HET YPERSCHE - LA RÉOION D Zondagrnst - Repos dominical Bijvoegsel Supplément Wekelijksch Overzicht 11e Jaargang, N' A 5 -1 9 Juli 1930 11' Année, N° 15 - i9 Juillet 1930 Distinction Dommages de guerre. West-Nieuwkerke HET YJPEFtSCHE La Chorale St-Martin de Roubaix Onderscheidingen t ZIELMISSEN nmm In Duitschland staat men thans voor een eigenaardig geval dat den voorzitter der Repu bliek met de Pruisische Regeering in tegen stand brengt. Ziehier wat er voorviel na de ontruiming van 't bezette gebied, zou voor zitter Hindenburg eene omreis doen in de vrijgeworden streek veertig dagbladschrij vers moesten hem vergezellen. Alles was gereed om er eene ophefmakende zaak van te maken. Maar al met eens weigerde Hinden burg de reis te doen, omdat de voorzitter van den Pruisischen Raad weigerde het verbod te heffen dat hij tegen den Stalen Helm had uitgesproken. Het feit dat Hindenburg thans partij kiest voor den Stalen Helm is zooveel te meer opvallend dat hij vroeger van die zelfde vereeniging een flinken kaakslag kreeg in het Referendum nopens het Youngplan daar immers hield het Hindenburg voor het Youngplan en de Stalen Helm tegen 't Youngplan en tegen Hindenburg. Dit is mis schien eene weldoende afleiding, die door een inwendig conflict, de andere zaken, die ge vaarlijker zijn, zal doen vergeten. Het is niemand ontgaan dat er sedert ge- ruimen tijd spanning heerschte tusschen Ita lië en Frankrijk, en velen zagen er reeds al de voorteekens in van een nieuwen oorlog. De zaken loopen echter beter van stapel dan men verwacht had. Frankrijk, naar 't zeggen van den heer Briand, stemt erin toe tot einde December geene vergrooting van zijne bewa pening ter zee te bewerkstelligen en dat men in tusschen weer in onderhandeling kon komen met Italië om eene overeenkomst te treffen. De Italiaansche dagbladen wilden daartegen ingaan, maar de heer Mussolini heeft te ken nen gegeven dat hij ook toestemt tot het sta ken der nieuwe aan te leggen vaartuig werken. Ook heeft hij erop aangedrongen dat er ner gens geene uitingen meer zouden gegeven worden aan anti - fransche manifestaties. De toestand in Indië schijnt eenigszins te bedaren en men ontwaart reeds kenteekens van tegenwerking tegen den opstand van Ghandi. Er zijn zelfs Hindoestammen die be sloten hebben in onderhandeling te treden met Ghandi om den passieven tegenstand te doen ophouden en er wordt meer en meer toetreding gevonden tot het plan der onder handelingen te Londen. De burgerlijke o n- gehoorzaamheid die tot heden aan- gepredikt werd, heeft reeds noodlottige uitsla gen doen voelen voor den algemeenen wel stand zeven katoenweverijen van Bombay hebben moeten sluiten ter oorzake der groote opstapelingen en i5ooo arbeiders zullen aldus zonder werk vallen. Amerika maakt thans de cijfers kenbaar der kosten van het Droog beheer Het verbannen van alle alcoolische dranken kostte verleden jaar 200 millioen pond sterling waar van 25 millioen pond uitbetaald werd aan de bewakers. De antwoorden opjhet Voorstel Briand om te komen tot eene Europeesche Confede ratie zijn meestal gunstig gestemd ten voor- deele van dit plan. Nochtans koestert men in Frankrijk argwaan nopens het antwoord van Duitschland, want nevens zijn gunstig advies, brengt het reeds|de herziening te berde der verdragen die na den oorlog geteekend werden. RIK. Nous apprenons avec plaisir que notre con- citoyen M. Modeste Van Neste vient d'obte- nir a l'exposition d'Anvers la médaille d'or. Nos chaleureuses félicitations a l'ami Mo deste M. Ie député Maenhaut a demandé au ministre des Finances combien d'affaires en réparation de dommages de guerre restaient encore a liquider. Voici ce que lui a répondu le baron Houtart II reste, au 3i mai ig3o, sur un total d' un million et demi de demandes en réparation pour dommages aux biens, environ 25,700 af faires qui n' ont pas encore regu une solution définitive; la plupart de ces demandes ont fait 1' objet d' avances provisionnelles ou d' avan ces en nature qui restent a régulariser. Le chifïre ci - dessus comprend, en outre, environ 6.000 requètes qui ne pourront vrai- semblablement pas recevoir de solution, soit paree que les sinistrés sont décédés et que les héritiers n' ont pas repris 1' instance, soit par ee que les demandeurs ont quitté le pays et ne font pas connaitre leur résidence actuelle ou ne répondent pas aux demandes de ren- seignements qui leur sont adressées. L' apurement des derniers litiges se heurte a de nombreuses difficultés et je fais de fré- quentes recommandations pour que la liqui dation finale se fasse dans le plus bref délai possible. Het was in het heerlijke zonnelicht dat West-Nieuwkerke verleden Zondag de iooe verjaardag der Belgische Onafhankelijkheid vierde. Overal was het de Nationale drie kleur die pronkte. Om 10 uur werden de Ge meenteoverheden en deze der Weldadigheid alsook nog verscheidene maatschappijen, met het muziek aan het hoofd, van het Stadhuis kerkwaarts geleid waar een «Te Deum gezongen werd. 's Namiddags zijn het muziek van Ploegsteert, de Liberale Jonge Wacht met hare Turners Maatschappij de Onver- moeibaren en de Liberale Harmonie van Yper, de feesten komen opluisteren. Allen hebben deelgenomen met al de plaatselijke maatschappijen en scholen aan den gedeelte lijken historischen stoet, die de bijzonderste straten van het dorp doorwandeld heeft. Na een bezoek bij het standbeeld der oorlogs helden en een diepdoordachte rede van den Heer Burgemeester Titeca en M. J. Deprince, Voorzitter van het N.V.I. werd er een cantate door de schoolkinderen gezongen, die diepen indruk op de aanwezigen uitoefende. Dan werden eenige uitgezochte stukken muziek uitgevoerd waarna de Liberale Turners De Onvermoeibaren van Yper hunne prach tigste oefeningen lieten zien. Een volksbal en groot vuurwerk eindigde de feestelijkheden. West-Nieuwkerke heeft dus een voortreffe- lijken dag beleefd. Een luisterrijk nationaal feest dat tusschen de partijen in echte broe derlijkheid van stapel geloopen is. Een groep hier, namelijk de Vossen, deelde onze ge dachten niet. Na eerst aan de Eeuwfeesten hunne deelneming toegezeid te hebben, hebben zij per laatste postbestelling den Zaterdag het Comiteit verwittigd dat zij niet mede vierden. Kommandant Leuridan van Yper heeft zeker gelezen in De Vrijheid dat de Vosjes van West-Nieuwkerke mede vierden en zeker zullen zijne orders niet gewacht hebben. Het is kale voor onze Vosjes, deze staan maar flauw meer op hunne pooten daar ze zich moeten paaien met vreemde kommando's. Nieuwkerkenaar. LEEST VERSPREIDT A YPRES La célèbre chorale St-Martin de Rou baix (40 exécutants) sous la Direction de M. G. Perment, maitre de chapelle, avec M. E. Deleporte, comme organiste, exécutera de- main, Dimanche 20 Juillet, les chants suivants durant la messe de 10 1/2 heures, en l'Eglise St - Joseph des Révérends Pères Carmes a Ypres Kyrie de la Messe en Ut mineur Ch. Gounod Ave Maria C. Franck (Soliste M. Crételle). 0 Salutaris Ch. Gounod Agnus Dei de la Messe en sol Th. Dubois Bij koninklijk besluit van 3on Juni ig3o wordt de medaille van Nationaal Herstel ver leend aan den heer Emiel Van Overstraeten, bouwmeester, gewezen staatscommissaris te Yper, en aan den heer Jean Poirot, bouw meester, gewezen bijgevoegde opziener bij het her beleg, te Wervick, voor de verkleefde medewerking die zij gebracht hebben aan het werk voor herstel der oorlogsschade. Heer Denijs Desiere van Oostvleteren, komt te Gent aan 's Rijks Middelbare Nor maalschool, met de grootste onderscheiding zijn eindexamen af te leggen van Leeraar in de Germaansche talen. Denijs Desiere is oud leerling van de Middelbare school te Yper. Onze hartelijkste gelukwenschen. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 20 Juli, om 8 1/2 uur, in St-Pieterskerk, tot zielelafenis van Vrouw Fidelia DELANNOY Weduwe van Heer Amand VANDAMME. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 20 Juli, om g uur, in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Charles VANDOOLAEGHE Vriendenen kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 20 Juli, cm ul/»uur, in St-Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Heer Leon BEDDELEEM echtgenoot van Vrouw Irma DURNEZ. De familiën Eugène Declercq - Verminck Emile Declercq Deweerdt Felix Geeraerd- Declercq Leon Declercq - Arfeuille Wede Lapouw - Declercq, noodigen vrienden en kennissen uit tot de ZIELMIS die zal gezongen worden op Zondag 27 Juli, om g uur, in St Niklaas- kerk, tot lafenis der ziel van hunne teer beminde moeder Viouw Séraphin DECLERCQ Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 27 Juli, om 11 1/2 uur, in St-Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Heer Maurice DUMORTIER De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN WALLEGHEM Statiestraat o- Rue de la Station is ALLEEN OPEN I reste seule ouverte le op Zondag 20 Juli Dimanche 20 JuilL en deze van et celle de Mr VAN ROBAEYS Boterstraat oRue au Beurre den Maandag 21 Juli (Nationaal Feest) le Lundi 21 Juillet (Fête Nationale)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 9