- HET YPERSCh 1E - LA RÉGION D'YPRES Zondagmst - Repos dominical Supplément Wekelijksch Overzicht Gemeenteraad van Yper Ghronique Financière LOUIS OSSTY~JST 11'Jaargang, N' A S 26 Juli 1930 11' Année, N" A 6 26 Juillet 1930 Het onverschil dat Duitschland verleden week zag oprijzen tusschen voorzitter Hinden burg en de pruisische Regeering werd ten slotte bijgelegd en Hindenburg heeft zijne reis in 't ontzette gebied gedaan. Maar eene andere moeilijkheid, van veel zwaarder ge wicht, kwam daarna den politieken gezicht einder verduisteren. De Reichstag werd ontbonden en dit feit, dat komt na het aan vaarden van het Youngplan en de ontruiming van het Rijngebied, is voorzeker het gevaar lijkste keerpunt dat de duitsche Republiek kent sedert haar ontstaan, 't Was reeds lang dat men eene crisis voorzag, maar zij is uitge broken op 't oogenblik dat er eene zedelijke crisis heerscht, zoowel als eene politieke en economische zwakheid. Alles doet voorzien dat de kiesstrijd tot het bijeenkrijgen van den 5n Reichstag der Repu bliek buitengewoon hevig zal zijn Sommigen zien er zelfs een bedreiging in voor de zeker heid van den Staat zelf. En inderdaad heerscht er zulke algemeene mistevredenheid dat de toestand nooit voordeeliger stond om met gewelddaden voor den dag te komen. Tot hier toe heeft geen enkele Reichstag zijn tijdruimte uitgeleefd, alle werden vóór hun tijd ontbon den, en sedert 1924 voelt het kiezerskorps zich hoe langer hoe meer moe worden van al dat gedoe. Wie weet wat daar nog achter schuilt. Na een onderzoek dat meer dan twee maan den duurde bij het Bestuur der openbare schuld in Turkye heeft men ontdekkingen gedaan die de algemeene verbazing gaande mieken. Er werd immers bestatigd dat de functionarissen van voormelde afdeeling voor meer dan 120 millioen aftruggelarij gepleegd hadden tegenover den Staat door een over groot aantal afgekeurde bankbriefjes die terug getrokken werden, weer in omloop te brengen. Na den algemeenen burgeroorlog in China, komen er nog plaatselijke beroeringen den toestand onrustig maken, zooals dit voorviel deze week in de fransche concessie, waar de spoorwegbedienden in werkstaking gingen. Er ontstonden zulke geweldige botsingen met de politiemacht dat het kwam tot geweldig bloedvergieten en een hevigen strijd die ein digde met talrijke aanhoudingen. Tezelfdertijd bericht men dat er in Egypte ook geweldige onlusten uitgebroken zijn. Uit Cairo meldt men dat er Maandag in de Egyp tische hoofdstad en te Port-Saïd zulke gewel dige onlusten plaats hadden dat er minstens 18 dooden en 2Óo gekwetsten bij liggen bleven, waarop meer dan duizend aanhoudingen volg den. De overheid schijnt nochtans den toe stand weer meester te zijn en speciale maatre gelen werden getroffen om de vreemdelingen te beschermen. In Corea, Japan, heeft een geweldige wer velstorm zooveel schade aangebracht dat men verstomd staat voor de cijfers der ongevallen 82 dooden, 75 vermisten, ^20 gekwetsten, 16.890 woningen vernield en 20.780 andere be schadigd, ook werden nog 1800 schepen ver nield of vermist. Portugal kende eenigen tijd geleden eene beweging die voor doel had de regeering om te werpen en eene algemeene revolutie te weeg te brengen. De opstand mislukte echter en deze week werden de voornaamste kopstuk ken, ten getale van 20, ter verbanning over gevoerd naar de Agores eilanden. RIK. Nos Visiteurs Le Mardi 5 Aoüt prochain nous arrive un contingent d'environ 5oo pèlerins anglais. Le pèlerinage est organisé par la British Legion de Sunderland et nous arrivera vers 10 h. du matin par train spécial venant de Lille. AKte van Eerherstel Bij het ter pers gaan bestatigen wij met groote voldoening dat heden Vrijdag namid dag, door de zorgen van het stadsbestuur, volgenden plakbrief werd uitgehangen BS RICHT De Burgemeester der stad Yper laat weten dat Zondag aanstaande de stoet, na den Te Deum, zal stilhouden bij den afgekapten boom geplant ter herinnering van 's Lands Eeuwfeest, om protest aan te teekenen tegen die wandaad. Yper, den 24 Juli ig3o. (get.) H. SOBRY. Dit doet ons zooveel te meer genoegen daar wij juist in ons nummer van heden vra gen wat het stadsbestuur schikt te doen om tegen het schenden van onzen Vrijheidsboom protest aan te teekenen en eveneens een plak brief van protest overdrukken die door de zorgen der Liberale Maatschappijen van stad werd uitgegeven. Wij verhopen dan ook dat de Yperlingen er zullen aan houden talrijk bij die plechtigheid tegenwoordig te zijn om alzoo in 't openbaar de laffe handelwijze der vijanden van ons geliefd Vaderland te schandvlekken. Zitting tan Maandag 28 Juli 1930, om 17 uur 2. Gemeente-eigendommenVerpachting. 3. Openbare Onderstand Verwisseling en afstand van grond. 4. Openbare Onderstand Openbare ver hooping van onroerende goederen. 5. Speciale belasting op de wedden, loonen en pensioenen Beslissing, wijziging en aan vulling. 7. Gemeente-eigendommen - Optie van aankoop. 9. Financiën Stadsrekening over het dienstjaar 192Q N ederlegging 10. Gemeentegebouwen Plans en bestek voor een woonhuis. 0 Par suite des fêtes du centenaire, la chro- nique hebdomadaire ne paraitra pas cette semaine. II importe de signaler qu'en Amérique, il a été exporté vers l'Europe,la semaine dernière quatre millions de boisseaux de blé contre 800.000 la semaine antérieure. C'est le record de l'époque. Les conséquences en sont le raffermisse- ment des marchés étrangers a l'exception de Berlin, temporairement lourd, par suite de l'indécision politique. Les pronostics restent a l'amélioration générale de la Bourse.® Pour vos conseils et opérations financières adressez-vous a Téléphone 468.68. M. Louis Osstyn est de passage a Ypres, tous les Samedis, et est a la disposition du public de 10 a i3 h., 9, Boulevard Malou. De Apotheek van i La Pharmacie de Mr S N O E C K Groote Markt o— Grand'Place is ALLEEN OPEN op Zondag 27 Juli reste seule ouverte le Dimanche 27 Juill. Parochie Sint-Maarten Op Zondag 27 Juli a.s., zal onder al de Heilige Missen (dit is om 6, 7, 8 1/2, 10 en 11 1/2 uur) een Sermoen gepredikt worden door een voornamen redenaar, den ijverigen bestuurder der H. Hertebonden voor West- Vlaanderen, E.P. Vanden Branden. Vooral de mannen en jongelingen worden dringend daartoe uitgenoodigd. Bedanking De familiën Vandamme, Blootacker en Delannoy danken vrienden en kennissen voor de talrijke blijken van genegenheid die zij hun betuigd hebben tijdens het afsterven van hunne teerbeminde tante Vrouw Fidelia DELANNOY t ZIELMISSEN Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELM-IS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 27 Juli, om 7 v* uur, in St-Jacobskerk, tot zielelafenis van Vrouw Leonie HOORNAERT echtgenoote van Heer Isidore BOUTEN. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 27 Juli, om 8 V, uur, in St-Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Jules PINKET en dochter Zoê. De familiën Eugène Declercq - Verminck Emile Declercq - Deweerdt Felix Geeraerd- Declercq Leon Declercq - Arfeuille Wede Lapouw - Declercq, noodigen vrienden en kennissen uit tot de ZIELMIS die zal gezongen worden op Zondag 27 Juli, om 9 uur, in St-Niklaas- kerk, tot lafenis der ziel van hunne teer beminde moeder Vrouw Séraphin DECLERCQ Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 27 Juli, om 11 1/2 uur, in St-Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Heer Maurice DUMORTIER Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 3 Oogst, om 9 uur, in de kerk der EE. HH. Paters Carmelieten, tot zielelafenis van Heer Désiré COURTECUïSSE Vriendenen kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 3 Oogst, om 10 uur, in St-Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Heer Jules VANHECKÉ Weduwnaar van Vrouw Virginie LOGIER en echtg. van Vrouw Sylvie WATERBLEY. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 3 Oogst, om 117» uur, in St-Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Heer Alex Frans Michiel MARQONNEAU echtgenoot van Mevrouw Philomena - Victorina BREYNE, Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIo bij te wonen die zal gelezen worden op Maandag 4 Oogst, om 8 uijr, in St-J cobskerk, tot zielelafenis van Heer Gustave OSSIEUR 1. Proces-verbaal der zitting van 3o Juni ig3o. 6. Verdrag voor de levering en verdeeling der electrieke kracht Bijvoegsel. 8. Nieuwe voorlanden Aandeel der aan palende eigenaars Bijkomende staat. 11. Mededeelingen. Agent de Change agréé 68, Avenue Louis Lepoutre, Bruxelles Weduwe van Heer Amand VANDAMME en voor hunne aanwezigheid op de begrafenis. officier bij het 9e Regiment Veldgeschut Ridder in de Leopoldsorde, vereerd mtt het Oorlogskruis met den palm, de Yser-medalie, e. m. a.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 9