Ghronique Financière B. Vrijstaande C. Voor orde II - Buitenge wone 135.487.10 25.4r3.20 3.423.009.49 3.678.216.71 24.271.06 6.326.80 1.204.107.57 711.109.52 7.101.226.20 1.915.217.09 Samen 9.016.443.29 BALANS ■Ontvangstenen voorschotten 9.018.757.19 Uitgaven 9.016.443.29 2.3x3.90 Geld in kas twee duizend drie honderd dertien frank go cmen. Deze som van 23x3 fr. 90 was vertegen woordigd door de volgende geldweerden a) Biljetten van 1000 fr. I 1000. b) 100 fr. 7 700.— c) 5o fr. 3 i5o.— d) e) pasgeld 5 fr. 92 460.— 3.90 23i3.go Deze geldstaat is de weerkaatsing en den uitslag der feiten van het eerste halfjaar van ig3o. Wij kunnen er dus reeds eenige gevolg trekkingen uit opdoen, nopens de wezenlijke inkomsten in vergelijking met deze voorzien bij de begrooting. Voor de maandelijksche bronnen van inko men, slachthuis, beg-afenisdienst en kramen, was er g5.ooo fr. voorzien, 't zij voor 6 maan den de helft of 47.500 fr. Zij hebben 58.752.70 frank opgebracht, er is dus een overschot van 11.252 fr. 70. Integendeel, voor de boter- en eiermarkt, alsook voor de kleine dierenmarkt was er voorzien 76.500 fr. of voor 6 maanden 38.25o fr., en zij hebben maar 3i.igo fr. 90 opgebracht, 't zij een tekort van 7o5g fr. o5 Er dient dus een vlijtig oog in 't zeil gehou den te worden om onze botermarkt in stand te bewaren en te verbeteren. Het verplicht neerleggen der rekening van het dienstjaar 1929, ter uwer inzage, is zoo even geschied en het ware misschien niet misplaatst er twee woorden uitleg over te geven tot betere waardeering en gemakke lijker begrip dezer rekening en het gevolg van den toestand tot heden: In den loop van dit eerste halfjaar van ig3o, werd onze geldtoestand eensklaps gansch ontredderd door den ontijdigen eisch, van het middenbestuur, der onvoorziene betaling door de stad ie doen van haar aandeel in de verachterde ouderdomspensioenen. Al onze beschikbare gelden en toelagen, ons door tusschenkomst van het Gemeentekrediet te betalen, werden ons ontnomen en wij stonden zonder eenige geldmiddelen tegen over verplichte uitgaven die niet konden uit gesteld worden. Wij waren dus verplicht onze toevlucht te nemen tot een voorbijgaand red dingsmiddel. Na lang aandringen werd ons door het Gemeentekrediet een voorloopige en tijdelijke leening van 600.000 fr. toege staan. Gij herinnert u nog welke onrustbarende voorspellingen alhier over deze leening wer den vooruitgebracht, maar road kent geen wetten. Het moet u ook nog geheugen dat ik alsdan onze geldelijke toestand vei geleek aan dien van een handelaar, die tijdelijk geen ge'd bezit maar wel een goedvinden op lateren vervaldag van betaling, en welk goedvinden hij verplicht is te escompteeren om zich geld te verschaffen. Wij hebben dit ook gedaan en onze later in te komen taksen en lasten bij het Gemeentekrediet geescompteerd. Alzoo heb ben wij ons het nocdige geld bezorgd tot betaling der loonen en wedden van onze werklieden en bedienden. De crisis is nu voorbij en onze geldelijke toestand geruststel lend, mits een voorzichtig en spaarzaam bestuur. Tot in den loop van Juli ig3o hadden wij 35o.ooo fr. benuttigd van de leening van 600.000 fr. en 143.637 fr. andere uitgaven gedaan, 't zij samen een schuld van 493.637.00 frank. Onze kredietopening bij de Bank van Kortrijk was geheel benuttigd en uitgeput. Maar wij hebben in die zelfde maand Juli beschikbare inkomsten ontvangen voor een gezamenlijk bedrag van 526,934 fr. 00, 't zij een overschot of verschil ten onzen voordeele van 33.297. Met de gelden in kas en de andere ontvangsten van cedulaire taksen, die nog door verscheidene ontvangers gestort werden, bezitten wij daarboven nog63.800 fr. 't zij te samen een som van 97.097 fr. Daarvan storten wij, als wederbetaling van bet gébruikte deel onzer kredietopening bij de Bank van Kortrijk, een som van 60.000 fr. Er blijft dus nog 37.097 fr. beschikbaar Daarboven mogen wij nog, in geval van nood, beschikken over het volledig bedrag der leening van 600.000 fr., ons door het Gemeentekrediet toegestaan, en het niet ge bruikte deel van 60.000 fr. onzer krediet opening bij de Bank van Kortrijk, 't zij over een gezamenlijke som van 660.000 fr. Dusdanig dat wij gerust het inkomen der gestemde taksen op voorlanden en straat- lasten mogen te gemoetzien. M. Sobry. Ik bedank den heer Schepen van financiën voor zijn schoon verslag, het is aangenaam te mogen hooren dat de stadskas zich in een verheugenden toestand bevindt. Hierop geeft de heer Voorzitter nog mede deeling van den staat der kas van de Commis sie van Openbaren Onderstand, welke sluit op 3o Juni 11. met een inkas van 671.684 fr. 12. 10. Gemeentegebouwen Plans en bestek voor een woonhuis. De heer Voorzitter meldt dat dit eveneens een pèrsóönskwestie is en stelt voor dit punt in de geheime zitting te bespreken. Al de raadsleden stemmen hiermede in. 11. Mededeelingen. M. Coutelle. Moeten de politieagenten alle dagen dat hoedjen aandoen Ik vind zulks belachelijk. Wanneer zij dienst doen op een vaste standplaats is dit goed, maar om te wan delen, per velo rijden of bij de landbouwers te gaan, zouden zij dit moeten aflaten en zoo als vroeger hun képi aandoen. M. Sobry. Wij zullen de vraag aan den heer Commissaris van politie overmaken. M. Coutelle. Er zou ook moeten gezorgd worden de waterkraan op de vischmarkt open te doen opdat de vischverkoopers hun kramen zouden kunnen wasschen. M. Declercq. Dit is een vergetelheid ge weest van den dienst der werken. M. Ver gracht. Denkt ge niet dat het wat te vroeg is de prijsuitdeeling te doen plaats hebben in de Halle Die zaal is nog ver van herbouwd te zijn en het zal er voor de ouders en leerlingen niet te aangenaam zijn. M. Declercq. Tegen Donderdag a. s. zal ze toch heel en gansch tóë zijn en langs achter met een dekkleed afgesloten worden. M. V er gr acht. Waa'fbij komt het dat er op Zondag 27 Juli, tér* gelegenheid onzer nationale feesten, geen verlof was voor de leer lingen die de Zondaglessen der Nijverheids school volgen M. Sobry. Daarop werd er niet gedacht, doch in 't vervolg zal er daarvoor gezorgd worden. M. V er gr acht. Hebt ge ook bemerkt hoe laat de kinders der Justiceschool op den Te Deum zijn toegekomeq Zij waren slechts vergezeld van een schoolmeesteres, namelijk de bestuurster, en het zijn dan de meesters en meesteressen die de kinderen moeten leeren en het goed voorbeeld geven. M. Sobry. Het schepenencollege zal de vragen van mijnheer Vergracht onderzoeken. M. Vandamme. Verscheidene inwoners bijzonderlijk van de Cité en den Dickebusch- steenweg klagen over de slechte hoedanigheid van het water, dat waai lijk onbruikbaar is. M. Declercq. Dit komt doordat de uitein den der buizen vervuild geraken. De buizen zouden moeten gepurgeerd worden. M. Mts>iaeti. Dit moet toch geen drie maanden duren. M. Declercq. Als men ons niets komt zeggen, kunnen wij niet purgeeren. De slechte hoedanigheid van het water is ook een weinig het gevolg dat wij te Dickebusch geen water genoeg hebben en thans ongefilterd water van Zillebeke moeten gebruiken. M. Vermeulen. Wanneer denkt ge dat de filter van Zillebeke zal gereed zijn M. Declercq. De buizen zullen nu in 't kort inkomen. Het is de schuld van den Staat die er eenige wijzigingen heeft aangebracht dat die werken zulke vertraging ondergingen. M. Vandamme. Vroeger werd er gezegd dat den Veurnesteenweg ging verbreed wor den. De gasleiding ligt er nu enkel tot eenige huizen over de Augustinestraat. Wat verder op zijn er daar nog juist 3x huizen en ik vraag dat de gasleiding tot een weinig over Het Hoekje zou uitgebreid worden opdat die huizen ook met de gasleiding zouden kunnen aangesloten worden. M. Declercq. Volgens Koninklijk Besluit moet de stad voor 80 °/o in de onkosten tus- schenkomen, en het is juist daarom dat wij daar dé electrische verlichting hebben doen .0 f-n. plaatsen. M. Vandamme. De visschers klagen ook dat het riet zoo lang en hoog is en zij vragen zoo er geen middel ware dit riet af te doen. M. Declercq. —Ik zal dit eens onderzoeken. M. Delahaye. In de straat gaande van de Cité Ligy naar de Kalfvaart is het er niet meer houdelijk van den stank. De riool is er gelegd maar de huizen zijn niet aangesloten. M. Declercq. Gij bedoelt de Drie Zotten- straat, dit werk werdverlëden week gedaan en de bewoners dier straatwerden verwittigd dat zij hunne huizen bij de riool moeten aansluiten. M. Delahaye. Over kort heb ik eens op de vestingen gaan zien. De vestingmuren brok kelen langzamerhand af en verdwijnen. Yper heeft daarvoor nochtans recht op herstel en, zoo dit werk niet in eens kan gedaan worden, zou er toch aan den Staat moeten gevraagd worden onze vestingmuren bij jaarlijksche gedeelten te herstellen. Dit is volstrekt noo- dig voor het behoud onzer vestingen, een der aangenaamste wandelingen die men kan heb ben, en ook en vooral voor de veiligheid der inwoners. M. Declercq. Verleden week nog ben ik daarover in onderhandeling gjeweest met den Heer Hoofdstaatscommissaris bij de Recht4 bank voor Oorlogsschade. Het coëfficiënt voor de hovingen moet nog vastgesteld worden en dit zal in het kort effen zijn. M. Vandamme. Ik ben van een ander ge dacht en zou liever de vestingen behouden zooals ze nu zijn als een blijvende gedenkenis van het lijden en strijden van Yper. M. Missiaen. Er kan daar niemand ver ongelukken op de vestingen, gezien er overal voor de muren gras groeit en het verboden is op het gras te gaan. M. Leuridan. Indien gij de vesting muren wilt behouden, dan moet gij ze herstel len, anders vallen ze den dieperik in. M. Vermeulen. Wanneer men de be planting onzer vestingen zal doen, zou ik voorstellen dezelfde verscheidenheid van plantensoorten als vóór den oorlog aan te leggen. Onze vestingen waren als een echten plantentuin waar de leerlingen onzer scholen veel konden leeren. Er waren daar planten uit alle deelen der wereld, het was iets echt wonderbaar. MSotte. Is ér geen nieuws toegekomen nopens de verheoging der toelage aan de Wielrijdersclub M. Sobry. - Ja, er werd nu i5oo fr. toege staan in plaats van 1000 fr. zooals vroeger. M. Bonnet. Ik zou een nadere toelichting begeeren nopens de vraag van den heerLaton, die tijdens de laatste zitting vroeg zoo er op ndeJuli vrijaf was voor de stadswerklieden, zelfs V; or die van den reinigheidsdienst. Trots de btlofte van den heer Burgemeester die antwoordde dat er vrijaf was voor dezen die wilden, verneem ik dat er dien dag aan de stadswerklieden verplicht verlof werd opge legd. Het antwoord van den heer Burgemees ter was dus niet juist. M. Sobry. Ik zal dit eens in het proces verbaal nagaan. De openbare zitting wordt hierop te igu.20 opgeheven. In geheime zitting besloot de raad de kaze mat Het houten Peerd openbaar te ver pachten. De pacht echter zal ieder jaar eindi gen zoodat die kazemat, waarinde Engelschen binst den oorlog verbleven en er een kapel hadden ingericht, desnoods zou kunnen herin gericht worden zooals ze binst den oorlog be stond om als aantrekkelijkheid voor onze vreemde bezoekers te dienen. Verders werd er besloten een tweede woon huis met smis te bouwen voor een stadswerk man nevens het gemeentemagazijn, op den grond van het gewezen Waterkasteel. Le public avoue assez ingénument qu'il ne regarde plus les cours sous prétexte que la Bourse va mal. Que devrait dire un chroni queur qui a la charge d'entretenir chaque semaine ses lecteurs des faits de la Bourse 1 Nous sommes a une période oü les neris s'émoussent de plus en plus par suite de la stagnation des affaires et de l'iinpossibilité pratique pour beaucoup de portefeuilles de travailler. Or, qui n'est pas pris de cette maladie naturelle chez les personnes actives et qui raisonnent. Que des arbitrages s'imposent a i'heure présente, malgré l'énormité des chutes, qui

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 5