Gemeenteraad van Yper Zondag 10 Oogst Vrijdag 15 Oogst (O.L.Vr. Hemelvaart) Zondag 17 Oogst HARMONIE YPRIANA Verslag der Ziitinj ïjb 28 Juli 1930 2 i Om ii uur Concert, Groote Markt, door de Socialistische Harmonie van oer. Om ió uur: Prijskamp in 't bollen, Dixmudestw., door De Dappere Bolders». Om 17 uur Concert, Groote Markt, door de Stadsharmonie van Rousselare. Om 21 u. Volksbal in de Halle (Noord kant). Om i3 uur Groote Velokoers, ioe Jaar, Groote Prijs van Yper. Om 20 uur Concert, Groote Markt, door de Vlaamsche Harmonie. Om 22 uur, op het Minneplein Prachtig Vuurwerk, afgeschoten door Deriemaecker van Ardoye. Om 11.3o u. Plaatsen van den eersten steen der kaaimuren. Om 12 uur Concert, Groote Markt, door de Maatschappij Sinte-Cecilia van Zon- nebeke. Om i5uur, op Stadsvestingen (achter Sint- Jacobskerk) Opvoering van GUDRUN door het Vlaamsche Volkstooneel. Om i5 uur Prijskamp voor 't Lijn- viss chert door de Maatschappij Front- hengelaars Kasteelgracht. Meenenpoort Zwemplaats). Om 18 uur Turnleest, Groote Markt, door de Liberale Turners van Yper De Onvermoeibaren Heden Zaterdag 2 Oogst, om 8 1/2 uur *s avönds, zal onze Harmonie Ypriana, op de kiosk der Groote Markt een echt kunstcon cert geven. Het programma, dat wij op de reeks der Tuindagfeesten overdrukken, bevat dezelfde uitgelezen stukken welke Ypriana, op Maandag 4 Oogst, zal uitvoeren te Gent, waar zij door het Comiteit der Bloemenfeërie uitgenoodigd is. Door een onberispelijke uitvoering van dus danig programma hoopt Ypriana de moeilijk sten te kunnen bevredigen. Mochte het weder gunstig zijn. Op Zondag 3 Oogst, gedurende de proces sie, zal de Harmonie Ypriana uitvoeren Gloria het meesterstuk van Albert Van Egroo, en, als nieuwe prccessiemarsch Lohengrin uit het groote operastuk. Die masch is vervaardigd door den heer Lionel Blomme, nesiuuróer der Harmonie tn der Stedelijke Muziekschool. Na de processie zal de Harmonie zich naar de Meenenpoort begeven om er de «Harmonie Communale» van Leers(Fr.) af te hal n en naar het stadhuis te leiden voor de ontvangst. Dii.sdag avond om 7 1/2 uur brengt Ypriana een serenade aan haar eere-vooizit- ter, heer Armand Donck- Vermeulen, ter gelegenheid zijner benoeming als ridder der Kroonorde en zal eenige barer mooiste stuk ken voor zijne woning uitvoeren. De zitting wordt te 17 u l5 geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Sobry, burgemees ter voorzitter Declercq, Lemahieu en D'Hu vettere, schepenen Laton, Leuridan, Soete, Mis siaen, Bonnet, Coutelle, Vermeulen, Ver gracht, Vandarame en Delahaye, raadsleden Ve rsnilles, secretaris. De heer Burgemeester, rechtstaande, over handigt aan den gewezen stadswerkman Bou ten Isidore een eereteeken dat hem door Z. M. den Koning toegekend werd voor de vijf en vieitig jaren goede en getrouwe diensten die hij aan de stad Yper bewezen heeft. In naam van den gemeenteraad wenscht de heer Burgemeester den gedecoreerden hartelijk proficiat en biedt hem de uitdrukking zijner gevoelens van dankbaarheid en genegenheid om lat hij steeds de stad zoo wel gediend heeft. Gij zijt, zoo. zegt de heer Burgemeester, altij een voorbecldigen, bekwamen en ver dienstelijken werkman geweest en gij hebt het eerekruis, dat ik het genoegen heb u te mogen overhandigen, ten volle vefdiend. Ik wensch u hartelijk proficiat en dat gij dit eerekruis nog lange jaren zoudet mogen dragen. 1Procesverbaal der zitting van 3o Juni iq3o. De heer Secretaris geeft lezing van dit proces-verbaal. M. Vandamme. Er is een vergissing in de opgave der stemming over den autobus dienst Yper-Westnieuwkerke. Ik heb ja ge stemd, gezien er langs daar geen spoorweglijn bestaat en ik dus niet den minsten reden heb om mij tegen dezen autobusdienst te verzetten. Nadat de heer Secretaris beloofd heeft de noodige wijzigirg te zullen doen, wordt het proces-verbaal eenparig goedgekeurd. 2. Gemeente eigendommen Verpachting. M. Sobry. Er is hier spraak van het hou ten peerd, soort kazemat of magazijn gelegen t'einde de Molenstiaat. doch gezien er hier voor verscheidene pachters zijn en dit een kwestie van personen is, stel ik voor cit punt in de geheime zitting te behandelen. M. Vandamme. 't Is juist hetjeen ik wil de vragen, daarbij zou ik ook willen dat er lezing gegeven worde van de pachtvoorwaar den. Daar al de raadsleden zich hiermede t'ak- koord vei klaren wordt dit punt der dagorde uitgesteld 3. Openbare Onderstand Verwisseling en afstand van grond. De Commissie van Openbaren Onderstand vraagt de toelating om 104 m2 grónd te mogen afstaan aan 3 fr. den m2 aan de gemeente Zon- nebeke om de Yperstraat recht te trekken. Volgens de beraadslaging der Commissie van Openbaren Onderstand zou zij aan de gemeen te Zonnebeke een p rceel grond van 5 a. 27 ca. afstaan en een ander van 4 a. 23 ca. in ruil terug ontvangen, zoodat de Openbare Onder stand 104 m2 grond meer afstaat. Al de raadsleden stemmen ja 4. Openbare Onderstand Openbare ver- hooping van onroerende goederen. De Commissie van Openbaren Onde: stand vraagt de toelating om een derde reeks onroe rende goederen, voor een totale grootte van 61 Ha. 71 a. 97 ca., openbaar te koop te mo gen stellen op den instelprijs van 1.601.535 fr., ten einde de knechtenweezenschool en de nog te bouwen eigendommen van den Openbaren Onderstand te kunnen opbouwen en insgelijks te kunnen voorzièn in hunne meubileering. M. Missiaen. Ik vraag uitdrukkelijk dat die kwestie tot later zou verschoven worden. Zoo ik dit vraag dan is het niet omdat ik'tegen dien heropbouw ben. Integendeel, want ik ben de eerste om te zeggen dat het een echte schande is dat de weeskinderen thans nog in barakken moeten verblijven, waarin een land bouwer zou weigeren zijn dieren te stallen. Ik ben de eerste om te beknibbelen dat, vijf jaar nadat de Minister verklaard heeft dat de opbouw der gestichten geen vertraging meer kon ondergaan, de Commissie van Openba ren Onderstand voor de Weezenschool nog niets gedaan heeft. De Commissie van Open baren Onderstand komt ons nu reeds geld vragen, en de raad is nog niet eens ingelicht over het bestaan der plans noch over de aan besteding. Er is dus heden nog geen haast bij om die gronden te gelde te maken en men kan ons niet beschuldigen tegen den op bouw der gestichten te zijn omdat wij den uit stel van dit punt der dagorde vragen, want vooraleer de plans opgemaakt en goedgekeurd zijn en eer de aanbesteding zal plaats hebben, zullen er nog verscheidene maandenverloo- pen. Ten andere de Openbare Onderstand is niet zonder inkomsten om desnoods, zoo de aanbesteding vroeger moest kunnen plaats hebben dan wij denken, de eerste snede te betalen. Wanneer ik vraag die zaak uit te stellen, dan is dit omdat er daarvoor zóu gewacht worden totdat de Commissie van Openoaren Onderstand er op een gansch andere manier zou uitzien. Vroeger heb ik reeds meermalen beweerd dat de Commissie van Openbaren Onderstand haar oorlogs schade heeft vastgelegd, dat zij er niet aan kan en ik vraag eens te meer dat men mij nu zou bewijzen dat ik mij bedrieg of dat ik van slecfite trouw ben. Ik vraag den uitstel omdat de Commissie van Openbaren Onderstand op 't einde van dit jaar moet vernieuwd worden en er daar, volgens de huidige samenstelling van den gemeenteraad, heel andere bestuur ders zullen aangesteld worden. Thans heeft de Commissie van Openbaren Onderstand reeds voor 3 millioen fr. gronden verkocht, en nu vraagt ze nog voor een en half millioen te mogen ontvreemden. Dit maakt samen vier millioen en half fr.die zullen geplaatst worden in gebouwen die niets opbrengen, en na zekeren tijd zal onze rijke Commissie van Openbaren Onderstand arm geworden zijn, niet het minste bezit meer hebben en alleen nog overblijven met een vastgelegd kapitaal waarvan zij uitsluitend maar den intrest zal ontvangen. M. Leuridan. Ik vraag dat er van de gezegden van den heer Missiaen rekening zou gehouden worden, daar zijne vraag zeer redelijk is. Moest de meerderheid van den gemeenteraad er echter anders over oordee- len, dan moet gij u niet verwonderen dat wij er met klank zullen tegenstemmen. De be stuurders van den Openbaren Onderstand loopen op hun laatste beenen, en we bestati- gen dat het in dit bestuur van langs om meer een stelsel geworden is de goederen te ver vreemden. M. Sobry. Ik denk dat wij moeten vol doening geven aan de vraag der Commissie van Openbaren Onderstand, die sedert zoo lang reeds betracht haar gebouwen te her- s'ellen. Het gesticht der weezenschool is er dringend noodig en met de zaak uitte stellen zou de raad verantwoordelijk zijn voor de vertraging van den heropbouw van dit ge sticht. De gronden die men voorstelt open baar te verkooper. zijn eenige kleine perceelen hier en daar in verschillige gemeenten rond verspreid, en ik ben van oordeel dat wij daartegen geen bezwaar kunnen vinden. In vergoeding harër oorlogsschade heeft de Commissie van Openbaren On lerstand voor J2 millioen fr. titels óntvïr.gèfi Waarvóór zij jaarlijks 622.000 fr. intrest trekt. Deze s m is echter niet voldoende om de gestichten op te bouwen en er is wel voorzien geweest dat de Openbare Onderstand gronden zou mogen verkoopen. Zoo de raad nu wil daaraan een einde stellen, denk ik dat hii zou missen want wij hebben voor plicht de taak van den Openbaren Onderstand te vergemakkelijken in plaats van te verlastigen. De te koop te stellen góederen zijn peiceelen in 20 yer- scheidene gemeenten gelegen. Er kunnen kleine menschtn gevonden worden die begee- ren deze landen te koop'jn en er alzoo hun bestaan vinden. Vroeger werd er 1 eeds dikwijls geklaagd over de doode hand, de groote eigenaars die niet wilden verkoopen en nu dat de gelegenheid zich aanbiedt die gronden te kunnenkoopen, zou men ertegen opkomen. Zoo men zich tegen dezen vei koop verzet zal de heropbouw der gestichten van den Open baren Onderstand op die manier nog een eeuwigheid duren. M. Leuridan. Ik vraag u enkel zoo men reeds gereed is om den eersten steen te leggen. M. Sobry. De plans zijn thans onder worpen aan de goedkeuring der hoogere overheid en ze kunnen ons morgen of over morgen reeds toekómen. Vooraleer te kunnen bouwen moet de Openbare Onderstand eerst de toelating bekomen van den gezondheids raad. M. Missiaen. Dus de plans zijn nog niet gereed, gezien zij nog wijzigingen kunnen ondergaan. M. Bonnet. Ik' vraag dat er over het voorstel van den heer Missiaen zou gestemd worden. M. Lemahieu. Ik denk dat het een fout ware die gronden nu niet te laten verkoopen. Wij staan voor een groote landbouwcrisis en alwie eenigszins met landbouwzaken ver trouwd is, beweert eensgezind dat de prijzen der landen binnen kort zullen afslaan. De eenigste opmerking die men de Commissie van Openbaren Onderstand zou kunnen ma ken, is dat zij die gronden niet eerder verkocht heeft. Ik vrees zelfs dat zij nu reeds den prijs waaraan die gronden geschat zijn niet zal ontvangen. Hoe langer zij dus zal wachten te verkoopen, hoe minder zij zal ontvangen en hoe meer gronden zij zal moeten verkoopen om dezelfde som te ontvangen. Ik houd er dus aan dit punt niet te verdagen. M. Vermeulen. Ik ondersteun de woorden van de heeren burgemeester en Lemahieu, het is nu het gepast oogenblik om te verkoo pen want de landbouwcrisis vermeerdert snel. Voor wat betreft de leening van den Openbaren Onderstand wil ik hier eens mijne meening daarover uitdrukken, daar men er steeds over spreekt zooals blinden over kleu ren. Dit is geschied in 't jaar 1925, ten tijde van minister de Liedekerke. De waarde van ons geld zakte gedurig, de burgemeesters van de verwoeste streek waren op het punt hun gezamenlijk ontslag in te dienen. Er werd niet meer gebouwd, de betalingen werden stopgezet, er was geen geld. 't Is toen dat de heer Minister de Liedekerke, antwoordende op de herhaalde verzoekschriften en aange wende stappen, naar Yper is gekomen en dat

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 2