- HET YPERSCh IE- LA RÉOION D'YPI RES 1 Bijvoegsel Züddagras: - Repos dominical Wekelijksch Overzicht Beroepsonderwijs in De H. Familie 11e Jaargang, N' a 9 - a q Oogst 1930 1le Année, N* >19 - 16 Aoüt 1930 Supplément Het Herstel onzer Vaart HARMONIE YPRIANA Visite Royale au Chef-lieu de la Flandre Occidentale Cathédrale de Saint - Martin Vrouw Weduwe Henri Hoflack-Hoilevoet Madame Veuve lïenri fioflack-ftollevoet t ZIELMISSEN De toestand in Indië blijft nog immer zeer beroerd en er gaan geen dagen voorbij zonder dat er zich onlusten voordoen met bloedige botsingen tusschen de politiemacht en de opstandelingen. Men kan thans met meer juistheid bepalen hoe groot het nadeel is dat uit dien oproerigen toestand is ontstaan. Een officieel verslag uit Bombay geeft te kennen dat, ter oorzake der onlusten die door Ghandi en zijne partijgangers sedert verscheidene maanden werden verwekt, de Staatsfinanciën een tekort uitwijzen van 345.000 pond, 't zij meer dan 42 millioen frank fransch geld, op de vermoedelijke inkomsten. Dit tekort ontstond ter oorzake der niet-betaling der lasten voor namelijk op het zout en op de grondbezittin gen. Daarenboven zijn de onkosten van den Staat merkelijk gestegen uithoofde der groote politiemacht die ter plaats moet gehouden worden, waar de oproerlingen overslaan tot gewelddaden. In Oost - Afrika, te Tanga (engelsche kolonie) landde deze laatste dagen het duitsche schip Karlsruhe aan. De matrozen wer den ontscheept en men vond het heel aardig deze zeelieden vóór het Duitsch consulaat te laten de parademarsch uitvoeren in tegen woordigheid van den consul en de leden der duitsche ingezetenen. De consul gaf dan een feestmaal en herinnerde met ophef eraan dat Oost-Afrika steeds duitsch geweest was. De Engelsche regeering heeft besloten aan te vragen dat die duitsche consul zou terug geroepen worden. Het Noorden van Frankrijk is thans weer den speelbal der communisten, die ge bruik gemaakt hebben van zeker geschil der werklieden met den Staat om eene algemeene werkstaking uit te roepen, die duizenden (73.000) werklieden de straat opjaagt, en dit gaat natuurlijk weer gepaard met geweld, onlusten en botsingen tusschen politie en ruststoorders. Amerika kent op zijne beurt eene gewel dige ceconomische crisis. De toestand werd nog verergerd sedert de wetten gestemd wer den die den invoer zwaar belasten. Aldus is er.ter oorzake daarvan,eene ontzaglijke vloot schepen tot werkeloosheid gedoemd en daar de Vereenigde Staten eene staatsvloot inge richt hadden voor den handel is de Staat het eerste slachtoffer der crisis. Het ministerie van zeewezen heeft een redmiddel willen zoe ken met die talrijke schepen te koop te stellen maar niemand koopt gn al deze vaartuigen roesten op ter plaats. Duitschland zag zijn leger beperken tot 100.000 man en uit dien hoofde ware het dan gansch natuurlijk dat de leger uitgaven even eens zeer beperkt zouden blijven. Nochtans ziet men gansch het tegenovergestelde. Daar op wordt niét alleen gewezen door vreemde mogendheden die er rechtstreeks belang bij hebben, zooals Polen, maar door duit sche bladen zelf. Zoo het Berliner Tageblatt wat meer dan een half milliard mark voor 100.000 man en in igi3, voor 5oo.ooo man, waren de kosten slechts 3/4 milliard. Het duitsche leger is 4.45 maal sterker dan dat van Oostenrijk, maar de uitgaven ervan zijn 33 maal hocger 1 En toch doet men gefooven dat Duitschland ontwapend is. RIK. De eerste steen der kaaimuren die Zondag a. s. om 11 u. 3o plechtig zal gelegd worden, draagt het volgend opschrift in vergulden letters Hooge Vaart Gegraven in 1630-1640 Vernield in igi4~igi8 Hersteld door Stad en Staat in iq3o-iq3i Naar wij vernemen zal deze plechtigheid door de Harmonie Ypriana en ons stedelijk brandweerkorps opgeluisterd worden. 99 Op Zondag 31 Oogst 1930, trekt de Harmonie Ypriana naar de Panne om er aan de eeuwfeesten deel te nemen. De personen die begeeren dit uitstapje mede te maken worden vriendelijk verzocht zich te wenden bij den voorzitter, Heer Aimé Gruwez, Boterstraat, 2. Prijs heen en terug 10 fr. 5o. Vertrek uit Yper statie, om 7 uur, terug uit De Panne, om 19 uur. De reis geschiedt per tram, zonder stilstand aan de tusschenstatiën. LL. MM. Ie Roi et la Reine et LL. AA. RR. Ie Due de Brabant et le Comte de Flan dre, feront une visite officielle a la ville de Bruges le dimanche 24 aoüt. Les Souverains et les Princes, accompagnés de M. Jaspar, Premier Ministre, et de MM. les Ministres Heyman et Baels, arriveront par train spécial en gare de Bruges a l3 h. 3o. Le cortège royal se rendra au Gouvernement Provincial en empruntant l'itinéraire suivant rue Nord du Sablon, rue de la Monnaie, Marché aux CEufs, rue des Tonneliers, rue Adrien Wil- laert, Place du Théatre, rue Flamande. A 14 heures, au Palais Provincial, aura lieu la présentation des membres du comité provincial des fêtes du Centenaire, des Séria- teurs et Représentants de la province, des Conseillers provinciaux, des autorités mili- taires et'religieuses, des bourgmestres de la province, et d'une délégation des grands invalides de guerre. Ap rès la cérémonie-au Palais Provincial, LL. MM. et leur suite se rendront a pied a l'Hötel de Ville, oü ils signeront le livre d'or. A i5 h. i5 les Souverains se rendront en voiture au nouveau musée, en passant par les rues suivantes rue Haute, rue Longue, le pont et la rue des Dominicains, rue des Ronces, Quai du Rosaire, Dyver. Apiès la visite du musée, qu'ils quitteront a 16 h. 3o. LL. MM. retourneront a la gare pat le Dyver, la rue aux Laines, la Grand' Place, la rue des Pierres et la rue Sud du Sablon. Le train royal quittera Bruges a 17 h. 1 Met reuzenschreden gaat het onderwijs vooruit in die reeds zoo wel bekende school waaraan vóór vier jaar een middelbare be- roepsafdeeling voor meisjes werd toegevoegd. Hoe schoon Hoe schoon 1 Telken jare van langs om schooner Zoo hoorde men van alwie de tentoonstelling van handwerken hier bezocht. En waarlijk de voortbrengst der handige leerlingen overtrof alle verwachtingen de deftige toiletjes zoo smaakvol van snede, zoo fijn en netjes afge werkt dwongen ieders bewondering af. Niet zonder belangstelling bleven de modeteeke- ningen en het fijn linnen dat bij de vleet werd uitgestald. Van de eenvoudig gebreide sjerp uit het eerste lager tot de keurige Tailleur uit het vierde middelbaar beroepsjaar ont waart men een streven naar kunstvolle vol maaktheid in dit zoo nuttig, ja, onmisbaar, vrouwelijk vak. 1 Dat de verstandelijke ontwikkeling gelijken tred houdt met die wondere bedrijvigheid der vingeren, bewijzen de schitterende uitslagen die de leerlingen dit jaar in de officieele examen te Brugge en te Gent hebben behaald. 't Is ons een genoegen openbaar hulde te brengen aan den ijver der leerlingen en aan de wakkere leerkrachten van die zoo bloeiende onderwijsinrichting. Mocht de stad Yper meer en meer de School der Heilige Familie waardeeren en de Ypersche ouders die voor hun dochters verkiezen. MB8SB PONTIFICALE Dimanche prochain, 17 Aoüt, a 10 h., Mgr. LEYS, Vicaire Apostolique du Kivu (Congo Beige), célébrera en notre Cathédrale, une Grand'Messe Pontificale. Mgr. Edouard LEYS est né a Bruges, le 5 Juillet 1889. Missionnaire des Pères Blancs du Cardinal Lavigerie, il était ordonné prêtre a Carthage (TunisieJ, le 27 Juin 1914. Prêtre-brancardier a la déclaration de la guerre il suivit l'armée de Namur dans sa retraite vers la France, d'oü il repartit pour le front qu'il ne quitta qu'a la fin de la guerre. II avait été nommé aumónier et avait su gagner l'afiection et l'estime de ses hommes et de ses supérieurs. Libéré en 1919, le R. P. Leys devint supé rieur au séminaire des Pères Blancs d'Afrique a Bouchout, et partit en 1927 pour les mis sions de l'Urundi. Sacré évêque par Mgr Waffelaert en Avril dernier, le vaillant mis sionnaire part dans quelques jours pour mener a bonne fin l'oeuvre de christianisation et de civilisation dans ce beau pays de Kivu. Durant la cérémonie pontificale une quête sera faite au profit des oeuvres de l'évêque- missionnaire qui prononcera une allocution de circonstance. De kinders HOFLACK-HOLLEVOET melden u met droefheid het afsterven van hunne teerbeminde moeder, geboren te Elverdinghe, den 8 Januari 1861, en godvruch tig overleden te Yper, den 13 Oogst 1930, versterkt door de laatste gerechten onzer Moederde H. Kerk. De lijkdienst, gevolgd der teraardbestelling, zal plaats hebben in de parochiale kerk van St-Jacobs, op MAAN DAG 18 OOGST 1930, om 10 uur. Vergadering ten sterfhuize, Groote Markt, nr 1, te 9,30 u. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Les enfants HOFLACK-HOLLEVOET ont la douleur de vous faire part de la perte cruelle qu'ils viennent d'éprouver en la personne de leur mère bien-aimée, née a Elverdinghe, le 8 Janvier 1861, et pieusementdécédée a Ypres, le 13 Aoüt 1930, munie des Secours de notre Mère la Sainte Eglise Le service funèbre, suivi de l'inhumation, sera célébré en l'église paroissiale de St-Jacques, le LUNDI 18 AOÜT 1930, a 10 heurés. Réunion a la mortuaire, Grand'Place, n° 1, a 9 30 h Les personnes qui, par erreur ou oubli, ne recevraient pas de lettre de faire part sont prices de considérer le pré sent avis coinme en tenant lieu. Vrienden en kennissen worden uitgerioodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 17 Oogst, om 8'zuur, in St-J cobskerk, tot zielelafenis van Vrouw Laontine DETHOOR echtgénoote van Heer Camille OSSIEUR. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 17 Oogst, om 9 uur, in de kerk der EE. HH. Paters Carmelieten, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Francois DEGRYZE en hunne dochter Marie Louise De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN S O B A E S Boterstraat oRue au Beurre is ALLEEN OPEN op Zondag 17 Oogst reste seule ouverte le Dimanche 17 Aoüt

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 9