouverneur van West- Vlaanderen en herinnerde de gedachtenis van wijlen den heer Burgemeester Colaert. Beiden hebben de baan geopend voor het herstel der gemartelde stad, het beroemde Yper, dat in vroegere tijden de eerste groote stad is ge weest van 't land en ver boven Brugge, Gent, Antwerpen, Brussel of Mechelen verheven was. Hij wenschte den heer Sobry, burge meester der verrezen stad, geluk en feliciteer de ook den Z. E. H. Deken Vermaut, dien hij den gelukkigen deken betitelde, die in 't bezit komt van de rijke Kathedraal en den oogst plukt die met zooveel moeite gezaaid werd door zijne voorzaten, de arme dekens van de barakken. Hij wenschte hem gedurende lange jaren zijn verheven priester apostolaat te mo gen verrichten in zijne prachtig herbouwde Kathedraal. Alsslotzijner schoone rede bracht hij een warme hulde aan Z. D. H. Mgr. Waf felaert, en stelde een heildronk in op de ge zondheid van den wijzen en eerbiedwaardigen Bisschop, den grooten Kerkvoogd en ouder domsdeken van het Belgisch Episcopaat. 's Namiddags om 4 u. 3o had een luisterrij ke optocht plaats van honderden en honderden schoolkinderen, allen leden van^ den Eucha- ristischen Kruistocht, uit Yper stad en al de parochiën van de dekenij Yper. De stoet ging langs de Rijselstraat, Groote Markt, Dixmude- straat naar de Janseniusstraat waar hij, voor aleer in de Kathedraal te gaac, door Hunne Doorluchtige Hoogwaardigheden de Bisschop pen en de geestelijkheid in oogenschouw ge nomen werd. Tot slot van die heerlijke plechtigheid werd, om5u., door Mgr Lamiroy een pontificaal Lof gezongen in de Kathedraal, die tot prop- pens toe gevuld was door dit overgroot getal kinderen en een groote menigte geloovigen. Z. E. H. Kanunnik Mahieu, diocesane leider van den Eucharistischen Kruistocht, hield er een kort sermoen tot die bonte schaar kinde ren diejesus hunnen Koning noemen en Hem

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 2